אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
הספר: ויקרא את שמם אדם - פרשות השבוע בפעמת הזמן
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

שאלת חופש: מי היא אשתו של אלוהים

זו היתה השאלה ששאלנו אתכם לקראת סופו של "החופש הגדול". למעשה התכוונו גם לתשובות הומוריסטיות וגם לתשובות רציניות מתחום הארכיאולוגיה והתרבויות הקדומות של המזרח התיכון - ואכן קיבלנו את שני הסוגים.

גולשים הסבורים שרגשותיהם עלולים להיפגע מדיון הומוריסטי (או רציני) בנושא זה, מוזמנים לנטוש בשלב זה את העיון בסיכום שלהלן. השאלה והתשובות הן במסגרת של הומור שהמדור עוסק בו, וכך צריך להתייחס אליהן, למעט קטעים שהובאו מתוך מציאות קיימת. אם יש בתשובות מסוימות התייחסות לנושאים או אישים בחיינו, יש להתייחס גם אליהן באופן זה.

האמת היא שתשובות רבות שקיבלנו היו מעניינות ומקוריות במיוחד, ולכן גם מתוך אלה שלא זכו ישנן כמה שאנו בהחלט סבורים שמגיע להן פרס. בכל זאת, בפרסי ספרים וחולצות 'חופש' זיכינו את שלושת התשובות של ערן, עומר וזיו.


התשובה של ערן

אתם התכוונתם, מן הסתם, לבדיחה, אבל מדובר בדבר רציני, שריר וקיים. לאלוהים היו מספר נשים - ראו נא בספר החדש שראה אור זה עתה - המיתולוגיה היהודית, מאת חגי דגן, בהוצאת מפה - מיפוי והוצאה לאור - אני בטוח שאינכם מאמינים לי - הנה סרקתי לכם את השער הקדמי של הספר.

בעמוד 25 כותב מר דגן על אלוהים - "...לא נישל את האשרה, אישתו, אלא דווקא נשא אותה לאישה. לעתים עלתה גם העשתורת, היא אישתר, היא אסתר".

בעמוד 27 הוא כותב: "... ולכן אירש לו ברבות הימים את עם ישראל לאישה... אישה גדולה, אהובה, רדופת הבטחות רדופות לא מתממשות..." ובעמוד 28: "אחרי האהבהבים קידש האל את כנסת ישראל והכריז עליה כעל אישתו"...

אישה נוספת היא השכינה, ראו בעמוד 30 ואילך, וכך מונה המחבר מספר נשים שהיו לו לאלוהים.

המיתולוגיה היהודית

התשובה של עומר

לגבי השאלה "מי היא אשתו של אלוהים?", אני חושב שיש כמה אספקטים להסתכל עליה.

כלומר זה מאוד תלוי את מי שואלים.

תשאלו נניח רב בישיבה גדולה, והתשובה הירויה לא תבושש להגיע:

אלוהים הוא כל יכול, אלוהים אחד ויחיד. אין עוד אחד (או אחת) שמשתווה לגדולתו של אלוהים. לכן היה יכול לברוא לעצמו אישה, אך לשם מה לו בכך? שכן אלוהים אינו גוף בשר ודם ולכן אינו זקוק לרעיה כזו או אחרת.

תשובה מטומטמת...

לעומת זאת, אם תשאלו כל היסטוריון שמכבד את עצמו הוא יגיד לכם את מה שאני עצמי גיליתי לא מזמן:

בתחילה כל כתבי הקודש היהודיים דיברו על שני אלים: זכר ונקבה. לאישתו קראו אשרה. לכן גם מצויינת בעשרת הדיברות הדיברה: כבד את אביך ואת אימך. אין הכוונה לאביך ואמך הביולוגיים, אלא לאביך ואמך שבשמיים.

אבל מה, בתקופתו של נחמיה (אם אני לא טועה, אולי מדובר בנביא אחר), הוא ציווה להשמיד כל זכר בכתבים ובפולחן לאותה אלה, "אשתו של אלוהים". את ההוכחות לקיומה, אגב, מצאו בחפירות ארכיאולוגיות שלא הושמדו מן הסתם.

