הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 170: מרץ-אפריל 2020

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

הקורונה כקרדום לחפור בו:
משרד המדע מציג: קורסים בזום בהפרדה מגדרית, גם לבני שמונה
ההפקרות - והמרדף: האכיפה הבררנית של הגבלות התנועה
חיסון לקורונה? בדקנו מה עומד מאחורי מודעה בבני ברק שהומצאה תרופה לנגיף. האזינו
בשמו של הרב קנייבסקי: כך גורמים לאנשים לשלם בתמורה להגנה מקורונה
הפתרון של ליצמן לקורונה: המשיח
הקיצוניים משוכנעים: הקורונה - באשמת הנשים
וגם:
הסיבה האמיתית להתבצרות של ליצמן במשרד הבריאות - ואיך ייראה משחק הכסאות של השרים
עדויות חדשות חושפות: השר ליצמן התפלל בניגוד להנחיות משרד הבריאות

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

25.04.20

ynet

קצין בכיר הורה לגורמי פיקוד העורף המתפעלים את מלוניות הקורונה לנתק את הטלוויזיה במלוניות המיועדות לחולים ולמבודדים חרדים. את ההוראה נתן הסגן הצבאי לעוזר שר הביטחון לענייני התגוננות, תת-אלוף דורון לוין, וזאת לאחר ששר הפנים אריה דרעי פנה לשר הביטחון נפתלי בנט בדרישה לנתק את הטלוויזיות. בעקבות ההוראה, טענו כאמור חלק מהאורחים במלונות כי מדובר בכפייה, שכן הם צופים בטלוויזיה בביתם. בעקבות התלונות, שהגיעו בשעות הערב לבכירים במשרד הביטחון, הוחלט להתערב ולפעול רק אם האורח ביקש.

■ ■ ■ הערה: כפייה דתית חרדית על חרדים. חשבנו שימי המשיח הגיעו.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

27.03.20

דה-מרקר
N12

חגי עמית, כתב הארץ חושף את הסיבה שליצמן לא מוותר על השררה במשרד הבריאות: 'שר הבריאות, יעקב ליצמן, התבצר בלשכתו וסירב לפנות אותה גם תמורת הצעה אטרקטיבית לכהן כשר הבינוי והשיכון. ביהדות התורה הסבירו כי ליצמן כבר בקיא בחומר, ואינו מעוניין להתחיל ללמוד משרד חדש. זהו אינו הסבר מספק להתעקשות הזאת. ההתבצרות הזאת מוסברת בחשש שעזיבה בעת הזאת תהיה נטילת אחריות על כשלים בטיפול במשבר קורונה.' עם זאת ברור כי ליצמן אינו מנהל המשבר ולכן הכתב מעלה סיבה נוספת: 'אחרי תשע שנים במצטבר שבהן הוא חולש על משרד הבריאות, יש כיום עשרות אם לא מאות חברי חסידות גור שהמשרות שלהם במשרד הבריאות תלויות בהמשך כהונתו בתפקיד. יהדות התורה אינה יכולה להרשות לעצמה לאבד את המשרד. מבחינת ליצמן לא מדובר בבחירה כי אם בהוראה של האדמו"ר מגור.'


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

20.04.20

הארץ

מרכז "דיגיטלי" שמפעיל משרד המדע בבני ברק פרסם קורס מקוון לבניית מצגות, שמשרד המדע מציע בתקופת המאבק בנגיף הקורונה. אחת האימהות ביקשה לרשום את בנה, אולם הוא התחרט ולכן ביקשה לרשום את בתה בת השמונה לאותו הקורס. "לא, הקבוצה הזאת פתוחה רק לבנים," ענה הנציג. כשהתעקשה לרשום את בתה לקורס, הוא שאל: "היית רוצה שאשה נשואה תהיה בקבוצה עם גברים?" "כן, בהחלט יש לנו קורסים בהפרדה," ענתה מנהלת מרכז "דיגיטלי" בבני ברק, דסי מתן, לאם שביקשה לברר על אופן העברת קורסים לבניית מצגות לילדים בני שמונה עד 12. לעומת זאת, בשיחה עם "הארץ" אמרה מתן כי מדובר במקרה חד-פעמי, שנובע מ"ביקוש מטורף של בנים".


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

03.03.20

הארץ

שופט העליון בדימוס, אורי שהם, הורה לשר לשירותי דת יצחק וקנין להעמיד לדין משמעתי את הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, בשל תלונה שהגיש יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, על כך שהרב יוסף כינה את יוצאי חבר העמים "שונאי דת, קומוניסטים, גויים גמורים". "אין ספק כי האמירות המיוחסות לו הן בניגוד גמור לכללי האתיקה לדיינים, הקובעים כי דיין ימנע מלהביע בפומבי דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו ושנוי במחלוקת ציבורית," כתב שהם.

