הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 186: נובמבר-דצמבר 2022

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

"החילונים מטומטמים, בסוף הם יילכו": הקרב על השכונה ועל פני המדינה


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

07.11.22

N12

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מבקש לבטל את משחקי הכדורגל בשבת בליגות המקצועניות. יו"ר הציונות הדתית שלח מכתב חריף ליו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, לאחר שהחל מהשבת שעברה, הוחל נוהג חדש לפיו המשחק הפותח את מחזור המשחקים ישוחק בשבת בשעה 15:00.

06.11.22

כאן ב

בריאיון לכאן רשת ב' (לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בן עמי), שפורסם בדף הטוויטר של הערוץ, נשמע ח"כ מיקי זוהר מסביר לגבי גיוס לצה"ל: "מי שרוצה ללכת במשך שלוש שנים וללמוד תורה מבוקר עד ערב, צריך לברך אותו על כך." לשאלתה של המראיינת "אבל איפה השוויון? איפה הילדים בני 18, חילונים שהולכים לצבא ומסכנים את חייהם, ואחרים בגילם שיושיבים ולומדים תורה - אפשר לעשות גם וגם," ענה: "לא, בעניין הזה זה לא בדיוק נכון. יש אנשים שרוצים לקום בבוקר ועד הלילה לשבת וללמוד תורה."

17.11.22

ישראל היום

הרב דרוקמן, במסגרת מעורבותו במו"מ הקואליציוני, צוטט: "אין שום בעיה עם מדינת הלכה." לדעתו, תוצאות הבחירות מאפשרות לשנות את המרחב הציבורי, והוא גם אינו חושש ממשבר עם יהדות התפוצות.

20.11.22

וואלה!
וואלה!

אתר וואלה! פרסם כי המפלגות החרדיות, יהדות התורה וש"ס, סיכמו עם הליכוד על הנחה בתחבורה ציבורית לתלמידי ישיבות, בדומה לסטודנטים. מדובר בהנחה קבועה של 33% מהמחיר המקורי, ובמסלולים מסוימים גם בהנחה שיכולה להגיע עד 50%. שר האוצר היוצא, ליברמן, כתב בציוץ בטוויטר כי "ההבדל בין סטודנטים לאברכים הוא שסטודנטים רוכשים מקצוע, משתלבים במעגל העבודה ומשלמים מיסים שמאפשרים את מתן הסבסוד בתחבורה ציבורית עבור סטודנטים - ואברכים לא." השרה לשוויון חברתי: "ש-330 אלף סטודנטים בישראל יקבלו מלגת מחייה."

21.11.22

הארץ

הליכוד נענה לבקשת יהדות התורה במו"מ הקואליציוני לסגור את המכון לרפואה משפטית באבו כביר בשבת. לפני כשנה הנחה שר הבריאות היוצא ניצן הורוביץ להרחיב את שעות העבודה של המכון, כך שיפעל ויבצע נתיחות שלאחר המוות גם בשבתות וחגים. במכון מתבצעות גם בדיקות קליניות והערכת נזקים וחבלות לנפגעי תקיפה מינית או פיזית, ובדיקות לחשודים באלימות מינית או פיזית לאיתור סימני חבלה. בנוסף ביהדות התורה אמרו כי דרישתם לקבל את תפקיד סגן שר התחבורה נובעת מפעולותיה של השרה היוצאת מרב מיכאלי, שהכריזה עם היציאה לבחירות על הפעלת הרכבת הקלה בגוש דן בשבתות. כמו כן, במפלגה מתכוונים לדרוש תגבור משמעותי של התחבורה הציבורית באזורים חרדיים ובעיקר בבני ברק. במפלגה יגישו דרישות תקציביות כדי להבטיח את תגבור קווי האוטובוס.

06.12.22

ישראל היום

"ישראל היום" פרסם את דרישתם של החרדים והציונות הדתית להכניס להסכמים הקואליציוניים עיגון בחקיקה שיאפשר הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים של המגזרים הדתי והחרדי, והדבר לא ייחשב כאפליה. עוד פורסם ב"ישראל היום" נוסח הסעיף שמופיע בטיוטת הדרישות של יהדות התורה בנוגע להפרדה מגדרית. בנוסח הסעיף בטיוטת הדרישות נכתב: 'בתוך 90 ימים, הממשלה תתקן את החוק באופן שיהיה ניתן לאפשר מתן שירותים ציבוריים, לימודים, אירועים וכיו"ב באופן נפרד לגברים ולנשים, הפרדה זו לא תהווה אפליה לפי החוק. כמו כן, תבוטל האופציה בחוק להגשת תביעה אזרחית ללא הוכחת נזק או תובענה ייצוגית בגין הפרדה על רקע דתי.' דרישה נוספת של יהדות התורה היא לקבוע בתיקון לחוק כי כל מפרסם יוכל לסרב לפרסם תוכן שפוגע בקוראיו, וכן להתאים את הפרסומים של משרדי הממשלה לציבור החרדי. מטרת הסעיף היא עיגון אפשרות שבה גוף שמפרסם תוכן לציבור החרדי יוכל להימנע מתכנים שאינם הולמים את ערכי הציבור שצורך אותו, לרבות תכנים שאותו גוף קבע כי הם "אינם צנועים".

07.12.22

ynet

אברהם יוסטמן, חבר צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, אמר ל-radio ynet כי למרות ההסכם עם הליכוד, לפיו מפלגתו המונה שבעה ח"כים תקבל שמונה תפקידי שרים, סגני שרים וראשי ועדות, ממשיכות השיחות סביב הדרישה המרכזית לשינוי חוק הגיוס. 'יכול מאוד להיות שהפתרון יהיה חוק יסוד לימוד תורה, כך שבג"ץ לא יוכל לפסול אותו,' אמר יוסטמן, והדגיש כי 'הנושא יסוכם בוודאות לפני הקמת הממשלה ויהיה חלק בלתי נפרד מקווי היסוד.'

