אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
כל מה שרציתם לדעת על ברית מילה או שהעדפתם לא לדעת
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

למה באים בטענות לאלוקים על השואה?

שואת אירופה, בה נרצחו באכזריות נוראה 6 מיליוני יהודים - דתיים, חרדים וחילונים, בהם מיליון וחצי ילדים, מהווה נקודת משבר באמונה הדתית באלוהי העם היהודי, שלכאורה, אם היה קיים, אמור היה לשמור ולהגן עליו מכל משמר, אחרת מה טעם בהמצאתו של אלוהים, אם לא למטרה כזו? והנה, באה שואת אירופה וטפחה על פניהם, לבם ונפשם של המאמינים, והיטיב לבטא זאת שופט בית המשפט העליון, חיים כהן ז"ל, שעד לשואה היה יהודי מאמין: עומדות בפנינו שתי אפשרויות ואין בלתן, אמר: או שיש אלוהים, או שאין. אם אין אלוהים - הנושא יורד מעל סדר היום. ואם יש - הרי לנוכח הרצח האכזרי של שישה מיליון מבניו - זה אלוהים מרושע ואכזרי, ואינני רוצה בו עוד כאלוהים שלי. הסיר את הכיפה והפך יהודי חילוני.

לא כל יהודי דתי הוא חיים כהן, ומאמינים רבים ממשיכים בדתיותם, על אף הדיסוננס הקוגניטיבי, ששואת אירופה הכניסה אותם לעומק סבכו. מכתבים בנושא זה מגיעים לאתר בלא הרף, בייחוד לאור העובדה, שבאתר חופש אנחנו מעלים סוגייה זו לעין כל. ואחד מהם הוא מכתבו המובא כאן של דורי, בחור דתי, אליו מתייחסים מספר חברי הצוות.שואת יהודי אירופה
חלק מ- 800,000 נעליים של יהודים
נרצחי מחנה המוות מאיידנק, פולין

דורי כותב לאתר:

בס"ד.

יש לי שאלה מאוד תמימה - אבל כמה שהיא תמימה היא נוקבת עד התהום - אולי מישהו יכול להסביר לי למה באים לאלוקים בטענות על השואה?? האם אלוקים עשה אותה או שעשו אותה רשעי-אדם? פנה בבקשה לבני האדם! בני אדם שעשו את הרעה הגדולה הזו, ושאל אותם למה? שאל את יוצרי תרבות אירופה איך הם יצרו תרבות כל כך קלוקלת? איך הם גידלו עם של רוצחים מקטן ועד גדול?

אני חושב שהשאלה הקשה ביותר על השואה היא למה התרבות האנושית התמוטטה? גם אני שמעתי את השאלה הזו הרבה פעמים, ואני באמת באמת לא מבין את מטרת השאלה הזו. הרי כל השאלה הזו באת לנתק אותנו מאלוקים ולומר לנו - אל תסמכו עליו - סימכו על התבונה האנושית!!!

אולי המסקנה צריכה להיות, שלפני שאנחנו מתנתקים מאלוקים וחושבים כי יותר טוב שאנחנו ננהל את העולם בלעדיו, אולי נראה מה עושים אנשים שאין להם אלוהים? הרי זה ברור שלנאצים לא היה אלוהים!! אם היו שומעים לאלוקים - לא השואה מתרחשת!! הרי "לא תרצח" קיים גם לאומות העולם!!

אם כן, כל השאלה היא למה אנשים לא קיימו את ציווי אלוקים, או למה אלוקים לא התערב לעצור את הרוע הזה? בדיוק בנקודה הזו צריך להתעכב ולברר. האם באמת אלוקים צריך להתערב בניהול העולם? אם אין ברירה - אז נוציא את הנהגת העולם מידי האדם וניתן אותה לבורא, שיבצע בה כרצונו. נהפוך את כל בני האדם כדגי הים או כחיות-יער בלי בחירה חופשית ונאמר לאלוקים בא ותנהל את העולם!!