ולסיום, אם תשאל פילוסוף, בוודאי תקבל את התשובה הבאה:

בשאלה "מי היא אשתו של אלוהים?" כנראה מחפשים את אותה "אמא" לייקום שכן אלוהים הוא האבא. מכאן נובע שהתשובה צריכה להיות אותה אחת שעזרה בהכנת הייקום. אי לכך הייתה צריכה להיות שם גם לפני "בריאת הייקום" ביחד עם אלוהים. הדבר היחיד שעונה על ההגדרה הזו הוא התוהו ובוהו. לכן, אישתו של אלוהים היא היא התוהו ובוהו. לימים: אמא אדמה. הייקום עצמו.

ועוד מחשבה, קצת יותר רומנטית, לסיום: יכול להיות שאשתו של אלוהים היא השטן, על עיקרון הפכים משלימים? :)

התשובה של זיו

זו שאלה קלה - אישתי.


להלן מספר תשובות אחרות ראויות לציון שקיבלנו.

פה ושם גם "צינזרנו" מספר מילים בודדות שעלולות לפגוע באנשים מסוימים, ועם הכותבים הסליחה.


התשובה של חבצלת

כמו כל יהודיה אציג גם אני שאלה כנגד שאלה: ואם אלוהים הוא אישה - אז מיהו בעלה? ואם אלוהים הוא חד-מיני - אז מיהו בן/בת זוגו?

על מנת שלא תטענו שאני מעלה טענות בוקי-סריקי, בואו ונקרא את הכתוב: "ויאמר אלוהים: נעשה אדם בצלמנו כדמותנו..." (בראשית א'/26). ב"צלמנו" וכ"דמותנו" בלשון רבים, ולא נאמר בצלמי וכדמותי בלשון יחיד. כלומר, אלוהים מלכתחילה היה ישות בעלת שתי דמויות, יצור דו-צלמי, ועלינו רק לברר מה היו אותן דמויות-צלמיות.

והנה, בפסוק 27 כתוב: "בצלם אלוהים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם". מכאן, שאלוהים הדו-צלמי ברא שני יצורים בדמותו/דמותם-צלמו-צלמם: אדם בצלמו הזכרי, ונקבה בצלמו הנקבי. צלמם של אלוהים היו, אפוא, זכר ונקבה, דמויי איש ואישה. מכאן שהשאלה היחידה שנותרה לפענוח היא - מי היתה אשתו של אלוהים.

אשתו של אלוהים היתה חוצלת (ו' בקמץ, צ' בסגול, ל' בסגול). את אדם ברא בצלם אלוהים הזכרי (אלוהים=אדם, שכן האותיות ד', ה', ו', י' ו-ל' היו אותיות נסתרות, שבאותה תקופה לא נכנסו למניין הגימטרייה - ראה ספר הזוהר, סדר שני), ואת חוה ברא בצלת אלוהים הנקבי. במקור היה בפרק פסוק נוסף - "ובצלת אלוהים ברא את חוה" (ראה אונקלוס הגר, פרק ז' פסוק 7), אלא שהשבעים (אותה קבוצה שתרגמה את התנ"ך ליוונית) השמיטה פסוק זה בגלל חילוקי דעות בשאלה שנותרה פתוחה עד לעצם היום הזה, האם מותר לאישה לברוא אישה, שכן כל כבודה פנימה. כך או כך, עניין זה מצוי בתחום טיפולם של חוקרי המקרא.

תשאלו, ובצדק - מה זה צלת? ובכן, צלת היא מילה נרדפת לצלם, שכן בלשונות האכדית והבבלית ה-ת' התחלפה לא אחת ב-ם' כשהיא באה בסוף המילה, וברבות הימים שימשה גם לזיהוי שמות עצם נקביים משמות זכריים, ראה, למשל, "תהום", שבספרות הבבלית העתיקה מופיעה ב-ת' בסוף: "תהמת", ועוד דוגמאות לרוב.

תגידו - מתי אני מקבלת את הספרים ואת החולצות? אני XXL, בעלי S, והילדים XXXL, M, L, L, XL, XL, XXL, L, L ,XXL. אפשר לקבל גם את האנציקלופדיה העברית?

התשובה של מירית

השאלה האמיתית היא: מיהו בעלה של אלוהים?

התשובה של יניב

ידוע לכולנו כי יהוה הוא אבי כל אחד ואחד מבני העם היהודי; אחרת, מן הסתם, לא היה זוכה לכינוי "אבינו שבשמים". מן ההנחות, המפוקפקות אמנם, שהוא לא נטל לעצמו יותר מאשה אחת (הנחה זו, יש לה על מה להתבסס - ניסוח השאלה, "מי היא אשתו של אלוהים"), וכי נמנע מקיום קשרים מחוץ לנישואין, נסיק כי רעייתו של יהוה היא אמו של כל אחד ואחד מאתנו. במלים אחרות, לרעייתו של האל דרושה יכולת פריון כבירה, שתאפשר לה להעמיד צאצאים רבים למדי, עם שלם.