08.12.22

מעריב

חבר הכנסת משה גפני "מיהדות התורה" התארח בוועידת ה-MUNI EXPO של מרכז השלטון המקומי, והתייחס לסוגיית גיוס החרדים לצבא. "במדינה יהודית לא יכול להיות שלא יהיה חיל של לומדי תורה. חצי מהעם ילמד תורה וחצי ילכו לצבא ואז התחלפו?" ציין והוסיף: "כמו שבן אדם לא יכול לשרת גם בחיל האוויר וגם בחיל הים, ככה גם האברכים לא יכולים גם וגם." שר האוצר אביגדור ליברמן הגיב לדבריו של יו"ר ועדת הכספים המיועד: "גפני תודה לך על ההבהרה החשובה הזאת. תן לי להבהיר לך משהו - אף אחד לא מתכוון להיות כאן פראייר."

■ ■ ■ הערה: מספר ימים לפני כן, כתבה בעיתון "מעריב" פרופ' אליס ברזיס: 'האליטה החרדית בדרך להרוס את כלכלת ישראל': 'אין ניסים. התעקשות החרדים לקבל פריבילגיות בשם הדת תהרוס את המדינה. צעירים שאמורים להתגייס ישאלו עצמם למה לתרום למדינה שתהיה בין כך חרדית בעוד 20 שנה, עם ערכים לא ליברלים? הם ייסעו לחו"ל ולא יתגייסו לצבא. אפילו יחידת עילית כמו 8200 תתקשה לגייס צעירים כי הם יהיו בדרך לארה"ב, או אירלנד. אז, יהיה מאוחר מדי להתעורר.'

15.12.22

המקום הכי חם בגיהנום

חברי התא הגאה בטכניון ביקשו להפגין השבוע נגד השקת תא "בוחרים במשפחה", אבל ההנהלה אפשרה להם למחות רק מחוץ לתחומי הקמפוס. "אנחנו מרגישים נרדפים," הם אומרים וטוענים כי האמירות של רב בית הכנסת של הקמפוס הן שהכשירו את הקרקע להקמת הקבוצה "שרוצה להכחיד את אורח חיינו."

19.12.22

הארץ

תאגיד המים העירוני באשדוד סירב לתקן צינור מים שהתפוצץ ביום שישי האחרון באחד מרובעי העיר, כדי לא לחלל שבת, ובעקבות זאת נותרו הדיירים ללא מים זורמים לאורך סוף השבוע. אנשיו לא הספיקו לתקן את התקלה לפני כניסת השבת ועזבו את הרובע. תושבים שהתקשרו למוקד העירוני כדי לברר מתי יושלם תיקון התקלה - נענו שהדבר ייעשה במוצאי שבת, משום שמדובר בשכונה דתית. רוב תושבי הרובע חרדים, אך מתגוררים בו גם חילונים. גם בסוף השבוע הקודם זרמו ברובע שפכים שלא טופלו עד צאת השבת.

26.12.22

N12

ביהדות התורה סיכמו עם הליכוד בהסכם הקואליציוני על שימור הטלפונים הכשרים בחברה החרדית. ב"המהדורה המרכזית" פורסמה אזהרה של גורמים במשרד התקשורת: "ביטול הרפורמה לשיפור הסלולר בישראל - ייקח את המדינה שנים אחורה, ויעלה מיליונים על חשבון הצרכנים." הסיבה שביהדות התורה רוצים להשאיר את התדרים הישנים - היא הרצון להישאר עם הטלפונים הכשרים (ללא אינטרנט), ולא להתקדם למכשירים הכשרים חדשים - שיקרים יותר. לשם השוואה, מכשיר דור 2 כשר עולה לכל היותר 89 שקלים בלבד. לעומת זאת, מכשיר דור 4 כשר יכול להגיע לסכום של יותר מ-500 שקלים.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

13.11.22

ynet

בבני ברק נסגרה הספרייה היחידה בעיר שבה היה אפשר לקרוא ספרות כללית, והיו הופכת לחרדית. "המקום הזה הוא שפע של ידע ותרבות," אומרת בתסכול אחת הקוראות, "זה ניצחון לאלה שרוצים לכפות עלינו את דרכם." בעירייה לא מתרגשים מהביקורת: "הפעילות תותאם לאופי החרדי בשכונה."

14.12.22

N12

בית כנסת הוקם בתוך שטח בית הספר לבנות, וזאת לפי החלטת עיריית בית שמש. התלמידות שמגיעות ליום לימודים מוצאות בכיתה בקבוקי אלכוהול, מנעולים פרוצים והרס של מחשבים וציוד לימודי. בית הכנסת מופעל על ידי "עמותת בית הכנסת הספרדי, שכונת משקפיים" וקיבל אישור לשהות במוסד מטעם ועדת ההקצאות העירונית. נתן, תושב בית שמש שבתו לומדת בסמינר "פניני חן": "יש מקרים של ונדליזם, העירייה נתנה להם להקים בית כנסת בתוך מבנה של מוסד חינוכי והם עושים שם כבשלהם. אלה גברים שמגיעים למוסד שלומדים בו רק בנות. נמצאו בקבוקי אלכוהול, הם פורצים לכיתות, הורסים ציוד של בית הספר כמו מחשבים. זו פגיעה בפרטיות. הנזקים הם עצומים. אני לא מבין איך יש ערבוב של מוסד ציבורי שהוא חלק עם משרד החינוך עם מוסד פרטי? אין לזה אח ורע."

