הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 175: ינואר-פברואר 2021

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

יומן חופש

השידור שמזעזע את העולם החרדי: "ילד שהולך לחיידר דורך על גופות מתי הקורונה"
כך פועלות מסיבות חילופי הזוגות של צעירים חרדים ודתיים בזמן הקורונה
אפליה מקוממת של לא-חרדים
החרדים והערבים סירבו לאשר מענק לידה ליולדות בחו"ל מחשש שלהט"בים ייהנו ממנו
סערת החמץ בבתי החולים: ביהדות התורה מקדמים יוזמה לעקיפת בג"ץ
משרד השיכון: יש להתחשב בשיקולי צניעות כשמתכננים שכונות חרדיות
34% מהנדבקים אתמול הם חרדים, שיעור מתחסנים נמוך בבני ברק ובביתר עילית
תיעוד | אוטובוס הוצת ברחובות בני ברק, הנהג הותקף ונפצע; 4 נעצרו


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

10.01.21

דה-מרקר

חברי הכנסת החרדים בשיתוף פעולה עם חברי הכנסת הערבים סירבו לאשר מענק לידה ליולדות בחו"ל, מחשש שלהט"בים ייהנו ממנו, כי אינם מעוניינים להיות קשורים בכל דרך למהלך שיעניק לזוגות להט"בים סיוע כלכלי בכל דרך שהיא.

19.01.21

וואלה!

וואלה! NEWS מפרסם שביהדות התורה יוזמים דיון פגרה מיוחד במליאת הכנסת, כדי לאשר את החוק שימנע הכנסת חמץ לבתי החולים עוד לפני הבחירות. החוק שהמפלגה מבקשת לקדם הוא פסקת התגברות נקודתית, שנועדה לעקוף את פסיקת בג"ץ בהחלטתו לאפשר את הכנסת החמץ בפסח. ההערכה היא כי בש"ס ובימינה יצטרפו למהלך.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

12.01.21

כלכליסט
דה-מרקר

שחר אילן כתב כלכליסט מתריע: סיכום סודי בין שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לשר האוצר ישראל כץ, שנחשף אתמול בכלכליסט, מגלה שהשניים מתכננים להפוך את תוכנית "דיור במחיר מופחת" ל"דיור במחיר מופחת לחרדי". על פי הסיכום, ביישובי מעמד הביניים תהיה מעט מאוד בנייה במחיר מוזל. רוב הבנייה הזאת תופנה לאשכולות 4 ומטה. זה אומר בעיקר ערים חרדיות או ערים בהן רוב חרדי גדול. המשמעות היא הנחה של 400-200 אלף שקל ממחיר השוק. זאת בנוסף על עוד אפליה שנחשפה, לפיה שר הפנים אריה דרעי תפר למענקים לרעבים בסך 700 מיליון שקל קריטריונים שמתאימים במיוחד למאפייניהם של החרדים בכלל והאברכים בפרט. ליצמן עושה את זה כאשר הוא תופר את תוכנית הסיוע בדיור לחרדים.

22.01.21

הארץ

בעקבות העלייה הדרמטית בשיעור התחלואה הקשה במגזר החרדי, חולה באזור ירושלים שיזמין היום את מד"א יופנה אוטומטית לבתי החולים איכילוב או תל השומר. בתי החולים בירושלים לא יוצעו לו אפילו בתור אופציה. התוצאה היא שבאיכילוב, בית חולים עירוני במרכז תל אביב, לפעמים יותר מ-40% מהחולים המאושפזים במחלקות הקורונה באו מירושלים וסביבתה: ביתר עילית, מודיעין עילית, רמת בית שמש, נווה יעקב ועוד. כתוצאה מכך, מחלקות פנימיות ששירתו את תושבי תל אביב וסביבתה נהפכות למחלקות קורונה, וכך נוצר עומס רב ביתר המחלקות הפנימיות. בתוך כך צוותים ממחלקות אחרות בבית החולים הוסטו למחלקת קורונה. כלומר, המגפה המשתוללת בציבור החרדי גובה מהציבור החילוני לא רק מחיר כלכלי, אלא גם מצמצמת את יכולת מערכת הבריאות לתת לו שירותים מיטביים.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

02.02.21

הארץ

משרד הבינוי והשיכון ממליץ למתכנני שכונות חרדיות להתחשב ב"שיקולי צניעות" בעיצוב המרחב הציבורי. ככל הידוע, מדובר בהכרה ממשלתית ראשונה בדרישה של קבוצות חרדיות להתנהלות "צנועה" במרחב הציבורי. בפרסום שותף מכון מחקר חרדי פרטי. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי המדריך נועד "לאפשר למתכננים לתכנן באופן מותאם גם לטובת האוכלוסייה החרדית". לפי המדריך, "הצניעות וההפרדה המגדרית" הם המאפיינים הבולטים ביותר של המרחב הציבורי החרדי. מכאן נובעת המסקנה כי צמצום אפשרויות המפגש בין שני המינים, לאורך כל הגילים ולרוחב כל תחומי החיים, "משפיעים כמעט על כל היבטי התכנון." אחת מההמלצות היא לצמצם "שטחי שירות המיועדים לעודד שהייה" ולהתייעץ במהלך התכנון "עם סמכות הלכתית המקובלת על אוכלוסיית היעד". על אזורי תעסוקה נכתב כי הם "צריכים להתאים לאפיון הקהילתי," ובכלל זה "הפרדה מגדרית ושיקולי צניעות". נילי פיליפ, פעילה חברתית דתייה בבית שמש: "כאשר הקיצוניים מירושלים הגיעו לשכונות החרדיות כאן, אחת הדרישות הראשונות שלהם הייתה להעיף את הספסלים הציבוריים, כדי למנוע מגברים ונשים להיות באותו מקום. משרד הבינוי אימץ את עקרונות ההפרדה המגדרית. אני זוכרת איך נשים חרדיות סיפרו אז שזו דרישה קיצונית מדי. מחריד לגלות שמשרד ממשלתי הופך את מה שנחשב כקיצוני לנורמה החדשה, ומשתף פעולה עם פיקוח על נשים כאשר הן יוצאות לעבוד או הולכות לקניות."


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

01.01.21

ynet

לביא כהן בן 33 ממעלה אדומים, נהג חברת סופרבוס בבית שמש, הוכה על ידי נער חרדי לאחר שביקש ממנו לעטות מסכה כשעלה לאוטובוס בו נהג. לדבריו, "באחת התחנות עלה לאוטובוס נער חרדי שלא עטה מסכה על פניו. כשפניתי אליו בבקשה לשים אחת, הוא פשוט אמר שהוא לא מוכן, העביר את כרטיס הרב קו שלו ועלה לאוטובוס." לאחר שהוא הפעיל את מצלמת הגוף שעליו והתקשר למשטרה, הסכים הנער לעטות את המסכה על פניו וניסה לרדת מהאוטובוס. כהן אמר לו לחכות בפנים, ואז הנער הגיח מאחוריו ונתן לו אגרוף לעורף. "זה היה מאוד משפיל, הוא היה שם עם כל החבר'ה שלו." הוא הוסיף: "אחרי האירוע הגיע למקום שוטר פחדן שאמר לי להתרחק מהתחנה כי התחילו לצעוק לו ולשוטרים אחרים 'נאצים'. זו משטרה פחדנית שמפחדת להיכנס ללב בית שמש."

01.01.21

N12

למרות הסגר הכללי שהוטל על כלל ישראל, הכולל את כלל מערכת החינוך, תיעוד שהגיע מבני ברק מראה כי חלק ממוסדות חינוך בעיר פועלים כסדרם. עשרות תלמידים צולמו כשהם עושים את דרכם לתלמודי התורה ולבתי הספר בעיר. בנוסף, בביתר עילית נאספו הבוקר עשרות מתפללים בבית כנסת בניגוד להנחיות. שוטרים שנקראו לפזר אותם נתקלו בהתנגדות עזה: עם כניסתם של הכוחות החלו המתקהלים לתקוף את השוטרים ויידו אבנים לעברם ולעבר ניידות המשטרה. למקום הוזעקו כוחות נוספים שבסופו של דבר הצליחו לפזר את ההמון. אדם אחד נעצר בחשד לתקיפת שוטרים.

01.01.21

ynet
N12

דו"ח פנימי של משרד הבריאות שהגיע לידי ynet חושף כי מאות בני נוער חרדים הלומדים ומתגוררים בישיבות, נמצאו בימים האחרונים חיוביים לנגיף, ובנוסף, חולים מאומתים מסתובבים בחופשיות ומתערבים בקפסולות "בריאות", במקום שיפונו למלוניות או יבודדו באגפים נפרדים. על פי הדיווחים ב"חברון", ישיבת הדגל של הזרם הליטאי המרכזי, חולים רבים כלל לא שוהים בבידוד אלא מסתובבים באופן חופשי בשטח הישיבה באין מפריע. כתוצאה מכך נמנעו חבריהם הבריאים בסוף השבוע מהשתתפות בשגרת הלימודים, בתפילות ובסעודות השבת, כדי שלא להידבק בעצמם, ומאז הם מסתגרים בחדריהם בפנימייה.

