אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
האם כשרות טובה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > עיתונות חרדית  לגירסת הדפסה     

דברי אמת מפי אחד מגדולי העולם החרדי

"איננו מכירים בכנסת"; "אנו שוללים את מערכת המשפט";
"מוסדות החינוך הממלכתיים מחנכים חינוך של שמד"

מאת רוני בריזון (נכתב ביוני 2000)

ישראלים חילוניים רבים משוכנעים שהויכוח בינם לבין בני הקהילה החרדית הוא במישור הפרגמאטי. אם יוסדרו המחלוקות בעניין השרות הצבאי, העברות הכספים וכמה חוקים דתיים, אין סיבה שחילונים וחרדים לא יוכלו לחיות יחד בהבנה ובשלווה בישראל מודרנית ודמוקרטית.

מי שחושב כך איננו יודע מה הוא שח. המחלוקת עם העולם החרדי היא תהומית.

השקפת העולם הדתית-אורתודוקסית שוללת לחלוטין את השקפת העולם ההומניסטית-ליברלית (זו העומדת ביסוד התפיסה הדמוקרטית) על כל מרכיביה.

כדי להבין את עומק התהום בין שני עולמות אלה, האורתודוקסי והדמוקרטי, ראוי לקרוא את מאמרו של הרב הגאון רבי חיים שאול קרליץ המצורף כאן. הרב קרליץ איננו מתחנף ואיננו מתחכם. הוא אומר בדיוק את מה שקובעת ההלכה היהודית ביחס לשלושת אשיות המדינה הדמוקרטית: הרשות המחוקקת, השופטת והמבצעת. הרב קרליץ מסביר שכתב את המאמר כדי שבלהט הויכוחים על נושאים ספציפיים לא תשכח העמדה האידיאולוגית הבסיסית של ההלכה היהודית כלפי הדמוקרטיה ומוסדותיה.

המאמר מומלץ מאד לקריאה לחילוניים השוגים באשליות של קרוב לבבות, אחדות, פיוס וכד'. לאלה מכם המתעקשים, בניגוד לכל ההוכחות, להאמין שמאמרים כאלה "אינם מייצגים את העולם החרדי" או שזו "דעת מיעוט" אומר רק זאת: יש בידי עשרות מאמרים של גדולי הרבנים והפוסקים בעולם החרדי וכולם מביעים את אותן ההשקפות בדיוק. מי שסבור שאנשים אלה הם "מיעוט" מוזמן לחשוב על הרב עובדיה יוסף. איש אחד מתוך מאות אלפי מצביעי ש"ס. מיעוט שבמיעוט, לא כן?

שלוש הערות:
- הרב קרליץ הוא בעל "יחוס" עצום בעולם החרדי - הוא בן אחיו של ה"חזון איש" ועומד בראש בד"ץ "שארית ישראל". הוא מקובל כאחד הפוסקים החשובים.
- המאמר הופיע בעיתון "יתד נאמן" (עיתונו של הרב ש"ך) בתאריך 31.5.2000
- פרוש הביטוי "אין נפק"מ" הוא: אין הבדל. (נפק"מ הוא "נפקא מינא").

דברי אמת מפי אחד מגדולי העולם החרדי


אפריל 2003חברים ב- עוצב על ידי