16.12.22

N12

"החילונים מטומטמים, בסוף הם יילכו." - הכתב של חדשות 12, שי גל, חוזר אל נעמה מרגוליס שהייתה לפני 11 שנה סמל למאבק דתי לאחר שחרדים ירקו עליה, בהיותה בת 7 כי לא הייתה צנועה לדעתם. הכתבה עוקבת אחר הנעשה בבית שמש היום כאבן בוחן למה שעתיד להיות במדינה כולה.

■ ■ ■ הערה: יסמין לוי, כתבת "הארץ", כתבה: "קשה לא לחשוש שהחילונים עוד יהפכו למיעוט נרדף, לחיה נכחדת במדינת ההלכה המתהווה, כשמה שקורה בבית שמש לא יישאר בבית שמש. ניתן לראות בכתבה הזאת נורת אזהרה מפני ויתור, כניעה ובריחה שרק משרתים את הצד הנגדי. 'הדמוגרפיה עושה את שלה,' זרק מי שהיה דובר בעיריית בית שמש, רפי פרלשטיין, והוסיף שהמשטרה לא ממש מתערבת: 'כל גורם רשמי מטעם מדינת ישראל שכן מעז להכניס את האף שלו לתוך השכונות הללו, מתחרט שעשה זאת.'"

27.12.22

N12

הורים לתלמידים בתיכון "ליידי דיוויס" שבירושלים מרשת עמל התבשרו בימים האחרונים על סגירתו של בית הספר, ואילו במקומו ייפתח סמינר חרדי לבנות. התיכון, שמעניק חינוך טכנולוגי ונועד למנוע נשירה, ממוקם בשכונת קריית יובל בעיר. אסף שפנייר, תושב קריית יובל מספר: "למה צריך לבנות בית ספר חרדי על חשבון התלמידים החילונים? ליידי דיוויס הוא בית ספר מקצועי שנועד לשרת אוכלוסיה חלשה. אלה ילדים שאם יסגרו להם עכשיו את בית הספר - יש סכנה מיידית שהם ינשרו ממערכת החינוך. ההחלטה לסגור את ליידי דיוויס זו פשוט אפליה של החילונים. ראש העירייה משה ליאון הולך להפר את האיזון בשכונה בצורה בוטה."


הפליית האישה והדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

07.11.22

וואלה!

ערן סויסה, עיתונאי ישראלי ואיש רדיו לשעבר, פרסם שחברת אגד גנזה קמפיין שלם של חברת האופנה One Project. הסיבה - המוצגות בו, טליה עובדיה, מארינה מקסימיליאן, אנה ארונוב ויובל שמלא, גרמו להם לחששות ש"הפרסומות, שמציגות נשים חשופות, יוביל להשחתת השלטים ולתלונות." לפי הדיווח הקמפיין כבר היה סגור והשלטים אפילו הודבקו, כלומר שהורדת הקמפיין קרתה ברגע האחרון, ממש כמה ימים אחרי הבחירות.

20.11.22

ישראל היום

בציונות הדתית וביהדות התורה דורשים במו"מ הקואליציוני עיגון מסודר בחוק לכך שהפרדה בין גברים לנשים באירועים ציבוריים, בדגש על אירועי תרבות לדתיים וחרדים, לימודים ושירותים ציבוריים - לא תיחשב אפליה. דרישה זו של החרדים והציונות הדתית באה על רקע הרצון למנוע "רדיפה משפטית" כהגדרתם, של גורמים במערכת המשפט תוך שהם מזכירים את המשנה ליועמ"ש לשעבר, דינה זילבר, אשר פעלה נגד הפרדה מגדרית, שדולות הנשים וארגונים נוספים שפועלים נגד אירועים ציבוריים או מתן שירותים ציבוריים שמתקיימים בהפרדה מגדרית על רקע דתי. ד"ר יופי תירוש, סגנית דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, מסרה בתגובה: 'מדובר בהצעה שתשנה את פני החברה הישראלית לבלי הכר. הדרישה להפרדה באירועים תתרחב כמו שקורה כבר בשטח, ועכשיו בחסות הקואליציה החדשה תקבל גיבוי רשמי - להלוויות, לאוטובוסים, לפארקים, לחדרי מיון ולספריות ציבוריות. המפלגות החרדיות והחרד"ליות זורות חול בעיני הציבור גם בכך שהן טוענות שנשים לא נפגעות מההפרדה. נשים תמיד נפגעות מהפרדה.'

■ ■ ■ הערה: מאמר מערכת ב"הארץ" - "הנשים יועברו לאחור": 'אין גם לקבל את הטענות המיתממות שההפרדה אינה פוגעת בנשים. הניסיון מראה, כי במופעי תרבות הן נשלחות לאחורי האולם כמו בבית הכנסת; הן לא מורשות לעלות לאוטובוס אם הוא מלא בגברים, והן זוכות להיצע מוגבל ויוקרתי פחות של תחומי לימוד במסלולים הנפרדים באקדמיה. פוליטיקאים חרדים וחרד"לים מקדמים את הרעיון הלא דמוקרטי כי הפרדה באירועי תרבות, בשירותים ובלימודים אקדמיים היא "זכות טבעית", שיש להרחיב, לבנה אחר לבנה, לתחומים נוספים. אסור לקבל זאת: המרחב הציבורי חייב להישאר פתוח והוגן לנשים ולגברים.'

