אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

שיח אינטרנטי בין שירן - צעירה חרדית
לאמיר - צעיר מתפכח מבית מסורתי הלומד בישיבה תיכונית

 [השמות שונו לצורך הגנת הפרטיות]

שלום לאנשי אתר חופש - שמי אמיר, אני גולש ותיק אצלכם. הגעתי לאתרכם ומכם גם לאתר "דעת-אמת" לפני כשנתיים, בתקופה שחקרתי לעומק את כל הנושא של הדת ואלוהים. אם אני זוכר נכון נתקלתי באתר שלכם כשחיפשתי בגוגל משהו כמו "טעויות בתורה" או "טעויות בתנ"ך". אני בן 17, בא מבית מסורתי ולומד בישיבה תיכונית בי"ב, אני כבר לא מאמין, אבל אני פשוט לומד שם. יצאנו לשבו"ש (שבוע ישיבות), "לבדוק" ישיבות הסדר לשנה הבאה, ולכן אני וחבריי ביקרנו בירושלים. התארחנו בישיבה הממוקמת קרוב לכותל, ומצאתי שהישיבה הזאת היא דווקא מקום נחמד, יכול להיות מתאים למי שבראש לשלב לימודי תורה עם השירות הצבאי. אל שירן הגעתי במקרה, אינני מכיר אותה במציאות, ואני נהנה לדבר איתה בעתות שעמום, ואני שולח לכם פלט מהדיבור שהיה בינינו באינטרנט.

חופש

שירן ואמיר, כמו נילי ואודי, או קימי ומוקי, וכמו מאות אלפי שירניות ואמירים אחרים בגילאים 18-16, הם דמויות רגילות בנוף האנושי הצעיר של מדינתנו. הדמויות אמנם רגילות, אבל המרחק שבין שני בני השיח הינו, לעתים קרובות, בלתי גשיר. זאת משום שלא קיים קשר תרבותי, לשוני ורגשי בין סגידה מוחלטת ובלתי מתפשרת לסמלים מיסטיים, כמו כותל או גל אבנים, לבין תפיסת אותם עצמים או אתרים כממצאים שיש או אין להם ערך היסטורי, מדעי, או אחר. להלן שיח שהתנהל בין שירן החרדית לאמיר - צעיר דתי שנפתח לעולם הרחב וחדל להאמין - שניים שמעולם לא פגשו איש את רעותו, אלא בהקשת קלידי מחשב. 

שירן: שבוע מושלם מלא בחיוכים. ה' הוא המלך
אמיר: מאנישמה?
שירן: מושלם ב"ה. מה איתך?
אמיר: מעולה. הייתי בעיר הקודש
שירן: מגניב!  מתי? היום?
אמיר: ממ.. היום בבוקר חזרתי.. מראשון הייתי שם
שירן: איזה כיף לך..מה עשית שם??
אמיר: הייתי בשבו"ש
שירן: עם מי?
אמיר: חבר, ועוד 5 חברים היו בישיבה אחרת. נפגשנו איתם היינו איתם גם קצת
שירן: איזה כיף לך.. ואיך היה? נהנת?
אמיר: ממ.. כן, היה סבבה, עבר מהר. לא למדנו בכלל בקושי היינו בבית מדרש, סתם הסתלבטנו
שירן: החיים הטובים..הלכת לכותל?
אמיר: כן נכנסו לשם לאיזה דקה
שירן: זהו??? דקה??
אמיר: משו כזה..
שירן: עצוב..
אמיר: לא יודע, דווקא היה נחמד
שירן: להיות דקה בכותל? טוב מה אני אגיד לך.. תרוויח
אמיר: מה אני אעשה?  אתחיל להשתטח על הקיר או לכתוב פתקים? באנו, ראינו, כזה נחמד.. גם היה די ריק שם..
שירן: לא הולכים לכותל בשביל לראות אנשים...אלא כדי להתפלל לבורא עולם! טוב, כל אחד והדעה שלו..
אמיר: לא אמרתי שבאנו לראות אנשים. מצחיק שזה מה שהבנת.
 

מה אני אעשה?[שם, בכותל] אתחיל להשתטח על הקיר או לכתוב פתקים? באנו, ראינו, כזה נחמד.. גם היה די ריק שם..