06.03.20

ישראל היום
N12

ראש ישיבת "כיסא רחמים" ומבכירי הרבנים החרדים-ספרדים, הרב מאיר מזוז, טען בנאום ביזארי במוצאי שבת האחרון כי ההתפרצות העולמית של נגיף הקורונה קרתה בגלל מצעדי הגאווה: "מצעד נגד הטבע, ומי שעושה דבר נגד הטבע, מי שברא את הטבע מתנקם בו."

■ ■ ■ הערה: כל אחד מוצא את האשם שלו: 'בגלל הקורונה: גל אנטישמיות בארה"ב' (N12), 'שקרי ה-BDS: "ישראל אשמה בהתפשטות הקורונה"' (ישראל היום) - מוזמנים למצוא את ההבדלים.


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.03.20

N12

דוד ברוקנר הוא כוכב ילדים חרדי די מצליח המוכר יותר במגזר החרדי בשמו 'דוד החקיין'. בנוסף על היותו שחקן ובדרן, ברוקנר הוא גם עבריין מין מורשע שישב בכלא על עבירות של מעשים מגונים בקטין. לפני כמה ימים התפרסמה מודעה לפיה ברוקנר אמור להופיע בבית כנסת בשכונת קטמון בירושלים, במופע המיועד לילדים. בעקבות מחאת ההורים והפרסומים, כל האירועים שנקבעו לדוד החקיין עם ילדי הקטמונים בוטלו. "לא יאמן שהוא עדיין ממשיך לנסות ולחתור למגע עם ילדים. אסור לתת לזה לעבור!" כתבה אחת האימהות בעמוד הפייסבוק שלה. "אוי ואבוי שלא יבוא לפה!" כתב הורה אחר בקבוצת הווצאפ השכונתית, ואחר הוסיף: "אנא, לשלום ילדי השכונה בטלו את האירוע."

03.03.20

הארץ

אזרח החזיר לרשות העתיקות כדור בליסטרה בן אלפיים שנה, 15 שנים לאחר שנגנב ע"י שני בחורי ישיבה מאתר ארכיאולוגי בעיר דוד בירושלים - לאחר שחשש ש"סוף העולם קרוב" בשל מגיפת הקורונה.

06.03.20

N12

כתבת ערוץ 12, אדווה דדון, פרסמה כתבה במהדורה המרכזית על עו"ד הילל בבייב, אדם חרדי. בכתבה היא חושפת עדויות של אנשים, חלקם קשישים, שהלינו עליו כי הוא הבטיח לעזור להם במישור המשפטי ודרש סכומי כסף גדולים. לאחר שקיבל את מבוקשו הוא נעלם.

16.03.20

N12

למעלה מ-200 בחורי ישיבה מחסידות גור התקבצו בישיבה 'חידושי הרי"מ' שברחוב נמירובר בתל אביב, בניגוד מוחלט להנחיות משרד הבריאות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. בעקבות דיווח על ההתקהלות, הגיעה המשטרה ופיזרה את בחורי הישיבה במקום. לחסידות גור משתייך גם שר הבריאות ליצמן, שאמון על בריאות הציבור בימים אלה בהם מתפשטת מגיפת הקורונה ברחבי המדינה. נוסף על כך, במהדורה המרכזית של ערוץ 12 פורסם תיעוד מחתונה חרדית שהתקיימה אמש בבית שמש. בתיעוד נראים כ-200 בני אדם מצטופפים בניגוד להנחיות. בעקבות האירוע, המשטרה עצרה חשוד שארגן את החתונה ופתחה נגדו בחקירה.

16.03.20

וואלה!

לאחר שנחשף בוואלה! NEWS בחודש שעבר כי הרב ברלנד הציג לעורך דינו מכתב הסמכה מזויף, ולאור זאת העו"ד הציג את המסמך המזויף לכאורה במשפטו של הרב ברלנד - המשטרה פתחה בחקירת המסמך ובמהלכה נגבו עדויות, ובהן של עו"ד עמנואל קאלוב, חסיד של ברלנד, שחתם על המסמך כ"העתק נאמן למקור" - חתימה שעשויה להיחשב עבירה פלילית שדינה מאסר.