22.11.22

ynet

ראש ישיבת ההסדר הר עציון, הרב יעקב מדן, קרא לתלמידיו לא לשרת עוד בחיל השריון עד להודעה חדשה. זאת לאחר שהצבא שילב צוערות בקורס הקצינים של החיל לצד הצוערים ולא בפלוגה נפרדת - לטענתו בניגוד לסיכום מוקדם בין הצדדים. "קשה לנו לתאר את צערנו, כעת הקורס מעורב בצורה שאינה תואמת את גדרי ההלכה ומונעת מכם לשרת בו," כתב הרב מדן במכתב ששלח לתלמידים, שעליו חתום גם הרב עמיחי גורדין. הוא התנצל בפני החיילים על שעודד אותם לשרת דווקא בשריון לבקשת הצבא: 'הדרתכם מקורס הקצינים היא במידה רבה באשמתנו, בשל האמון שאנחנו נתנו בצה"ל. מכאן ואילך נמליץ לצערנו לתלמידנו להימנע מגיוס לחיל השריון עד שההדרה תתוקן.' מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הטענות אינן נכונות. קורס קציני השריון מורכב מפלוגה אחת המכילה מחלקה מגדרית. לכלל חיילי הישיבות הוצע לעבור למחלקה המגדרית במידה שהם מעוניינים בכך. פקודת השירות המשותף נשמרת לכל אורך הקורס, תוך מענה לצרכי החיילים ללא הבדל. סגלי הרבנות הצבאית עומדים בקשר הדוק עם המפקדים בשיזפון על מנת להבטיח ביחד התנהלות מיטבית ובהתאם לפקודות."

01.12.22

וואלה!

אלמונים מחקו את דמותה של הטייסת זהרה לביטוב שצויירה בירושלים לזכרה ולכבודה של הטייסת. זהרה הייתה הטייסת הראשונה בחיל האוויר, שנהרגה בגיל 20 במהלך שירותה במלחמת העצמאות. על שמה נקרא גם רחוב בירושלים, "נתיב זהרה", שנמצא בסמוך לרחוב "רחוב הטייסים" לזכר הטייסים שטסו לירושלים הנצורה, וכן חדר לימודים באוניברסיטה העברית בעיר. מאחורי דמותה צוייר המטוס עליו למדה לטוס. אלמוני מחק באישון לילה את דמותה של לביטוב מהציור.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

06.11.22

וואלה!

צבי שטראך נהג לכתוב בעילום שם בבלוג פרטי ובעמוד הפייסבוק שלו דברי הגנה על מלכה לייפר, שעומדת בימים אלה במשפט כנגדה על פדופיליה לאחר שנמלטה מאוסטרליה, שם בוצעו המעשים. כעת, בעקבות דבריו, ייאלץ לשלם כ-300 אלף שקלים לחלק מהתלוננות על לייפר ולארגוני סיוע לנתקפי עבירות מיניות. שטארך אף הביע את דעתו, לפיה אין איסור מבחינת ההלכה היהודית במעשים שיוחסו ללייפר, ואין בה כל מסוכנות. עוד כתב כי אסור לפי ההלכה היהודית להסגיר אותה לאוסטרליה, אף אם יוכח שהמתלוננות בפרשה דוברות אמת. פסק הדין מצטט מדבריו של שטארך, לפיהם לייפר ראויה לאמפתיה עקב נסיבות חיים קשות שהביאו אותה למעשיה. מנגד, על פי פסק הדין, ביחסו למתלוננות, דן אותן שטארך לחומרה, וייחס להן בין השאר תלונת שווא מתוך בצע כסף ורצון לנקמה. בפסק הדין קבעה השופטת צ'רקה: "אין חולק על זכותו של שטארך לפרסם מאמרי דעה בבלוג אותו הוא מנהל, או על זכותו לפרסם פוסטים בעמוד הפייסבוק שלו... אלא שזכות זו אינה בלתי מוגבלת. במסגרת פרסומיו, כתב שטארך ביטויים משפילים ומבזים המייחסים למתלוננות תכונות שליליות. פרסומים אלו אינם נהנים מהגנת חוק איסור לשון הרע, שכן שטארך לא הרים את הנטל להראות שהם נעשו בתום לב. במיוחד בשים לב לכך שהמתלוננות לא פגעו בשטארך, לא הגיבו לפרסומיו בפרסום לשון הרע אודותיו, וכל חטאן הוא היעדר הסכמה עם עמדותיו והשקפותיו."

07.11.22

וואלה!

פעילה של עוצמה יהודית, עו"ד יעל וולף, הותקפה באבנים על ידי חרדים קיצוניים בבית שמש בערב הבחירות בשבוע שעבר, זאת בזמן שנסעה ברכבה עם ילדיה, כשעל הרכב תלוי דגל ישראל ושילוט ובו תמונה של אישה. בעקבות יידוי האבנים, החלון האחורי של הרכב התנפץ, אך הם הצליחו להימלט מהמקום. על אף שהפעילה תיעדה את האירוע והגישה תלונה במשטרה, אף אדם לא נעצר. לדבריה, המשטרה לא הועילה הרבה. "המשפט היחיד שהיה להם להגיד לי זה 'למה את נוסעת דרך הרחוב הזה?' כאילו זו אשמתי. הלכתי להגיש תלונה במשטרה, העברתי להם את החומרים ועד היום לא נעצר איש. למרות שהיינו בסכנת חיים, ולמרות שהתופעה הזאת רק נמשכת."