אבל לא כך רוצים בני אדם. הם רוצים את התערבותו רק כשזה לא נוח להם. כל תכלית בריאת העולם היא לתת לאדם שנברא בצלם אלוקים לנהל את העולם על פי הבנתו. אם יחכם האדם - ינהל אותה על פי ההנחיות שקיבל מבורא עולם שמכיר אותו את הדברים הטובים והרעים שלו. אם יהיה גאותן - יחשוב את עצמו יותר חכם וימציא כל מיני תורות ותיאוריות שונות ובסוף הם יתנפצו לו בפנים.

בקיצור יש כאן שאלה גדולה על אירופה - על הנצרות - על התרבות האנושית. על השירה - על התיאטרון. על המדע - על על הציור והפיסול - על המחנכים - על העיתונאים - על כל הוגי הדעות - על כל אותה תרבות שצריכה לעבור מן העולם.

דורי.

חופש

רוני משיב לדורי:

שלום לך,

תודה שפנית אלינו. שמי רוני, ואני מאתר חופש. אנסה להתייחס לנקודות שאתה מעלה במכתבך:

1. השאלה היא לא האם אלוהים עשה את השואה, אלא מדוע אלוהים - שאמור להיות כל-טוב, כל-יודע וכל-יכול - לא מנע את השואה. אתה בעצמך משנה את השאלה לשאלה הזו בהמשך.

2. אתה כותב ש"זה ברור שלנאצים לא היה אלוהים", וכמובן שזה לא נכון. אי אפשר לטעון על העם הגרמני שהוא מנותק מאלוהים - לא אז ולא היום. זהו עם דתי וירא שמיים ביסודו (אם כי נוצרי ולא יהודי - בדיוק כמו העם הבריטי, האמריקאי והצרפתי למשל), גם אם היטלר אישית לא היה דתי.

3. אתה מנסה להסביר את אי-התערבותו של אלוהים בשואה על ידי הבחירה החופשית: הטענה היא שאם אלוהים היה מתערב ומונע את השואה, אז הבחירה החופשית היתה נעלמת. לא ברור בכלל שיש כאן קשר לוגי. לפי האגדות המקראיות, אלוהים התערב לא מעט בנעשה בעולם. שמש בגבעון דום, למשל, זה לא התערבות?

4. אסור גם לשכוח את הרוע המוחלט של השואה: לא סתם מלחמה, לא סתם "כשל ניהולי" של האדם בענייניו - רצח עם! רצח של תינוקות, נשים וזקנים. ועוד של "העם הנבחר". ולא רק "כופרים" של העם, אלא גם קהילות שלמות שומרי מצוות ויראי שמיים. המסקנה היחידה שאפשר להסיק מכך היא שהאל הוא לא כל-טוב, או שהוא לא כל-יכול, או שהוא פשוט לא קיים.

5. אבל, אם אתה סבור שאלוהים בכל זאת קיים, ולא מתערב "בניהול העולם" מסיבה מוצדקת בעיניך, אז אתה גם שולל את התפילה "למען" משהו. הרי מה זה תפילת הדרך, למשל, אם לא בקשה להתערבות של אלוהים בניהול העולם? לבקש מאלוהים שהדודה שלי תגיע בשלום מחיפה לירושלים זה בסדר, אבל שאת האחים של הסבתא שלי לא ירצחו בשואה זה "התערבות בניהול העולם"? לא ברור לי ההבדל.

6. אתה קורא לאדם לנהל את העולם "על פי ההנחיות שקיבל מבורא עולם" - ובכן, אם הייתי מקבל כזה ספר הנחיות לא ברור ומלא סתירות למדיח הכלים שלי, מזמן הייתי מחזיר אותו, עם המדיח, ליצרן. ה"הנחיות" שאתה מבין הם פירוש שאנשים מלבישים על "כתבי הקודש". אתה מכפיף את עצמך לאותם "פרשנים", במקום לחשוב בעצמך.

7. לסיכום, מה שאתה מנסה לטעון זה שאם אנשים היו נוטשים את החשיבה העצמית לטובת אמונה עיוורת במשהו אז העולם היה יותר טוב. גם ההיגיון וגם ההיסטוריה מראים אחרת. לא תודה.

בברכה,
רוני.

חופש

דרור משיב לדורי:

אנחנו לא באים לאלוהים בטענות על השואה. אנחנו פשוט אומרים, שהשואה היא הוכחה לכך שאלוהים לא קיים. זה הכל.