■ ■ ■ הערה: אלדד יניב, כתב קשת: "הבת שלי רוני, שבקושי למדה כיתה י' ושבקושי לומדת כיתה י"א, שוב תפסיק ללמוד ביום חמישי כי אנחנו נכנסים לסגר רביעי, מי סופר, שבועיים או שלושה או חודש או יותר, מי יודע, אבל עם הנכד של הרב קנייבסקי עוד מתנהל משא ומתן ועולים אליו לרגל לברר אם בכלל יסכים שיהיה סגר במערכת החינוך של החרדים ולכמה זמן יסכים שהחרדים ישתפו פעולה עם הסגר."

03.01.21

הארץ

הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי, הורה לפתוח כרגיל את תלמודי התורה החרדיים, חרף הסגר האוסר זאת מיום שישי ובהמשך ישיר לעובדה שמערכת החינוך החרדית פועלת זה חודשים בניגוד לתקנות. בפני הרב הוצגו נתוני תחלואה קשים יותר מהגלים הקודמים, אך קנייבסקי נותר איתן בדעתו שלא להשבית את לימודי הבנים. הוא סירב גם לסגירת המוסדות לזמן קצוב כדי לסייע בעצירת התפשטות המגפה. שותפו של קנייבסקי להנהגת הזרם הליטאי, הרב גרשון אדלשטיין, נשאל אף הוא האם להשבית את הלימודים אך טרם הכריע בעניין.

■ ■ ■ הערה: ח"כ שפע על מניעת סגירת מערכת החינוך החרדית: "הרב קנייבסקי כאילו במדינה משלו." (מעריב) - ולאחר שדיברו עם אותו רב, הסכים קנייבסקי לסגור את תלמודי התורה "לכמה ימים". (וואלה!)

04.01.21

N12
N12
וואלה!

מאות חסידים התאספו, בניגוד להנחיות, כשהם לא עוטים מסכות, בחתונה של חסידות "תולדות אברהם יצחק" שהתקיימה הלילה בבית כנסת בביתר עילית. במשטרה ציינו כי בעת שכוחות המשטרה עסקו בפיזור המשתתפים, החלו להתאסף עשרות משתתפים מחוץ למקום האירוע, להפר את הסדר, להתעמת עם השוטרים, ליידות אבנים לעברם, וגרמו נזק לרכבי המשטרה. כוחות נוספים הוזעקו למקום והם פעלו לפיזור של המשתתפים ולאיתור מארגני החתונה - שזומנו לחקירה יחד עם מעורבים נוספים באירוע. אלא שלאחר מכן, הופצה תמונה של אחד הקצינים "מקבל ברכה" מאחר הרבנים שהיו בחתונה.

04.01.21

ישראל היום

ישראל היום מפרסם כתבה לפיה עולה שמשטרת ישראל מבצעת אכיפה בררנית כנגד תושבי תל אביב, אולם כנגד תושבי בני ברק האכיפה הרבה יותר סלחנית. משטרת מרחב דן ערכה פעילות אכיפה יזומה בבני ברק - עיר אדומה עם 16% בדיקות חיוביות ובסך הכול 2,758 חולים פעילים - איתרה חתונה עם מאות משתתפים שנערכה באתר בניה, תוך הפרה בוטה של הנחיות משרד הבריאות, לצד סיכון הנוכחים שהתקבצו באתר בניה בעיצומו של שיפוץ בין פיגומים. השוטרים ביקשו מהנוכחים לעזוב את המקום, לצד רישום דו"חות בסך 5,000 שקלים לאוחז המקום וזימון בעלי האירוע לחקירה הבוקר במרחב דן. עם זאת, המשטרה התגאתה כי פיזרה מסיבות באזור גוש דן וכי הנוכחים בהן קיבלו קנסות בין 500 שקלים ל-1,000 שקלים. בסוף השבוע שעבר, למשל, המשטרה פיזרה מסיבת טבע בפארק בהרצליה ורשמה קנסות למארגנים וכלל הנוכחים במקום. באותו יום, המשטרה חשפה בבת ים מסיבה בה השתתפו עשרות אנשים וביניהם ארבעה חייבי בידוד והשוטרים רשמו דו"חות לנוכחים בסך 500 שקלים בגין התקהלות בלתי חוקית ואי עטיית מסכה. כך גם בשתי מסיבות רבות משתתפים בפלורנטין ובאזור אחר בדרום ת"א, שם קיבלו המבלים דו"חות ע"ס 1,000 שקלים.

05.01.21

הארץ

ח"כ אייכלר שחלה בקורונה הסתיר בחקירה אפידמיולוגית שנפגש בפגישה שכללה בין היתר את סגן שר החינוך מאיר פרוש, וראשי עיריית בית"ר עילית ואלעד - מאיר רובינשטיין וישראל פרוש. בתיעוד מהפגישה נראים הנוכחים עוטים מסכות, כשלצידם אוכל ושתייה.

09.01.21

מעריב
N12
וואלה!
הארץ

כוחות משטרה גדולים נדרשו לביצוע פעולות אכיפה בקרב חרדים ברובע ג' באשדוד, לאחר שהוזעקו בעקבות תקיפה של פקחי עירייה במקום. על פי הדיווח, פקחי העירייה הותקפו במקלות ובאבנים במהלך פעולות אכיפה שביצעו במוסד חינוכי במקום אשר פעל בניגוד להנחיות.

09.01.21

ynet

ל-ynet נודע כי הוגשה כנגד הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, קובלנה פלילית במשטרה לאחר שתועד בשבועות האחרונים ובמספר הזדמנויות כשהוא אינו מקפיד על הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה. רצף מטריד של תמונות וסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, גרר ביקורת חריפה על מה שנראה כזלזול מופגן מצד הרב בכללי הזהירות הבסיסיים, והשיא היה בשבוע שעבר, בעיצומו של הסגר השלישי, כאשר במהלך כינוס רבנים בבנייני האומה בירושלים, רקד על הבמה יחד עם משתתפים נוספים, בצפיפות, כשהוא אוחז בידיהם - כל זאת בשעה שלציבור הרחב הוא קורא להקפיד על ההנחיות ואף מפרסם פסקי הלכה בעניין.

10.01.21

N12
הארץ

ניידת משטרה נקראה לרחוב קדושת אהרון בבית שמש, במסגרת פעולת אכיפה במוסד חרדי חינוכי שעל פי החשד הפר את הנחיות הסגר. אחד מהשוטרים ניסה לאתר את מנהל המקום והדבר גרר התקהלות סביב מתנדב משטרה, שעמד בסמוך לניידת. המתקהלים החלו ליידות לעברו אבנים, והמתנדב שחש סכנה לחייו, החליט לבצע ירי לאוויר במטרה להרחיק את הסובבים אותו. האירוע הסתיים ללא נפגעים. כוחות משטרה הגיעו למקום בניסיון להשיב את הסדר.

10.01.21

ynet

נתוני התחלואה במגזר החרדי ממשיכים להיות גבוהים מאוד. לפי נתוני משרד הבריאות, יותר מ-3,200 מהנדבקים בקורונה שאובחנו אתמול הם מהמגזר החרדי. בסך הכול 34% מהמאובחנים אתמול הם מהחברה החרדית וזאת למרות ששיעור החרדים באוכלוסיית ישראל הוא כ-12% (כמעט פי שלוש משיעורם באוכלוסייה). למרות התחלואה הגבוהה במגזר החרדי, שיעור המתחסנים ברוב היישובים החרדים נמוך במידה ניכרת מהממוצע בקרב בני 60 ויותר. באלעד התחסנו 45% מבני 60 ומעלה, בביתר עילית 39%, בבני ברק 47%, במודיעין עילית 58% וברכסים 64%. כיוון שהאוכלוסייה החרדית צעירה באופן ניכר מהממוצע הארצי שיעור המתחסנים הכללי נמוך עוד יותר - באלעד ובביתר עילית הוא עומד על 4%, במודיעין עילית על 3% ובבני ברק שיעור המתחסנים הכללי עומד על 7%.

12.01.21

מעריב
כיכר השבת

לאחר תלונות של ריח גז חריף וחדש לדליפת גז, כוחות משטרה הגיעו לדירה בעיר בית שמש, ומשנתקלו בהתנגדות לפתיחת המקום, עלה החשד כי במקום מתנהל גן ילדים חרדי פעיל שבו היו 10-15 ילדים בניגוד להנחיות, ונשקפה סכנת חיים של ממש לנוכחים. במקביל לכך החלה הפרת סדר בסמוך בהשתתפות עשרות מפגינים וכוחות משטרה נוספים הוזעקו למקום. עד כה עוכבו ונעצרו לחקירה שני מפגינים בגין הפרת הסדר, אך הושגה שליטה באירוע.

