אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

במת חופש

האתר שלכם - גועל נפש!! אני אמליץ לא להיכנס!

איננו מכירים רבים שמוכנים לקבל ביקורת על דרכם בחיים ועל אמונתם מבלי להתנגד לכך בלבם פנימה, או לבטא במלל את דחיית אותה ביקורת. אבל קיים פער אדיר בין אי-אהבת/קבלת ביקורת, לבין תגובות שנאה-שטנה קיצוניות שאנחנו מקבלים תכופות ממאמינים דתיים על הביקורת שאנחנו מותחים על פעילויות ואירועים שנעשים ונאמרים בידי מאמינים דתיים בשם אמונתם ב'אלוהים'. בעבר ריכזנו חלק מתגובות כאלו במספר במות, ראה כאן, כאן וכאן. מאחר שתגובות השחץ השטניות - שיותר מכול מבזות את כותביהן, את מוריהם ואת תרבותם - ממשיכות להגיע, חשוב שהציבור הרחב, התרבותי, המשכיל, הסבור (בטעות מרה) שיש בסיס לשיח ולהבנה יקרא ויבין "עם מי יש לנו עסק". 30 מכתבים, נוספים על כל מה שפורסם באתר עד כה, מובאים כאן כלשונם, ללא עריכה לשונית וללא תיקון שגיאות בשפה העברית.

1. מכתב מצוריה:  האתר שלכם גועל-נפש! אוסף שטויות מהול בשנאה קשה

מזמן לא קראתי כזה אוסף שטויות מהול בשנאה קשה כלפיי אנשים בעם ישראל! תתביישו לכם! ככה להשמיץ אנשים? ואחרי זה החרדים הם לא בסדר.. ממש גרמתם לי להתבייש שבעם שלי קיימים כאלו אנשים! הרי אם אתם לא יודעים המון מעמותות הסיוע והעזרה לזולת בארץ מופעלות ע"י מתנדבים דתיים וחרדיים. ואם לא שמתם לב לעוד נקודה - הם עוזרים לכ-ו-ל-ם! והם לא עושים הפרד בין חילונים לדתיים. אתם יודעים כמה אנשים ניצלו בזכות אנשים דתיים? כמה משפחות היום מצליחות לשרוד רק בגלל משלוחי המזון שמשאירים להן בסתר? אז בפעם הבאה תחשבו טוב טוב לפני שאתם מוציאים כאלו מילים מהפה שלכם!  ואם אפשר לסכם בשתי מילים את האתר שלכם -  גועל נפש!! אני אמליץ לא להיכנס! הזדעזעתי!!

2. מכתב ממיכל:  זה שם דפוק! תפתחו עיניים, תבינו

קודם כל, השם של האתר, זה שם כ"כ דפוק! חופש?! חופש ממה?! ממי?! מבורא עולם?! כפרה... מבורא עולם אתה לא תקבל חופש, הבנת?!בורא עולם רואה את כל הדברים הרעים שאתה עושה, והכול זה מלמעלה אתה לא רואה אותו, הוא רואה אותך..
חופש!? אתם כלואים...  במה אתם כלואים?! במסיבות, ביציאות בערב שישי, בבחורות .. זה הכווול אתם לא חושבים שיש דברים מעבר לזה?! נו באמת .. תפתחו עיניים!
למה אנשים חוזרים בתשובה, סתם?! כי משעמם להם בחיים?! ממש ממש ממש לא! הם מדברים עם אנשים, מתייעצים.. הם מבינים שבורא עולם והתורה זה ל=א סתם!
אז במקום לבזבז את החיים שלכם על אתר חסר טעם שכזה לכו תפתחו עיניים,תקראו קצת..תבינו : מה לעזאזל נראה לכם, שאתם משמיצים את הדתיים?! יש אתר שמשמיץ את החילוניים? לא! יודעים למה?! כי זה אופי של בנאדם דתי! לא לפגוע באחר, לא להתעסק בדברים של אחרים..  קחו לתשומת לבכם!

