אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויברא האדם את אלוהים בצלמו
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

חיי נצח?

כתב לנו רפי (שם בדוי - הפרטים שמורים במערכת):
האם המדע יוכל לאפשר חיי נצח? האם ייתכנו חיי נצח?

חופש

תשובתו של ניצן מצוות האתר:

שלום רפי,

התשובה לגבי "חיי נצח" היא מורכבת, ואנסה להסביר בפשטות מדוע.

ראשית, נשאלת השאלה מהם בכלל "חיים"? האם חיידק למשל חי? כי חיידקים, במקרים רבים מאוד, לא "מתים" - הם פשוט מתחלקים לשניים, והינה יש לנו שני חיידקים חדשים. ויש גם יצורים מורכבים יותר מחיידקים שיש להם תכונות דומות. האם זה נקרא שיש להם חיי נצח?

שנית, היקום עצמו אינו נצחי. בתוך מספר מיליארדי שנים (לכל היותר) יושמד כדור הארץ שלנו על ידי השמש המתרחבת. בעוד טריליונים רבים של שנים "יקפא" ככל הידוע היקום כולו. לא יכולים להיות חיים נצחיים ביקום שהוא עצמו אינו נצחי.

לכן, אם אנסה לנסח מחדש את השאלה שלך באופן יותר מדויק, היא בעצם מבררת האם המדע (או הטבע) יכולים להעניק ליצור אינטליגנטי וחושב - חיים ארוכים מאוד מאוד, לאורכם תהיה חשיבתו כל הזמן כשל אותו היצור בעל אותה הההכרה והמוּדעוּת.

אז התשובה היא שהמדע אכן מאריך כל הזמן את אורך החיים של המין האנושי (וגם של חיות אחרות), וככל הנראה הוא צפוי להמשיך ולעשות זאת בעתיד הנראה לעין. איננו יודעים עד כמה זה ייעשה, ועד כמה זה ניתן בכלל להיעשות, אבל המגמה קיימת.

שני "הגיגים" בקשר לנושא זה:

  1. מחשבות "עתידניות" דנות בהארכת חיים לא באופן של טיפול בגוף עצמו, אלא בשיטות (שכרגע נראות דמיוניות) להעלאת המחשבות והתחושות שלנו על סוג של "מחשב" עתידי, באופן שנמשיך לחיות "ללא גוף".
  2. חיי נצח (או חיים ארוכים מאוד מאוד) הם לא בהכרח דבר טוב! חשוב על כך שבעצם האדם מאבד את מטרותיו. אין טעם לפעול למען מטרה כלשהי, כיוון שכביכול יהיה מספיק זמן לעסוק בכך פעם אחרת. חשוב על כך שיש כל כך הרבה חוויות, עד כי כל אחת מהן שווה פחות ופחות. חשוב על כל היקירים שמסיבה זו או אחרת (תאונה, מחלה, ...) ממשיכים להיאבד לך במשך החיים, ועוד ועוד.

זהו בינתיים,
רק בשמחות!

ראו גם: ניצחתי את הניצחון של חיי והפסקתי להאמין באלוהים

 


אוקטובר 2023חברים ב- עוצב על ידי