אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

כמו השאלה, ככה התשובה...

במהלך חודש אוגוסט קיבלנו את הפניה הדחופה הבאה.

לאחר שנהנינו שלחנו אותה ל Cyberdin והוא טרח לכתוב תשובה. עכשיו אנו משתפים אתכם גם במכתב המקורי וגם בתשובתו של Cyberdin.

כל ההדגשות במקור.

 

בס"ד
לכבוד: העורך אתר החופש
מאת: משה ב.

עורך יקר !!!

אנו קבוצה די גדולה של מהנדסים צעירים (בגילאי 28-32) שהתחלנו להכיר את עולמה ... של החזרה בתשובה ...

נתקלנו באתר שלך ... וכל כל מיני אתרים כדי לסתור את הדרך של התשובה אך לצערי אין לי תשובה הולמת שתענה לי על השאלות הבסיסיות שנתקלנו בהם בעת שהותנו בחו"ל.

הסתובבנו כשלוש וחצי שנים בכל מיני מקומות בעולם ראינו מקומות יפים ואתרים נפלאים ...

עד שפגשנו הודי זקן במנזרו (דרך אגב עברנו די הרבה מנזרים, כנסיות, מסגדים, מקדשים של רוב הדתות בעולם הכרנו את אורח חייהם אכלנו - כן אכלנו מוח קופים ונחשים וכו..., התפללנו איתם ובמקביל נהנו מכל הדברים שאפשר ליהנות לפחות לדעתנו) ושאל אותנו.. "נו מה הלאה, מה יצא לכם מכל ההנאות שלכם, לפי המבטא שלכם נראה שאתם ישראלים, יש לכם תורה של היהודים, היא... היא.. האמיתית, מה יש לכם לחפש פה, שמה תשיגו הכל!!!" כמובן צחקנו עליו ואמרנו לו שכמה הוא טיפש שאם הוא הייה נהנה כמונו ודאי הייה חושב אחרת, אך רצינו וחוכמת החיים שהייתה בו, גרמה לנו קצת לחשוב ...

כמובן ששכחנו את הזקן והמשכנו להנות... אך שאלתו של הזקן לא הרפתה מאתנו, כשחזרנו ארצה. כולנו נרשמנו לטכניון ושכחנו אותו, סיימנו בהצטיינות את לימודינו והתקבלנו למקומות עבודה מצוינים, בנינו משפחות ... אך שאלה אחת תמיד חזרה כשנפגשנו יחד כל החברים (שרבים מאתנו בעלי תפקידים נכבדים ובכירים), שאלתו של אותו זקן ...

והחלטנו לחקור את הנושא, הידע שלנו על הדת והדתיים היה רק מהטלוויזיה, רדיו והעיתונים בדרך כלל כשהיו אי אלו הפגנות החרדים. הידע שלנו הסתכם בזה בקיצור שהחרדים הם מפלצות שחורות ועלוקות הרוצים להשתלט על חיינו.

הלכנו להרצאה של הרב אמנון יצחק...

שאלנו ותקפנו ופשוט "ירינו" עליו מכל הכיוונים... ולצערנו הפסדנו בויכוח שכן היה הרב טעון הוכחות מדעיות, המתיישבות עם השכל וההיגיון שקשה להפריך אותן... אנחנו לא מאמינים שישנו איזה פילוסוף או מדען או כל אדם שיכול לעמוד מול טענותיו ...

אך אנא עזור לנו לצאת מהטיעונים שלו!!!
והחשובים שבהם:
1. למה באנו לעולם ??
2. מדוע האדם נבדל משאר החיות ??? (ואין שום מדען רציני שחולק על הקביעה הזאת)
3. למה יש סבל בעולם???
4. כיצד ניתן להסביר את בריאת העולם??? (לפי התאוריה העולם קיים 4.5 מיליארד שנה. לפי החשובים המתמטיים ליצור חומצת אמינו של היצור הזעיר ביותר דורש 10 בחזקת 87 מיליארד שנה, אז איך יתכן שנבראה נמלה ודאי ודאי אדם)
5. אם העולם הוא הפקר למה לא נעשה מה שאנו רוצים??? (כלומר אונס, רצח וכו')
6. למה אנו כלל נחשבים ליהודים??? ואפילו שניסנו בכל כוחנו לשכוח זאת הגויים מזכירים לנו???????????????
7. מדוע באנו דווקא לארץ ישראל ?? ולא נשארנו היכן שהיינו ???
8. מדוע כל כך הרבה יהודים נהרגו בשואה רק בגלל שהיו יהודים?????