בכל ההסטוריה המתועדת נמצאת רק ישות אחת ממין נקבה העונה לדרישה זו. אין ספק שהיא אכן אמו של עם שלם (על אף שעובדה זו מעוררת תהיות בנוגע לתסביכים אדיפליים בקרב צאצאיה), היות והעם הנ"ל מורכב כולו מזכרים, למעט אותה ישות.

מובן מאליו, אפוא, שרעייתו של יהוה היא דרדסית.

דרדסית

התשובה של ירון

אנו מזכירים שוב שמדובר בהומור בלבד, ושגולשים הסוברים שטקסטים מסוג זה עלולים לפגוע בהם, מתבקשים להימנע מלעיין בהם. תשובה זו מבוססת כולה על הומור ואין בדברים האמורים ביטוי למציאות עובדתית כלשהי.

התשובה היא, כמובן, עובדיה יוסף. והרי ההסבר:

קודם כל, כיאה לאשה יהודיה כשרה, הוא לובש שמלה ארוכה וחובש כובע גדול לראשו. מלבד זאת הם בני זוג אידאלים. הם משלימים אחד את השני. אפשר להגיד שהרבובדיה יודע מה אלוהים רוצה, עוד לפני שאלוהים עצמו ידע שהוא רוצה את זה. הוא עושה דברים במקומו ובשמו של אלוהים. אין ספק שעובדיה הוא אישה מעט דומיננטית, אבל בכך הוא מחפה על היעלמותו הפתאומית של אלוהים מחיינו בכמה אלפי השנים האחרונות. הוא מדבר בשליחות אלוהים ולא מתבייש אפילו להודות בזה, כראוי לבת זוג נאמנה. האמת היא שנראה כאילו, כמו רעיות רבות (ותסלחו על השוביניסטיות הקלה) עובדיה ממש רודה באלוהים, משפיט אותו ומכריח אותו לעשות מה שמתאים לו ומה שמשרת את האינטרסים שלו בלבד.

ואם יש בעיה הלכתית עם רעיון החתונה החד-מינית, אין שום ראיה בתנ"ך שאלוהים הוא זכר. האמת, אני במקומו של אלוהים הייתי מגיש בקשה לגירושין. מי רוצה אישה שתלטנית כל כך?

התשובה של אקו

אישתו של אלוהים? שאלה מעניינת מאוד הפעם; עלו בדעתי מספר תשובות. הייתי רוצה שכל תשובה תחשב בנפרד כדי להגדיל את סיכויי לזכות בפרסים ובתהילה. (אני אוהב פרסים) (אני אוהב את תהילה)

1. ברור למדי לכל מי שקרא קצת ביאליק, כי אישתו של אלוהים הריהי השכינה. זהו זוג קצת מוזר; אולי מוטב לומר, ידועים בציבור. השניים נוהגים להופיע יחדיו באירועים טרגיים ולהפגין נוכחות שאיכשהו לא מועילה בכלום לאף אחד. שעשוע זוגי נוסף הוא הטרדת אמנים בודדים בלילות.

2. בטון מעט רציני יותר, הרעיון ש"אלוהים" מקביל לגבר וה"שכינה" מקבילה לאישה וקיימים ביניהם יחסי זוגיות מופיע באופן בולט וברור כבר בקבלה, ומשם ביאליק לקח אותו. למה זה ככה? אני לא ממש בקיא בזה, ואין לי זמן לפתוח אנציקלופדיה. אבל יש לי תחושה שמיסטיקנים לא השתנו הרבה במהלך ההיסטוריה. מה שהם היו אז דומה באופן יוצא מהכלל למה שהמקבילים שלהם הם היום: זכרים מחוצ'קנים, חנוניים ורופסים בעלי דחפים מיניים מסוכלים ודימיון מפותח שלא בטובתם. אלוהים אולי אחד ויחיד, ומושלם ,ובלתי נתפס, ואין בלתו, אבל למה לא להכניס קצת פלפל לכל העסק? משהו שידבר אל הדור הצעיר, אתה יודע. קצת אקשן. רומנטיקה. בכל זאת, בבטי המכוערת זה הלך מצויין. אז שתהיה לו אישה! פרשיות אהבהבים עוד לא הזיקו לאף אחד. זוג זה אומר לחלק את האלוהות לשניים? ואלוהים צריך להיות אחד? אז מה. מדהים איזה קפיצות לוגיות מסוגלים לעשות קצת הורמונים.