דרור.

נ.ב. נתת קצת יותר מדי קרדיט לשאלה שלך. אם זו נוקבת עד התהום, אז איך נקרא לשאלה בינונית? ואיך לשאלה טובה?

דורי חוזר וכותב:

בעזרת ה' יתברך.
שלום רב,

א. הבהרה: אני לא כתבתי את מה ששלחתי. אם ברצונכם לראות את הדף במלואו, תיכנסו לאתר "כיפה";

ב. אם אתם טוענים שאלוקים הוא דבר שאי-אפשר להוכיח, ובגלל שאתם מסתמכים בין היתר על מחקרים, אני מציע לכם להיכנס לאתר "הידברות" - הסתכלו, עיינו, יש שם דברים מאוד מעניינים שתוכלו לראות. מה שעוד אני לא מבין הוא - איך אפשר להוכיח שכל העולם נוצר במקרה, וכל דבר שקורה זה במקרה , גם אם תסבירו שהכל נוצר ע"י תופעות טבע חייבים להגיד, שיש פה משהו מעל לכל הדברים האלו, משהו שהיה ראשון וממנו הכל נוצר. חוץ מזה , היהדות, כידוע, עברה מדור לדור במשך כמה שנים טובות (אני מקווה שעל זה אין בינינו מחלוקת) אז איזו סיבה הכי טובה שיכולה להיות שבמשך שנים אבות יעבירו לבניהם דברי שקר, ואם דבריכם הם אמת אז למה אף אחד לא טען זאת בזמנו, מה הם היו פחות חכמים?! הם לא היו יכולים להבחין במה שאתם טוענים (להפך, בעבר היו רבנים גדולים שהיו גאוני עולם ולא התעסקו רק בתורה אלא בכל מיני נושאים רפואה, אסטרולוגיה וכו' כגון הרמב"ם האמוראים בזמן הגמרא וכו'). ואיך לפי דעתכם כל העובדות שאמרו חז"ל שלאחר מכן הוכחו מדעית , היו ידועות להם? כמו הדף שמובא באתר "הידברות".

בקיצור קראו שם, עיינו, וחשבו על זה טוב.
בברכה,
דורי.

דרור לדורי:

אתה כותב לנו ש"אני לא כתבתי את מה ששלחתי". תגיד - יש דעה משלך? אם כן, תגיד לי בבקשה: לדעתך - אלוהים הוא זה שגרם לשואה?

חופש

רוני חוזר ומגיב לתשובתו של דורי:

קראתי את תשובתך לחברי דרור, ואני אענה לך קצת יותר באריכות, ואת תשובותי תמצא בין שורות מכתבך - עקוב נא אחריהן:

א. הבהרה: אני לא כתבתי את מה ששלחתי אם ברצונכם לראות את הדף במלואו קראו באתר "כיפה".

לעומת זאת, אני כן טרחתי וחשבתי על תגובה בכוחות עצמי. גם לא ציטטתי מקורות בלי ייחוס. נראה לי גם, שאין לך את הרצון ו/או את היכולת להתייחס לנקודות שהעליתי, אלא רק להביא עוד הפניות.

ב. אם אתם טוענים שאלוקים הוא דבר שאי אפשר להוכיח, ובגלל שאתם מסתמכים בין היתר על מחקרים, אני מציע לכם להיכנס לאתר "הידברות".

לא תודה, היינו, ראינו, ומאוד לא התרשמנו.

הסתכלו, עיינו, יש דברים מאוד מעניינים שם שתוכלו לראות. מה עוד שאני לא מבין איך אפשר להוכיח שכל העולם נוצר במקרה וכל דבר שקורה זה במקרה , גם אם תסבירו שהכל נוצר ע"י תופעות טבע חייבים להגיד שיש פה משהו מעל לכל הדברים האלו, משהו שהיה ראשון וממנו הכל נוצר.

א. אם מסתכלים בתופעות טבע, ברור לגמרי שיש כאן מקרה וברירה טבעית. שום דבר אחר לא היה יוצר טפילים ומחלות, למשל, ומוצר כל כך פגום כמו גוף האדם. אם אלוהים היה מעצב, הוא היה מקבל בקושי ציון "עובר".