3. מכתב מליעד:  בושה וחרפה. אנו יכולים לפנות לבית המשפט

שלום אני בן אדם דתי אני מבקש לסגור את האתר כמה שיותר מהר אני חושב שזה לא בסדר מה שאתם עושים ממש בושה וחרפה. אנו יכולים לפנות לבית המשפט.

4. מכתב מאלמוני: הקב"ה הוא האמת, אתם שקר

הקב"ה הוא האמת, אתם שקר... אתם סוטים מדרכי אבותינו הקדושים (סבא וסבתא של כולנו)... נראה ביום פקודה (יום המוות) מי שקר ומי האמת, מי "הבל הבלים" (חס ושלום) ומי האמת האמיתית...

5. מכתב מורד: האתר שלכם מעורר בי בחילה

אין לי דרך אחרת לתאר את האתר שלכם.אני לא חרדית ולא דתיה והאתר שלכם מעורר בי בחילה.גזענות, אפליהאלו רק חלק מהדברים שמוצגים באתר שלכםאה וגם קצת טיפשות-לא לקנות כשר?? חחח אתם באמת הולכים לסופר ובודקים אם זה כשר הוא לא??

עכשיו אני מבינה למה העולם שלנו נראה כמו שהוא נראה...

6. מכתב מאלמוני: חיזרו לגרמניה, נאצים

Israel n'est pas votre pays, retournez en Allemagne. Nazis

הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו...

תרגום: ישראל אינה ארצכם, חיזרו לגרמניה, נאצים.

7. מכתב מיהודה: כופרים בני זונות

כופרים בני זונות, דתיים לשעבר מוכי שחין, יבוא יום שאלוקים ישלם לכם יהרוג אותכם מיתה משונה

8. מכתב מאלירן: בני זונות מזדיינים בתחת

כנסו דקה זה דחוף. אתם בני זונות מיזדיינים בתחת כושלי דודה שלכם ינאצים

9. מכתב מאלמוני: ימח שמכם וזכרכם פושעים

ימח שמכם וזכרכם פושעים משונים. אני ב"ה חזרתי ליהדות אחרי שנים רבות ששתיתי את המים העכורים והמטונפים שלכם. אינני בתהליך של יציאה מהעולם החרדי הנפלא. אדרבא, אני בתהליך של חרטה ותשובה על החטאים שאתם ועוד מגעילים כמותכם שידלו אותי לחטוא בהם. אין כל דרך אחרת להסביר את התופעה שלכם אלא בכך שקיומו של השטן עלי אדמות הוא גזירה שגזרה חוכמתו יתברך.

10. מכתב מאראל:  אתם מדברים שטויות מה זה שטויות!

בס"ד - אתם מדברים שטויות אבל מזה שטויות, "חופש" "כפיה דתית" וכאלה.. תפסיקו לחיות באשליות! צאו מהסרט הרע שלכם. אין שום כפיה דתית ושם בטיח.
אתם מזיינים את המוח לאנשים מסכנים שבזוף יאמינו לזבל הגדול שסמתם באתר שלכם  אז בבקשה אם יש לכם כבוד יאתאיסטים מסריחים, אין לכם אלוקים. אין לכם משו להשען עליו, כשתגיעו לשמיים, מי יעזור לכם? החופש? הדמוקרטיה? לא. זובי לבובי. כדאי שתתחילו להאמין במקורות של העם שלנו! הקב"ה קיים. "ועמו כולם צדיקים" יש לכם עוד את ההזדמנות לחזור בכם. מהר לפני שהמשיח יגיע . ושה' יזכה אותכם רק במצוות !

"אנחנו מאמינים בני מאמינים (:

ואין לנו על מי להישען (:

אלא אלא על אבינו (:

אבינו שבשמים !" (:

11. מכתב מיואב:  מסכנים אומללים רחמנות עליכם

תתעוררו!!  האתר הזה עדיין קיים??  עוד לא חזרתם בתשובה?  מסכנים אומללים רחמנות עליכם תתעוררו !!