07.11.22

N12

הפגנה נגד חנות סלולר בבני ברק התפתחה להפרת סדר נרחבת שכללה חסימת כביש, שרפת פחים, והשלכת חפצים לעבר השוטרים שהגיעו למקום כדי לפזר את ההמון. עשרות חרדים צעדו על הכביש הסמוך לחנות, חסמו אותו והשליכו חפצים רבים על הניידות החולפות. לאחר שההפגנה יצאה משליטה, השוטרים עמדו מול המפגינים הרבים - וביקשו "לפנות את הרחוב בתוך 2 דקות". בחודש פברואר, מפגינים ניפצו חלון ראווה של חנות סלולר בירושלים - לאחר שהבעלים סירב לקבל את ההכשר של "ועדת הרבנים לענייני תקשורת". בתיעוד ממצלמות האבטחה נראים עשרות חרדים מתקבצים מול דלת החנות כשבכניסה עומד שוטר. בשלב מסוים הם רצים לעבר דלת הזכוכית ומנפצים אותה בכוח. כמה שבועות לאחר מכן, שני חשודים נעצרו בהפרת סדר ואיומים כלפי בעלי חנות סלולר בבית שמש.

10.11.22

ynet
N12
וואלה!
הארץ

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות תלונה על תקיפה מינית שביצע לכאורה מנהיגה הרוחני של מפלגת "נעם", הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור ואחד הרבנים הבולטים והמשפיעים ביותר. המתלוננת, נחמה תאנה, פנתה לתחנת חברון, וסיפרה שם כי הרב טאו תקף אותה מינית לפני עשרות שנים, בעת שהייתה נערה צעירה. הפרשה החלה בפוסט שפרסמה אותה אישה בפייסבוק בחודש אוגוסט האחרון, ובו טענה שטלטלה את החברה הדתית: "הרב טאו פגע בי מינית בתור קטינה." תאנה, בת 38, גרושה ואם לחמישה, העידה כי מדובר היה ב"פגיעה ממושכת" ותיארה את האירועים כ"סיפורי זוועות". היא הוסיפה וטענה: "כשניסיתי להשמיע את הקול שלי הוא איים עליי." בריאיונות אמש אמרה כי הרב טאו "גרר אותי ופגע בי כמה פעמים, גם כשהייתי ילדה וגם אחרי שהתחתנתי, גם כשהייתי אימא. ניסיתי להתנגד בכל דרך שהייתה לי." היא אמרה כי אף פנתה למשטרה, בעת שהייתה בת 10: "התקשרתי בעצמי. אמרתי שקורה משהו רע ושאני צריכה שהם יבואו. הוא חטף לי את הטלפון מהיד ואמר שזאת ילדה משוגעת והוא מטפל בה והכול בסדר ולא צריך."

16.11.22

וואלה!

חנות הסלולר "אוריאל מובייל" בבני ברק סופגת זו תקופה ארוכה התנכלויות קשות מהחרדים באזור. כך גם בחנות "מוכשר נט" בשכונת גאולה בירושלים. אלמוני הגיע למקום על אופניים חשמליים, ובזמן שהחנות הייתה סגורה, ניפץ את דלת הזכוכית ועזב. במקרה אחר, נערכה הפגנה אלימה נגד חנות הסלולר בבני ברק, וזו התפתחה להפרת סדר נרחבת שכללה חסימת כביש, השלכת חפצים לעבר השוטרים ושריפת פחים. סדרת האירועים האלימה הינה חלק ממאבק שמובילים בחודשים האחרונים קיצונים חרדים נגד חנויות סלולר שאינם מוכנים למכור רק מכשירי טלפון כשרים ללא אפשרות לאינטרנט, אפליקציות או הודעות. מדובר במאבק על שליטה וכסף שמקורו בוועדת הרבנים לענייני תקשורת. הוועדה נהנית משליטה כמעט מוחלטת על שוק מכשירי הסלולרי במגזר החרדי, שרובו רוכש את הטלפונים שקיבלו "הכשר" מהוועדה.

16.11.22

N12

צעירה חרדית מירושלים, בקושי בת 21, שגדלה בקהילה סגורה בלונדון, התלוננה שהרב חיים הלפרין בן ה-64 הטריד אותה מינית. לדבריה הפגישה הייתה לפני מספר חודשים כי הצעירה רצתה להתייעץ עם רב בענייני הלכה, והוריה שלחו אותה אל אחד הרבנים החשובים והמשפיעים שם - הרב חיים הלפרין. כבר בפגישה הראשונה הוא הטריד אותה מינית ולאחר מכן ניהל איתה שיחות לא ראויות. בדיקה בארכיון מעלה שכבר בשנת 2013 המשטרה בלונדון עצרה את הרב חיים הלפרין בחשד שתקף מינית מספר צעירות, אבל התיק נסגר אחרי שהופעל עליהן לחץ שלא למסור עדות. לפני כשבועיים הגיע הרב לישראל וניסה להפגש עם ג'. "לא רציתי ללכת כי ידעתי שאם אלך הוא ב-99% יאנוס אותי ויתעלל בי," סיפרה. הכתב, אלעד שמחיוף, ביקר בבית הרב בלונדון, אך הלפרין הסתגר בפנים וסירב להגיב, לפחות עד הבוקר, כשהבין שההקלטות ישודרו. "קוראים לזה ביידיש סיפורי מעשיות. איך יודעים שזה הקול שלי? אני יכול לזייף קולות של הרבה אנשים. זה סיפור מומצא. אני מכחיש את זה לחלוטין," טען הרב.

16.11.22

מעריב

בן 48 תושב הדרום עומד למשפט פלילי בימים אלה בגין ביצוע עבירות מין בשתי אחייניותיו, שהיו רק בנות 16 ו-8 בזמן המתרחש. בית המשפט החליט לשלוח את החשוד למעצר בית ללא איזוק אלקטרוני, זאת לאחר שהשופט הסכים לכך שמסוכנותו של הנאשם פחתה. ר', אחיו של הנאשם ואב לבנות שעברו לכאורה פגיעה מינית שוחח עם עם בן כספית ואריה אלדד ברדיו 103FM. בשיחה הוא סיפר על אחיו: "הוא אדם מכובד, מנהל בית מסורתי, הרשתי לבנות שלי לישון שם שיראו מה זה בית חם אוהב ומסורתי ואוהב יותר מדי."

