הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 182: מרץ-אפריל 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

התורים המהירים והאפליה באשפוז: האם חרדים מקבלים יחס VIP בבתי החולים?

השליך רימון לבית ההסתדרות הציונית בתל אביב: "פוגעים בתורת ישראל"

בניגוד לפסיקת בג"ץ, בית החולים לניאדו אוסר להכניס חמץ לשטחו

קרונות תפילה מאולתרים ברכבת, "סדרנים" מונעים כניסת נשים

אחיו של יו"ר ש"ס הואשם בעבירות מס כחלק מהסדר טיעון

"הוא אנס לי את הגוף ואת הנשמה": עדויות לניצול ועבירות מין מצד הרב המוכר בירושלים


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.03.22

דה-מרקר

בעקבות הצעת חוק חדשה לתיקון של חוק מקצועות הבריאות, שהוגשה על ידי חברי כנסת מהסיעות החרדיות, ח"כ קרן ברק (ליכוד) וח"כ מיכל שיר (תקווה חדשה) - שורה של גורמים בוועדת הבריאות של הכנסת הביעו את התנגדותם להצעת החוק. לפי הצעת החוק, גם מי שלמדו לימודי תעודה בטיפול באומנויות יוכלו לעבוד במקצוע הבריאות - אף שכיום נדרש לכך תואר אקדמי. אם תאושר, תאפשר ההצעה לסמינרים חרדיים שאינם אקדמיים להכשיר מטפלים באומנויות. הגורמים המקצועיים - בהם משרד הבריאות, אנשי אקדמיה וכן יה"ת, אגודת המטפלים באומנויות - מתנגדים לכניסת מטפלים ללא תואר אקדמי למקצוע. עם המתנגדים לתיקון נמנים גם 400 מטפלים באומנויות חרדים. הגורמים כתבו: "נבחרי הציבור החרדי טוענים כי אין מספיק מטפלים ומטפלות מהמגזר החרדי. טענה זו משוללת כל יסוד... אנחנו מבינים את האחריות הגדולה הנדרשת מכל מי שבא במגע עם נפשו של האדם. האם מעתה יוכל כל אדם שעבר קורסים שאינם בפיקוח הדוק, לטפל במוסדות ציבוריים ולקחת אחריות על נפשם של ילדינו?" ח"כ פרופ' אלון טל (כחול לבן), שהיה עד כניסתו לכנסת איש סגל באוניברסיטת תל אביב, טען כי רמתן של חלק מהמכללות החרדיות נמוכה במיוחד. ח"כ אמילי מואטי (העבודה) טענה כי פתיחת מקצועות טיפול העוסקים בנפש למטפלים בעלי לימודי תעודה בלבד, היא פתח לשרלטנות.

04.03.22

ynet

בית הדין הרבני באריאל חייב אישה שגרה בגפה בדירתם של בני הזוג, לשלם לגרוש שלה דמי שכירות - למרות שזה מרצה עונש מאסר בפועל, לאחר שהתעלל בה ובבתם המשותפת. הבעל מרצה 23 שנות מאסר בפועל בגין שורה של עבירות התעללות ומין קשות מאוד בה, בבתם המשותפת ובחברותיה. ובכל זאת, בית הדין הרבני באריאל החליט השבוע לדרוש ממנה לשלם לו עבור הבית, או שתיאלץ לעזוב. על פי החישוב של בית הדין, הוחלט כי א' תיאלץ לשלם לבעלה לשעבר כ-80 אלף שקלים. בסוף נוסח ההחלטה כתב הרכב בית הדין כי לאישה שלוש ברירות: לקנות את חלקו של הבעל בבית, לשלם לו דמי שכירות חודשיים, או למכור את הבית.

08.03.22

ynet

מאז תחילת השנה מסרב הרב דוד לאו לאשר גיורים שהושלמו בגלל מחלוקת עם ראש מערך הגיור הממלכתי, על רקע הרפורמה בתחום, ומתעקש לבחון בעצמו כל תיק. מאות מתגיירים "מוחזקים כבני ערובה" ולא מוכרים בגלל מאבקו זה, בהם זוגות שקבעו כבר מועד לחתונתם. ארגון עתים: "אסור לרבנים להילחם על גב הזקוקים להם."