ב. אין ראיה ממשית שהכל בא ממשהו חוץ ממקרה, וחובת ההוכחה היא על מי שטוען אחרת.

ג. "משהו ראשון שממנו הכל נוצר" - נכון להיום, סביר שזה המפץ הגדול, לפני כתריסר מיליארד שנה, פלוס מינוס. מכאן ליישות כל-יודע כל-יכול שמתערב בחיי ודורש קיום מצוות וכו', המרחק הוא רב עד כדי אבסורד.

חוץ מזה, היהדות, כידוע, עברה מדור לדור במשך כמה שנים טובות (אני מקווה שעל זה אין בינינו מחלוקת) אז איזו סיבה הכי טובה שיכולה להיות שבמשך שנים אבות יעבירו לבניהם דברי שקר, ואם דבריכם הם אמת אז למה אף אחד לא טען זאת בזמנו, מה הם היו פחות חכמים?! הם לא היו יכולים להבחין במה שאתם טוענים (להפך, בעבר היו רבנים גדולים שהיו גאוני עולם ולא התעסקו רק בתורה אלא בכל מיני נושאים רפואה, אסטרולוגיה וכו' כגון הרמב"ם האמוראים בזמן הגמרא וכו'). ואיך לפי דעתכם כל העובדות שאמרו חז"ל שלאחר מכן הוכחו מדעית , היו ידועות להם? כמו הדף שמובא באתר "הידברות"?

הטיעון שמשהו ישן אז הוא בוודאי נכון איננו עומד במבחן המציאות. במשך רוב ההיסטוריה האנושית סברו שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ. האם סברה "ישנה" זו הופכת את עניין לנכון? אבותינו הקדומים אולי היו חכמים, אבל הם ידעו הרבה פחות עובדות ממה שאנחנו יודעים היום. אם לא יודעים על מיקרובים וחיידקים, למשל, אז מחלות הם תופעה "על טבעית", ולא משהו שאנטיביוטיקה פותרת, למשל. העובדות שחז"ל כביכול ידעו, או שהיו ידועים גם לעמים אחרים באותה תקופה, קרי לא בהתגלות אלוהית, או שנאמרו בצורה כל-כך סתומה שאפשר לפרש אותם בדיעבד לכל מה שרוצים, בדומה לדילוגי אותיות.
חוץ מזה - אני רואה שבתשובתך המפורטת אתה כלל לא מתייחס לשואה, שהיא הנושא בו פנית אלינו בתגובתך. האם אפשר להבין מזה שטיעוני שכנעו אותך?

בקיצור קראו שם, עיינו, וחשבו על זה טוב.

ובדומה - אתה מוזמן לקרוא ולעיין במבחר המאמרים המופיעים באתר שלנו. אם אתה רוצה לדון באחד הנושאים, ולא רק להחליף לינקים וציטוטים, אתה מוזמן, ולא, כל טוב לך.

בברכה,
רוני.

חופש

בועז משיב לדורי:

שלום דורי - שמי בועז, ואני חבר בצוות אתר חופש. שאלתך בנושא האלוהים והשואה הועברה גם אלי - הבה ונעשה קצת סדר בעניין: הסוגיה שאתה מעלה היא - האם אלוהים מתערב בעולם, והאם יש רצון חופשי. בתשובה על כך יש שתי אפשרויות, ורק שתיים:

1. אם אלוהים מתערב בעולם ושולט בכל, אז הוא אחראי לשואה כמו לכל דבר אחר, ואז הוא אשם.

2. אם אלוהים לא מתערב בעולם ולא שולט בכל, אז הוא לא אחראי לשואה, אבל אז אין התערבות אלוהית. זה נכון בין אם הוא מציג דרישות להתנהגות מוסרית (או אחרת) ובין אם לאו.

אפשר, כמובן, להתכחש לזה. הדרך העיקרית להתכחש לזה היא להגיד "הכל צפוי והרשות נתונה" או "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". אלא שזו אמירה חסרת משמעות: אם יש רצון חופשי אז אין שליטה אלוהית, ואם יש שליטה אלוהית אז אין רצון חופשי.

