אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > עוד  לגירסת הדפסה     

את הפנייה הבאה קיבלנו מעמותת "אני ישראלי":

אני ישראלי
ת"ד 1337, קריית טבעון 36000

23.6.00
(עודכן בנובמבר 2008)
אזרחים,

בארצנו שורר משטר של אפליות. אזרחים מקבלים זכויות ונמנעות מהם זכויות על פי היותם יהודים או לא יהודים, על פי ההתארגנות שלהם בתוך העדה הדתית שלהם (אורתודוכסים, קונסרבטיבים, רפורמים) ועל פי תכונות אחרות, כגון נסיבות לידתם או השתייכותם לעדה זו או זו, למוצא זה או זה.

אכן משרד הפנים שוקד לשייך כל אזרח לאחת מן העדות הדתיות. חוקים נפרדים נחקקו לגבי "מגזרים" שונים, וכל אזרח חייב לפנות אל המשרד המתאים לו (או אל מוסדות העדה "שלו") כדי לקבל את השירותים שמדינות אחרות נותנות באופן שווה וללא הפליה לכל האזרחים.

אין זה משטר הראוי לחברה דמוקרטית. האזרחים צריכים להיות שווים בכל מה שנוגע לרשויות השונות של המדינה. השתייכותו של אזרח לדת או לעדה דתית או השתייכותו לאיזה "מגזר" היא עניינו הפרטי, ואסור שתקבע דבר וחצי דבר ביחס לזכויותיו ולחובותיו. אין לפגוע חלילה בזכותו של אזרח לשייך עצמו ל"מגזר" זה או זה, לדת זו או זו או לעדה דתית ככל שירצה - אבל אין זה נוגע לשלטונות.

מכשיר ההפליה העיקרי הוא תעודת הזהות. בתעודת הזהות רושמים את ה"לאום" שלך, ומייד יודע הפקיד שלפניך, האמור לתת לך את השירות, לאיזה "מגזר" אתה שייך, או את שייכת, וכתוצאה מכך הוא קובע גם איזה "שירות" אתם רשאים לקבל - או מה נמנע מכם...

קבוצה המונה אלפים אחדים של ישראלים כותבת לך מכתב זה. אנו סבורים כי אסור שתעודת הזהות תשמש לשלטונות מכשיר של אפליה. הרישום בסעיף לאום צריך להיות אחיד לכל אזרחי ישראל: לאום ישראלי. השתייכותו של אדם לקבוצת אוכלוסין או "מגזר" כלשהו היא אכן זכותו הטבעית, אך אסור שתהיה רשומה בתעודה ממשלתית ואסור שהשתייכות זו תמנע את השתייכותו ללאום הישראלי. ביטול ה"מגזרים" בתעודת הזהות יסייע לביטול עתידי של כל ההפליות מטעם החוק.

בדעתנו לעתור לבג"ץ מייד לאחר פגרת בתי המשפט בקיץ זה, ולתבוע את זכותנו להירשם כשייכים ללאום הישראלי, או לחילופין לצוות על משרד הפנים למחוק כליל את הסעיף הזה מן התעודה ולאסור על אזכור העדה, הדת והמוצא בכל תעודה ממשלתית. יש סיכוי רב לזכות בעתירה אם היא תלווה בחתימותיהם של אלפים רבים.

אין למחתימים כל קשר ארגוני אחר ביניהם. זוהי פעולה לעניינה בלבד, ואין היא כרוכה בשום מפלגה או תנועה פוליטית. מנהלת את ההחתמה העמותה "אני ישראלי" (ע"ר 58-032-241-0. חברי הוועד: עוזי אורנן, יוסי ברנע, עידן סובול, עפרה ישועה-ליית, דן תמיר). הצטרפו אליה עד היום כבר אלפי אזרחים מכל החוגים ובהם אישים ידועים מכל גוני הקשת הפוליטית.

חתום / חתמי נא על ההצהרה שבתחתית מכתב זה. בחתימתכם אתם מקרבים את תהליך השחרור מהתערבות דתית של המדינה בחיי הפרט ופועלים נגד ההפליה מטעם החוק. תוכלו לשלוח את ההצהרה, בצירוף פרטי השולח, על פי ההנחיות באתר העמותה, או להדפיס את ההצהרה שמופיעה כאן (קובץ Word) ולשלוח אותה בדואר ישראל, לפי הכתובת:

אני ישראלי, ת"ד 1337, קריית טבעון, 36000

ה צ ה ר ה

הנני מצהיר/מצהירה בזה שאני שייך/שייכת ללאום הישראלי

השם המשפחה ת.ז. הכתובת המלאה דואר אלקטרוני טלפון חתימה
- - - - - - -חברים ב- עוצב על ידי