13.01.21

קשת

עשרות זוגות חרדים ודתיים חוגגים במסיבת סקס וחילופי זוגות, קצת לאחר שהסגר השלישי בישראל נכנס לתוקפו. "באים לפה גם קבוצות של חרדים הארדקור וגם כאלה שהם לייט כזה, לצד דתיים חובשי כיפות סרוגות. חלקם עם ציציות מתחת לחולצה, כולם עם כיפות... מדובר באנשים שמחפשים לחיות את החיים הטובים גם בתקופת בקורונה," מספר אורן (שם בדוי), אחד ממארגני המסיבה. יוחאי (שם בדוי), חרדי תושב ירושלים כבן 30, משתתף במסיבות חילופי הזוגות למרות הפחד שאשתו תגלה על צורת הבילוי שלו יוצאת הדופן שלו ותתגרש ממנו. "אני אומר לה שאני הולך לשבת עם חברים ללימוד שבועי של גמרא, מנהג שאני עושה שנים רבות, אבל למעשה נוסע מדי פעם למסיבות ברמת גן או תל אביב. רק ברגע האחרון אני מקבל עדכון על מיקום האירוע כדי שהמשטרה לא תקבל הדלפה ותהרוס את המסיבה," חושף יוחאי.

15.01.21

וואלה!
N12
N12

תיעוד שהגיע לידי וואלה! NEWS מגלה כי תלמודי תורה לבנים בבני ברק ובירושלים חזרו ללימודים, ומנהיגי הזרמים מסרבים להשיב אם קראו לפתיחה מחודשת. לא מדובר רק ב"זרמים קיצוניים" אלא גם המיינסטרים החרדי. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס לפרסום וקרא לשלול ממוסדות החינוך תקצוב. "‏לא ניתן להציב שוטר בכל מקום אך ניתן לשלול תקציב לכל מוסד חינוכי שמעודד תחלואה ומסכן את בריאות הציבור."

15.01.21

N12

מאות תושבי ירושלים מהמגזר החרדי התעמתו עם שוטרים שהגיעו לפזר תלמודי תורה בעיר, אשר פעלו בניגוד לתקנות הסגר. על פי הודעת המשטרה, עם הגעת השוטרים למקום, מאות מהתושבים התקהלו סביבם וזרקו לעברם חפצים ואבנים. עם זאת, נרשמו רק דו"חות ספורים בגין העבירות השונות. רק לפני שלושה ימים אירע מקרה דומה. במהלך פעילות אכיפה של הגבלות הקורונה בשכונת מאה שערים, שוטרים הותקפו על ידי התושבים, שהשליכו לעברם אבנים ושקיות אשפה. השוטרים הגיעו לשכונה כדי לסגור בתי כנסת שנותרו פתוחים - זאת בניגוד להגבלות הסגר.

15.01.21

N12

הקלטה שהגיעה ל-N12 מראה כיצד במגזר החרדי מתחמקים מאכיפה משטרתית בזמן סגר עקב מגפת הקורונה. תושב מאה שערים מסביר את האופן שבו ה"מלשינון" הזה עובד: "כשמישהו רואה משטרה, מייד הוא מתקשר לרשת המודיעין והם מפיצים את זה. אנחנו קוראים לזה וואטסאפפון. זה קו צינתוק. כשיש עדכון אני מקבל צלצול מהמספר הזה, ואז אני מתקשר אליו שוב ושומע מה העדכון." הוא מוסיף: "הם (המשטרה) בקושי מגיעים לכאן. הם הגיעו רק ביום חמישי פעם אחת וישר ברחו, והבוקר שוב פעם. אצלנו הכול מתנהל כרגיל, הכול פתוח."

16.01.21

וואלה!
N12
ynet
הארץ
ynet

חתונה המונית נערכה בבני ברק בהשתתפות מאות חסידים, בניגוד להנחיות. שוטרי יס"מ פשטו על החתונה, שנערכה בין צאצאים לשני רבנים בכירים העומדים בראש שתי חסידויות - האדמו"ר מדאראג עם נכדת האדמו"ר מקרעטשניף. האירוע עצמו התקיים במבנה של חסידות דאראג. בעקבות פשיטת השוטרים, הנוכחים צעקו "לשים מסיכות", ומחוץ למקום קראו לעבר השוטרים "נאצים". לפי נתוני משרד הבריאות, בבני ברק, העיר בה נערכה החתונה, יש היום 4,844 חולי קורונה פעילים. ציון הרמזור שלה הוא 9.9 שנחשב ל"עיר אדומה", ו-20% מהבדיקות שנעשות בה חיוביות.

17.01.21

ynet

כוחות משטרה הגיעו לתלמוד תורה חכמת שלמה ולמרכז התורני נר ישראל, מרכז של חסידי ברסלב בשכונת סנהדריה בירושלים, כדי לאכוף את הסגר. תלמידי הישיבה ועשרות תושבים נוספים בשכונה יצאו להתעמת עם השוטרים, וקראו לעברם קריאות כמו "נאצים" ו"קומוניסטים". חלקם תקפו את השוטרים, אחרים זרקו לעברם ביצים. כשנעצר אדם, שרו לעברו התושבים "אשריך שנלקחת על דברי תורה," קראו לתלמידי הישיבה להיכנס בחזרה לישיבה, ולשוטרים: "תתביישו לכם, עוצרים את מי שלומד תורה, כמו בגרמניה."

17.01.21

ישראל היום

בעמותת "חסדי עמרם" שמפעילה את מערך אשפוזי הבית הפיראטיים בשכונת מאה שערים בירושלים, נמצא המערך בקריסה בשל מחסור חמור ברופאים - בגלל מגפת הקורונה, כך נודע ל"ישראל היום". מהעמותה פנו לאחרונה בדחיפות למשרד הבריאות בבקשה לאפשר להם להביא רופאים ממדינות אחרות, במימון של תורם אנונימי. נכון לעכשיו נראה שהדבר לא יתרחש בשל התנגדות המשרד לרפואה הפיראטית. גורמים במשרד הבריאות מסבירים שחלק משמעותי מהחולים שמגיעים מהאשפוז הפיראטי הזה לבתי החולים - הם במצב לא פשוט וקשה מאוד לטפל בהם, בניגוד לחולה שמצבו מידרדר במרכז הרפואי. מנגד, אומרים בחסדי עמרם ובעמותות אחרות שמטפלות בחולים בבית, כי הם מעניקים לחולים שירות שאותו לא מספקים בבתי החולים, וללא תפיסת מיטה במרכז רפואי.

17.01.21

ישראל היום

שדרן התחנה החרדית "קול ברמה", דודי שוומנפלד, התראיין לאחר שאביו כמעט נחנק למוות כתוצאה מנגיף הקורונה. "עוברים עלינו ימים נוראיים," אמר שוומנפלד. "כל ילד שהולך לחיידר דורך על גופות של אנשים שמתו מקורונה, 4,000 אנשים שנרצחו. איזה חוסן נפשי יהיה לילד בעוד עשר שנים כשידע שהוא רצח את סבא שלו? איזה חוסן נפשי יהיה לאח שלי שהדביק בשגגה את אבא שלי בקורונה, אם הגרוע מכל יקרה? הציבור שלנו הוא סמל של הצלת חיים ופתאום הפכנו להיות הרוצחים וזה איום ונורא." הוא הוסיף בהמשך: "אתה יודע כמה כאלו יש היום, שהם רוצחים? כשאני רואה את אבא שלי גוסס, שהיטלר לא יכול היה עליו, אז אברך שמצפצף על הכול - את מי אתה מרמה, רוצח? את מי? כשתראה רוצח רץ עם סכין לא נרוץ וננסה לעצור אותו? זה הסיפור פה. הם באים אלינו למכולת ומשתעלים עלינו. זה חולי קורונה, זה לא אנשים מפחדים, זה אנשים שהם יודעים שהם חולי קורונה והם הולכים, זה רוצחים."

17.01.21

N12

המשטרה פרסמה את התפלגות הדו"חות שחילקה מאז החל הסגר המהודק לפני שבוע וחצי, ב-8 בינואר. רוב מי שנקנס נמצא במרחב הציבורי בניגוד להוראות ולא מעטים נקנסו על אי עטיית מסיכה - ובחלוקה מגזרית ניתן להבחין שהכי מעט דו"חות חולקו במגזר החרדי. בין 8 ל-18 בינואר, רק 1,628 דו"חות ניתנו לאוכלוסייה החרדית שהם 26 דו"חות בלבד לכל 10,000 תושבים. רוב הדו"חות ניתנו לאוכלוסייה הכללית - 27,457 דו"חות בסך הכל, שהם 58.6 דו"חות לכל 10,000 תושבים.

■ ■ ■ הערה: תמשיכו כך ואז נראה עוד מראות של לינץ' בשוטרים (ynet). לחרדים אין ממה לפחד או לחשוש.

