אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

הדת קמה על יוצריה

ספר חדש מאת ירון ידען

בהוצאת גוונים

ספר זה הוא יחיד ומיוחד במינו. הוא מתווכח עם הדת במגרש שלה, מבלי לשחק את המשחק הצבוע, הציני והדו-פרצופי שלה. הוא נכתב על ידי אדם שאין כמוהו בנוף הישראלי; אדם המכיר את היהדות על בוריה, לא פחות מגדולי הרבנים של ימינו; אדם שהיה רב וראש כולל ועילוי גדול בעולם החרדי, וממשיך לעסוק במחשבה יהודית גם לאחר שעזב את העולם החרדי; אחד הבודדים ואולי היחיד שיש לו גם את היכולת והידע וגם את האומץ והרצון לפרושֹ בפנינו בצורה בהירה וחדה את השקרים וההתחכמויות והמניפולציות והתחבולות שעושה הדת כדי להגן על עצמה, כדי להמשיך ולשלוט על נפשותיהם של מאמיניה ולעתים גם של אלה שאינם מאמיניה.

האתגר שהוא לקח על עצמו כביכול קל, אבל קשה. הוא קל כי לכאורה עליו בסך הכול להציג את הדברים כפי שהם. אבל הוא קשה כי השקרים והתחבולות הם סבוכים כל כך ומאחזים עיניים ורצופים בתלי טלאים של סתירות וטכסיסים ורבדי רבדים של רטוריקה מתוחכמת, שנארגו במשך אלפי שנים, כדי לשמר את אותה משמעות שבאמונה, ולמעשה כדי לשמר את שליטתה של הדת על הציבור שלה. והדבר קשה אף יותר מסיבה אחרת: כולנו פוחדים, כולנו זקוקים למשמעות, כולנו רוצים להאמין שיש שיטה, שיש צדק, שיש תקווה; כולנו רוצים להשתייך, כולנו רוצים לקיים טקסים שירגיעו את נפשנו. כולנו בעצם לא ממש מעוניינים לוותר על הדת. במובן זה, החילונים שבינינו אינם דתיים פחות מן החרדים שבינינו. אולי אפילו יותר.

ירון ידען, האדם שמקדיש את חייו כדי להסיר את המסכה מפניה של הדת, מציב בספר זה את הדת מול המראה, וחושף בפנינו את פניה האמיתיות; מהי באמת תורת המידות שלה. הוא אינו מתווכח עמה, אלא מביא את דבריה כפי שהם, עירום ועריה. וכאשר היא מוצגת כפי שהיא, ללא מתק השפתיים של דובריה, ללא צנזורה, הפנים שנגלות מן המראה יפתיעו גם את מי שחושב שהוא כבר שמע וראה הכול.


קטע קצר מגב הספר:

ספר זה חובה הוא להבנת התפישה הדתית, הקובעת את אורח החיים של החרדי והחרדית, ובמידה רבה גם של החילוני והחילונית בימינו. החילונים ככלל - בין אם הם מכבדים את הדת, שונאים אותה או פוחדים מפניה - אינם מתחילים אפילו להבין שהבעייתיות נעוצה אך ורק ברעיון ההלכתי ובשום אופן לא באנשים. החרדים הם בדרך כלל קורבנותיו הראשונים והאומללים יותר של רעיון זה. מילדות מוטמעים בהם תפישות וצורת חשיבה המוכתבות ממציאות אחרת של תקופות קדומות.

ספר זה מאפשר להבין את השפה והמושגים ההלכתיים. לאחר הקריאה בו ניתן יהיה להבין למשל, מהיכן נבעה הכרעת הרב עובדיה יוסף לפסול את זכותה של האישה לרשת את הוריה, או מדוע סובר הרב הראשי לצה"ל שקדושת השבת חשובה יותר מחיי אדם שאינו יהודי, או כיצד פסק בית דין רבני בימינו לאישה חרשת, שהתאלמנה ללא ילדים, שעליה לקיים יחסי מין עם גיסה הנשוי.

בעקבות הוצאת הספר התראיין המחבר ברשת א' עם אלכס טלמור. המעוניין לשמוע את הראיון יוכל לעשות זאת כאן.

המעוניין לרכוש את הספר יוכל לעשות זאת כאן.


אוקטובר 2007חברים ב- עוצב על ידי