כל האמור עד כה הוא בהתאם להנחה שלך, שאלוהים קיים. לגישתנו "אלוהים" איננו קיים, וכל הדיון עליו ועל מעשיו חסר כל משמעות.

להתראות,
בועז.

חופש

ניצן עונה לדורי:

בלס"ד.

שלום דורי. יכולתי לענות על דבריך בתשובה אחת פשוטה: אל מה אתה מתכוון בצירוף האותיות הלא-ברור "אלוקים" שאתה חוזר עליו פעמים כה רבות בדבריך? אבל הואיל וחזקה על תשובה זו שתגרור את הויכוח למחוזות נוספים להם אין לי פנאי ברגע זה, אנסה בכל זאת להתייחס לדברים באופן התואם יותר את כוונותיך המקוריות. הרשה לי רק להוסיף שמאותה סיבה של חוסר פנאי, לא אתייחס כרגע גם לכתובת האינטרנט באתר "כיפה" שציינת.

אחד התירוצים בהם נוקטת ההלכה כדי להרגיע את ספקותיו של המאמין מתמצה במשפט "הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים". תירוץ זה, שנוסח בחכמה, וכמובן על-ידי אדם (כמו כל יתר הטקסטים ההלכתיים) אינו משאיר מקום למתדיין איתו: "אלוהים" ברא את הכל. קרה משהו רע? זה לא בגללו - הוא אחראי רק על הטוב.

מה פירוש הביטוי "הרי ברור שלנאצים לא היה אלוהים"? האם אותה ישות ספרותית שאתה מכנה "אלוהים" היא סחורה עוברת לסוחר, שלחלק מדרי עולם יש בעלות עליה ולחלק לא? נראה לי שהניסוח המתאים יותר למשפט זה הוא "הרי ברור שלאלוהים לא היה את הנאצים". הרי לפי החינוך שקיבלת, אלוהים - ולא הנאצים - הוא זה שברצותו עוברים מלאכי שרת ומכים במחנה האויב להפכו לפגרים מתים.

מקוממת באותה מידה הקביעה שלך "אם היו שומעים לאלוקים השואה לא היתה מתרחשת". ראשית, על טענות כאלה של "אם" אין כל טעם להתווכח כיוון שאיש אינו יכול להוכיחן ממילא. שנית, רוב גדול של הנרצחים ושאר הסובלים בשואת יהודי אירופה היו יהודים דתיים אשר לפי הגדרתך "שמעו לאלוהים", ודווקא "הציונים" אשר הימרו את פי רבני אירופה בתחילת המאה, נטשו את דרך הדת ובאו הנה לבנות ארץ חדשה, לא נפגעו ישירות בשואה זו. שלישית, הנאצים שמעו גם שמעו לאמונה, אלא שהיתה זו האמונה הבזויה שלהם, בדיוק כפי שקבוצות רבות אחרות במהלך ההיסטוריה פעלו בעקבות אמונותיהם.

ובאשר לקביעתך "לא תרצח קיים גם לאומות העולם", היא מעוררת גיחוך מה. הרי זו קביעה של ההלכה היהודית עצמה ולא של האמונה הנאצית. לפי "האמונה" הנאצית, דווקא "כן תרצח" היה קיים עבור אומות רבות. מובן מאליו ש-"לא תרצח" תואם מוסכמות גלובליות ומהווה כיום חוק שמרבית באי עולם מסכימים עמו באופן כללי. הרשה לי גם באותה נשימה להזכירך שדווקא לפי ההלכה היהודית, קיימת חובת הריגה של כופרים ומבצעי עבירות אחרות, אשר אינה תואמת מוסכמות שכאלה כיום. לפי ספר דברים וגם לפי הרמב"ם ואחרים מצווה אתה, דורי, להרוג אותי ובכך תזכה במצווה גדולה, ואינני מתבדח כאן אלא מתייחס ישירות לדבריך, בדבר כך שהשואה קרתה כי אנשים לא קיימו את ציוויי האלוהים.