18.01.21

ynet
N12

חדשות N12 חזרו אל אותו מוסד לימודי בבני ברק שנפתח בניגוד להנחיות אתמול וגילו שהמוסד ממשיך לפעול בניגוד להנחיות הסגר גם היום. המשטרה הגיעה למקום לאכוף את התקנות רק לאחר פרסום התיעוד. במקביל, שוטרים שהגיעו לאכוף את תקנות הסגר בשכונת "עזרת תורה" בירושלים הותקפו באבנים. שמשה של ניידת נופצה, ושוטר אחד נפצע. כמו כן, 15 מפירי הנחיות נעצרו, והמשטרה הפעילה מכת"זית לפיזור ההתקהלות.

18.01.21

קשת

בלשי תחנת משטרת אשקלון פשטו אתמול על בית כנסת בעיר וגילו במקום חתונה חרדית שבה השתתפו כ-200 אורחים. הבלשים החלו לאתר את החשודים בארגון החתונה ולחלק קנסות למשתתפים. לתדהמת החוקרים, אחת המשתתפות בחתונה הייתה חולת קורונה וקיים חשש שהיא הדביקה חלק מהמוזמנים. היא תוזמן לחקירה באזהרה. "זה מקרה חמור ביותר וכל מי שארגן והיה מעורב, כולל החתן והכלה, ייחקרו באזהרה ויוגשו כתבי אישום על הפצת מחלה," הדגיש קצין משטרה.

18.01.21

ynet

עסקנים בכירים בחצרות מאה שערים בירושלים מאיימים כי אם המשטרה לא תחדל מאכיפת הסגר ותימנע מכניסה לשכונתם - אנשיהם יצאו להפגנות סוערות בכל רחבי הארץ. "אם עד עכשיו המשטרה הפתיעה אותנו - מכאן והלאה אנחנו נפתיע ונטרטר אותה," אמר ל-ynet אחד מהם. "נארגן חסימות כבישים מעכשיו לעכשיו, בלי פרסום מוקדם, ונוציא לרחובות אלפים בפרסומים פנים-קהילתיים ובהודעות מפה לאוזן." לדבריו, בדרך כלל מארגני המחאות מעדכנים את המשטרה מראש על ההפגנות שמקיימת "העדה החרדית", כדי שתוכל להיערך אליהן, אך הפעם "היא לא תדע מאיפה זה בא לה." "בכל פעם שהשוטרים נכנסים לכאן ומפריעים ללימודים - 5 דקות אחרי שהם יוצאים הכול נמשך כרגיל," אמר. "אז אם בכל מקרה הפעילות שלהם לא מועילה - איזו הצדקה יש לזה? ולמה אנחנו צריכים להיות הקורבן?"

■ ■ ■ הערה: כלומר, אם בכל מקרה יש פשע אז למה צריך לפעול נגדו? אם המשטרה לא תאכוף ביד קשה את הסדר, נראה עוד ועוד מקרים קשים כאלה (ynet), יותר ויותר.

18.01.21

ישראל היום
הארץ

עימותים פרצו בבית שמש, לאחר ששוטרים שהגיעו לקראת הצהריים אל מוסד חינוכי בעיר לצורך אכיפת התקנות, הותקפו על ידי עשרות מתפרעים חרדים. במקום אותרו תלמידים רבים, שהחלו להתקהל סביב השוטרים תוך קריאות נאצה וניסיונות להכות אותם באגרופים. בנוסף להם, תוך זמן קצר התקהלו במקום עשרות מפגינים שהחלו להפר את הסדר ולהתעמת עם השוטרים. במהלך האירוע נעצרו שני חשודים בגין תקיפת שוטרים ובשל סירוב להזדהות בפני שוטר.

■ ■ ■ הערה: רוגל אלפר, כתב בעיתון הארץ, על נושא זה במאמר שכותרתו "אני רואה את החילונים מתאבדים, ומשהו בי נשבר" (הארץ): "אני מבקש שתפסיקו לספר לי ששיעור הבדיקות החיוביות הארצי גבוה, יותר מתשעה אחוזים. שיעור הבדיקות החיוביות במגזר הכללי המקפיד על ההוראות - נמוך, ומאפשר את הסרתו המיידית של הסגר ההרסני והמקומם הזה, הלא נחוץ, שגורם לנזקים כלכליים ונפשיים המוניים ועצומים. במקום שבו אני נמצא, אין בעיה להסיר את הסגר. במקום שבו אני נמצא - נהרס אורח חיים שלם, נהרסת התרבות, נהרס החינוך, נהרס המסחר, נהרסת הכלכלה."

19.01.21

וואלה!

כתבות נאצה רוססו על קירות בעיר החרדית מודיעין עילית, כנגד נהגים ערבים. בין הכתובות שרוססו על קירות מאחורי אחת התחנות של חברת "קווים" בעיר - קריאות להפסקת העסקת ערבים, תוך איומים להשחתת רכוש אם העסקת הערבים תימשך, ואף איום לרצוח את הערבים. המשטרה פתחה בחקירת מעשי ההתנכלות והאיומים שבוצעו על רקע גזעני.

19.01.21

N12

שוטרים ופקחים ששהו בתוך רכב (שאינו מסומן כמשטרתי) בלב בני ברק, הותקפו באלימות על ידי קבוצת חרדים שמשתייכת לחסידות ויז'ניץ-מרכז, זאת ככל הנראה לאחר שזיהו שמדובר בשוטרים. המתפרעים השליכו אבנים לעבר הרכב, ניפצו שמשות וניקבו את הצמיגים. לאחר מכן הם ניסו לפתוח את דלתות הרכב ולפגוע ביושביו, והשוטרים נאלצו להזעיק כוחות תגבור למקום. בעקבות האירוע החריג, הגיעו למקום עשרות שוטרים כדי לפשוט על ישיבה בחסידות ויז'ניץ-מרכז, כשהם משליכים רימוני הלם. במהלך פעילות המשטרה נעצרו 6 חשודים בגין הפרות סדר.

20.01.21

N12

צלם טלוויזיה ישראלי שעבד עבור כלי תקשורת בדנמרק הותקף בידי עשרות חרדים במאה שערים. העיתונאים שסיירו בשכונה החרדית זוהו על ידי תושבים מקומיים שהחלו להתגודד סביב רכבם. הם הצליחו לגנוב את חצובת הצלם וכשהוא ניסה להחזירה אליו, החרדים תקפו אותו. "לא האמנתי, אני עובד כבר 20 שנה בירושלים ומכסה את כל סוגי האירועים," אמר הצלם ל-N12, "לא האמנתי שזה יגיע לאלימות כזאת, זה היה מטורף."

21.01.21

הארץ
וואלה!
ynet
N12
N12

הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, אישר למוסדות לימוד שהיו סגורים עד כה להיפתח למרות הסגר הכללי ובניגוד מוחלט לתקנות הקורונה - כך נודע ל"הארץ". בימים האחרונים אמרו מקורביו של קנייבסקי למשרד הבריאות כי אם לא יוסכם על מתווה לפתיחת תלמודי התורה בקהילתו, הוא יאשר לפתוח אותם בצורה רחבה בשבוע הבא. עם זאת, קנייבסקי אמר שאין לפתוח את המוסדות במחיר של עימות ישיר עם המשטרה. גם האדמו"ר מויז'ניץ הורה לחסידיו לחדש את הלימודים במוסדות המזוהים עם החסידות.

21.01.21

הארץ

מנהלי הישיבות בבני ברק סיפרו לעיתון "הארץ" שהמשטרה סיכמה עמם כי לא תאכוף את התקנות שנועדו למנוע הדבקה בקורונה בישיבות, כל עוד תלמידיהן לא יפגעו בשוטרים. המקורות סיפרו ל"הארץ" כי קצינים במשטרת בני ברק, בהם מפקד התחנה סגן ניצב יאיר וייצנברג, נפגשו לפני ארבעה חודשים עם מנהלי ישיבות בעיר על מנת להגיע עמם להבנות לגבי המשך אכיפת התקנות. הפגישה התקיימה גם על רקע היריבות בין תלמידי ישיבות המשתייכים לפלגים שונים בעיר. לדברי המקורות, בכירי התחנה הבטיחו כי כל עוד תלמידי הישיבות לא יתקפו שוטרים, הכוחות לא ייכנסו למוסדות על מנת לאכוף את תקנות הקורונה. אחד המקורות אמר כי לא היה חושף את ההסכם בין המשטרה למנהלי הישיבות אם לא היה מתרחש מבצע האכיפה שבמהלכו תועדו שוטרים מכים תושבים באלות.