יש חיים אמיתיים וטובים שם מחוץ לחושך. תאמינו לי. הייתי אומלל ומסכן כמוכם. בדקתי את הנושא היטב. במקום ללכת להרצאות בטכניון (חוץ מפיסיקה שאת הכי אוהב (וגם הכי מחזק באמונה - היזנבגר, איינשטיין-יחסות ועוד מפץ גדול=תאור הבריאה בקבלה בשלמות ועוד ועוד), קראתי 3-4 שנים פילוסופיה ופסיכולוגיה וזן-בודהיזם ואוספנסקי וגורדייף וניטשה

ופיסיקה כי הייתי שטוף בשקר כמוכם, כשהבנתי שהעולם הזה עם כל התאוות והכבוד הם כלום (וכמדריך פסיכומטרי מצטיין בעל מועדון בת"א, וסרן ביחידה.. היה לי קצת כבוד מהסובבים אותי) דבר ראשון אמרתי - רוחניות - כן ! אבל יהדות? הדוסים האלה?  - זה בטוח שקר! אז קראתי הכל חוץ מיהדות כמה שנים.

כשהעזתי לבדוק באמת.... התחלתי לנשום הבנתי מייד. אחרי כשנתיים שגם גיליתי את הצדיק האמת ששיך לדור שלנו (אחסוך מכם לחלוק עליו ולאבד את עולמכם ולא אומר את שמו)  אמרתי לאשתי ציטוט מהמאטריקס (מורפיוס לטריניטי) שביטא בשלמות את תחושתי:

THIS IS IT. WE FOUND HIM

אין לי זמן כי אני עובד (ועושה מילואים כמפקד יחידה לוחמת למי שמתעניין ) אז אקצר,

למרות שהייתי מוסר את נפשי להציל אחד מכם, אחים יקרים. חבר'ה תתעוררו. אתם מעכבים את עם ישראל מגאולה ומקרבים את עצמכם לבושה אינסופית שלא תגמר. תרחמו על נשמותכם (מי שיהודי ביניכם) ו.. תתעוררו.

12. מכתב מבחור ישיבה אלמוני:  זה טיפשי להסית ולהדיח

אתם יכולים לכבד דתות זרות אבל את דתכם אינכם מסוגלים משום שבה האמת, אבל אם אינכם רוצים לקיים את התורה אתם לא חייבים אך זה טיפשי להסית ולהדיח הרי מיתוך הכתבות שאתם עושים וטורחים בהם כל כך רואים את שנאתכם ושנאה לעולם לא יכולה לבוא ממידת האמת אלא מיתוך רעות הלב

אתם לא מבינים את רוב הקולות הנשמעים שברחוב החרדי ולכן הם גם נאמרות במעגל

סגור ברחוב בלבד ואינם יוצאים לרחוב שלכם אז אינכם חייבים להסית ולהוציא דברים

החוצה ולסלף. מידה זו דומה לכל גוי ולנאצים שונאי ישראל מאז ומעולם וכבר אמרו חכמים עם הארץ שונא לתלמיד חכם יותר מגוי.  תאמינו לי שאינכם מבינים דבר וחצי דבר ממסורת ישראל אלה דברים שרק מי שרוצה להבין והוא טוב יוכל ואנשים שכמותכם מחולקים ל2 האחד רשע או שפשוט סתם בור.

ודרך אגב אחרי ימים מועטים של 70 שנה "אם" יבואו איתכם בדין שם לא מעניין אם

אתם מאמינים או לא כי אתם חייבים בשבוע מהר סיני ונקודה למחשבה ...גם ללא מאמין

שיחשוב מתוך הגיון ולא מיתוך ליבו או שנאתו וכו' יבין ויודה שרוב הסיכוי הוא

שאין מצב שאין בורא לבריאה (לפחות) אז תעשו חישוב עם מי יש לכם עסק וכמה שהוא

טוב שנותן לכם חיים שבהם אתם משתמשים נגדו בחזרה ..יהיה חבל מאד ...