17.11.22

ynet

הרב אליהו ישראלי (38) מבית שמש, נעצר בחשד שביצע עבירות מין בכמה תלמידים ותלמידות בזמן שעבד כמנהל בית ספר במוסקבה בין השנים 2012-2015. נגד הרב הוגשו לפחות שלוש תלונות. המשטרה ניהלה במשך זמן מה חקירה סמויה נגד החשוד, שעובד בתחום החינוך כבר 16 שנה, הוא נעצר בשעות הבוקר בזמן שנפגש עם אחד המתלוננים נגדו. הרב מכחיש את כל החשדות נגדו וטוען שאם נגע בתלמיד כלשהו זה היה מתוך חיבה, ולא מתוך כוונה לבצע בו עבירת מין.

18.11.22

וואלה!

בעליה של "אוריאל מובייל", אוריאל דיאמנט, ויתר על חותמת הרבנות לאחר שלא יכול היה לשאת בהוצאות ומאז חייו הפכו לסיוט. הוא מספר שמאז שוויתר על תעודת הכשרות עקב קשיים כלכליים הוא חווה תקיפות ברוטליות. "שברו לי את הזכוכיות פעמיים, גם את התריס החשמלי, ועשיתי דלת כספת באלפי שקלים," הוא מספר, "רבנים תוקפים אותי ברחוב. ניסו להפיל אותי מהקורקינט כמה פעמים ואני חוטף הרבה קללות." דיאמנט תפעל את החנות במשך שנים בלי תעודת כשרות ללא בעיות, בדומה לחנויות רבות אחרות בעיר. האידיליה נפסקה לפני שנתיים, כשהמפקח הארצי של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, צמח צרפתי, נכנס לתמונה. צרפתי, לפי כתב האישום שהוגש נגדו, סחט באיומים עשרות מוכרים שלא הסכימו לשלם על תעודה. מי שעמד בסירובו נענה בהפגנות, אלימות ומסע איומים ממוקד - עד שייכנע. הוא הלך, אבל השיטה נשארה. "אחרי שבוע של הפגנות נכנעתי ועשיתי תעודת כשרות," אמר דיאמנט. "היו לי המון הפסדים, באזור 400 אלף שקל, הגבלות בחשבון בנק. אחר כך התראיינתי לטלוויזיה נגד צרפתי ובאותו יום הורידו לי את התעודה כנקמה. מאז חזרו ההפגנות - אנשים עומדים ומארגנים את הדברים האלה. המפקח הארצי מטעם ועדת הרבנים מושך בחוטים מאחורי הקלעים. יש קו טלפון שמתקשרים אליו ושומעים מתי קורית ההפגנה הבאה."

21.11.22

News1

עמותה חרדית ותיקה בבני ברק, "אוהל יעקב זכרון מאיר", והקדש יעקב הלפרין - ביצעו רישומים כוזבים בספריה והגישו דיווחים כוזבים לרשם העמותות - נטען בביקורת עומק שנערכה בעמותה ושאת ממצאיה אימץ הרשם. העמותה מכחישה את הטענות, אך המבקרת החיצונית אומרת שאין ממש בהסבריה. הליקוי העיקרי שנמצא הוא, שהקדש יעקב הלפרין - שבבעלותו בית הקברות "שומרי שבת" ברחוב חזון איש בבני ברק - מוכר בו חלקות קבר ומעביר כמעט את כל התמורה לעמותה. בשנים 2016-2019 נמכרו 18 קברים תמורת למעלה ממיליון שקל (דהיינו כ-60,000 שקל לקבר); 896,000 שקל הועברו לעמותה ורק 115,000 שקל נותרו בידי ההקדש. בבית קברות זה טמונים כמה מחשובי הרבנים החרדיים של שני הדורות האחרונים: החזון איש, הרב יעקב ישראל קנייבסקי (ה"סטייפלר"), בנו הרב חיים קנייבסקי, הרב אליהו דסלר, האדמו"ר ר' ישראל הגר מוויז'ניץ והרב וואזנר.

22.11.22

וואלה!

נער בן 17 (בתמונה עם זקן, פאות וכיפה) נעצר בחשד לתקיפת חיילת בעיר חברון. בית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו בחמישה ימים. בחקירתו הוא הכחיש את המיוחס לו וטען כי מדובר בטעות בזיהוי. לפי החשד, במהלך השבת התפחתו עימותים אלימים בין יהודים לפלסטינים וכוחות הביטחון, שבמהלכם תקף אזרח ישראלי חיילת צה"ל בעזרת מקל, וכתוצאה מכך היא נזקקה לטיפול רפואי. לאחר מכן החיילת התלוננה במשטרה.

27.11.22

ynet

נינה פוקס, במאמרה "מגיעים לבית המשפט וחובשים כיפה", כותבת: המקרים שבהם חשודים מגיעים לבתי המשפט עם כיפות לראשם אינם יוצאי דופן, וקורים כדבר שבשגרה. רק לאחרונה הגיע החשוד ברצח יורי וולקוב לבית המשפט, כשכיפה לראשו. ראש מחלק הבילוש בימ"ר תל אביב לשעבר טוען: "במקרים רבים זה משפיע על השופט." עו"ד ששי גז אומר: "הכיפה לא תעזור."

29.11.22

וואלה!

חסידי עבריין המין ברלנד נעצרו לאחר עבירות תנועה חמורות, ביניהן אי ציות לרמזור אדום. לפי החשד הם ביצעו את העבירות בעת שנסעו בשיירה ובכמה רכבים בדרכם לבית שמש.