22.01.21

N12
ynet

כמה מאות צעירים חרדים מהפלג הירושלמי חוסמו כבישים ברחבי בני ברק, הבעירו פחי אשפה והשליכו נפצים לעבר אוטובוסים. בתיעוד מהעימותים נראה כוח משטרתי שנשלח לכבות פחים בוערים - מותקף בזיקוקים. לאור ההחרפה בהתפרעויות, כוחות גדולים של המשטרה נערכים להיכנס לעיר. בנוסף, המשטרה פעלה לסגירת ישיבה של חסידות סאטמר שנפתחה בניגוד להנחיות בשכונת מאה שערים בבירה. במקום היו עשרות מתפללים, ובעקבות כניסת השוטרים מאות חרדים התקהלו במקום והשליכו לעברם חפצים. כמו כן, באשדוד כוחות משטרה הגיעו למנוע קיום לימודים במוסד הלימוד החרדי גרודנא בעיר. לאחר שעשרות הגיעו למקום, התפתחו שם עימותים, ובמהלכם 4 שוטרים נפצעו. על פי הודעת המשטרה, ההמון שניסה להיכנס למתחם גרם נזק לגדר שמקיפה את המוסד.

22.01.21

ישראל היום

במהלך התוכנית "חמש עם שרון גל", הותקפו כתב חדשות 13 עמרי מניב וצוותו על ידי המון זועם, לאחר שסיפר למגיש כי הקהל מציק למשטרה ולכתבים במקום. "אנחנו מנסים להתקדם תוך כדי," אמר הכתב בעודו נדחף ונהדף על ידי עשרות חרדים שהתגודדו סביבו. פרט לקריאות כגון "נטפלים לחרדים, לאתיופים לא היו עושים את זה" למיקרופון של מניב במכוון, הצעירים גם דחפו את הצלם, הסתירו בידיהם את המצלמה ושרו בקולי קולות על מנת להפריע לשידור.

22.01.21

N12
ynet

חרדים קיצוניים מחו נגד סלילת הקו ברחוב בר-אילן. הם ניפצו חלונות ב-2 קרונות של הרכבת הקלה ובהמשך, שפכו לתוכם צבע שחור. בנוסף, הפורעים לא הסתפקו בוונדליזים בקרונות הרכבת. הם גם שפכו נוזל עם מלט על פסי המסילה. המשטרה מסרה בתגובה: "שוטרים הוזעקו בעקבות ונדליזם בתחנת הרכבת הקלה בשבטי ישראל. סריקות אחר חשודים במעשה."

22.01.21

N12
ynet
מעריב

אוטובוס של חברת אפיקים הוצת ונשרף כליל בבני ברק לאחר שחרדים תקפו את הנהג והציתו את האוטובוס. האוטובוס שהוצת בער דקות ארוכות מבלי שהגיעו למקום כוחות משטרה או כיבוי אש. תושבים כרזו לדיירי הבתים הסמוכים להתפנות בשל חשש שהאוטובוס הבוער יתפוצץ. רק מאוחר יותר הגיעו למקום כוחות כיבוי, וכן כוחות יס"מ שפינו את ההמון והשתמשו ברימוני הלם. הנהג שהותקף פונה לבית החולים תל השומר במצב קל, והוא סובל מחבלות. בארגון נהגי האוטובוסים אמרו: "זהו אירוע טרור לכל דבר." מוקדם יותר הותקפו גם ראש העיר אברהם רובינשטיין וממלא מקומו חנוך זייברט. על פי דיווחים ותיעוד שהגיע מהמקום, על השניים הושלכו אבנים, נפצים וביצים - והמאבטחים אף נאלצו להשתמש בגז פלפל כדי להרחיק ולהדוף את ההמון. בסרטונים שהגיעו לידי N12 נראים השניים מוקפים בצעירים שמשליחים לעברם חפצים כשהם צועדים ברחוב, ולאחר מכן מותקפים שוב בתוך רכבם.

23.01.21

N12

ניידת נקראה לשכונת מאה שערים שבירושלים לאחר שהתקבל דיווח על אירוע אלימות במשפחה, בו האישה התריעה במוקד 100 שבעלה מכה אותה. לאחר שהגיע הכוח למקום, הם הותקפו באבנים ובחפצים שהשליכו עשרות תושבי המקום. שוטר אחד נפצע ונזק נגרם לניידת.

23.01.21

ynet
N12

עדויות רבות מגיעות לפיהן המגזר החרדי ממשיך להפעיל את מוסדות הלימוד שלו. הלימודים בחלק מהמוסדות מתקיימים כרגיל בהסוואה - וכמעט שלא מגיעים על כך דיווחים למשטרה. כדי להקשות על השוטרים לאתר תלמודי תורה פתוחים, התושבים הציבו בלא מעט מהם ברזנטים שמקיפים את כל המתחם - ודואגים לכסות את השער כך שלא יהיה ניתן לצלם מבחוץ ילדים משחקים. אודליה, תושבת מודיעין עילית, מסבירה כי "ברזנטים היו קיימים בחלק מהמקומות קודם, אבל עכשיו נראה שהתופעה מתרחבת. הם בוחרים לגדר את המתחם לעיתים בשתי שכבות, שחלילה השוטרים לא יקרעו ויראו מה קורה בפנים. גם הסיור של המשטרה לא מרגיש שיש פעילות בפנים ולכן לא אוכף."

23.01.21

ישראל היום

מאות חרדים התפרעו בהפגנות בירושלים שנערכו גם בכיכר השבת. כמה מהם שרפו פחים, השליכו חפצים, יידו אבנים וחסמו צירי תנועה באזור. בנוסף, הם פגעו בכלי רכב שעברו במקום, בתשתיות הדרך ובאתר עבודות תוואי הרכבת הקלה. כתוצאה מכך, שוטר נפגע בידו. שמונה חשודים נעצרו בגין חשד להפרות סדר. ברחוב בר אילן הושלכו אבנים לעבר קבוצת צלמים שהיו במקום, וצלם של העיתון "ידיעות אחרונות" נפצע כתוצאה מכך בעינו.

24.01.21

ynet

אוטובוס של חברת אגד בקו 72 שנסע בירושלים הותקף באזור כיכר השבת בירושלים. באירוע לא היו נפגעים, אולם כל חלונות האוטובוס נופצו. "כמו חיות, לא השאירו זכר," נשמע אומר הנהג שנשלח לגרור את האוטובוס בתיעוד שהגיע לידי ynet. נהג הגרר הוסיף: "בזמן האחרון כמעט כל בוקר אנחנו מקבלים חמישה-שישה אוטובוסים שהחלונות שלהם נופצו. לפני שבועיים עבדנו כל הלילה על אוטובוס שפינצ'רו אותו במהלך ההפגנה. הנהגים מתים מפחד להיכנס כשיש הפגנות והן מתלקחות בשניות. קומץ של מתפרעים מונע שירות מאנשים מבוגרים, ילדים קטנים, אימהות עם עגלות. כולם צריכים את השירות של אגד ועושים לנו נזק, זה יכול להיגמר באסון."

24.01.21

ynet
וואלה!

נהג בחברת "סופרבוס" בבית שמש הותקף בגז מדמיע בידי שני נוסעים שסירבו לעטות מסכות ולשלם. הם ריססו את הנהג בגז מדמיע - ונמלטו. בתום מרדף רגלי נעצר נער בן 14 בחשד למעורבות במעשה. הוא יובא היום לדיון בעניינו בבית המשפט. אתמול הושבתה התחבורה בסופרבוס מאז התקיפה ועד סוף היום. מאיגוד ועדי התחבורה ב"כוח לעובדים" המאגד את נהגי סופרבוס נמסר: "האמפתיה של העירייה, המשטרה והחברה אינם מספיקים. נהג שעולה על ההגה חרד היום לחייו ובצדק."

25.01.21

כאן-YouTube

כתבת כאן 11, הדס גרינברג, חושפת שרב מוכר בירושלים נלכד ע"י צייד הפדופילים אבי דוביצקי שהתחזה לנער בן 15. הרב יצר איתו קשר וניהל איתו שיחות בעלות אופי מיני בוטה שכלל פורנוגרפיה. למרות שהרב ידע על גילו של הנער, הוא המשיך להציע לו הצעות בעלות אופי מיני ואף הזמין אותו לביתו.

25.01.21

מעריב

המפכ"ל קובי שבתאי כונה 'היטלר' בכתובות נאצה בשכונת זיכרון משה בירושלים. טרם ידוע מי ריסס את הכתובות, אך משטרת ישראל פתחה בחקירת המקרה. בנוסף, במודיעין עילית אותר הבוקר גן ילדים שנפתח בניגוד לתקנות הקורונה. כוחות השיטור שהגיעו למקום נתקלו בעשרות מתקהלים שהחלו להפר את הסדר ולהתעמת עם השוטרים, תוך שהם חוסמים את הכביש ומונעים מהשוטרים לצאת מהאזור.

