אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

האם אפשר לכפות עלי להתפלל?

את המכתב הבא קיבלנו לפני מספר חדשים מארז (שם בדוי) - תושב צפון הארץ. מלבד מחמאותיו אלינו (עליהן אנו מודים לו), מתאר ארז מצב מוזר ומתסכל אליו נקלע בעל כרחו. צוות אתר "חופש" ניסה לעזור במעט. מהמכתב המקורי השמטנו מספר פרטים שוליים על מנת לא לזהות את הכותב.

שמי ארז, אני בן 17 כמעט, מצפון הארץ.

אקדים ואומר שאני לא בדיוק בטוח לאיזה מדור למען את המכתב, כיוון שמצד אחד הוא כללי ומצד שני מספר על בעיה מאוד מסויימת.

אינני זוכר בדיוק איך הגעתי לאתר, אבל הגעתי, וטוב שהגעתי.

חילוני הייתי מיום לידתי ודעותיי היו פחות או יותר אותן דעות גם לפני שהכרתי את האתר שלכם, אבל מאז שהכרתי את אתר "חופש", אני קורא בו באופן קבוע, החכמתי בצורה משמעותית, הרחבתי את אופקיי, ידיעותי וכן הלאה.

האתר סיפק לי תשובות לטענות דתיות שהגיעו אליי מכל כיוון מעצם היותי חילוני, תשובות לשאלות שאני עצמי לא ידעתי כיצד להשיב עליהן. האמת שאני די מהווה מוקד התקפה בכל דיון שעוסק בדת בכיתה שלי או בסביבה שלי, ודי קשה לי "לחטוף אש" כל הזמן לצערי, כך שהאתר שלכם הוא עבורי קו של שפיות כשמסביבי אנשים שדעתם לא כל כך מובנת לי.

ועל כל זאת תודה.

יש לי שאלה כלשהי:

למרות דעותיי האתאיסטיות, אני לומד בבית ספר דתי, בתוך מסגרת דתית, וזאת מסיבות משפחתיות-היסטוריות שלא כאן המקום לפרטן. האם זה אפשרי מצד צוות בית הספר לכפות עליי להגיע לתפילה? מצד אחד, זו זכותם, כי מסגרת בית הספר מחייבת הגעה לתפילה, וכל הכרוך בכך. אבל מצד שני, אני לא רוצה להתפלל.

ואם שאלתם את עצמכם למה אינני עובר לבית ספר אחר (לא דתי), התשובה היא כי אין מספיק אלטרנטיבות, וגם כי בשורה התחתונה נוח לי איפה שאני ואני מעדיף שלא לעשות שינויים דרמטיים מדי, בטח שלא בתקופה זו של אמצע הבגרויות.

שאלה נוספת:

האם ידוע לכם על מסגרת חילונית אתאיסטית באיזור מגוריי, שתוכל לתמוך בצורה מסוימת באנשים בעלי דעות כמו שלי? רוב הסיכויים שלא, כי האיזור בו אני גר נשלט ע"י דתיים: ראש עיר דתי וחברי קואליציה דתיים, חלקם עוסקים בכפייה דתית כהלכתה, וזאת מנסיוני. זה נעשה בכל מקום, גם אצלי בבית הספר. אינני מבין איך מרשים למורים להכנס לכיתה ולהטיף את מה שהם מטיפים. אם תשמעו את הדברים האלו, תדהמו מרמת הגזענות שגובלת בגועל נפש, אטימות ופנאטיות טוטאלית.

קשה... קשה לי... אשמח לתשובה, תגובה או סתם חיזוק ממכם.

שלכם, ארז.

חופש

תשובתו של רוני מצוות חופש:

שלום ארז,

שמי רוני, ואני חבר בצוות האתר. אנסה לענות לשאלות שלך, אבל אני חושש שהתשובות לא לגמרי מספקות.

1. להבנתי, בית הספר יכול לחייב אותך להגיע לתפילה בדיוק כפי שהוא יכול לחייב אותך להגיע לשיעור התעמלות. עם זאת, אני לא רואה איך אפשר להכריח אותך ממש להתפלל... בכל מקרה, אם החלטת להישאר בבית הספר ולהשלים בגרות (מה שנראה לי החלטה נבונה), עדיף לחרוק שן עוד קצת, ולמשוך את החודשים שנותרו.

2. לגבי מסגרת אתאיסטית, או לפחות לא דתית: הייתי מנסה לחפש אם יש באיזור מגוריך (ואולי באחד היישובים בסביבה?) סניף של "השומר הצעיר" או "הצופים" או אפילו "נוער מרצ", אם הקו הפוליטי שלהם מתאים לך. אפשרות נוספת: יש בפייסבוק קבוצה די גדולה בשם "אתאיסטים ישראלים" - אני מציע שתצטרף לשם, ודאי תמצא אנשים מהאזור שלך.

תודה,
רוני

חופש

תשובתו של ארז לרוני:

לרוני שלום,

קודם כל, באמת כמו שאמרת וכך גם אני חושב, אני כבר מורגל לבית הספר ולסביבה, ככה שעם כל הקשיים אני אוכל לשרוד עד סוף י"ב. שרדתי מכיתה א' מסגרות דתיות, עוד שנה וחצי לא יפילו אותי.

בקשר לסניפי תנועות הנוער... אין באזורי לא "השומר הצעיר" ולא "נוער מרצ", אבל לעומת זאת יש "בני עקיבא", אחלה אלטרנטיבה... לא?

בקשר לתפילה, באמת לא יכולים לחייב אותי פיזית להתפלל, כי תפילה פירושה כוונה וזה דומה שאני אכריח מישהו לחשוב משהו שהוא לא חושב ולהתכוון לכך.


אוקטובר 2009חברים ב- עוצב על ידי