17.04.22

הארץ

בית החולים לניאדו בנתניה אוסר להכניס חמץ לשטחו בפסח, בניגוד לפסיקת בג"ץ מלפני כשנתיים שקבעה כי לבתי החולים אין סמכות למנוע הכנסת חמץ, לחפש מזון בתיקים או להעיר למבקרים על כשרות המזון. למרות החלטת בית המשפט, שומרים בכניסה ללניאדו חיפשו בתיקים של באי המקום, הבהירו ל"הארץ" כי אסור להכניס חמץ ודרשו ממבקרים להפקיד את המזון בכניסה לבית החולים. לניאדו הוא בית חולים ציבורי בעל אופי דתי ובשנים האחרונות נקלע בית החולים למשבר כלכלי ולגירעון של מאות מיליוני שקלים, וקיבל כ-360 מיליון שקל מהמדינה במסגרת הסכם הבראה. בית החולים סירב למסור תגובה.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

06.03.22

N12
N12

בישראל קיימת אפליה ממוסדת כנגד האוכלוסייה החילונית והלא יהודית במתן שירותים ברפואה. תחקיר מקומם שבוצע בערוץ 12 מגלה כי כשחילוני יבוא לקבוע תור עבור בדיקה בבית חולים, הוא יופנה למוקד הכללי אך בקהילה החרדית "ידוע מפה לאוזן" שיש מה שנקרא "מתאמי קשרי קהילה", כולם חרדים או חרדיות. למרות שאותם מתאמים כלל לא בודקים את רמת חרדיותו או חרדיותה של הפונה, בקופות החולים לא מנגישים את אופן יצירת הקשר הזה ל"מתאמים". באחת השיחות שפורסמו בתחקיר הסבירה המוקדנית שהשירות ניתן לחרדים כי אין להם אפשרות דיגיטלית ליצור קשר עם השירות הכללי לתיאום תורים.

■ ■ ■ הערה: בכתבה מדגישים כי אין שום תלונה כלפי המגזר החרדי שצורך שירותים אלה, אלא כנגד האפליה שנוקטים קופות החולים ובתי החולים כנגד כלל האוכלוסייה, אם כי ברור שהאפליה הזו היא תולדה של שלטון רב שנים שבו החרדים היו לשון המאזניים. קראו כתבה בנושא בגלובס משנת 2016.

07.03.22

הארץ

עיריית נתניה הודיעה להורי תלמידי בית הספר 'שז"ר' בעיר, בית הספר הממלכתי היחיד בשכונה מוחלשת במערב העיר, כי הוא ייסגר עקב מיעוט נרשמים לשנת הלימודים הבאה. בעירייה מתכננים להעביר למבנה בשנת הלימודים הבאה את בית הספר הממלכתי-דתי 'שלהבות חב"ד', והציבו בפני ההורים שתי ברירות: להשאיר את ילדיהם קרוב לבית אך במסגרת דתית, או לחילופין, יכולים ההורים לבחור בתי ספר אחרים, חילוניים, מחוץ לשכונה. שהקבלה לחלק מהם מותנית במקום פנוי.

14.03.22

N12

שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין אישרו היום בממשלה את ההחלטה להקמת העיר כסיף עבור המגזר החרדי, ואת היישוב ניצנה במיקום אסטרטגי סמוך לגבול מצרים. העיר המתוכננת תכלול יותר מ-20,000 יחידות דיור, וצפויה לאכלס כ-100,000-125,000 נפש. היישוב ניצנה מתוכנן לאכלס כ-2,200 משפחות בשלב הסופי, ועתיד להיות העוגן של כלל יישובי פתחת ניצנה.

■ ■ ■ הערה: מנכ"לית זרוע העבודה במשרד הכלכלה, תאיר איפרגן, יוצאת בהתקפה חריפה ביותר על התוכנית של שר השיכון זאב אלקין להקמת העיר החרדית כסיף בנגב. היא מזהירה מ"יצירת כיס עוני מועט תעסוקה" וקובעת ש"זהו פתרון בעל השלכות שליליות משמעותיות וניכרות לחברה החרדית, לנגב ולמשק כולו." (כלכליסט)

29.03.22

וואלה!