26.01.21

הארץ
N12

מאות חרדים השתתפו בחתונה שערכו חסידיות צאנז ותולדות אהרן בנתניה. לאירוע הגיעו 400 מוזמנים, ובמהלכו הצטרפו עוד מאות משתתפים שלא הוזמנו מראש. "המוזיקה הייתה בווליום גבוה, מאות הגיעו למקום ואין ספק שהמשטרה ידעה על האירוע מראש," אמר מקור באחת החסידיות ל"הארץ". בנוסף נערכו אירועים נוספים הקשורים לחתונה הזו. "גם על אירועי השבת המשטרה ידעה מראש, אבל לא ביצעה אכיפה," אמר המקור. מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, בעקבות חשד להפרת התקנות וקיום התקהלות אסורה והמונית במקום, נפתחה חקירה במשטרה. שני חשודים במעורבות בארגון האירוע עוכבו לחקירה בחשד למעשה העלול להפיץ מחלה."

26.01.21

וואלה!

המשטרה פיזרה חתונה שהתקיימה בכפר חב"ד בה נכח חולה קורונה מאומת יחד עם עשרות משתתפים בניגוד להנחיות. עם כניסת השוטרים החלו האורחים להימלט מהמקום ונרשמו כ-30 דו"חות לשאר משתתפי האירוע.

26.01.21

וואלה!

המשטרה פיזרה חתונה שנערכה בניגוד להנחיות בה השתתפו כ-100 אורחים באולם אירועים בביתר עילית. נרשמו דו"חות למשתתפים. כמו כן מארגן האירוע, התקליטן והחתן והכלה נקנסו בסך 5,000 שקלים. עוד נמסר כי בעל האולם זומן לחקירה.

29.01.21

ynet
ynet-facebook

אלפי חרדים השתתפו היום בהלוויית הרב משולם דוד סולובייצ'יק, בניגוד מוחלט להנחיות הסגר. אותו רב מת ממחלת הקורונה, והוא בן 99. באזור ההספדים ואף בדרך להר המנוחות לא נראה זכר לנוכחות המשטרה ברחובות המלאים במלווים. ממשטרת ישראל נמסר כי "פעלה להידברות מקדימה לצד היערכות מבצעית," וכי התבצעה אכיפה. צוותי תקשורת הותקפו, ובהם צלם ynet שרכבו נזוק.

■ ■ ■ הערה: יואל רזבוזוב כתב בדף הפייסבוק שלו על כך: "שם הממשלה לא אוכפת. היא חזקה רק עליכם, האזרחים הפשוטים ושומרי החוק, בערים בהן כמעט ואין קורונה."

29.01.21

N12
ישראל היום
וואלה!

אלפי חרדים השתתפו בהלווייתו של הרב יצחק שיינר, ראש ישיבת קמניץ בירושלים וחבר מועצת גדולי התורה מטעם דגל התורה, שנפטר אתמול בצהריים בגיל 98, וזאת לאחר שרק לפני שעות מספר נפטר רב אחר ובלווייתו השתתפו גם אלפי חרדים. אנשי עולם התרבות והאירועים מתכננים לערוך היום צעדת מחאה בתל אביב, שתצא מביתו של השר אמיר אוחנה לעבר כיכר רבין. מטעם מארגני התהלוכה נמסר כי הצועדים יישאו לפידים "במחאה על האכיפה הבררנית של ממשלת ישראל ומדינת ישראל, אשר פוגעת בציבורים רחבים במדינת ישראל ומשאירה מאות אלפי מעובדי תעשיית התרבות והאירועים ללא פרנסה כבר קרוב לשנה."

30.01.21

הארץ

עשרות רבות של מוסדות לימוד חרדיים ממשיכים לפעול בניגוד לתקנות הסגר. מדובר במוסדות השייכים לפלגים החרדיים הקיצוניים ובמוסדות של הזרם החסידי-מרכזי, שהמשיכו לפעול מתחילת הסגר. למרות שבשבועות האחרונים פועלים כוחות משטרה בשכונות המזוהות עם הפלגים הקיצוניים בבית שמש, אשדוד וירושלים - מרבית המוסדות נותרו פתוחים. כל זאת למרות שאושר בכנסת החוק המכפיל את גובה הקנסות למפרי תקנות הקורונה.

30.01.21

וואלה!
הארץ

מוסדות חינוך חרדיים נפתחו בניגוד להנחיות בירושלים ובבני ברק, גם לאחר אישור הצעת החוק להעלאת הקנסות במליאת הכנסת. בין היתר, תועדו תלמידים נכנסים למוסדות ללא הפרעה בשכונת רמות בבירה ובמוסד חינוכי לבנות ברחוב שאול המלך בבני ברק. בשבועות האחרונים - הפרת ההנחיות חלחלה לזרמים המרכזיים בחברה החרדית, שהצטרפו לפלגים הקיצוניים והאנטי-ציוניים.

01.02.21

וואלה!

מפגינים חרדים התפרעו, הבעירו פחים ויידו אבנים לעבר כלי רכב של צוות מכבי אש במהלך מחאה ברחוב שבטי ישראל בירושלים. כוחות משטרה ומג"ב שהוזעקו למקום הבחינו בנער בן 14 אוחז באבן בידו ועצרו אותו, ובתגובה ניסה לתקוף אותם.

03.02.21

ישראל היום

המשטרה חשפה ותיעדה חתונה רבת משתתפים שנערכה בבית ספר בבני ברק בניגוד להנחיות הקורונה. השוטרים הוציאו צו סגירה לבעל המקום, זימנו אותו לשימוע ופיזרו את ההתקהלות.

05.02.21

הארץ
הארץ
ישראל היום

עשרות מוסדות לימוד חרדיים ממשיכים לפעול בערים החרדיות בניגוד לתקנות הקורונה ומספר המוסדות הפתוחים אף גדל לעומת השבוע שעבר, כשתלמודי תורה מהזרם הליטאי שהיו סגורים עד כה החלו לפעול. כמו כן, פועלים היום מוסדות חינוך לבנים ולבנות השייכים לפלגים החרדיים הקיצוניים ולזרם החסידי-מרכזי. מוסדות הלימוד לבנות של הזרם הליטאי סגורים בשלב זה, כמו גם מוסדות החינוך של הזרם הספרדי-חרדי. כל זה קורה בזמן שהממשלה מתדיינת על אופן פתיחת מוסדות החינוך הממלכתיים.

05.02.21

N12
מעריב

אלפים השתתפו בהלווייתו של הרב חיים מאיר וואזנר, פוסק חרדי חסידי מבני ברק, שמת בגיל 83 - לאחר שחלה בקורונה. לקראת הלוויה נערכה המשטרה בכוחות גדולים ובהם כוחות יס"מ של משטרת תל אביב, אך רק לשם אבטחת האירוע. בסרטונים מהמקום נראים המשתתפים צפופים, ללא הקפדה על ההנחיות.

06.02.21

קשת

העיתונאי חיים אתגר הגיע אתמול בלילה לרחובות בני ברק בהם התקיימה הלוויה נוספת, ושם ערך ראיון עם עיתונאי אמיץ שהחליט להיות זה שמסקר את ההפרות בחברה החרדית הסגורה. תוך זמן קצר, אתגר וצוותו מצאו את עצמם עמוק בתוך התגודדות שנערכה במיוחד עבורם. עשרות חרדים הקיפו אותם, הביעו התנגדות לצילומים וחלקם אף נהגו באלימות כלפי הצוות שהגיעו לחשוף ולצלם את הנעשה. עד ראייה סיפר: "שפכו עליהם מים, זרקו שקי חול - לא הייתה להם ברירה והם ברחו לרכב של ההפקה. לפני שהספיקו לעזוב את המקום המתנגדים ניערו את האוטו, בעטו בו וחבטו."

07.02.21

קשת

צוות צילום שמצלם סרט חדש בכיכובו של מאור שוויצר, שמשחק בימים אלה בדרמת המתח של קשת "השוטרים", הותקף על ידי תושבים מקומיים בנתניה כשצילם בשכונה חרדית. התוקפים התנפלו על אנשי הצוות, העיפו להם את המצלמות וקראו לעברם קריאות גנאי. מאור שוויצר הגיע בתלבושת מהסרט והצליח להרגיז את תושבי השכונה, שקראו לעברו: "תוריד את הכיפה, מה אתה חרדי?"

08.02.21

וואלה!

אברהם בדמן בן ה-36 מת מסיבוך של נגיף הקורונה, ובבית הכנסת 'משכן שרגא' בשכונת רמות בירושלים, שבו נהג להתפלל, בישרו על מותו. באי בית הכנסת ביקשו להדגיש כי בדמן הקשיב למפיצי פייק ניוז נגד חיסון הקורונה, לפיו החיסון פוגם בפוריות ומשום כך נמנע מלקבל את החיסון.