 
שירן: אני כבר לא יודעת מה לחשוב עליך.. יש לנו דעות שונות אז זה קצת בעיה, שלא נדע מצרות.. איך אתה לא מפחד מהקדוש ברוך הוא!!! רציני עכשיו.. באמת שאני לא מבינה.
אמיר: מה זה ה'שלא נדע' הזה? את באמת חושבת עליי ככה? ופשוט מאוד.. זה כמו שאני אשאל אותך למה את לא מפחדת ממפלצות וזאבים בחדר חשוך..
שירן: אבל אני מפחדת..
אמיר: באמת?
שירן: באמת אני מקווה שתתחזק בע"ה.. מי לא מפחד מדבר כזה?
אמיר: אני מקווה שאת תתחזקי לצד השני..כאילו.. תנסי שנייה להבין אותי.. ובדיוק כמו שאת רוצה לעזור לי אני רוצה יעני לעזור לך.. זה בדיוק אותו דבר רק ממבט הפוך
שירן: תזהר ממני - אל תדבר איתי על הצד השני - אני לא רוצה לשמוע עליו. אני כועסת עליך
אמיר: מה? למה? את רואה שאת לא מבינה ולא מקשיבה. למרות שבשביל אישה חיים דתיים הם דיי בסדר, חבל לי יותר על הבנים שמבזבזים מלא זמן על לימוד גמרא ועל תפילות. אבל זה גם סבבה מצידי, כאילו הם מקבלים מזה סיפוק רוחני וזה ונהנים מזה - אז שיהיה להם בכיף. אבל בכ"ז חבל קצת, לא יודע איך להסביר. כמו שלך חבל שאני לא מאמין ככה לי חבל על המאמינים ואל תכעסי
שירן: למה חבל לך עליהם?
אמיר: כי אחרי הכול זה הכול הולך לשווא. הם לא תמיד חיים מאושרים, ולפעמים סובלים וזה והכול בציפייה שהכול ישתנה בעולם הבא.. ומה שבעצם קורה זה שהם מתים בלי שמיצו את החיים שלהם.
שירן: בשמיים נראה במי יתחשבו.. זה לא הולך לשווא!! החיים האלו זה לא החיים האמיתיים - זה גשר צר לחיים האמיתיים - החיים שלמעלה! בגלל זה כל מי שעבר מוות קליני חזר בתשובה כי יש חיים למעלה! ותגיד -  אנשים חילונים לא סובלים? מזה השטויות האלה?? לכל אחד יש את הצרות שלו.
אמיר:  נכון, אבל לפחות יש להם חופש ובחירה, והם אחראים על החיים של עצמם, ומה שהם עושים איתם זה כבר בעיה שלהם. החיים שלהם לא הוכתבו מראש. 

כי אחרי הכול זה הכול הולך לשווא. הם לא תמיד חיים מאושרים, ולפעמים סובלים וזה והכול בציפייה שהכול ישתנה בעולם הבא.. ומה שבעצם קורה זה שהם מתים בלי שמיצו את החיים שלהם
 