אנא שלח לנו תשובה כולל מקורות עד התאריך 23.8.99

בתודה מראש
משה ב.

נ.ב.

חפשנו אתרים רבים בנושא ... חוץ מלתקוף את החרדים לא מצאנו מרגוע לנפשנו אנא עזור לנו מפני טיעוניו של הרב אמנון יצחק!!!

 

הערת חופש: המכתב נשלח אלינו ב 19.8.99. משה וחבריו דרשו תשובה תוך 4 ימים. מעניין לצורך מה.

תשובתו של Cyberdin

חברים יקרים.

התלהבותכם לגילוי האמת מדבקת ממש. אתם כל-כך רציניים שאינכם משחיתים את זמנכם חלילה בספרייה או אפילו במחשבה סתם. אתם רוצים תשובה - ועכשיו! ובכן, הואיל וכולנו יודעים שתשובות אינסטנט (שחייבות להינתן עד תאריך מסוים) הן אכן הדרך הנכונה לגילוי האמת, הרי תשובותיי לכם.

שאלה: למה באנו לעולם?
תשובה: כדי לתווך בין הברז לאסלה.

מה קרה, לא נראית לכם התשובה? אז פשוט תגידו לי איזה תשובה אתם רוצים ונסגור עניין. כשאתה מחליט מראש מה נראה לך הגיוני ומה לא, אתה עושה צחוק מהעבודה.

שאלה: מדוע האדם נבדל משאר החיות?
תשובה: האדם אינו נבדל משאר החיות. נא לקרוא את כל ספריהם של צ'ארלס דארווין, דסמונד מוריס, ג'ארד דיאמונד, ריצ'רד דוקינס ובכלל כל מה שתוכלו למצוא על אבולוציה. דרך אגב, אלה מדענים רציניים מאד. מי אתם שתחליטו מי רציני ומי לא? או שאמנון יצחק קבע בשבילכם גם את זה?

שאלה: למה יש סבל בעולם?
תשובה: כי אלוהים הוא בריון מרושע (א-לה-מרק טווין)

כי החיים זה לא פיקניק, מה אני אגיד לכם. יש סבל בעולם מאותה סיבה שיש אושר בעולם, רק להפך.

שאלה: כיצד ניתן להסביר את בריאת העולם?
תשובה: תשאלו את סטיבן הוקינג. מאה שנים של פיזיקה מודרנית עסקו בזה עד שהגיעו לתשובה מתקבלת על הדעת, ואתם רוצים את זה בשתי שורות?!

בנוגע ליצירת החיים: אם אתם שואלים לגבי חומצות אמינו, אתם טועים. ידוע שאלו נוצרות ספונטנית בהינתן התנאים ששררו בכדור הארץ הקדום. אם התכוונתם לדנ"א (יחי הדיוק המדעי), אתם מוזמנים לקרוא הסבר מפורט על יצירתו בספרו של ריצ'רד דוקינס, "השען העיוור". המספר שציינתם הוא מרתק ממש (אגב, הוא מדויק או שאפשר להוסיף איזה שנה או שתיים?), ואשמח לדעת איך הגעתם אליו, לפי איזה הנחות ובאיזו שיטת חישוב. מדהים שסטודנטים בטכניון יאמינו לדבר שכזה. אתם בטוחים שסיימתם בהצטיינות?

שאלה: אם העולם הוא הפקר, למה לא וכו'
תשובה: מי אמר שהעולם הוא הפקר? אמנון יצחק?

יש לי עוד שאלה. למה כן לאנוס ולרצוח? או, למה לא למצוץ אצבע באמצע הרחוב? למה לא לחטט באף בדייט ראשון? תנו לי הסבר טוב באמת לכל אחד מאלה, ואסביר לכם למה לא לאנוס ולרצוח.

שאלה: למה אנו נחשבים ליהודים? למה הגויים מזכירים לנו וכו'
תשובה: אנו נחשבים ליהודים כי תמיד יש מי שידאג לחפור באילן היוחסין שלנו ולהטיח את זה בפנינו. אם לא הגויים, אז אמנון יצחק.