מעניינת פסיקתך בדבר "תכלית בריאת העולם". האם יש לך איזה שהם מהלכים בעולם של מעלה, שגילו לך דברים כה נשגבים? או שלמעשה כל הדברים האלה אינם אלא ציטוט של קבוצת אנשים אשר במשך שנים רבות בנו אוסף של טקסטים על-גבי טקסטים, כאשר כל אחד מחזק את קודמו, מוסיף ומשנה קצת, ומעביר בעזרת חינוך מתאים לבא אחריו... אני משאיר את התשובה בידיך.

ונסיים בנימה חיובית: למרות הביקורת שיש לי על דבריך, הרי שאנו מוצאים אכן אלמנטים חיוביים רבים בהלכה היהודית שהתגבשה עם השנים (כמו גם באמונות ובקבצי חוקים אחרים). אכן, הגאוותנות אינה עושה טוב עם המין האנושי. חשוב רק לציין שהקשר המלאכותי שעשית בין "גאוותנות" לבין השכלה ומדע, נראה יותר כלקוח מפיו של איזה מחזיר בתשובה זול. נראה לי שדווקא מתאים לך להשתמש בכלי האינטרנט, עיבוד התמלילים, והאלקטרוניקה של אותה "תרבות שצריכה לעבור מן העולם" כדי לכתוב לי את דבריך. האם זה בבחינת "הרצחת וגם ירשת?" או אולי יותר בבחינת "הכתבת ולא חשבת?" - הבה ונקווה לטובת שנינו שתשכיל ללמוד דברים לגופים, ולסמוך כל מראה עיניך יותר מאשר על הטפותיהם של אחרים, ובכך תצטרף גם אתה לאותה קהילה מדעית מכובדת.

שלך, בברכה ובתקווה,
ניצן, מאתר חופש.

חופש

שירה מגיבה על מכתביו של דורי:

שלום דורי - כחברה בצוות האתר קראתי את מכתביך, ויש לי מספר שאלות-הערות, אותן אציג לאחר התבטאויות מסויימות שלך. אתה כותב, למשל: "בודאי שאלוהים מנסה להגיד לנו משהו". בוודאי? וזאת מניין לך? מהיכן אתה שאב את הזכות לקבוע בפסקנות כה מוחלטת, בלי "אולי", ובלי "כך אני חושב", שאלוהים מנסה להגיד משהו למישהו? האינך חושב שזו שחצנות? או - "אבל לא בהכרח על העדפותיו להשמדה (מה לגבי היהודים הספרדים?)" - מה אתה מנסה לרמוז בזה? שאלוהים העדיף לשחוט רק יהודים אשכנזים? האם גם אלוהים שלך גזען?

ועוד אתה כותב: "אתם טוענים שאין הבדל בין היהודים לשאר העמים (כמו שניסו היוונים לעשות בזמן המכבים). המלחמה בין היהודים ליוונים היתה מלחמת אור בחוש ". גם חיפושית הזבל בטוחה, כמוך, שהערימה עליה היא חיה זה האור והחיובי הקיים בעולם. חוץ ממנורת-שמן קטנה, אם בכלל היתה באותה סיטואציה, לא היה לנו אור. האור, במשמעות של תרבות, היה דווקא אצל היוונים. לא נעים לך להודות? אז לא.

ואתה ממשיך וקובע, כאיש מדע דגול ובעל ניסיון: "אחת התכונות של החושך היא שאי אפשר להבחין בו בין דמות לדמות, לעומת האור שבו הכל נראה ברור הרבה יותר (אנא קבלו זאת רק כמשל לאור וחושך - אני לא בא לטעון שהיהודים הם אור באמת, אלא שיש להם תפיסה שונה של המציאות משאר העמים: אם תרצו אני יכול לקרוא לזה ירוק ואדום). יש לי עוד שאלה: איזה זכות יש לנו על הארץ אם אתם לא מקבלים דבר ממה שכתוב בתנ"ך?" הזכות שלנו כאן בארץ לא קשורה בתנ"ך דווקא. יש לנו היסטוריה והיא שקובעת. זה שיש גם ספר תנ"ך במקרה, זה רק קטע מההיסטוריה.