אני אומר את הדברים בכנות רבה - הכותב בחור ישיבה

14. מכתב מאלמוני:  תפסיקו להפיץ רשע ושנאה

האתר שלכם כל כך עלוב, עד כדי כך שלפי האתר ALEXA, המודד את כמות הכניסות לאתרכם, אתם בין האתרים הכי לא נצפים בעברית. אתרים כמו "הידברות", "שופר", "מוריה" וכו', עולה בכמות הכניסות פי עשרות מונים. ואתם בשלכם, מנסים למלא אותו בשטויות (כמו החרם המטומטם הזה על שולי רנד). יהודים יקרים, דבר אחד יש לי לומר לכם - אתם נמצאים בארץ ישראל, שהיא מדינת היהודים! לא מתאים לכם לחיות כמו יהודים, יש עוד מאות ארצות שיקבלו אתכם בידיים פתוחות, וכל עוד אתם כאן תפסיקו להפיץ רשע ושנאה! (המון שנאה).

שיהיה לכם חג שמח וכשר - אדם חופשי בהחלט!

15. מכתב מאלון:  אתרכם השפל והנלוז

שלום מחטיאיי הרבים שלי... בקוראי את אתרכם השפל והנלוז, אומר דעתי, אם כפי שאתם טוענים אין אלוקים (חס ושלום) אז מה אתה עושה בארץ ישראל, היא שייכת לערבים לא? הם היו פה קודם , אז נא להחזיר, מחר תזמין כרטיס , אתה ואשתך לעזוב את כל הארץ.

זה אחד. שתיים: מהיום מותר לי להיות חופשי לפי שטתך, זה כולל: הריגה , רצח אונס פדופיליה, פשוט מה שבא לי , הרי אין דין ואין דיין נכון? והרי במערכת החוק אנני מאמין, ואין דבר כזה מצפון.

עורך נלוז כשאני אפטר מן העולם ביודעי שיש עולם הבא לפחות יש לי 50% גן-עדן כי קיימתי מצוות בעולם הזה, אך אתה עורך שפל לפי אמונתך, אתה הולך לריק ולפי אמונתי/ידיעתי, כף הקלע מתאים לך? עורך טיפש נלוז כל מה שבאתר אינו נכון, ופשוט רציתה להיות חופשי מתורה וממצוות, לכן באתה בכל מני טענות ומענות להצדיק את הגיהנום שאתה אשתך וילדך עתידין לקבל, "כי כל המחטיא הרבים אין לא חלק לעולם הבא", בוא אל אחד ההרצאות של הרב אמנון יצחק, יא פחדן נלוז, בא נראה אותך שואל ומחזיר בשאלה שם, חכם בחצר האחורית שלך, בוא תשאל שאלות תעלה קושיות אצל הרב, וכבר אמר הרב בזמנו שמי שיוכיח שאין אלוקים או התורה לא מן השמים הוא יוריד את הכיפה, כי יש אמת אחת, אז אם האמת שלך נכונה, ברר מתי ההרצאה הבאה באתר שלו ותלך להתמודד שם, אני היום גר בניו-יורק כתוצאה מהכפיה החילונית, אני לשעבר חילוני גמור, אך את האמת שלי בררתי וקיבלתי הוכחות. את החיים קיבלתה במתנה, נצל אותם למצוות ולא להחטיא הרבים "פן יטרוף ואין מציל", אתה תזעק יום אחד ואף אחד לא יציל אותך.