12.02.21

ynet

משרד הבריאות הוציא "אזהרה לציבור" כנגד יובל הכהן אשרוב שמציג עצמו כרב ומטפל ברפואה אלטרנטיבית: "פרסומיו מהווים פרסום מסוכן ומטעה לבריאות הציבור והפרט." אשרוב (62) מתעסק ברפואה אלטרנטיבית כבר שלושה עשורים, תוך פרשנות מתורת הקבלה. הוא מרבה לעטוף את הפרשנות שלו במושגים רפואיים ולצטט ממסמכים רשמיים - תוך שהוא מציג את עבודתו כאובייקטיבית. בשבועות האחרונים הוא מפיץ ברשתות סרטונים שלו בתחפושת של שיעורים, שבהם הוא מסביר על "הסיכונים" שבחיסון, ואלה זכו למאות אלפי צפיות. ברבנות הראשית אמרו ל-ynet כי לפי הנתונים שנמסרו, גם לא ידוע על רב בשם זה, ובמשרד הבריאות מקפידים לכנותו בשמו: "יובל הכהן אשרוב אינו מחזיק ברישיון לעסוק ברפואה או במקצוע בריאות כלשהו - גם לא בפיזיותרפיה, ככל שדווח בתקשורת," נמסר.

■ ■ ■ הערה: אתר ynet מפרסם כי יש מי שמפרסם בראש חוצות שהוא מתנגד לחיסונים, כולל רב עלום שם, אבל בפועל מתחננים לחיסוני קורונה. את צאנם הם מפקירים. הרב יוסי ערבליך, יו"ר ארגון "למענכם", יצא בשבוע שעבר במבצע להגדלת מספר המתחסנים החרדים. "הייתה אליי פנייה מאחד האנשים שקוראים לעצמם רבנים," אמר ערבליך בראיון לאולפן ynet. "ראיתי כל מיני סרטונים שבהם הוא מסביר לציבור כמה גדולה הסכנה שכרוכה בחיסון הזה. ואז יום אחד אני מקבל ממנו טלפון והוא מתחיל להתייעץ איתי 'בשושו' ולשאול אותי מה דעתי על החיסון, מה אני יודע לספר ולומר לו על כך."

15.02.21

הארץ

עיתון הארץ מפרסם נתונים לפיהם מספר הדו"חות שחילקה המשטרה על הפרת תקנות הקורונה בסופי שבוע בסגר האחרון - מעיד על אכיפה לא שוויונית כלפי האוכלוסייה החרדית, ובערים החרדיות התנהלה אכיפה מינימלית. המשטרה התבקשה להעביר את הנתונים במענה לבקשת חופש מידע של עמותת "הצלחה", תוך התמקדות בעשר תחנות. כמה מהן ממקומות במוקדים חרדיים. ניתוח הנתונים מגלה כי האכיפה בשבתות בחלק מהערים החרדיות הייתה מינימלית. "כל בתי הכנסת היו פתוחים כרגיל בשבתות," סיפר ל"הארץ" אחד מתושבי העיר, "אף שוטר לא מעז להיכנס לבית כנסת בבני ברק בשבת, הם מבינים את ההשלכות. הכול היה כרגיל, יש כאלה שהקפידו ויש כאלה שלא, אבל אכיפה בשבת בבני ברק לא הייתה וגם לא תהיה. מה שמצחיק היה שבמוצאי השבת המשטרה הייתה מוציאה הודעות על כך שפשטו על מסיבות בראשון לציון, כשפה כל בתי הכנסת היו מלאים."

17.02.21

מעריב

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' גבי ברבש, שוחח הבוקר עם ניסים משעל ב-103FM אודות הירידה המעודדת בנתוני התחלואה בקורונה שנרשמה בימים האחרונים, וכן לקראת פתיחת המשק ביום ראשון והחשש מהתקהלויות בפורים. בראיון הוא אמר "חרדים, שכחנו מה היה פה בחודש האחרון? אין שליטה לממשלה בחרדים. הם עושים מה שהם חושבים לנכון. אגב, המציאות שם באמת לא נוראה כרגע. אנחנו רואים ירידה בתחלואה בקרב החרדים אפילו יותר מאשר במגזרים אחרים. אז צריך להסביר להם, ומי שמבין ואכפת לו יעשה את מה שצריך, ומי ששם ערכים אחרים קודם יעשה מה שהוא רוצה. הממשלה ממילא לא שולטת בהם, הם עושים מה שהם רוצים."

19.02.21

כאן

אישה שנלחמה על המשמורת של בתה, חשפה שאב בית הדין הרבני לשעבר בתל אביב, הרב דב דומב שדן בתיק שלה, הטריד אותה מינית לכאורה. הדיונים בבית הדין עסקו גם בחלוקת הרכוש בין ג' לבין הגרוש שלה. הרב דומב מכחיש את הטענות נגדו אולם ההקלטות לכאורה מוכיחות את ההפך. האישה סיפרה כי דומב קיים עמה שיחות בעלות תוכן מיני במשך תקופה ארוכה וכי הוא ניסה לבצע בה מעשה מיני. עוד ציינה האישה כי באחת הפעמים, דומב הגיע לביתה ויום למחרת עמד בראש הרכב שדן בגירושים שלה. השיחות בהקלטות קשות ומביכות. דומב נשמע כשהוא אומר "התנשקנו", "זה רק לטובתך שהילדה לא אצלך, את צריכה להירגע, זו הייתה ההחלטה הכי קשה שלי לקחת לך את הילדה, לא ישנתי בלילה." ג' מעידה כי במשך שנה קיבלה מאב בית הדין שיחות ארוטיות אל תוך הלילה. חדשות 'כאן' ציינו שבוצע אימות קול בין קולו של הרב הזה לבין הקול שבהקלטות ונמצאה התאמה.

20.02.21

קשת

גבר בעל חזות חרדית הטריד מינית נשים בתחנות אוטובוס בבאר שבע. לאה, סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון, בת 28, סיפרה על מקרה שאירע לה בסוף השבוע האחרון: "סיימתי לעשות קניות וחיכיתי לאוטובוס. פתאום, גבר כבן 50 חבוש בכיפה לבנה גדולה נעמד מאחורי התחנה. לא ייחסתי לזה שום חשיבות עד שלפתע הוא צעק צעקות מוזרות, הסתובב ואז הפשיל את המכנסיים ונגע בעצמו. כמעט התעלפתי וברחתי, מרוב לחץ נפלה לי אחת השקיות וכל הפירות והירקות התפזרו. בחיים לא קרה לי דבר כזה. הוא גם יכול לתקוף ילדות קטנות. מישהו צריך לטפל בו." שוטרי משטרת באר שבע הצליחו לתפוס את החשוד והוא מובא לדיון בבית המשפט להארכת מעצרו בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים. משטרת באר שבע אף יצאה בפנייה לכל בחורה שהוטרדה על ידי הגבר המתואר לבוא ולהגיש תלונה בתחנה.

22.02.21

ynet

כניסתם של 20 חרדים מארצות הברית, שנחתו בנמל התעופה בן גוריון, סורבה על ידי נציגי רשות האוכלוסין וההגירה לאחר שהתגלה כי הגיעו ארצה עם אישורים מזויפים של ועדת החריגים הדרושים לשם כניסה לישראל. שלומי, שהגיע לישראל עם טיסת UA90 של חברת יונייטד יחד עם 240 נוסעים נוספים, מחה על כך שהוא נאלץ להמתין כשבועיים עד שקיבל את האישור המיוחל לחזור למשפחתו בישראל והודאג מהזיוף: "אם הם זייפו את מסמכי ועדת החריגים, מי יכול להבטיח שהם לא זייפו גם את טפסי בדיקות הקורונה? זאת שערורייה."

23.02.21

הארץ

עיתון "הארץ" מפרסם שעיריית שדרות מימנה פעילות לחג פורים שבמסגרתה הופצו, בניגוד לחוק, מסרי תעמולה לטובת מפלגת ש"ס והעומד בראשה - השר אריה דרעי. במסגרת חגיגות פורים מימנה העירייה "משאית שמחה" שעברה בין השכונות בעיר וניגנה מוזיקה חגיגית. תיעוד שהגיע לידי "הארץ" מראה כי במסגרת הפעילות נוגן גם ג'ינגל בחירות, כאשר על המשאית נמצא חבר מועצת העיר, איש מפלגת ש"ס, דורון טקטוק. טקטוק נצפה גם מחלק מתנות לילדי העיר. מפלגת ש"ס מסרה בתגובה כי "מדובר ביוזמה פרטית שהמפלגה לא ידעה עליה." טקטוק טען כי "אינו יודע על מה מדובר." בעירייה טענו כי השמעת התעמולה הייתה בהחלטת הנהג ולא תואמה עמם.