שאלה: מדוע באנו לארץ ישראל ולא נשארנו איפה שהיינו?
תשובה: כי הגויים כל הזמן הזכירו לנו שאנחנו יהודים ונמאס לנו לשמוע... בחייך, איפה היית בתיכון כשלימדו את תולדות התנועה הציונית?

שאלה: מדוע נהרגו יהודים בשואה רק בגלל שהיו יהודים?
תשובה: מה זה נהרגו? רצחו אותם. בני אדם גזענים רצחו אותם (רצחו גם הומוסקסואלים רק בגלל שהיו הומוסקסואלים, רצחו גם מפגרים רק בגלל שהיו מפגרים וכו'). היטלר אמר לרצוח את היהודים, אז את מי רצית שירצחו, את הגרמנים? איזה שאלה טיפשית.

כמה מקורות שעשויים לעניין אתכם:

כל כתבי ועבודות ניטשה, שפינוזה, וויטגנשטיין, יום, קאנט, דקארט, אפלטון, אריסטו, הגל, שופנהאואר, קירקגרד, היידגר, ראסל, בובר, לוק, סארטר, קיקרו, הובס, מאגנוס, אמרסון, רייל, ראנד, אקווינס, אנכסאגורס, ג'יימס, פיכטה, מור, אוגוסטין, טיילור, לייבניץ, לוקרציוס, דארווין, דוקינס, דארל, דיאמונד, מוריס, ברגסון, ברקלי, לפלאס, גאוס, הרמב"ם, ניוטון, קפלר, איינשטיין, רוסו, פוקו, פסקל, תלמי, גלנוס, רייכנבאך, הופשטטר, שרדינגר, אבינגהאוס, פרויד, יונג, אריקסון, הורני, רת'רפורד, בור, מנדל, ברונו, פורייה, רימן, ארדש, צ'רנדסקאר, דה-מורגן, וולטיר, מונטסקייה, פון ניומן, טיורינג, קנות', גאמוב, דרייק, ג'פרסון, מרקס, וובר, הוסרל, אוקלידס, פיינמן, גל-מאן, סגאן ובורסטין.

ברגע שתגמרו, תחזרו אלי - יש לי עוד כמה שמות (אגב, סארטר כתב על הבעיה האנטישמית. חפשו את הספר, אם זה באמת מעניין אתכם).

זה ההבדל בין מי שמחפש דעה למי שמחפש דעת. אם אתם רוצים תשובות קצרות ומניחות את הדעת, ואם הקריטריון שלכם לנכונות הוא מה שבא מהר ולא צריך להתאמץ בשביל להבין אותו, תחזרו לאמנון יצחק היקר. לכל שאלה יש לו תשובה כזו, באחריות. אם במקום להסתובב בין מקדשים ולאכול חלקים של כל מיני חיות הייתם יושבים קצת ולומדים את תולדות התרבות המערבית, כל המכתב המגוחך הזה היה נחסך.

נ.ב. אם החכם ההודי הוא כל כך התלהב מהיהדות, למה הוא לא התגייר?

עוד נ.ב. אם אתם מאמינים שאין אף אדם, מדען או פילוסוף שיכול לעמוד בפני האמיתות הנצחיות של אמנון יצחק, בשביל מה פניתם לעורך "חופש" לעזרה? מה הוא, עז?

"כמו השאלה, ככה התשובה"

סייברדין

 

במקביל ל-Cyberdin הועבר מכתבו של משה גם לאנשי "דעת אמת", אשר השיבו ישירות למשה את התשובה המפורטת להלן. לאור פירסום תשובתו של Cyberdin הועבר אלינו גם עותק של תשובתם המקורית למשה:

שלום רב לך משה ב.

עורך אתר "חופש" נתקף בעויתות עליצות למקרא מכתבך ואנו נחלצנו לעזרתו.

שמחנו לשמוע שוב את הסיפור על ההודי הזקן. אנו שומעים אותו כבר עשרים שנה אבל תמיד נעים להיזכר. אכן, נראה שמתוך מיליארד הודים יש גם אחד החושב דברים טובים על הדת היהודית, זה בודאי סימן טוב.