שירן: תראה עד כמה התורה יפה. הגבר צריך לשמור על כבוד האישה! חובה לחייך להחמיא לה על כל דבר שהיא עושה. יש מלא מצוות כ"כ יפות שחילונים לא מודעים לכך, ולכן רוב הגירושים הם אצל החילונים!! טוב, דיי, לא רוצה לשמוע.  אתה מדבר שטויות. רציתי להקשיב אבל באמת שאני כבר לא יכולה.
אמיר:אבל אני מקשיב לכל מה שאת אומרת אפילו שאני לא מסכים עם זה. תראי לי איפה המצווה הזאת - בחיים לא שמעתי עליה. גירושים זה לא מוכיח כלום, זה כבר עניין של תרבות, כמו שאצל הסינים בהשוואה לאמריקאים יש הרבה פחות גירושים, זה עניין של איך מתייחסים לזה בקבילה והכבוד המשפחתי ועוד המון דברים בקהילה. זה לא כזה פשוט כמו שאת אומרת של להחמיא וזהו. אתמול באוטובוס דיברתי עם חוזר בתשובה ודיברנו יותר על כיוון של אמונה ומוסר וחיים רוחניים או גשמיים, והוא אמר לי שאני אקבל סיפוק מלנסות רק להתפלל או לשמור שבת. אז אמרתי לו שאדם מוסלמי חילוני יקבל בדיוק בדיוק אותו סוג של סיפוק אם יתפלל במסגד או יעשה את המצוות האלה שלהם, שזה בדיוק אותו דבר, והוא לא ידע מה לענות לי. הוא חייך כזה ולא הייתה לו תשובה ועברנו לדבר על עוד דברים.
שירן: אבל יש אלוקים אחד
אמיר: איה? את בכלל לא נכנסת למה שאני אומר, לנקודה שלי.
שירן: מה הנקודה שלך?
אמיר: אני הפלתי לגמרי את כל הטענה שלו על הסיפוק הרוחני! כלומר, שהיהדות בעצם לא מעניקה את הסיפוק בגלל שהיא אמיתית אלא בגלל השיטה, בדיוק כמו שהאסלאם תעניק סיפוק למוסלמי והנצרות לנוצרי. ואין משהו מיוחד ביהדות. אם אני אקבל סיפוק מלשמור שבת זה רק בגלל שאני בעצם מאמין בזה ואני צמא למשהו רוחני, זה לא מוכיח שהיהדות נכונה!
שירן: אני מרחמת עליך, מה שיהיה לך בשמיים...
אמיר: די, די! את לא מקשיבה לי בכלל
שירן: כי אתה מדבר שטויות
אמיר: ניסית בכלל להבין את מה שאמרתי?
שירן: כן! אתה יהודי! מה אכפת לך ממוסלמי או לא יודעת מה.. שיקבלו את הסיפוק שלהם. מצידי הם לא מעניינים אותי! תדבוק ב-ה' !  הוא האחד והיחיד! גם אם הם מסופקים מהתפילה..אין אחד שיקשיב  לתפילות שלהם.. לעומת אנחנו היהודים הקב"ה מלמעלה שומע אותנו מקשיב לנו עוזר לנו... וזה סיפוק אמיתי!
אמיר: אבל זה בכלל לא הייתה הנקודה שלי. אנחנו דיברנו על ההשפעה הרוחנית על האדם. כמו שאת עכשיו מאמינה שהוא מקשיב לתפילות שלך ומקבלת מזה סיפוק, בדיוק ככה המוסלמי! זה בדיוק אותו דבר! ואל תגידי לי עכשיו "אבל בעצם לי הוא מקשיב ולמוסלמי לא", כי את לא יכולה לדעת את זה וזה נושא אחר לגמרי, תנסי להבין את הרעיון עצמו!
שירן: יקבל סיפוק מה אכפת לי ממנו...
אמיר: אז מה ההבדל בינך לבינו? בין מה שהיהדות מעניקה לך למה שהאסלאם מעניק לו?
שירן: אני בטוחה שלנו הוא מקשיב ולהם לא
אמיר: וככה בדיוק הם בטוחים
שירן: התורה..זה ההבדל
אמיר: את ממשיכה לסטות מהנושא
שירן: האמונה
אמיר: הוא ניסה להסביר לי שהיהדות אמיתית ע"י ההשפעה הרוחנית שהיא תביא לי, ואני הסברתי לו ולך שזה יכול להיות בדיוק אותו דבר בדת אחרת..וכל הטענה שלו לא נכונה! את מבינה?
שירן: אל תשכח שהוא חוזר בתשובה הוא בתחילת הדרך...
אמיר: הוא לא בתחילת הדרך הוא חזר בתשובה לפני מלא זמן. ודווקא בגלל שהוא חוזר בתשובה הוא מכיר את הנושא לעומק והוא חזק באמונתו הרבה יותר ממי שגדל חרדי או דתי
שירן: אתה יודע מה ..תדבר עם ברסלב...
אמיר: אותו חוזר בתשובה הוא מזרם של ברסלב
שירן: אם הוא לא ידע להביא לך תשובות אז הוא עדיין לא ברסלב. אם אתה כ"כ בטוח בעצמך תלך לדבר עם ברסלב..
אמיר: למי בדיוק את מתכוונת כברסלב? השמועה מספרת שהרב נחמן נפטר.
שירן: זה לא שמועה..יש מלא ברסלבים..לא חסר! יש אחד - הרב י'-י'  מדבר ברוגע, חייך, כיף לדבר איתו, הוא משרה עליך ביטחון! דבר שמוסלמי או כל גוי אחר לא יודע לעשות. אפילו גויים חזרו בתשובה.. אז אתה לא ?
אמיר: מה קשור? ואפילו רבנים התאסלמו! זה מוכיח משהו?
שירן: לא שמעתי על כאלה. שמעתי על דתיים שחזרו בשאלה. אתה מפחד מהדת?
אמיר: מפחד? מה יש לי לפחד מהדת?
שירן: אנערף..
אמיר: הנה דוגמא: http://www.fresh.co.il/dcforum/Scoops/19262.html
שירן: הוא פשוט מסכן. וזה לא רב שהתאסלם.. זה פשוט מישהו מסכן שחיפש מה לעשות בחיים שלו
אמיר: המ.. יכול להיות שבאמת לא היו רבנים שהתאסלמו, אבל זה עדיין לא מוכיח כלום. זה רק מראה שהיהדות היא דת חזקה. חוצמזה שבכלל יש את כל הגישה שהאסלאם מבוסס על היהדות ולכן הרבה יותר סביר  שהאסלאם הוא שקר והיהדות נכונה ויש גם הרבה יותר מוסלמים מיהודים וזה פשוט סטטיסטי שיהיו יותר  מוסלמים מתגיירים מאשר יהודים מתאסלמים, אז זה עדיין לא מוכיח כלום! אז לילה טוב לך..מקווה שתגיעי לאמת!
 