נוסע בשם דני עלה לרכבת מרחובות לתל אביב, בדרכו לעבודה בשעות הבוקר. מדובר בשעת שיא, בה הרכבת מלאה וקרון אחד, שהפך לקרון תפילה, נחסם לכניסת נשים וגברים שאינם מתפללים, על ידי מישהו שנשען עם הגב על הדלת. דני העצבני ניסה למצוא פקח בסביבה, אבל אף אחד מעובדי רכבת ישראל לא היה בשטח. מתברר שתופעת הפיכת קרונות ברכבת לקרונות תפילה בשעות שחרית ומעריב הפכו לעניין שבשגרה. "כבר כמה שנים שאנחנו מקבלים דיווחים כאלה," אומר מעוז ינון, פעיל חברתי מ"בארכבת". "זה לא רק ברכבת ישראל יודעים על זה, לא פעם הפקחים ועובדי הרכבת מצטרפים לתפילה ומה שברור הוא, שאין עזרת נשים. אנחנו כבר מיואשים מהשירות הגרוע שרכבת ישראל נותנת לנוסעים." מרכבת ישראל נמסר בתגובה לפניית וואלה!: "צר לנו על חוויית השירות בה נתקל הנוסע. רכבת ישראל מעניקה שירות שוויוני לכל נוסעיה, ולכל אחד זכות לשבת בכל מקום ישיבה כרצונו, ללא הבדל דת, גזע, מוצא או מגדר, בכפוף לרכישת כרטיס נסיעה."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

08.03.22

וואלה!

בית משפט השלום לתעבורה בירושלים פסק כי חברת אגד תשלם קנס ותפצה נוסעת ב-20 אלף שקלים, בעקבות אירוע שהתרחש ביולי 2019 ובו נהג סירב להעלות אותה לאוטובוס ואמר לה "יש מקום רק לגברים, הם נוסעים בהפרדה." נור בר און חיכתה לקו 402 בתחנת בנייני האומה שבירושלים. כאשר האוטובוס הגיע לתחנה והדלת נפתחה, הנהג קם ממושבו ועמד על מדרגות האוטובוס תוך שהוא חוסם את הכניסה אליו בגופו, קרא בקול "יש מקום רק ל-12 גברים," והחל להעלות רק גברים אל האוטובוס. כשהגיע תורה של בראון לעלות, נהג האוטובוס חסם אותה בגופו והעלה שני גברים נוספים שעמדו מאחוריה, תוך שהוא אומר "הם נוסעים רק בהפרדה ויש מקום רק לגברים." הנהג סגר את דלת האוטובוס תוך שהוא ממשיך לחסום את הכניסה בגופו, כדי שחלילה לא תחמוק אף אישה פנימה, ונסע.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

03.03.22

ישראל היום

מורה בן 42 נעצר בחשד לביצוע עבירות מין בתלמיד בן 12 במוסד ללימודי תורה בגליל העליון. הוא הובא לדיון בבית משפט השלום בקריית שמונה ומעצרו האורך עד ליום שני בשבוע הבא. חקירת המקרה החלה לאחר שבתחנת המשטרה התקבלה תלונה על ביצוע העבירות שהתרחשו על פי החשד בתוך כותלי המוסד הלימודי.

04.03.22

ynet

חרדים שביקשו למחות נגד תפילת "נשות הכותל" השמיעו לעבר חבר הכנסת הרב גלעד קריב קריאות: "גלעד קריב תיזהר, רבין מחפש חבר," באיום המרמז לראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שנרצח.

07.03.22

ynet
ישראל היום

למעלה מ-100 נשים חרדיות קיימו עצרת תפילה ומחאה מול שערי סמינר "מעלות" בירושלים, לנוכח המשך העסקתה של אחת מהמנהלות הבכירות במוסד החינוך החרדי, צביה רוטנברג, שעדויות על פגיעה מינית פורסמו נגדה בתקשורת. רוטנברג (66), מנהלת ותיקה בסמינר החרדי-ליטאי היוקרתי "מעלות - בית יעקב" בעיר הבירה, היא בת למשפחת אצולה חרדית - אחייניתו של הרב שלמה זלמן אוירבך המנוח. שרה הורביץ, חרדית שהייתה תלמידתה של המנהלת הנערצת, חשפה את הפרשה כשפרסמה פוסט בפייסבוק שבו סיפרה על ארבע בנות כיתתה שנפגעו לדבריה בידי המנהלת, וקראה לבנות ונשים נוספות שנפגעו ליצור עימה קשר "על מנת לעשות לזה סוף".

08.03.22

וואלה!

בית המשפט השלום באשקלון גזר שישה חודשי מאסר בפועל על בנימין דנזאשוילי, שאיים לאחרונה על השר לשירותי דת מתן כהנא ובשיחת טלפון ללשכתו אמר: "תגידי לו שיפסיק לפגוע ברבנות. הוא יגמור כמו רבין ומישהו יוריד אותו." לעונש המוזכר נוסף עונש מאסר על תנאי לתקופה של 4 חודשים.