להתראות מתיוון

16. מכתב מאורי:  מה שעליכם לעשות זה לעוף למקום אחר

אני רוצה לדבר על חופש. אני מבין שהדת לא ממלאת חלק בחייכם. רציתי לשאול - מה כן ממלא? שאלה לכאורה סתמית, אבל אני רוצה להבין - ברגע שאין שום ערך דתי/על שכלי בתפיסת החיים שלכם, מה גורם לכם לצאת במאבק חזק כ"כ נגד הדת? אם מדובר בשנאה - הרי שאתם מטומטמים, ואני מניח שאתם לא כאלה. אם מדובר ברצון לגלות את האור לאחרים, אז אתם חלשים - לקופים משוכללים אין סיבה לנהוג באלטרואיזם, מחקרים אפילו מראים שחיות שנוהגות כך נוטות להיכחד. יש תרחיש אחד שהתנהגות שכזאת אכן הגיונית, והיא כאשר היא נחוצה לביטחונו של הפרט, ולכן כדאי לו להשקיע בה, והוא השתייכות לעדר: לעדר, במקרה שלכם ל'צבא החופש' יש כוח רב יותר מאשר לבודדים. הגישה מקובלת מאוד, רק שלאחר מליוני שנות אבולוציה האדם פיתח את הגרין-כארד, וכל מה שעליכם לעשות הוא להשיג כמה כאלה ולעוף למקום טוב יותר

אז תסבירו לי - על מה לעזאזל כל המהומה? אני במקומכם הייתי לוקח מפה את הרגליים ולועג לכל החלשים שנותרו מאחור (השאלה מיותרת אם אתם מסכימים שאתם נגועים בחולשה הזאת)

17. מכתב מאלמוני, המכנה עצמו 'יהודי חילוני':  כמה רוע יש בכם

שאלוהים יקח אותכם בקרוב

כמה רוע יש בכם, איזה פילוג ושנאה אתם עושים בעם. כולנו יהודים, הן חילונים והן דתיים. אני באופן אישי חילוני, אך לעולם לא נתקלתי בשנאה והכפשה של דתיים כלפי חילונים. מקסימום הטפה עדינה כדי לראות את האור.
אני נגעל ממכם, ויש אלוקים בשמיים שלא יאחר לשלם..

18. מכתב מאורנית:  חופש הדיבור נותן לכם את חופש הטמטום

מפה ועד כפירה כזו?מסכימה איתכם ובמינה לליבכם הרי כמו שכתוב "אתה חונן לאדם דעת ומלמד לאנוש בינה". ה' לא כלל אותכם בפסוק זה ולכן במקום חופש הדיבור נתן לכם את חופש הטמטום.עליכם לא חל כל דין ואין לכם איסורים שהרי אתם פסולים בכדי להיות יהודים.אז תמשיכו לקשקש ברשת....בהצלחה!

19. מכתב מישראל:  זה סתם עוון מה שאתם עושים וסתם פוגע באנשים הדתיים

סתם שטויות כל מה שכתוב באתר הזה שאין אלוקים וכל זה עם מישהו רוצה להתווכח

איתי מוזמן לחזור לאימייל הזה ולדעתי תורידו את האתר הזה מהר זה סתם אבון מה

שאתם עושים וסתם פוגע באנשים הדתיים שיש אנשים בני העם שלהם שככה מזיקים לעם

שלנו ולעצמם תודה.

20. מכתב מבר:  האתר הוא פשוט בדיחה עצובה

שמי בר, אני חייל בן 20. לפני הכל ברצוני להדגיש כי אני חילוני. שוטטתי במקרה באתר שלכם ופשוט הייתי חייב להגיב. האתר הוא פשוט בדיחה עצובה. כל הכתבות, מאמרים, עדויות, תרגומים לתפילות ועוד ועוד נכתבים בצורה דמגוגית המנצלת את בורותו של החילוני הממוצע ומשכנעת אותו בעזרת נתונים שקריים במטרה אותה אתם מייצגים. שוב, אינני דתי או חרדי שכועס על מטרתכם אני כועס על הדרך השגויה בה אתם משתמשים. בדרך זו אתם מוכיחים שאינכם טובים יותר מכלל הדתיים שאותם אתם מחפישים  נמרצות! אם ברצונכם לשכנע אדם באומנתכם אנא עשו זאת דרך עובדות מוצקות ולא דרך רעיונות דמגוגים שמשרתים אך ורק את מטרתכם.