3. לפי המיתולוגיה היוונית, אישתו של אלוהים היא הרה, לא? אבל רגע, זאוס הוא רק ראש האלים, יש עוד הרבה אלוהימים מתחתיו. וגם להם היו נשים. ופילגשים. וזה מתחיל להסתבך, כי מסתבר שאלוהים לא ממש נשאר נאמן להרה, והיתה לו גם אירופה. וגם איו. וסמיל. וקליסטו. (אבל איתה זה היה אפלטוני. רק שזה היה לפני אפלטון) והיו לו גם ממיס ותמיז וממוזין. אף פעם לא הבנתי למה אנשים רצו כל כך להיות אלוהים, עד עכשיו.

4. אישתו של מייקל ג'ורדן נקראת חואניטה, ויש להם שלושה ילדים: יסמין, ג'פרי ומרקוס, בלי עין הרע.

5. לאלוהים אין ממש אישה במובן הנישואי של המילה, אבל פה ושם הוא נכנס לאיזה קשר לא מחייב. זאת אומרת, בעצם, קצת לא נעים לומר, סטוץ. הוא כמובן לא מודה בכלום, אבל האנושות זכתה למידע מלבב זה באמצעות דיווחיהן קורעי-הלב של בתולות זקנות (ש"כל הלכלוך הזה בעצם אף פעם לא משך אותן"), שהתקשו להסתיר את התרגשותן כשתיארו כיצד היד העלומה שגיפפה אותן בלילה הייתה, בעצם, של הוד אלוהותו. מצד אחד, אלוהינו עושה עבודה נאה כשבחוכמתו הוא מותיר את בתוליהן על כנם. אך מצד שני, כשמתפלק לו, מתפלק לו בגדול. לילה נעים אחד עם מרי (דווקא הייתה קשה להשגה), הריון בלתי רצוי, בייבי ישו אחד קטן, וטראח, בלי ששמת לב יש לנו דת חדשה ואלוהים עוד יודע מה.

6. אישתו של אלוהים היא עם ישראל. מה, לא קראת שיר השירים? לא, לא, שלא תבין לא נכון, אין אירוטיקה בתנ"ך. שום דבר לא על אמת, כמובן. זה הכול משל. גם הקטע עם השדיים.

התשובה של ד.

מי? גב' יהווית אלוהים.

פגשתי אותה אתמול בתור בסופר, מאוד נחמדה. סיפרה לי על הקניות שהיא עושה לארוחת שחיתות ביום שישי בערב. היא סיפרה לי שבעלה מאוד אוהב לאכול בשישי בערב, מול הטלביזיה, כשהוא צופה בערוץ הספורט של סקיי. במיוחד בכדור-רגל.

שאלתי אותה מה היא מכינה לו, והיא ענתה שהוא הכי אוהב בעולם לזניה בשרית (גם לפה שלי זה גורם להזיל ריר).

ואז שאלתי אם היא מודעת לכך שיש לו התחייבויות, אלינו, לעם שלו? אז היא ענתה לי שבזמנו הוא נתן לאיזה בחור נחמד בשם מויש'לה כמה חוקים מוסריים בסיסיים כל כך ברורים, שאפילו ילד בן 5 יכול להבין אותם, ומאז הוא פשוט לא מתעסק איתנו, כי הוא לא חושב שמ-10 חוקים פשוטים אפשר לעשות בלאגן.

אז אמרתי לה, שהנה היא מסתובבת פה ביננו ורואה את הבלאגן השלם, למה היא לא אומרת לו משהו? כך היא פירטה לי:

1. מה אתה רוצה? עוד כמה חוקים שאמורים לסדר את כל הבלאגן הזה? תחשוב על זה, כל חוק נוסף הכי פשוט שהוא יוסיף, יגדיל לטווח הרחוק את הבלאגן בצורה אקספוננציאלית (כן, כן, מר אלוהים יודע פיזיקה. איינשטיין לימד אותו בעולם הבא. הוא מודה שלא היה לו כמעט שמץ של מושג לפני כן בכל הנושאים המדעיים).