10.03.22

ynet
ynet

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר את עונשו של מסעוד יעקובי, בן כ-68, והעונש עומד על 11 שנות מאסר בפועל. הוא הורשע בביצוע עבירות מין רבות בילד בבית כנסת באשדוד לאורך שלוש שנים, במקרים שונים. בגזר הדין התחשבו השופטים בעובדה כי מדובר באדם "חלש", כלשונם, וביקשו להתחשב בגילו המבוגר ובעובדה שהמעשים גרמו לו ולסביבתו לבושה. מהכרעת הדין עולה כי הנאשם, שנהג להתפלל בבית הכנסת והתנדב בחלוקת אוכל, ביצע בילד לאורך שלוש שנים מעשי סדום ומעשים מגונים בזמן ששהו בבית הכנסת. לאחר החלטת העליון, הוחמר עונשו ל-13 שנים.

12.03.22

הארץ

משטרת פורטו עצרה את מנהיג הקהילה היהודית בעיר, הרב דניאל ליטבק, בחשד שסייע למיליארדר הישראלי-רוסי רומן אברמוביץ' להשיג אזרחות פורטוגלית שלא כחוק. ליטבק חשוד שבשנה שעברה הנפיק עבור אברמוביץ' מסמך מזויף שסייע לו להשיג את האזרחות. לפי דיווח בעיתון הפורטוגלי "פובליקו", הרב התכונן לנסוע לישראל כשנעצר.

13.03.22

וואלה!

בית הדין הצבאי של חיל הים הרשיע את רס"ן פריאל קלימי, תושב מגדל העמק בן 33, באונס ומעשי סדום בנסיבות אינוס בעובדת חברה אזרחית בבסיס בו שירת. קלימי, נשוי ואב לילדים, הכחיש תחילה את ההאשמות באופן גורף, אך לאחר שמסר דגימת DNA שתאמה את הממצא בזירה, טען כי האירועים התקיימו בהסכמה. הוא נעצר בראשית 2020. סנגוריו עו"ד תמי אולמן, עו"ד שחף אולמן ועו"ד יעקב שלומוביץ, ביקשו אז גם לאסור את פרסום שמו משום שהוא "משתייך לקהילה חרדית סגורה", וכן כי אשתו, מורה במקצועה, עלולה לאבד את מקום עבודתה. עוד טענו כי "רכילות התפשטה בנושא בקרב קהילתו," ואף הציגו מסמכים מרבנים שמכירים את הנאשם, שאמרו כי פרסום השם עלול להביא להחרמתו מן הקהילה ולנזקים נוספים. בית הדין לא נעתר. בתמונה: האנס ועל ראשו כיפה גדולה עם כיתוב "יחי אדוננו מורנו ורבינו..."

18.03.22

וואלה!

שתי בובות בדמות שוטרים, עם צלבי קרס מצוירים עליהן, נתלו בבית שמש. כוחות משטרה הגיעו להסירן, והתפרעות בהשתתפות כ-200 בני אדם פרצה במקום. הבובות נתלו ברחוב נהר הירדן בעיר. כוחות המשטרה הגיעו למקום ואחריהם מאות בני אדם שהתקהלו סביבם, השליכו לעברם אבנים וביצים וחסמו את הכבישים במקום. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי לעצור את ההתפרעות ולאפשר את פתיחת הכבישים. בירושלים, בובה בדמותו של ראש העיר משה ליאון תועדה תלויה בשכונה החרדית מאה שערים, ככל הנראה במחאה על הרכבת הקלה. מוקדם יותר היום, קטטה המונית התלהטה במודיעין עילית. בתיעודים מהאירוע נראים השוטרים עוצרים את המתפרעים בכוח, אך לטענת המשטרה "מדובר בתיעוד חלקי, שאינו מציג את ההתרחשות במלואה זמן קצר קודם לכן."

21.03.22

כאן11

מרדכי בארי, חרדי מנהל אגף החינוך בעיריית אלעד נחקר על פגיעה מינית בקטין בן 12, תלמיד ישיבה במודיעין עילית. בארי היה אחד הרבנים בישיבה וגם שימש מפקח. הקורבן העיד שבארי תקף אותו מינית. הוא זוכר בבירור לפחות שלושה מקרים כאלה אך מוסיף כי היו יותר והם קרו בין פעם בשבוע לפעם בחודש. בנוסף, הקטין מספר שגם נהג ההסעות היה פדופיל שפגע בו מינית.