על עצם ה"זכות" קיים ויכוח, שכן לא יהושע בשעתו, ולא החלוצים הציונים בסוף המאה הקודמת מצאו כאן ארץ שוממה, שאיש לא גר בה. גם בני ישראל בתקופת כיבוש הארץ, וגם החלוצים הציונים בתקופתנו, נאלצו - מה לעשות - להתמודד עם עובדת קיומם וחייהם של בני-אדם אחרים, לא יהודים, לא ישראלים, שקדמו להם על אדמת הארץ הזאת. זכות? מונח לא מובן. האם רק משום שבספר התנ"ך כתובה אגדה על הבטחה שהבטיח "אלוהים" לאברהם? גם הזאב הבטיח לסבתא של שלגיה ששום דבר רע לא יקרה לה. אם תאמר "צורך קיומי" אקבל זאת בהבנה.

ונמשיך עם דבריך: "הרי בתש"ח היו פה סה"כ 60 ריבוא אנשים (600000 איש). שבעה עמים באו ללחום נגדנו, ובניגוד לכל הגיון אנחנו עדיין פה, חיים וקיימים. האם זה מקרה? כמה "יהודים טובים" הציעו לערפאת שיארגן את הפלשתינאים למצעד כללי של מאות אלפים להר הבית. מה מונע ממנו לעשות זאת?" - מה אתה מערב מין בשאינו מינו??

שלום,
שירה.

חופש

דורי עונה לשירה:

א. אני מאמין שלכל פעולה ברמה הגלובלית יש אמירה אלוהית;

ב. אני חושב שכשאני אומר "בודאי" זו לא שחצנות, זו תפיסת עולם;

ג. כן, אלוהים גזען. הוא בחר גזע מסוים של אנשים לתפקיד מסויים. היהדות איבדה בעבר ומאבדת גם היום את האנשים שלא מרגישים שהם נבחרים. אנשים אלה, בשרשרת הדורות, עשויים להפוך ללא יהודים, אבל היהדות תימשך: נצח ישראל לא ישקר. כל כובש ניסה לכפות את דתו עם העם הנכבש, ובכל המקומות גם הצליח, פרט לעם היהודי;

ד. אם ההיסטוריה קובעת, למה שלא כל האזור יהיה של היוונים, או של האיטלקים? הרי הם גם היו פה בעבר?

ה. לפני שאנסה לענות על איפה היה אלוהים בשואה, נקודה קטנה למחשבה: כ-200 שנה לפני השואה קמה תנועת ההשכלה (בתחילה בגרמניה ואח"כ בארצות אחרות). הם פרקו עול תורה ומצוות ועשו הכל כדי להשתלב בחברה המקומית. לאחר ארבעה דורות היתה ההתבוללות ברמה כזאת, שהיו הרבה אנשים שלא ידעו על יהודים במשפחתם בדורות קודמים. אבל הנאצים, ימח שמם, בדקו ארבעה דורות אחורה כדי לראות למי היה יהודי במשפחתו. הניסיון של היהודים להיות חלק אינטגרלי מהאוכלוסיה באירופה, גרם לחוקי נירנברג: ליהודים היה אסור להתערב עם הגויים, היהודים מורשים להתכנס רק בבתי כנסת, וכן הלאה.

בברכה,
דורי.

חופש

שירה מסיימת:

במקומות בהם היתה ה"התבוללות" הגדולה ביותר (מערב אירופה: גרמניה, אוסטריה, מדינות השפלה וכו') ניצלו מן ההשמדה למעלה מ50% מהיהודים, בעוד שבארצות מזרח אירופה, שבהן מרבית היהודים היו שומרי מצוות (פולניה, אוקראינה, בילורוסיה וכו') הושמדו 98% מהיהודים. האם אלוהים מנסה לומר לנו בכך משהו על העדפותיו להשמדה? אבל לא זו הבעיה: מאחר ולגבי מרבית הנושאים שהועלו בהתכתבות הארוכה אין בינינו אפילו צל-צילה של הסכמה, לא אתווכח אתך, דורי. דרכינו נפרדות, אפוא, כפרידה שנפרד אברהם מבן-אחיו לוט - "היפרד נא מעלי - אם השמאל ואימנה, ואם הימין ואשמאילה" (בראשית י"ג, 9).

כל טוב,
שירה .


אפריל 2003חברים ב- עוצב על ידי