2. בזמן שהוא פקח עליכם קצת עין, אתה יודע בכמה שטויות היו פונים אלינו? הדואר הישיר היה מוצף באנשים שמבקשים גשם... בקיץ!!! באמצע אוגוסט!!! אנשים שמבקשים שיהיו להם יבולים טובים השנה... מזרעים גרועים על אדמה טרשית!!!! והכי גרוע - כל הפושעים הגדולים במשפטם האלמותי: "חטאנו לפניך, רחם עלינו".

3. אחת הסיבות העקריות שבעלי עזב ולא יחזור קרה לאחר מותו של הרבי מלובביץ (לובביטש למהדרין) - מה קרה? בא הרב הזה לאחר מותו ומתחיל לדבר עם בעלי, על מה? רק על דת! אך ורק על דת!! בעלי ניסה לשאול אותו כמה שאלות על כדור-רגל או כל ענף ספורט אחר, וכל מה שהרב ענה לו היה "מעלליהם של גויים". אז ניסה בעלי לשנות שיחה לנושאי חלל ומדע, ואתה לא תאמין איזה שטויות הוא אמר, משהו לגבי שהשמיים זה קערה הפוכה ועוד כמה שטויות על כך שהעולם בן משהו כמו 6000 שנה. מאיפה הוא מוציא את כל השטויות האלה? בעלי בחייו לא אמר דברים שכאלה. ומכיוון שמר אלוהים הבין שאלה הם סוג ה"צדיקים" שהולכים לשעמם אותו עד מוות עד לא ידע, החליט להניח את גלימתו על הקולב ולהתחיל להנות מהחיים.

כשאלה אחרונה שאלתי, אז מה עלינו לעשות? להמשיך להאמין, להפסיק להאמין? מה? יהווית הוציאה סוכריה מהתיק שלה, הכניסה אותו לפי ואמרה: "למצוץ". לאחר מכן הוציאה את כרטיס האשראי שלה מחברת דיינרס (מלמלה משהו על כך שאי אפשר לסמוך על הבנקים הישראליים ועל האוברדרפט), שילמה לקופאית ועלתה השמיימה עם מוצרי המזון שלה.

אישה נחמדה.

סוכריה

התשובה של אלון

אשתו של אלוהים היא... מריה, אמו של ישו, הרי לא יתכן שאלוהים קיים יחסי מין מחוץ לנישואין ושישו הוא ממזר, נכון?!

התשובה של בועז

אישתו של אלוהים היא גולדה מאיר (או אולי תאצ'ר) שאמרו עליהן שהן ה"גבר" היחיד בממשלה של נמושות. וההוכחה: אלוהים (או הרבנים שהמציאו אותו) נבהל כל כך שכל חוקי הדת תורמים רבות לדיכוי האישה.

גם לרבנו גרשום כנראה לא כל כך הלך עם נשים בחייו ולכן אסר על ריבוי נשים.

התשובה של שמעון

מאוד פשוט - אלוהים היא אישה (זה ידוע כי הנשים הן המין החזק באמת...)

התשובה של יובל

אשתו של אלוהים היא לא אחר מהשטן, שכמו שאשתו הראשונה האמיתית של אדם היא לילית, אז אשתו של אלוהים הוא השטן.

הזמן התארך לאלוהימקה המסכן שהבין שהשטן הוא באמת שטן לא קטן. הוא התגרש ממנו והחליט להמשיך עם חייו ולברוא לעצמו יקום מחמד בתור פיצוי על הקשר שנהרס לו עם שטן יקירו.

ייתכן גם, שזאת הסיבה ללמה אלוהים אינו מרשה לבני האדם להתנסות בקשר הומוסקסואלי...

התשובה של צבי

השאלה שלכם היא שאלה שמעליבה 'מגזר' שלם,היא מניחה שאלוהים הוא סטרייט, אך דבר זה אינו ברור כלל ועיקר. אין לכם הוכחות לזה, ולדעתי אלוהים הוא הומו.

התשובה של מעוז

מוזרה היא עד מאוד השאלה שלכם משום שהיא עומדת בניגוד גמור לדעתכם האומרת שאין אלוהים. ואם כבר שאלתם שאלה כמו "מיהי אישתו של אלוהים" כבר בה טמון איזה שהוא חלקיק זעום באמונה כי באיזה שהוא מקום יש אלוהים.