23.03.22

קשת
וואלה!

נריה (26) וקאיווין (18), זוג גברים גאה מירושלים, הותקפו בזמן ארוחת קבלת שבת כאשר אבן נזרקה אל עבר ביתם. מאז התקיפה המבהילה שהתרחשה בביתו של נריה על ידי קבוצת בריונים הלומדים בישיבה הסמוכה, כך לדברי נריה, השניים מסתגרים בביתם מחשש לחייהם. האירוע המדובר התרחש ביום שישי, ה-11 במרץ, אז הגיע קאיווין לביתו של נריה לארוחת שישי. בזמן שהשניים, יחד עם שותפתו לדירה של נריה, ערכו את השולחן, הושלכה לפתע אבן גדולה לעברם דרך החלון וכמעט פגעה בראשו של קאיווין. "פתאום עפה אבן במהירות, פגעה בקיר והתנפצה." נריה, שמגיע בעצמו מרקע דתי, חשש בתחילה "לפתוח חזית" עם הישיבה, אך החליט להגיש בסופו של דבר תלונה. "לא הלכתי למשטרה פיזית. הגשתי תלונה באינטרנט, כי לא רציתי לקחת סיכון של דקירות ומכות," סיפר, "אבל אחרי האבן הבנתי שזה כבר מאוחר מדי. הם זוכרים את הפרצופים שלנו והתחילו סוג של מלחמה - עד שאנחנו לא נעוף מפה ועד שלא נהיה פה, לא יהיה לנו שקט."

27.03.22

הארץ

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד עו"ד שלמה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, כחלק מהסדר טיעון עמו. לפי ההסדר, דרעי יודה בעבירות לפי פקודת מס הכנסה וחוק מיסוי מקרקעין, ובתמורה תבקש התביעה לגזור עליו עונש של תשעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, וכן קנס בסך 280 אלף שקלים. ההסדר טעון את אישור בית המשפט. החקירה נגד האחים דרעי נפתחה לפני כשש שנים, אז נטען כי השניים ניסו לחמוק מתשלומי מס בשלוש עסקאות נדל"ן. לאחר שהיועמ"ש הקודם אביחי מנדלבליט דחה את המלצת המשטרה מ-2018 להעמיד את אריה דרעי לדין בגין מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט ושבועת שקר, הצטמצמו החשדות נגדו לביצוע עבירות מס בגין מכירת נכס בגבעת שאול ובשני מקרים של קבלת הכנסות ללא דיווח.

27.03.22

וואלה!

רב-סרן פריאל קלימי בן ה-35 הורשע במהלך החודש באונס אזרחית, עובדת מטבח בבסיס חיל הים שבו שירת. כעת מתברר שגם אביו של פריאל קלימי ניסה לאנוס, לכאורה, ילד בן 9 לפני כשלושים שנה. עורך הדין שמעון נטף נזכר שלפני כשלושים שנה, כשהיה בן 9, ביצע בו אביו של הקצין פריאל קלימי, הרב בגין קלימי, מעשים מגונים. הרב, היום בן 61, משמש כמנהל בית חב"ד בשכונת קריית-מנחם בירושלים.

01.04.22

N12

לאחרונה עלו חשדות חמורים נגד נער בן 14, בגין סדרה של תקיפות מיניות נגד ילדות צעירות בנות 7 עד 8 ביישוב חרדי בבנימין. הורים החלו להתלונן במשטרה על מקרים דומים, ולחוקרים התברר שמדובר בדפוס פעולה קבוע של אותו נער. בחקירתו הודה בן ה-14 עד כה בשישה מקרים של תקיפה מינית. בתיעוד מצולם נראה החשוד עומד באמצע הכביש, ורואה ילדה מתחילה ללכת. הוא הולך בעקבותיה ומתחיל לפתות אותה, עד שבהמשך הצליח לגרור אותה לתוך מקלט באחד הבניינים - שם, על פי החשד, תקף אותה מינית. במשטרה מעריכים שמדובר בסדרה של מקרים, שמספרם גדול יותר מאשר מה שהודה הנער.