17.03.20

N12

יותר מ-400 מחסידיו של אליעזר ברלנד הגיעו אל סמוך לחומות כלא גבעון, שבבית המעצר ניצן הצמוד למתקן שבו מוחזק ברלנד. מאות החסידים, שהגיעו באוטובוסים וברכבים פרטיים, שרו ורקדו מול חומות הכלא תוך התעלמות מהוראות משרד הבריאות האוסרות על התקהלות כה גדולה. המהומה במקום נמשכה עד שהגיעו שוטרי יס"מ ופיזרו אותם.

20.03.20

N12
ynet

שוטרים ופקחים של משרד הבריאות שהגיעו לאכוף את הצו שמונע פתיחה של בתי עסק - הותקפו על ידי תושבי מאה שערים. הם קיללו את הצוות וקראו לעברם "נאצים". מתברר גם שכשהצוותים הגיעו והתכוננו לכניסה לשכונה, עברה הודעה בקבוצות הוואצאפ הפנימיות של התושבים וכל העסקים נסגרו מייד.

20.03.20

ynet

חתונה שהתקיימה בעיר החרדית אלעד בניגוד להנחיות, פוזרה ע"י המשטרה. כ-300 בני אדם נכחו באירוע, שהתקיים ברחוב, וזאת בניגוד לתקנות שעת החירום הדורשות התכנסות של עד עשרים איש לחופה, במרחק שני מטרים זה מזה. מארגן החתונה קיבל דו"ח בסך 5,000 שקלים. בנוסף, בשכונת מאה שערים בירושלים, שלושה בני אדם נעצרו ושוטר אחד נפצע קל בראשו לאחר שכוחות המשטרה הגיעו אחר הצהריים לשכונה, על מנת לסגור בתי עסק מתוקף צו הבריאות. רבים מהעסקים בשכונה המשיכו לפעול בניגוד לתקנות. השוטרים נתקלו בזריקת אבנים ובקללות וכינויי גנאי, בהם "נאצים".

24.03.20

ynet

למרות הסכנה הכרוכה בהתקהלות, אברהם הכט, חבר מועצה בעיר החרדית מודיעין עילית, מצהיר כי הוא והפלג הליטאי ירושלמי, הציבור שאותו הוא מייצג - מתעקשים להמשיך להתפלל בבתי הכנסת ולקיים לימודים במוסדות החינוך בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ומסביר כי מוטב למות מאשר לבטל את התפילות במניין ולסגור את הישיבות. תושבים בעיר המתנגדים לדברים, טענו כי אותה קבוצה הופכת עצמה לחבורה של מתאבדים ורוצחים, אך הדגישו כי מדובר במיעוט קטן וקיצוני שאינו מייצג את הציבור הרחב במודיעין עילית.

■ ■ ■ הערה: הרב גודי סילמן, מבכירי עיריית בני ברק, תקף בשיחה עם ישראל היום את אנשי "הפלג הירושלמי" הקיצוני, שארגנו והשתתפו בהלוויה שהתרחשה: "אם הם רוצים למות בינם לבין עצמם - בבקשה, אך בשום פנים ואופן לא נאפשר להם לסכן את החברה בישראל. זה מחדל של המשטרה שלא עצרה את זה בכוח ולא ניסתה למנוע את זה."

27.03.20

N12

בזמן הסגר על תושבי ישראל, לאור משבר הקורונה, בבני ברק ובירושלים ישנן קבוצות מהפלגים הקיצוניים הממשיכות בשגרת חייהן, כאשר בו בזמן האכיפה ביישובים החילוניים נמשכת ביתר שאת. בסוף השבוע האחרון פרסם משרד הבריאות את נתוני ההדבקה לפי אזורים, שהצביעו על כך שהתפשטות המגפה חריפה יותר ביישובים עם קהילות חרדיות גדולות. על רקע הנתונים האלה, שהציבו את ירושלים ואת בני ברק בראש הרשימה - תיעודים שהצטברו בסוף השבוע האחרון מאותם אזורים מוכיחים כי חרף ההנחיות של משרד הבריאות - שמחייבות את כל הציבורים - האכיפה בשטח היא בררנית מאוד, וזאת לרעת הציבור החילוני. בעקבות כך, הודיע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שייכנס לדיון חירום את המשטרה. באותו דיון שנערך בצהריים השר ביקר בחריפות את המשטרה ונזף בשוטרים: "אתם עושים עבודה מצוינת ואז מגיעה אמש ההלוויה בבני ברק והכל יורד לטמיון. מה הציבור יחשוב - שיש איפה ואיפה באכיפה המשטרתית?"

