אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > לחיות חופשי  לגירסת הדפסה     

נישואים בבני אדם

מאת: ניצן

באתר האינטרנט הרשמי של כנסת ישראל נעלמה לנו לאחרונה 'ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם', בה קבעו נבחרי העם (ציטוט): "מכריזה העצרת באוזני כל באי העולם ... כל איש ואישה שהגיעו לפרקם רשאים לבוא בברית הנישואין ולהקים משפחה, ללא כל הגבלה מטעמי גזע, אזרחות או דת"

במקביל הופיע באתר מדור "חברי כנסת כותבים על פרשת השבוע". בספירה כוללת של הח"כים המצהירים על עצמם כמאמינים בדתות האיזור - אנו מגיעים באופן גס לכמחצית מנבחרי העם, ועוד היד נטויה.

להלכה היהודית, הקובעת לרוב ח"כים אלה יותר מהכרזות זכויות אדם, יש דעה שונה לחלוטין באשר לאיש ואישה שהגיעו לפרקם. לפיה: גרושה אסורה על כהן, אשה נקנית בביאה, שפחה גלוית ראש שניתנה לעבד מותרת לכל אדם, וגיס צריך לייבם את אלמנת אחיו הערירי.

טקס חליצה
מתוך משנה-יבמות, אוסף מאמסטרדם ~1,700
בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי בירושלים

זכותו של כל אחד להביע ביקורת על מנהגים אלה, אך אין לי טענות כלפי אנשים בוגרים הבוחרים לקיימם מרצונם החופשי. יתחתן ויתגרש כל אחד בטקסים ופולחנים כאוות נפשו: יהודים אורתודוקסיים, רפורמיים, מוסלמים סונים, נוצרים אנגליקנים, או פאגאניים.

אך אין זה תפקידה של המדינה לחדור לטקסיו הדתיים הפרטיים של איש נגד רצונו. בנוסף וללא קשר לטקסיו ולפולחניו הפרטיים של האזרח, על המדינה לספק פלטפורמה רשמית וקובעת לרישום בני זוג, נטולת פולחנים דתיים, כזאת שתוכר באופן בינלאומי, ותענה על הצרכים המתקדמים של המאה ה-21. ואין זה מעניין כלל אם תכונה 'נישואין אזרחיים', 'ברית הזוגיות', 'החוק האזרחי לחיים משותפים' או כל שם יצירתי אחר.


נובמבר 2013חברים ב- עוצב על ידי