אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > לחיות חופשי  לגירסת הדפסה     

כשרות - במקום העבודה


נכון לעכשיו דף זה מתיחס רק לצבא. במידה ויגיע לידינו חומר הנוגע לכשרות במקומות עבודה אחרים נוסיפו לכאן.


בצבא

פקודות מטכ"ל מגדירות כי בסיסי צה"ל יהיו כשרים. ההחלטה מה כשר נתונה לרבנות הצבאית, המשמשת בצבא כגוף ה"מקצועי" בנושאי דת. אף על פי כן, היא מייצגת בפועל רק את היהדות האורתודוכסית. דעתה רחוקה מלייצג את דעת כלל הציבור הדתי בישראל, ולגבי הציבור שאינו דתי - היא אינה מתיימרת או אמורה לייצגו!

כדי להבין מצב זה, דמו לעצמכם שצה"ל יקבע כי "בסיסי צה"ל יתאימו לחיילים צמחונים" וייתן את ההחלטה בנושא ההתאמה לצמחוניים לוועדה הכוללת צמחונים בלבד. הרי לא נופתע אם מייד למחרת לא יוגש בשר בבסיס! יתר על כן, אם ירצו החיילים אוכלי הבשר לשנות את המצב, נקודת המוצא שלהם נחותה, מאחר והצמחונים מיוצגים ע"י ועדה רשמית שבה אין להם דריסת רגל ואילו להם אין שום יצוג רשמי! למצב דומה נקלע הצבא בענייני הכשרות.

עמותת חופש קוראת לבטל את ההחלטה שבסיסי צה"ל יהיו כשרים, ולהחליפה בהחלטה לתת תנאים נאותים לחיילים דתיים - הכל על פי ההיגיון והצורך.עוד על הכשרות בצבא:

לפי "מעריב", 26.3.03:
חיילים דתיים יכולים לבחור בין ארבעה סוגי כשרות: גלאט כושר של הרב עובדיה, של הרב לנדאו, של הרב פינטו ועוד בד"צ.


המקרה המביש בו נשלחו מצות ועוגות כשרות לפסח כסיוע הומניטרי לנפגעי הרעב באתיופיה (למה? מה הם עשו??) באפריל 2000, מדגים מה רב כוחו של הרב הצבאי הראשי (מבוסס על כתבתו של אילאיל שחר ב"מעריב", אפריל 2000):
עקב הרעב באתיופיה, הורתה לשכת הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, לרב הצבאי הראשי, האלוף גד נבון, להוציא ממחסני החירום של צה"ל עשרה טונות קרקרים, שמשרד הבטחון ייעד למשלוח חירום לנפגעי הרעב, וזאת על אף שנבון הביע את התנגדותו לצעד זה. בתגובה פסק נבון כי אם יפתחו המחסנים, תיפגע כשרותו של כל המזון שנמצא בהם, ולא ניתן יהיה להשתמש בו בתום החג. בעקבות פסיקה זו התקפל צה"ל, והוחלט שלא לשלוח את הקרקרים לאתיופיה. בסופו של דבר נשלחו, בין היתר, 700 ק"ג עוגות כשרות לפסח ו- 3 טונות מצות.

לראש הדף


חברים ב- עוצב על ידי