29.11.22

וואלה!

אתר וואלה! מפרסם שהרב הראשי לישראל דוד לאו פועל לקידום חוק שיאפשר לו להמשיך לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול גם לאחר שיסיים את כהונתו. חוק הדיינים קובע כיום כי הרבנים הראשיים לישראל יהיו דיינים מתוקף תפקידם. במהלך כהונתם הם יושבים בראש הרכב של בית הדין הרבני הגדול, וכן מכהנים ברוטציה בתפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול, תקופה של חמש שנים כל אחד. כהונת הרבנים הראשיים נקבעה לקדנציה של עשר שנים, ולאחר סיום כהונתם כרבנים הם גם מפסיקים לשמש כדיינים. הרב לאו פועל באמצעות ח"כים מיהדות התורה, ובראשם ח"כ משה גפני, לקדם חוק חדש לפיו כהונתו כדיין תימשך גם לאחר תום כהונתו כרב הראשי. החוק מתבסס על הטענה כי יש לאפשר לרבנים הראשיים להמשיך לכהן כדיינים למרות שלא עברו את מסלול השיפוט דרך ערכאות נמוכות יותר, היות שבמהלך השנים הם צוברים ניסיון. סביבתו הקרובה של הרב לאו פעלה בימים האחרונים בכנסת לקדם את החוק, אף שבעבר היו ניסיונות דומים שלא צלחו. אישור החוק ייטיב משמעותית עם הרב לאו שימשיך לקבל משכורת בסך עשרות אלפי שקלים.

29.11.22

וואלה!
ynet

שרת הפנים היוצאת, איילת שקד, הודיעה כי דחתה בקשת מקלט של אישה מסיירה לאון שעמדה לעבור מילה בכפייה, למרות שוועדה המייעצת לענייני פליטים המליצה פה אחד לאשר את הבקשה. שקד ציינה בנימוקיה כי המנהג המכונה "מילת נשים" איננו מורכב ממקשה אחת וקיימים סוגים שונים של הליכים שצריך להבדיל ביניהם. לטענתה של שקד, בפועל, חלק מההליכים דומים או אף קלים יותר מטקס מילת בנים, ורק חלקם בעלי פוטנציאל לנזק חמור יותר שיכול להיחשב לרדיפה במקרים המתאימים. השרה איילת שקד: "לא יעלה על הדעת לפגוע באינטרס הריבוני בגין רדיפה נטענת הדומה למנהג נפוץ בקרב אזרחי ישראל."

06.12.22

ישראל היום

כתב אישום הוגש נגד אליהו ישראלי (38), תושב בית שמש, וזאת לאחר שנחשד כי ביצע עבירות מין חמורות בקטינים ברוסיה ובישראל. על פי כתב האישום, הנאשם עבד כמורה ובהמשך מונה כמנהל בית ספר "ראשית חוכמה" במוסקבה ובמהלך השנים 2012-2015. בהזדמנויות שונות במהלך עבודתו ביצע הנאשם מעשים מיניים בקטין ושתי קטינות בגילי 10-13 אשר למדו בבית הספר.

15.12.22

ynet

עשרות חרדים גרמו נזק לאוטובוס בשכונת מאה שערים בירושלים לאחר שנהגו נכנס בטעות לשכונה. הם השליכו לעברו אבנים, ניקבו את צמיגיו וניפצו את שמשותיו. לאחר מכן הם גם יידו אבנים וחפצים אחרים לעבר כוחות הביטחון שהגיעו לזירה.

16.12.22

ynet
וואלה!
וואלה!

אישה חרדית בת 40 נמחצה מפח אשפה בעת הפגנה של מאות חרדים קיצונים ברחוב בר אילן בירושלים. היא נפגעה מפח בוער שדרדרו המפגינים ושמחץ אותה על קיר. היא פונתה במצב קל לבית החולים שערי צדק כשהיא סובלת מפגיעה בצלעות ובבטן, אבל במהלך הלילה החמיר מצבה. היא מורדמת ומונשמת ומצבה מוגדר כעת קשה. המחאה בשכונת מאה שערים הייתה על מעצרו השבוע של חשוד בהצתת חנות סלולר לפני כמה חודשים, החלה אתמול בסביבות השעה 9 בערב, ונמשכה שעות. מאות מפירי סדר חסמו צירים, הבעירו עמוד רמזור ופחי אשפה, ויידו אבנים לעבר השוטרים.

19.12.22

N12

משפחתה של מירל שנפצעה קשה כשפח אשפה בוער פגע בה במהלך הפגנה של חרדים נגד מעצרו של אחד מהם בהפגנה כנגד חנות סלולר - מגיבים לאירוע לראשונה: "יש תחושה שכולם חיכו לאנשי מאה שערים בסיבוב וחוגגים על האירוע המזעזע שלנו." הם הוסיפו: "אנחנו מאמינים באמונה שלמה ואמיתית שמה שקרה היה צריך לקרות למירי בכל אופן, ואין לנו שום רגשות כעס ואשמה על שום איש מאחינו בני ישראל היקרים, שבטוח לנו ששנתם נודדת בלילות מהמקרה הקשה הזה. אנא עזרו לנו בלהרבות אהבה ואל תציקו לנו בדברי שנאה ופלגנות."