21. מכתב מאלמוני:  הכול הוא היצג מטומטם

נדהמתי מהשטויות שאת כותבים. הכל הוא היצג מטומטם שכל מטרתו היא להעסיק את החיים נטולי המוסר והרוחניות.

22. מכתב ממור:  הגעתי לאתר משועמם,  עליתם לי על העצבים

שלום לצערי הרב חיפשתי משהו והגעתי לאתר המשועומם הזה וגיליתי דברים ה" ישמור דבר ראשון יש אלוקים אחרי זה איך נבראתם המכשפה באה ועשתה אותכם טוב אין לי כוונה ללגלג עליכם אבל עליתם לי על העצבים ה" אוהב את כולם גם את אלה שבזים לו (אתם) ואתם עוד יש לכם אומץ להסית  את כולם מיזה שברא אותם מה יש לכם זה לא מצחיק זה עצוב לגלות שמישהו אלוקים עשה לכם טובה שהביא אותכם לעולם ואתם בזים לו אין לי מה להגיד רק שה" ישמור אותכם ותענו לי אתם יודעים למצוא תירוצים זה העבודה שלכם נכווון

23. מכתב מאלברט:  איך יכול להיות אדם רשע לא ייענש

איך יכול להיות אדם רשע לא ייענש הייתכן דבר כזה כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני השם רופאיך כלומר המחלות הקשות לפעמים באים כעונש לאדם

לפעמים על חילול שבת בורא עולם הורג ילדים של האדם כעונש כמו שכתוב בעוון הורים ילדים חלילה לוקים .

24. מכתב מדנה:  גועל נפש

טוב, אז החלטתי לכתוב את המכתב במטרה להגיד מה אני חושבת על האתר שלכם. במילה אחת או בעצם שתיים - גועל נפש. לא להאמין פשוט שיהודים קמים על יהודים . אנחנו נוצרנו מאותו האלוהים , ואתם יודעים מה.. כל יום שיעבור אני יתפלל עליכם שתחזרו בתשובה ותגלו את הדרך האמתית, לולא ה"אגדות" האלה לא הייתם כאן היום.

25. מכתב מאלמוני: חרא

התשובות שלכם חרא

26. מכתב מפאול: אתם חסרי דעת ובינה שכותבים שטויות

אני חייב לציין שהאתר שלכם חסר כל תכלית ופשוט מזעזע  לראות את כל הדברים שכתובים שם. כותבים שם דברים פשוט מזעזעים על דתיים, דברים שקריים ומגעילים. כך אתם מייצגים את הציבור החילוני? בתור אנשים טיפשים , בורים ועם הארץ. בטח אתם ילדים שלא מבינים שום דבר. אפשר אולי לסלוח לכם על זה, אבל לפני שאתם כותבים כאלה דברים כדאי שתבדקו אם הם נכונים בכלל! אתם לא מבינים שום דבר, וגם בטח תתעלמו ממני לחלוטין, אבל אני רק רוצה שתדעו שאתם חסרי דעת ובינה שכותבים שטויות וחושבים שזה נורא מגניב. תתביישו לכם! הגיע הזמן שתסתכלו ותכתבו מתוך מקורות אמיתיים ונכונים

27. מכתב מדוד: אתם כלבים, השם ישרוף אותכם בגיהני גיהנם

אתם כלבים השם ישרוף אותכם בגיהני גיהנם בשאול תחתיות......שיבוא משיח אתם תתמוגגו מהעולם כליל!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

28. מכתב מיובל:  מטרתכם להשמיד את כל מי שיודע את אלוהים

אני חושב שאתם אנשים פאנטים, שמנסים להשניא את החרדים ולנדות אותם כאילו הם לא בני אדם (אנטי-שמיות במיטבה). אתם שוללים את הדת היהודית בגלל האנשים שמשתייכים אליה בלי לתת ביקורת באמת נוקבת על תורת ישראל (ויש כאלה שמנסים ולא מצליחים)... במטרתכם להשמיד את כלו מי שיודע את א-לוהים (כן אני יודע שיש א-לוהים, לא רק מאמין)... והכול בגלל שהבנים שלכם לא נשארו מטומטמים כמוכם... זאת האמת האבסולוטית.