זאת ועוד: אם אמונתכם איננה כמי שמאמין שיש אלוהים , מדוע תעשו צחוק מאמונתו של הזולת. אתם לא מכירים את המושג "רצונו של האדם כבודו" מי שרוצה להאמין מאמין כי הוא רוצה. ומי שלא מאמין לא מאמין כי הוא רוצה. בשני המקרים אנו צריכים לכבד את רצונו. בשאלתכם זו, לדעתי, חרגתם מגבול הטעם הטוב.

ומאחר שכבר את הטעות עשיתם אומר בקלילות דעת שאלוהים לא עד כדי כך מטומטם. לברוא לו אישה??? נו באמת הגזמתם!

התשובה של פשה

לדעתי זאת מדונה (כן כן הזאת מ מ.טי.וי) או שוורצנגר. :)....


ולבסוף, תשובתו של דני מהצוות המורחב של אתר 'חופש':


אשתו של אלהים היא כמובן האשרה, שנחשבה במקור (לפי עדויות ארכיאולוגיות) לבת-זוגו של האל הכנעני, בעל, אך מתוארת גם כבת זוגו של האל העברי, יהוה. עם ישראל אימץ אותה בחום, וישנה סברה שמקור השם ישראל, כמו גם מקור שמו של שבט אשר, הוא שמה של אלה זו. יתכן שעשתורת (המקור לשם הפרטי "אסתר") וענת (האלה שעל שמה נקרא שמגר בן-ענת, כמו גם הישוב ענתות, ממנו בא ירמיהו), הם שמות נוספים לאותה אלה.

הזוג הנ"ל מוזכר בכתובת כונתילת עג'רוד ("חורבת תימן") מן המאה ה-8 לפנה"ס, הנפתחת במילים: "ליהוה שמרון ואשרתו". כתובת דומה נמצאה גם בחירבת-אל-קום שליד חברון: "ברוך אוריהו ליהוה ולאשרתו שמרהו מאיביו"). כתובת נוספת, מן המאה ה-5 לפנה"ס, מתייחסת ל"יהוה וענתיהו" - שוב, לא ברור אם מדובר באותה גברת בשינוי שם (ענת, שהוסיפה לשמה את סיומת "-יהו" על שם... טוב, קשה לומר "בעלה", כי "בעל" זה אל אחר בכלל), או שאבינו שבשמים לקח לעצמו אשה נוספת.

מעניין להזכיר גם את הסיפור על אליהו הנביא (המיוחס בערך לתקופה זו - המאה ה-8 לפנה"ס). אליהו מזמן לכרמל את 450 נביאי הבעל, ואת 400 נביאי האשרה, לעימות פומבי. בסיום העימות, מצווה אליהו לשחוט את 450 נביאי הבעל - יריבו של האל היהודי. את נביאי האשרה - אשתו (קודם לכן) של האל המובס, וכעת של האל המנצח - אין הוא מצווה לשחוט. יתכן וזו נקודת המפנה, בו הפכה האשרה מאשתו של בעל לאשתו של ה' צבאות.

עם זאת, אני לא בטוח שנישואיו של הקב"ה לאשרה תקפים הלכתית, וזאת משתי סיבות עיקריות:

1) אשרה היתה קודם בת-זוגו של בעל, מה שהופך אותה לגרושה. השם יתברך הוא ללא ספק קדוש יותר מסתם כהן, ולכן קל וחומר שאינו יכול לשאת גרושה.

2) מדובר בכלל בשיקסע, רחמנא לצלן, ולא ידוע אם היא בכלל נתגיירה כהלכה (נראה לי שלא היה בסביבה רב מוסמך שיגייר אותה).

זו היתה זוגתו של ריבונו של עולם בתקופת המקרא, אבל אם להאמין לטענתם של כמיליארד נוצרים היה לו סטוץ כ-1000 שנה אח"כ עם בחורה יהודיה מנצרת.

למידע נוסף:

ב' מרגלית, "לסוגיית ה' ואשרתו"
"האנציקלופדיה החדשה לחפירות ארכיאולוגיות בא"י" בעריכת אפרים שטרן
שמואל אחיטוב "אסופת כתובות עבריות"
זאב משל "Did Yahweh have a consort"
Hudley, Judith: "The Cult of Asherah in Ancient Israel and Judah: Evidence for a Hebrew Goddess"

אשתו אל אלוהים
פסלה של האשרה


ספטמבר 2003חברים ב- עוצב על ידי