אמיר: ...היהדות בעצם לא מעניקה את הסיפוק בגלל שהיא אמיתית אלא בגלל השיטה, בדיוק כמו שהאסלאם תעניק סיפוק למוסלמי והנצרות לנוצרי. ואין משהו מיוחד ביהדות. אם אני אקבל סיפוק מלשמור שבת זה רק בגלל שאני בעצם מאמין בזה ואני צמא למשהו רוחני, זה לא מוכיח שהיהדות נכונה!

שירן: כן! אתה יהודי! מה אכפת לך ממוסלמי או לא יודעת מה.. שיקבלו את הסיפוק שלהם. מצידי הם לא מעניינים אותי! תדבוק ב-ה'! הוא האחד והיחיד! גם אם הם מסופקים מהתפילה..אין אחד שיקשיב לתפילות שלהם.. לעומת אנחנו היהודים הקב"ה מלמעלה שומע אותנו מקשיב לנו עוזר לנו... וזה סיפוק אמיתי!

אמיר: אבל זה בכלל לא הייתה הנקודה שלי. אנחנו דיברנו על ההשפעה הרוחנית על האדם. כמו שאת עכשיו מאמינה שהוא מקשיב לתפילות שלך ומקבלת מזה סיפוק, בדיוק ככה המוסלמי! זה בדיוק אותו דבר! ואל תגידי לי עכשיו "אבל בעצם לי הוא מקשיב ולמוסלמי לא", כי את לא יכולה לדעת את זה וזה נושא אחר לגמרי, תנסי להבין את הרעיון עצמו!

שירן: יקבל סיפוק מה אכפת לי ממנו...

אמיר: אז מה ההבדל בינך לבינו? בין מה שהיהדות מעניקה לך למה שהאסלאם מעניק לו?

שירן: אני בטוחה שלנו הוא מקשיב ולהם לא

אמיר: וככה בדיוק הם בטוחים

שירן: אתה עשית את שלך..עכשיו תורי לעשות את שלי-להתפלל עליך! אני לא באה בגישה רעה, זה ממש לא הקטע שלי.. אבל השטויות שדיברת פה ואיך שאתה מזלזל בבורא עולם זה שיצר אותך מעצבן אותי..
אמיר: לילה טוב... 

הדמויות אכן רגילות, אבל המרחק ביניהן, כאמור, בלתי גשיר, משום שלא קיים קשר תרבותי, לשוני ורגשי בין סגידתה של שירן למוסכמות מיסטיות כמו כותל, לבין תפיסת אותם עצמים או אתרים כממצאים שיש או אין להם ערך היסטורי או מדעי, או שאין להם שום ערך בכלל. מבין תמלילי ה"מאנישמה" וה"סבבה"  ניתן להבחין בשובלי האור של הבנת החופש האישי-אנושי בדבריו של צעיר דתי שנפתח לעולם הרחב, ומנגד בהתחפרותה המיסטית-אמונית של צעירה חרדית, שאינה מוכנה, ובשלב זה של חייה גם אינה מסוגלת לפקוח עין, לב ומוח אל הקדמה והתרבות הכללית, וחסמה עצמה בצורה הרמטית מפני המודרנה.


ינואר 2009


חברים ב- עוצב על ידי