הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

אתם אוכלים טריפה של הרבנות?

מאת ישראל פנחסי

לאלו מבינינו המקפידים על כשרות, שאלה לי אליכם: האם יתכן לקנות בשר טריפה כשר? ואם לא, אז לפחות בשר טרף בחנות הנמצאת בהשגחתה המלאה של הרבנות הראשית? אין צורך להתעלף, כי הדבר אפשרי. זה לא בחינם כמובן (איך לא?) אך יש חיה שכזו! אין זו מתיחה של האחד באפריל ואיני מכיר את יגאל שילון, אך כשמדובר ברבנות הראשית המציאות עולה על כל דמיון.

ובכן, הרבנות הראשית מפקחת בשכר מלא על חנויות המוכרות בריש גלי מוצרי טריפה. עקרונית יכולה חנות שכזו לתלות שלט עם הנוסח הזה: "חנות לממכר מוצרי בשר בהשגחת הרבנות הראשית, ע"י הרב מר"ן שליט"א ... (השם בבחירתכם החופשית)".
החנות אינה חייבת לציין בשלט שהבשר הוא טרף, אבל בהחלט יכולה לקבוע מזוזה בכניסה, ואם אין כאן מכשול בפני עיוור אז מכשול מהו? לכל מי שבחר להזדעזע, אז יש לי מסמכים רשמיים של הרבנות הראשית ומועצות דתיות בנדון (ואני מודה כאן לכל הגורמים שסיפקו לי אותם).

מסמך מדהים אחד הוא (אני מצטט): "חוזה לפיקוח על שיווק הטריפות". כן, אני לא טועה, זהו מסמך מטעם הרבנות הראשית. יש בו הכל בחוזה הזה: מי יהיה הרב (שיכשיר), איום בסנקציות באם לא יקפידו (הפסקת הפיקוח כמובן, ואז הבשר כנראה יהפוך מטרף-כשר לטרף-טרף). וכמובן, איך לא: קביעת שכרו של המשגיח. כסף ורק כסף הוא שם המשחק, ומכאן ועד חביתת ביקון כשרה הדרך קצרה.
לא מאמינים? בבקשה:

כשרות טריפה

המסמכים הנוספים מכילים רשימות של חנויות טריפה בפיקוח הרבנות, והמלצות של רבנים שונים למי מותר למכור טריפה ולמי לא.
לא מאמינים? בבקשה:

כשרות טריפה

פניתי לרבנות בקושיה ממש בזו הלשון, והם (איך לא) התעלמו מקיומי. כי מה לו ל"עוכר ישראל" ולעניינים העומדים ברומו של עולם?