05.04.22

ynet

בית המשפט העליון קבע כי עד להודעה חדשה, ייאסר על הרב דוד לאו למנות בבתי הדין הרבניים שבנשיאותו בעלי תפקידים שלגביהם הוא חשוד כנגוע בניגוד עניינים. ההחלטה בעניין ניתנה לאחר שלאו מינה את גיסו לראש הרכב בבית הדין האזורי בירושלים, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, כל מינויי הרב הראשי ייבחנו מחשש לניגוד עניינים.

06.04.22

וואלה!
מעריב
הארץ

אלחנן (חונה) דייטש, בן 45 מביתר עילית, דמות ציבורית במגזר החרדי, נעצר בחשד שביצע עבירות מין בכמה נשים, אותן הכיר במסגרת פעילותו בתחום החסד. דייטש חשוד בעבירה של מעשה מגונה, בכך שפגע וניצל נשים תוך שימוש במעמדו הרם. מעצרו הוארך בחמישה ימים. החשדות נגדו פורסמו לראשונה ברשתות החברתיות על ידי בלוגריות חרדיות במהלך חודש ינואר. דייטש נמלט לאוקראינה, וחזר כעבור כמה ימים. שלושה חודשים לאחר מכן נעצר והתייצב לחקירה ללא מכשירו הנייד. במהלך החקירה הכחיש את המיוחס לו.

07.04.22

וואלה!
רשת13

יצחק גבאי, תושב צפת בן 30, הואשם בגין ביצוע עבירות מין במתנדבת בארגון להב"ה. על פי כתב האישום, באוגוסט 2020 התנדבה קטינה במשרדי ארגון להב"ה בירושלים, אז ביצע בה הנאשם האחראי עליה מעשה מגונה, בשתי הזדמנויות שונות. בשנת 2014 הורשע אותו גבאי בכך שהצית יחד עם שני צעירים נוספים את בית הספר הדו-לשוני בירושלים ונשלח למאסר. בתמונה: יצחק גבאי עם כיפה שחורה גדולה על ראשו.

12.04.22

וואלה!

זוג הורים מאזור ירושלים הואשמו בתקיפת ילדיהם במספר רב של אירועים. ההורים, בשנות ה-50 לחייהם, הואשמו בעבירות של תקיפת קטין על ידי אחראי ותקיפה בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום, באחד מהאירועים שהתרחש במהלך שנת 2019, התבונן ילדם על זוג חילוני שצעד יחד ברחוב, ובתגובה תפס אותו האב והכה אותו בעורפו. באירוע אחר באותה שנה, בעט האב בבנו כשניסה להימלט מהבית מחשש שהאב יכה אותו. כמו כן, במספר רב של הזדמנויות נהגו בני הזוג להכות את ילדיהם באמצעות חגורה בתגובה לכך שלא עשו כדבריהם או הרעישו למורת רוחם.

13.04.22

רשת13

תחקיר חדשות 13 מגלה עדויות קשות על ניצול מיני כנגד משה יזדי, אחד מאנשי הדת המוכרים בירושלים. סיפורן של עשרות נשים חושף את הכת שנוצרה סביב הרב, שבה הוא השתמש לכאורה כדי לצוד ולפגוע בנשים, בסיוע הסברים ואיומים רוחניים. "זאת שליטה פסיכולוגית מאוד טוטאלית וקשה - חולניות ואכזריות לשמה."

17.04.22

ישראל היום

אילן שכטר (64), תושב פקיעין, נעצר לאחר שהשליך רימון הלם ללובי של בית ההסתדרות ברחוב קפלן בתל אביב וגרם לפציעתו של המאבטח. לאחר זריקת רימון ההלם נתפס שכטר על ידי המאבטח, ושוטרים הוזעקו לזירה ועצרו אותו. כשנשאל מדוע זרק את הרימון, הוא הפנה אותם לעמוד הפייסבוק שלו: "ההסתדרות הציונית עושה סלקציה ליהודי פקיעין," כתב שכטר באחד הפרסומים שלו, והוסיף כי "ההסתדרות הציונית... פוגעים בתורת ישראל וביהודי פקיעין."