אגב, עליך לעשות הרבה לשיפור סגנונך. כאדם שביקר בכל כך הרבה מקומות ואכל מוחותיהם של נחשים וקופים אין זה נאה שתכתוב בסגנון מבולבל ופגום של נער חרדי שלא קרא ספר ראוי מעודו.

ובתשובה לשאלותיך:

1. למה באנו לעולם ??

כל כלי מעיד על תכליתו. המסור תכליתו לנסר והספינה תכליתה לשוט. לפי זאת אתה באת לעולם כדי לשאול שאלות הבל ואני, אללי, כדי לענות עליהן.

2. מדוע האדם נבדל משאר החיות ??? (ואין שום מדען רציני שחולק על הקביעה הזאת)

מאותה הסיבה שהג'ירפה נבדלת משאר החיות (ואין שום מדען רציני שחולק על הקביעה הזאת). האבולוציה נתנה לג'ירפה צוואר ארוך ולאדם מוח גדול. בכלל לא ברור שמצבה של הג'ירפה גרוע יותר.

3. למה יש סבל בעולם???

משום שאין אלוהים. אילו היה בעולם אלוהים "רחום וחנון, ארך אפיים ורב חסד" לא היה סבל. יתכן כמובן שיש אלוהים והוא רשע מרושע הנהנה מן הסבל העולמי (אני מאמין בכך אבל אין לי הוכחה).

4. כיצד ניתן להסביר את בריאת העולם??? ( לפי התיאוריה העולם קיים 4.5 מיליארד שנה, לפי החשובים המתמטיים ליצור חומצת אמינו של היצור הזעיר ביותר דורש 10 בחזקת 87 מיליארד שנה, אז איך יתכן שנבראה נמלה ודאי ודאי אדם)

אכן אתה צודק אבל ההסתברות הסטטיסטית שלך מכוונת ליצירת מולקולת ה DNA. היום אנו יודעים שהראשונות היו מולקולות RNA. כיוון שאת אלה ניתן לייצר בעזרת כמה יסודות כימיים, מים ומכת ברק (חשמל) ההסתברות להווצרותן האקראית היא 1. כלומר מבחינה סטטיסטית ברור שהעולם לא נברא. נסה שיטה אחרת.

5. אם העולם הוא הפקר למה לא נעשה מה שאנו רוצים??? (כלומר אונס, רצח וכו')

העולם הוא הפקר ואנו עושים בדיוק את מה שאנו רוצים. אנו לא אונסים ולא רוצחים מפני שאיננו רוצים לעשות מעשים אלה. כך אנו נעשים אנשים הגונים בזכות רצוננו בלבד ואנו יכולים להתגאות בכך. מי שלא עושה מעשים כאלה כי מאיימים עליו באלוהים ובגהינום הוא לא אדם הגון, הוא פשוט מפחד מעונש.

6. למה אנו כלל נחשבים ליהודים??? ואפילו שניסנו בכל כוחנו לשכוח זאת הגויים מזכירים לנו???????????????

אני מניח שאנו נחשבים יהודים משום שאנו מכנים את הלא-יהודים בשם "גויים" בשחצנות ובגזענות. זו כנראה הסיבה מדוע הם מזכירים לנו את התנשאותנו עליהם.

7. מדוע באנו דוקא לארץ ישראל ?? ולא נשארנו היכן שהיינו ???

באנו לארץ ישראל מפני שקמה תנועה לאומית יהודית בשם "ציונות" שהחליטה שיותר קל ליישב את פלסטינה מאשר את אוגנדה (גם דרום אמריקה נשקלה כאפשרות). הציונות לא הצליחה במיוחד עד שהתחילו להציק ליהודים באירופה וחלק מהם החליט להסתלק. גם אז היגרו הרוב לארצות הברית. אם לא היו מציקים ליהודים הם לא היו חולמים לבוא לארץ ישראל אלא ממשיכים להתפלל "ותחזינה עיננו וכו'".

8. מדוע כל כך הרבה יהודים נהרגו בשואה רק בגלל שהיו יהודים?????