29. מכתב מאלמוני: אתם בהכרח רשעי סדום

אתם סתם מטומטמים ולכן אי אפשר להאשים אתכם בתכנון זדוני. אתם בהכרח רשעי סדום שעושים במערכת המשפט עיוות דין ככל העולה על רוחכם (החונטה הבג"צית) אז איך אתם מביאים משם הוכחות? חחח. כל טוב לכם עם מערכת השקרים המשומנת!

30. מכתב משיר:  אתם פועלים בדיוק כמו שונאי ישראל

עצוב מאד לדעת שאנשים כמוכם מסתותבבים בעמנו, נטולי השכלה אם באמת היה חשוב לכם מהבמצב של המדינה הייתם מתנהגים בדיוק אחרת, אתם פועלים בדיוק כמו שונאי ישראל וכמו האנטשימים שרצונם היה לשלול אותנו מהאמונה והמצוות פועלים בדיוק כמו שונאינו רק בתור יהודי.

חופש

כפי שפתחנו - קיים פער בלתי-גשיר בין אי-אהבת ביקורת ודחייתה, לבין תגובות שנאה/שטנה קיצוניות, שאנחנו מקבלים תכופות ממאמינים דתיים וחרדים על ביקורת שאנחנו מותחים על פעילויות ואירועים שנעשים ונאמרים בידי מאמינים דתיים בשם אמונתם ב'אלוהים'. פער זה הינו ביטוי לפער שבין שתי תרבויות - תרבות אחת בה החשיבה, הידע וטווח ההשכלה פרושים בפני כל פרט שבה, תוך תמיכה ועידוד לרכישתה והטמעתה מצד המשפחה, מערכת החינוך ועולם היצירה והעשייה, וחיי הפרט שבה הם עניינו האישי של כל פרט, כל עוד אין הוא פוגע באחר או מגביל אותוואת חופש חייו. לעומתה תרבות אחרת, שונה לחלוטין, בה חיי הפרט והשכלתו מוגדרים מראש ומצווים על כולם, ללא הבדל בין פרט לפרט, למעט בין מין למין או בין מי שמקובל באותה תרבות כנורמאלי לבין מי שמקובל באותה תרבות כלא-נורמאלי. כל חריגה מהנורמה המקובלת והמצווה בתרבות הדתית-החרדית של פרט כלשהו החי בתרבות החופשית נחשב ככפירה, לטומאה או כעוול שאין לו כפרה, ומתיחת ביקורת - אותו הליך חשיבתי וטכני המוכר, הלגיטימי ואף המתחייב בתרבות החופשית מתקבל ככפירה בעיקר, כביטוי של שנאה, שכל מטרתו לשלול, להרוס ולחסל את התרבות הדתית.

ספק רב אם קיימת דרך לגשר בין אותן שתי תרבותיות. שכן, התרבות החופשית מבוססת על תשתית שבה אין ישות חוץ-עולמית הקובעת כל פרט ואחראית לכל הקיים, הנעשה ומה שייעשה בעתיד בעולמנו, וכל פרט החי במסגרתה חופשי לבחור את חייו בדרכו ובהתאם לרצונו. לעומתה, התרבות הדתית מבוססת על קיומו של "אלוהים", שברא הכול, אחראי להכול וציווה על יהודי העולם לקיים אורח-חיים שלכאורה "הוא הכתיב", במרחב האישי, המשפחתי, החברתי והלאומי.

האם ניתן לקיים תרבות דתית ללא אלוהים? האם ניתן לקיים אורח חיים דתי ללא קשר מחייב למצוות הדת? מי שיש לו תשובה חיובית לשאלות אלו מוזמן לכתוב לנו.


מאי 2012


חברים ב- עוצב על ידי