27.04.22

הארץ

משטרת ירושלים עצרה רב תושב העיר בשנות החמישים לחייו בחשד שאנס נשים שהיו חברות בקהילתו. יחד עמו נעצרו שני מקורבים אליו. המעצרים הבוקר התבצעו בתום חקירה סמויה שהתנהלה נגדו בחודשים האחרונים בימ"ר ירושלים, לאחר שהוגשו נגדו תלונות על עבירות מין, עבירות עושק ועבירות כלכליות. מעצרם של השלושה הוארך עד ליום שלישי הקרוב. על פי החשד, הרב שפועל להחזיר אנשים בתשובה תקף מינית נשים בקהילתו במשך שנים, תוך שהסביר להן שמדובר ב"מעשה רוחני" ועל כן הן צריכות להיענות לדרישותיו המיניות. במשטרה חושדים כי באחד המקרים הוא תקף מינית אישה ביום חתונתה, כשהוא מסביר לה כי כך תוכל להינשא בקדושה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

17.03.22

וואלה!

רבנים הנחו לאסור על חציית מעברי חציה בהם מוצבים שוטרים בבית שמש. הרבנים הוציאו את ההנחייה לאחר שלטענתם השוטרים "משוחחים דברים שאסור לשמעם וכן מתעסקים עם כליהם הטמאים למראה עיני הצעירים." בהודעה שכתבו בעיר לתושבים נכתב: "הננו להודיע לכל ההורים שיורו לצאצאיהם שלא לחצות את הכביש."

17.04.22

ynet

מ"טלפון סלולרי כשר לפסח" ועד חטיפי מצה: החידושים לחג הפסח בשכונת מאה שערים בירושלים כוללים דברים משעשעים במיוחד.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

03.04.22

ynet

הפצוע הקשה שנדקר ביום חמישי האחרון בקו אוטובוס ליד צומת אלעזר שבגוש עציון - שוחרר מבית החולים שערי צדק לאחר שנותח וטופל במהירות אחרי הפיגוע. הצעיר הודה לרופאיו ויצא עם אשתו שנמצאת בהיריון מתקדם לביתו. הוא שחזר את השתלשלות האירועים: "תוך זמן קצר אני מוצא את עצמי במאבק עם המחבל, כשתושיה של נוסע אחר עם נשק שחיסל אותו הצילה את חיי, לא לפני שנדקרתי תשע פעמים במקומות שונים בגוף, מהראש ועד לרגל - כולל דקירה אחת בלב," כך שחזר. "בשלב מסוים ראיתי שחור בעיניים ונכנסתי לערפול הכרה, אז הגיעו כוחות ההצלה והחלו לטפל בי ופינו אותי לשערי צדק." "אנחנו רוצים לומר תודה לכולם: לה' שנתן לי את חיי במתנה, כי הייתי עלול להיות במקום אחר לגמרי, לצוות הרופאים והאחיות המסורות שהצילו את חיי, ולכל עם ישראל שהתאחד בתפילות לרפואתי. ההחלמה המהירה שלי היא נס. בשבת עוד לא הייתי מסוגל לרדת מהמיטה."


כללי

תאריך

מקור

תקציר

27.03.22

ynet

חודשים לאחר נישואיהם רחלי ובעלה לא הצליחו לקיים יחסים: "הרגשתי שמשהו דפוק אצלי." מטפלות במגזר מספרות על הדרכת כלות לקויה מאוד, ועל בחורות שאין להן אפילו מילים לתאר איברים בגופן. תחקיר ynet בשיתוף "התנועה לעיתונות ציבורית" חושף את פערי הידע של זוגות חרדיים, ואת הדרך לתיקון.

31.03.22

ynet

יוסי קלאר מתאר במאמר מרגש את היחס של המגזר החרדי ליוצאים בשאלה. פוסקים חרדים הבהירו שאסור להרחיק ילד שיצא בשאלה - אבל בזטח המציאות עגומה, העסקנים ממשיכים בשלהם, והורים מנתקים קשר עם ילדיהם שעזבו את אורח החיים החרדי.

01.04.22

ynet

בית הדין הרבני בירושלים קבע, כנראה בהכרעה תקדימית, כי אישה שנפרדה מבן זוגה תוכל להינשא לאחר, אך הגבר שעיגן אותה יישאר נשוי. האישה ביקשה להיפרד לפני כארבע שנים, אך בעלה הצהיר כי הוא אוהב אותה, ולכן אין בכוונתו לתת לה גט. בשנת 2019 פסק בין הדין כי הוא חייב לגרשה. לאחרונה, כאמור, פסק בית הדין כי הגבר לא יוכר כגרוש, ובנוסף הטיל עליו שבעה ימי מאסר בגין ביזיון בית הדין.

■ ■ ■ הערה: אחד באפריל?

יומן חופש