כל כך הרבה יהודים נהרגו בשואה לא רק בגלל שהיו יהודים אלא גם בגלל שאין אלוהים. אילו היה אלוהים "נוצר חסד לאלפים נושא עוון ופשע וחטאה" הוא ודאי לא היה מרשה שהיהודים, אפילו אם חטאו, ירצחו בסיטונות שטנית שכזו. מאידך, אם אתה נהרג רק בגלל שאתה יהודי אולי היהדות היא לא מציאה גדולה כל כך? אחרי הכל, מה הכבוד הגדול ליהרג כל הזמן על משהו שלא אתה גרמת לו (הרי לא נשאלת אם אתה רוצה להיות כזה) ואינך יכול להשתחרר ממנו? כבר יותר טוב להיות ג'ירפה.

אם יש לך שאלות נוספות אני מציע שתקרא קודם את הספרים הבאים:

מאמר תיאולוגי מדיני - ברוך שפינוזה, הוצאת מאגנס
הדיאלוגים על הדת הטבעית - דוד יום, הוצאת האוניברסיטה העברית
ממדיה העולמיים של ההיסטוריה היהודית - שלום בארון, הוצאת זלמן שזר
מי כתב את התנ"ך - ר.א. פרידמן, הוצאת דביר
"ספר אם הבנים שמחה" - הרב יששכר שלמה טייכטהאל, בהוצאת בנו שמעון טייכטל (ניו יורק).

בברכה רבה,
"דעת אמת"

 

ולסיום, מכתב ששלח נועם (המכתב מתייחס לשאלות של משה וגם לתשובות של סייברדין שמופיעות למעלה):

 

לאתר "חופש" שלום,

כבר מזמן רציתי להחמיא לאתר שלכם, אבל היום, כשקראתי את תשובותיו המבריקות של סייברדין לקבוצת המהנדסים התמהוניים, התגלגלתי מצחוק. אתה עשר, סייברדין!

עשר, אבל לא מספיק עשר. התשובות הן נפלאות (באמת! עם יד על הלב!) כשאני קורא אותן, אבל אני לא בטוח שה"מהנדסים" - שהם חוזרים בתשובה, או לפחות מועמדים רציניים לכך, מקבלים כמוני את אותן התשובות. למה אני אומר את זה? משום שאני מכיר את אמנון יצחק ואת הקהל שלו. אחד "משלנו" לא מסוגל לשבת ולהקשיב לו יותר מחמש דקות. אם המהנדסים (באמת מהנדסים? על פי השאלות אני לא כל כך קונה את זה) הצעירים הגיעו לרמה כזאת של שאלות, ברור לי שיש להם בעיה בחשיבה. בעיה כזאת לא תאפשר להם לקלוט מה שסייברדין האינטליגנטי כל כך מנסה להסביר להם.

אז איפה כאן ה-catch? תראה, סייברדין: המהנדסים שואלים שאלות ברצינות נוראה, ואתה עונה להם בציניות נפלאה (אני מת על זה!) שהיא לא רק שלא פותרת להם בעיה, אלא גם מציגה - לדעתי, וזה לא בדוק - את כל התשובה המורכבת שלך באור לא רציני מבחינתם. אני מציע להשיב להם משהו טיפ-טיפה שונה. אתה ואתר "חופש" מסכימים? אז תראו, הייתי אומר להם כך, וההתחלה דומה למה שאמר כבר סייברדין:

 

מהנדסים צעירים יקרים,

אני קצת מתפלא שאתם, שלמדתם לקרוא וללמוד ממקורות מדעיים, נזקקים לפנות לשאלות בתחומי המדע והחיים לאדם, או לאנשים, שהתשובות שלהם הם מתחום המיסטיקה. אמנון יצחק לא למד במוסד מדעי, ואני מסופק אם הוא יודע לחפש מאמר בספרייה. אתם כן יכולים. כך שעל כל שאלה מתוך ה-8 ששאלתם, תנסו לחפש חומר בספריות. נכון, זה עניין ממושך, בוודאי לא צ'יק-צ'ק, אבל שום אפשרות שתקבלו תשובה תוך מספר ימים, כמו שאתם ביקשתם.

הצורך בקבלת סיפוק מיידי לתשובות הוא תכונה ילדותית. רק ילד דורש "עכשיו! עכשיו!" ומקבל את סיפוקו - בתחום החומרי, כמובן. כשהוא גדל, לומד ומשכיל, הוא גם מבין, שכל שאלה מחייבת חקר, בדיקה, ביקורת ומענה ראוי. וזה דורש זמן, בהתאם לעניין ולנושא. סייברדין נתן לכם רשימה ארוכה של חומר לימוד. זה יספיק לכם לפחות לעשר שנים. אבל בלי כל קשר לזה, ובנוסף לאותה רשימה, מה שאתם צריכים היא תשובה מתחום אחר: תשובה עקרונית על צורת השאלות שלכם.