24.02.21

מעריב

זמן קצר לאחר שהרב אליעזר ברלנד השתחרר למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני, חסידיו ותומכיו מצליחים לעורר את כעסם של תושבים בבניינים הסמוכים למקום מושבו החסוי לכאורה בזיכרון יעקב. לאחר הגעתו למשכן החדש, הגיעו לסביבתו עשרות חסידים ומאמינים, שהתקבצו ברחוב ובבניינים הסמוכים, תוך שהם מהווים מטרד לתושבים המקומיים. "מה שקורה כאן לא יעלה על הדעת. החסידים שלו מרשים לעצמם לנהוג בבנייני המגורים כבשלהם. הכניסו מזוודות לארון החשמל של הבניין לאחסון, הביאו עגלות ילדים, בלגן גדול," סיפר אחד השכנים. שכנה אחרת סיפרה: "שלשום כבר הייתה הפגנה ראשונה, שהחלה בדייר שקרא ברמקול לסלק את הרב ואמר: 'אנסים לא יהיו אצלנו בשכונה, תוציאו את החלאה הזאת מפה.' החסידים של ברלנד החלו להתעמת איתו." "החיים שלנו הפכו לגיהנום," סיפרה שכנה. "הם גם עושים את הצרכים שלהם בחדרי המדרגות ובחצרות. היום מצאתי חיתול מלא בצואה על הווישרים של האוטו."

26.02.21

וואלה!
כאן

אלפים השתתפו ב"טיש" שנערך בבית המדרש של חסידות גור בירושלים, זאת בניגוד להנחיות הממשלה. בחסידות טוענים כי כל המשתתפים מחוסנים ומחלימים.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

08.01.21

ישראל היום

הרב דניאל עשור העלה סרטון לרשת ובו טען שחיסון קורונה גורם להומוסקסואליות: "כל חיסון שנעשה על ידי מצע עוברי, ויש לנו הוכחות לזה, גורם לנטיות הפוכות. חיסונים... לוקחים אותם ממצע עוברי, וגם פה, ולכן זה יכול לגרום לנטיות הפוכות... לוקחים את זה מעוברים שהפילו אותם בכוונה... הרגו אותם ולקחו מהם רכיבים מסוימים." בנוסף, במגזר החרדי מופצים שקרים גסים לגבי החיסון, הכוללים, בין היתר, טענות לקונספירציה בין הממשלות לחברות התרופות, חשש מעקרות, שמועות על תופעות לוואי מסוכנות ועד לטענות הזויות יותר על שינוי מכוון ב-DNA ומטרה גלובלית לדלל את אוכלוסיית העולם.

17.01.21

ynet
N12

התחלואה במגזר החרדי מרקיעה שחקים אך אחוז המתחסנים נמוך: בבני ברק 4,844 חולים פעילים, במודיעין עילית 3,198 וגם בביתר עילית ובאלעד יותר מאלף חולים פעילים. שיעור החיוביים לקורונה בערים החרדיות הללו עומד על בין 20 ל-24 אחוזים - אבל שיעור המתחסנים במנה הראשונה נמוך בהרבה מהממוצע הארצי. למעשה, באף אחת מאותן ערים שיעור המתחסנים אינו גבוה מעשרה אחוזים. בביתר עילית הוא עומד על פחות מ-4%.

19.01.21

ynet

הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אסרה לפרסום תשדירים של עמותת 'הלל' שעוזרת ליוצאים מהחברה החרדית וזקוקים לסיוע במגורים ובהשלמת השכלה. לטענת הרשות, המסרים הנשמעים בהם "שנויים במחלוקת" ופסולים לשידור - אף שאינם כוללים אמירות בזכות היציאה ולא מעודדים שינוי של אורחות החיים. עו"ד יוסי עבאדי (משרד עורכי הדין מיתר), המייצג את העמותה בהתנדבות, טען כי הקמפיין איננו כולל ביטויים או מסרים שנויים במחלוקת, ויעיד על כך אישורו על ידי תחנות ציבוריות אחרות. "עצם הסיוע לאנשים בשעת משבר אינו יכול להיות שנוי במחלוקת," כתב, וכראיה לכך ציין שפעילות הלל מתוקצבת, בין היתר, על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והמוסד לביטוח לאומי.

■ ■ ■ הערה: עמותת 'הלל' הגישה עתירה לבג"ץ בנושא נגד הרשות השנייה. (דה-מרקר)

29.01.21

ynet

ynet מדווח על אכיפה בררנית בוטה כנגד אוכלוסייה חילונית בתל אביב. בזמן שבירושלים משתתפים אלפים בהתקהלות המונית באין מפריע, המשטרה נוקטת ביד קשה נגד אזרחים שיוצאים לבדם או בקבוצות קטנות למרחב הציבורי ליד הבית, וזאת בהתאמה מוחלטת להנחיות. לפי תקנות הסגר, לאדם מותר לשהות במרחב הציבורי במרחק של עד קילומטר מהבית, ומותרות התקהלויות של עד עשרה אנשים במרחב הפתוח. "כשראיתי את ההתקהלות בירושלים הרגשתי שצוחקים לי בפנים," אמר אמיר שמתגורר ברחוב בוגרשוב - גם כן במרחק של פחות מקילומטר מהכיכר. "כבר כמה שבועות שהמשטרה לא מאפשרת למי שגר קרוב לפה לשבת במקום גם כשהכיכר די ריקה, ומצד שני אלפים מתקהלים בירושלים בלי אכיפה בכלל. אי אפשר להבין ולקבל התנהלות כזאת."

01.02.21

N12

חלקים בממשלה העלו את הדרישה להמשיך בסגר הרמטי על ערים אדומות גם כששאר המדינה תצא מן הסגר. חלק ניכר מהערים האדומות הן ערים חרדיות כגון בני ברק, ירושלים, מודיעין עלית ועוד, ובכירים בסיעות החרדיות אומרים חד וחלק שלא יסכימו לכך. "לא נשב בבית בזמן שכל המדינה יוצאת וחוזרת לשגרה, כדי לתת כמה נקודות לקמפיין בחירות של מישהו," אמרו חברי כנסת חרדים.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

01.01.21

ynet
N12

לקראת סגר שלישי על כלל האוכלוסייה בישראל, מתגלה כי שיעור החולים בערים החרדיות גדול באופן מובהק משאר האוכלוסיות וכן גדול משיעורם באוכלוסייה, ולמרות זאת, כל ישראל נכנסת לסגר מהודק. שיעור הבדיקות החיוביות בערים השונות בשבוע האחרון מראה את הפערים הגדולים. הערים שציון הרמזור שלהן הוא הגבוה ביותר הן חרדיות - מודיעין עילית (10 בציון הרמזור, 17% חיוביים) וביתר עילית (10 בציון הרמזור, 24% חיוביים). גם בערים אחרות שבהן מוקדים חרדיים בולטים שיעור הבדיקות החיוביות גבוה - 15% בבני ברק, 16% באלעד, 12% בירושלים ו-10% בטבריה ובערד. גם ביישובים ערביים רבים שיעור החיוביים דו-ספרתי. בנצרת, העיר הערבית הגדולה ביותר, 15% חיוביים. לעומת זאת, בערים אחרות שיעור החיוביים בשבוע האחרון נמוך בהרבה. בחיפה, פתח תקווה, באר שבע, ראשון לציון, חולון ונתניה - 5% מהבדיקות יצאו חיוביות, בראשון לציון וברמת גן 4% ובתל אביב - רק 3% חיוביים.

01.01.21

ynet
הארץ

ראש הדסק החרדי ב"מגן ישראל", אלוף (מיל') רוני נומה, הציג נתונים עדכניים ולפיהם 26% מהחולים ביממה האחרונה הם חרדים - יותר מפי שניים ממשקלם היחסי באוכלוסייה. הוא הוסיף שקצב ההידבקות במגזר נמצא בחודש האחרון במגמת עלייה מטרידה. גם שיעור המאומתים מקרב הנבדקים בציבור זה הוא הגבוה ביותר - 15%, לעומת 11% בחברה הערבית ו-4% בכללית. "צריך לטפל פה בפעולות חירום," אמר נומה, אך הדגיש כי "רמת התחלואה לא הגיעה עדיין לזו שהייתה במהלך חגי תשרי." כשנשאל האם יש קשר בין זה לבין כוחם הפוליטי של החרדים, השיב: "בוודאי שהכול משפיע, אתם חיים בירח? בוודאי שהדברים האלה קשורים. כולנו בתוך מערכת הרבה יותר מורכבת של בחירות והדברים האלה משפיעים. מי שיגיד שזה לא משפיע - חוטא לאמת."

12.01.21

הארץ

מניתוחים שנערכו עבור "הארץ" מתוך מדד הדמוקרטיה השנתי שעורך מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, עולה כי המתח בין הציבור החרדי לחילוני ובין החברה החרדית לרשויות בולט במיוחד על רקע משבר הקורונה. מהנתונים עולה כי רוב החרדים מרוצים לחיות בישראל: 92% מהחרדים ומהדתיים השיבו כי ישראל היא מקום שטוב לחיות בו. בקרב מסורתיים עמד הנתון על 80% ובקרב החילונים על 65% בלבד. על השאלה אם יש איזון נכון בין הרכיב היהודי במדינה לבין זה הדמוקרטי, השיבו 72% מהציבור החרדי כי הרכיב הדמוקרטי חזק מדי.

יומן חופש