26.12.22

ynet

בכיר ברבנות, תושב ירושלים בשנות ה-40 לחייו, נעצר בחשד לביצוע עבירות מין חמורות בנערה בת 14 לפני יותר מעשור. הנפגעת, כיום בת 27, הגישה את התלונה לפני מספר שבועות - אחרי שהבינה כי בקרוב יחול על המקרה חוק התיישנות. לפי החוק, תקופת ההתיישנות בעבירות מין שבוצעו בקטינים תחל רק בהגיעו לגיל 18 ותסתיים בהגיעו לגיל 28. על פי החשד, הבכיר היה חבר קרוב של משפחת הנפגעת ושימש גם כמנהלו של אביה, שעבד גם כן ברבנות. הוא ביצע בה עשרות פעמים לכאורה עבירות מין חמורות, כשהייתה רק בת 14. העבירות המיוחסות לחשוד בוצעו במספר מקומות, כולל בביתו, תוך שהיא משמשת כבייביסיטר לילדיו.

26.12.22

ישראל היום

יוסף קורדובה, בן 62 ממודיעין עילית, הואשם לאחר שבמסגרת עבודתו כמורה הטריד מינית תלמיד ישיבה כבן 17 - כך נמסר מבית משפט השלום בתל אביב. על פי כתב האישום שהגישה עורכת הדין ספיר שרון, קורדובה עבד כמורה לפיזיקה במוסד לימודים בתל אביב, ובמסגרת זו העביר שיעורי תגבור לתלמידי תיכון. אחד מתלמידיו היה המתלונן הקטין, תלמיד כיתה י"ב הלומד בישיבה.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

11.12.22

ice

דרמה התרחשה בסניף של רשת הסופרמרקטים 'אושר עד' בבני ברק, כאשר במערכת הכריזה נשמעה בקשה מ'כהנים' לעזוב את הסניף, לאחר שבמקום נמצא אדם שקיבל דום לב.

07.12.22

N12

שר הבינוי והשיכון המיועד יצחק גולדקנופף (יהדות התורה) אמר בכנס שהנחה גדעון אוקו בנושא משבר הדיור, במהלך ועידת השלטון המקומי MUNI EXPO, כי הוא אינו יודע על משבר בענף שעליו הוא צפוי להיות מופקד. "מדברים איתי כל הזמן על משבר ומשבר ומשבר. אני לא הכרתי קודם את משרד השיכון, אני לא יודע שיש משבר בענף הזה," אמר גולדקנופף.

■ ■ ■ הערה: יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס, תקף בריאיון לאולפן ynet את שר השיכון המיועד שאמר כי הוא "לא מכיר משבר בענף": "דור שלם של צעירים לא יכול לרכוש דירות, אבל אצל גולדקנופף יש כנראה עסקים ועסקנות ולא מתעסקים בדברים החשובים." בסביבתו של גולדקנופף טענו: "התכוון שאין משבר בנייה."

07.12.22

N12

שר האוצר המיועד, בצלאל סמוטריץ' התראיין לעיתון החרדי "משפחה". בראיון סמוטריץ' טען כי ישנו קשר ישיר בין שמירה על התורה לבין מצב הכלכלה בישראל: "ניסו הרבה תאוריות כלכליות, נכון? ניסו קפיטליזם, ניסו סוציאליזם, אבל יש דבר אחד שלא ניסו - תפיסה כלכלית שנקראת 'והיה אם שמוע'." "והיה אם שמוע" היא אחת משלוש פרשיות "קריאת שמע", ולפיה אם בני ישראל ישמעו למצוות וילכו בדרך השם בכל ליבם, הוא יברך אותם וישביח את יבולם. "הרי התורה אומרת: 'והיה אם שמוע תשמעו', אז יש לך שפע כלכלי, יש לך ברכה גדולה," הוא מסביר.


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

06.11.22

ynet
כלכליסט

חודשיים אחרי שהבטיח להגדיל את תקציב החינוך החרדי כדי למנוע את הפיצול ב"יהדות התורה", הגיע הזמן של בנימין נתניהו לקיים את ההתחייבות ולפרוע את השטר. עם פתיחת המשא ומתן הקואליציוני, הציבה המפלגה החרדית את פתרון המצוקה הכלכלית של תלמודי התורה כאחת הדרישות המרכזיות שלה - וראש הממשלה המיועד צפוי לקבלה. משמעות המהלך היא שמוסדות שאינם מלמדים את תוכנית הליבה של משרד החינוך במתכונתה המלאה יקבלו תוספת תקציב משמעותית, בלי שיידרשו בתמורה להרחבת היקף הלימוד או להידוק הפיקוח עליהם. וכך, מי שקיווה שההזדמנות תנוצל לכל הפחות לתמרץ החברה החרדית לצמצם את פערי ההשכלה ולעידוד מגמות של השתלבות - צפוי להתבדות גם הפעם.


מדע וספרים

תאריך

מקור

תקציר

24.11.22

ynet

חוקרים חשפו מה אכלו היצורים החיים לפני כ-575 מיליון שנה. במחקר נמצא כי האורגניזמים הגדולים העתיקים ביותר בעולם, המכונים הביוטה של האדיקר (Ediacaran biota), אכלו בין היתר חיידקים ואצות. חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה גילו שהיצורים הקדומים אכלו חיידקים ואצות, שמקורם בקרקעית האוקיינוס. הממצאים, שפורסמו בכתב העת Current Biology, שופכים אור נוסף וחדש על היצורים המוזרים הללו, כולל על איך שהם הצליחו לצרוך ולעכל את המזון.

13.12.22

N12

בארה"ב הכריזו על פריצת דרך בתחום ההיתוך הגרעיני. החוקרים הצליחו להפיק בתהליך של היתוך גרעיני יותר אנרגיה מאשר ביצירת ההיתוך. הצלחה כזאת מקרבת אותנו צעד אחד נוסף לעבר יצירת מקור אנרגיה לא מזהם כלל ולמעשה לשינוי בהסתכלות על משבר האקלים.

יומן חופש