אני מכיר הרבה חוזרים בתשובה, לא רק "תלמידים" של אמנון יצחק, גם של אורי זוהר ואחרים, והשאלות שלכם נשאלו, בדיוק כך, גם בעבר. מכאן אני מסיק, שלא אתם המצאתם את השאלות, אלא שאלו הן שאלות שמטיף החרדי שאל אתכם, או שנתן לכם לשאול אותנו, ואלו הן שאלות שמטיפים חרדיים שואלים את כל מי שפונה אליהם לקבל "תשובה". לכן קוראים לזה "חזרה בתשובה": באתם לקבל תשובה, ושולחים אתכם בחזרה לשאול את אותן השאלות!

מה מיוחד לשאלות האלה? שלמרביתן אין תשובה עניינית. תראו, למשל, איך סייברדין ענה לכם על השאלה הראשונה: "למה באנו לעולם? - כדי לתווך בין הברז לאסלה. מה קרה? תגידו לי איזה תשובה אתם רוצים ונסגור עניין". וכך לגבי השאלות מס' 6, 5, 3, 2.

מה שמשותף לכל השאלות האלה, ולעוד אחרות הוא, שכל אלו הן שאלות, שמיועדות להביך את הנשאל.

אמנון יצחק שאל אתכם שאלות אלה, כשהוא ידע מראש שלא תהיה לכם תשובה עליהן. ואז אתם - מהנדסים משכילים - הרגשתם נבוכים: איך זה יכול להיות שלי, מהנדס חכם, אין לי תשובה לשאלה פשוטה של איש פשוט כמו אמנון יצחק?

וכשאתם במבוכה, האמנון צובר כוח. ואז הוא שלח אתכם לשאול אותנו, כשהוא בטוח שגם אנחנו לא נדע. ואז הוא יהיה עוד יותר חזק, וגם "צודק", בעיניכם התמימות.

התשובה לשאלה "למה באנו לעולם" היא, שהשאלה איננה רלבנטית. אין בחיים שלנו על פני האדמה "למה". יש "איך": איך באנו לעולם? נו, זה כבר נראה אחרת. בגיל 4 נענה לכם "מהחסידה", בגיל 12 "מתאי הזרע של אבא ומהביצית של אמא", ובגיל 25 - "לכו לספריה שבמחלקה לביולוגיה, בבית אריאלה, באוניברסיטה, במכללה, שם תקראו ותלמדו".

אין "למה", אין "תכלית" לחיים (גם זה כבר כתוב באיזה מקום באתר "חופש"). מה שיש זה מה שיש. יש עובדות, והעובדות הן שאנחנו חיים, באנו לעולם ונצא ממנו, ובתחום שבין הזמנים האלה נשתדל לעשות את המקסימום שיהיה טוב לנו ולאחרים. זה גם עונה לכם קצת על השאלה המגוחכת (אני מסכים עם סייברדין) של "למה לא לרצוח או לאנוס". הרי לא אתם שואלים שאלה עלובה כזאת: זה הכל בא מהפה של האמנון שלכם! ואיפה המוח שלכם? מה, הוא משותק?

"תכלית" לחיים אנו יוצרים מרגע שאנו עומדים על דעתנו. איש איש, כל אחד, יוצר לעצמו את תכלית חייו. שום כוח עליון או גורם חיצוני לא קובע לנו את "תכלית חיינו", ולכן גם השאלה "למה באנו לעולם" היא לא רלבנטית. זוהי הגישה של האדם העצמאי, הפתוח, החופשי, האדם שלא מוכן לקבל תכתיב משום גורם אחר על חייו הפרטיים. רק אדם חלש, אדם במצוקה כלשהי, מוכן או אפילו מבקש, מרצונו, לקבל מרות רעיונית מכיוון חיצוני, ואז הוא גם יקבל, כעיסקת חבילה, שיש גורם חוץ-אנושי, שמכתיב לו את חייו. כאלו הם כל החברים בכתות המיסטיות, למשל, ובכל הדתות, בלי הבדל עקרוני.

האם ברצינות אתם שואלים "מדוע האדם נבדל משאר החיות?" נבדל במה? בוודאי לא בזכות לחיות. בוודאי לא בזכות ההתחשבות. האדם נבדל מהנמלה במערכות ביולוגיות שונות, ושניהם נבדלים מהדג במערכות דומות או אחרות. האדם והחתול זהים במערכות מסויימות, בהן הם שונים מהנמלה, והאדם והנמלה דומים בתכונות מסויימות, ששונות מתכונותיהם של האריה והפרפר. מה זה "שאר החיות"? מניין צצה במוחכם ההכללה המוזרה והלא-רצינית הזאת? הכל כאן פשוט לא רלבנטי: השאלה "מדוע", ההכללה "שאר החיות", בדיוק כמו שזה לא היה רלבנטי בשאלה מס' 1.

אם אתם רוצים לרמוז בשאלה, שהאדם "עליון" על שאר החיות, אז יש לי הפתעה בשבילכם! יש לאדם תכונות מסויימות שנותנות לו יתרון מעשי על שאר החיות, אבל יש הרבה תכונות אחרות, שיש לבעלי חיים שונים, שאין לאדם, ומבחינות רבות האדם נחות מהרבה בעלי חיים. למשל: לכלב יש חוש ריח מיוחד, שמאפשר לו לגלות סמים, או לזהות בני אדם, שלאדם אין; לדולפין יש סונאר, שמאפשר לו להרגיש ולזהות עצמים מתחת למים, לאדם אין; לעטלף יש מעין רדאר, לאדם אין; לחרקים יש עיניים שמאפשרות להם לראות כמעט בטווח 360 מעלות, לאדם אין; לכלב יש חוש שמיעה מחוץ לטווח השמיעה של האדם; ועוד ועוד מאות ואלפי תכונות שיש לבעלי חיים שונים ושאין לאדם. אלו הן העובדות. במקום לשאול "מדוע נבדל", תשאלו "במה הוא נבדל", ואז תבחרו תחום, תקראו, ותבינו. אמנם אמנון לא יקבל תשובה, אבל לא זה מה שחשוב. לפחות לגבי.

"למה יש סבל בעולם?" - שוב שאלה לא רלבנטית. מה זה סבל? כשהאריה רעב הוא סובל והאיילה מאושרת, וכשהאריה טורף את האיילה, הוא מאושר והיא אומללה. זה לגבי בעלי החיים. ולגבי האדם? על איזה סבל אתם מדברים? סבל שנגרם ע"י בני אדם אחרים? כמו סבלם של היהודים מידי הנאצים? או סבל שנגרם בגלל גורמי-טבע, כמו האלפים שנקברו חיים בתורכיה ברעידת האדמה האחרונה? לכל "סבל" יש סיבה אחרת, ובהתאם הסבר שונה, והשאלה הגורפת "למה יש סבל בעולם" היא פשוט שאלה לא שאלתית! בואו נחזור ונבדוק, מהי תכלית השאלה? הרי אתם מבינים (אני מקווה) שלשאלה אין תשובה, משום שהיא נשאלה על מנת שלא תהיה לה תשובה, ועל מנת שלשואל תיווצר עמדת יתרון: הוררא! ראיתם מהנדסים יקרים! לחילונים המטומטמים אין תשובות על הסבל שקיים בעולם! רק לי, אמנון יצחק, או אורי כדורי, או בבא ניזרי, יש תשובה: הסבל הוא מאלוהים! עונש על חטאיכם! (ראו מה אמר הבובא שך, בהרצאה בישיבת פוניבז', על השואה, שהיתה עונש מאלוהים על חטאי עם ישראל לדורותיו. את זה קראתי באתר "חופש" - תקראו גם אתם ותחכימו!)

אז מספיק. אם לא הבנתם אותי עד עכשיו, בוודאי לא תבינו גם בעתיד. או שניפגש בספריה באוניברסיטת תל-אביב, או שנשמע עליכם בסיפורים של בניזרי ואמנון יצחק. אני מאחל לכם שניפגש באוניברסיטה.

שלכם,
נועם.

לראש הדףחברים ב- עוצב על ידי