■ ■ ■ הערה: במהדורה המרכזית (N12) פורסם כי "כמחצית מחולי הקורונה המאושפזים בשורת בתי חולים מרכזיים ברחבי הארץ - הם חרדים." וגם בכירים במשרד הבריאות שוקלים לכפות סגר על שכונות חרדיות (N12). מירב אורלוזורוב כתבה: "ישראל נדחפת לסגר מלא - בגלל החרדים" (דה-מרקר)

27.03.20

N12

שלושה שוטרים שאכפו את תקנות הקורונה בשלושה אזורים שונים בירושלים - הותקפו, נפגעו ונזקקו לטיפול רפואי. שוטר אחד הגיע לאכיפה שגרתית בשכונת רוממה החרדית בעיר, נדקר ממספריים שנזרקו עליו מקומה חמישית, ונזקק לתפרים בכתף. שוטר אחר נפגע בראשו מאבן בשכונת מאה שערים, ועוד שוטר נפגע בידו בזמן אכיפת התקנות במזרח העיר.

28.03.20

N12
ישראל היום

צוות מד"א שהגיע לקחת דגימת קורונה בשכונת מאה שערים בירושלים - הותקף ונרגם באבנים, כי על בגדיהם הופיע מגן דוד. חובש מתנדב שיצא מהבניין בו נלקחה הדגימה - נפגע ממספר אבנים שהושלכו עליו על ידי דיירי השכונה. החובש נפגע, למרבה המזל, קלות בכתפו, ובנוסף נופצה שמשת הרכב שמשרת את מד"א לביצוע דגימות קורונה ונזק נגרם גם לפח.

29.03.20

ynet

כוח משטרה שערך סיור בשכונות החרדיות בבית שמש, במסגרת המאמצים לאכוף את הנחיות הממשלה למניעת התפשטות נגיף הקורונה, ספג קללות וקריאות נאצה מפי מבוגרים וילדים שעמדו במרפסות הבתים. שוטר שתיעד את מפגן השנאה מתוך הניידת, העיר בציניות: "אחלה ברכות קיבלתי."

30.03.20

N12

ילד שתועד בבית שמש נראה מגדף את השוטרים וקורא להם "נאצים" - ולאחר מכן משתעל לעברם בהפגנתיות. התיעוד צולם בבית שמש במהלך פעילות אכיפה של המשטרה. לא מדובר בתופעה ייחודית לבית שמש: שוטרים דיווחו שנתקלו בתופעה הזו גם בפעילות המוגברת השבוע בשכונות מאה שערים וגאולה בירושלים, לרוב מצד ילדים ונערים.

31.03.20

דה-מרקר

העיתון דה-מרקר פרסם כי ועדת הרבנים שמפקחת על הסלולרי דרשה כי תתאפשר לה גישה מלאה לשירותי תוכן בטלפונים הכשרים, כולל האזנה לקבוצות שיח סגורות בשירות המכונה "וואצאפ קולי", ובמקרים מסוימים היא אכן מבצעת האזנות לשירותים קוליים כאלה ללא ידיעת המשתמשים.

31.03.20

דה-מרקר

ניתוח של יומני שר הבריאות ליצמן לשנים 2017 ו-2018, שהגיעו לידי עמותת הצלחה, חושף את העובדה כי ליצמן לא תיפקד בשנים אלה רק כשר הבריאות של מדינת ישראל. הוא ניצל את תפקידו לפעילות אינטנסיבית ובלתי פוסקת שמרוכזת במטרה מרכזית נוספת: דאגה כלכלית לקהילה אליה הוא משתייך - חסידות גור. ניתוח הפגישות המופיעות ביומן של ליצמן מעלה כי הוא הקדיש מאות שעות פגישה לנושאים הקשורים לענייניה הפנימיים של החסידות. בין היתר תיווך בין אנשי עסקים מהחסידות לבין פקידי מדינה בכירים ובכירי המשק הישראלי; עסק בניהול גמ"ח בית ישראל - עמותה שהיא מעין בנק הלוואות פנימי של החסידות; קידם את ענייני בית המדרש החדש של החסידות - שמשמש גם בית האדמו"ר מגור; ועוד.

■ ■ ■ הערה: אנשיל פפר כתב מאמר על כך שכותרתו: 'עבורכם הוא שר הבריאות. עבור הציבור שלו הוא נציג האדמו"ר, והוא לא עובד אצלכם' (הארץ)

31.03.20

ynet

הבוקר הקימו כמה עשרות מאנשי הפלג הירושלמי מניין ובית מדרש ברחוב יהודה הנשיא במודיעין עילית, לאחר מספר פעמים שעשו זאת במהלך השבוע האחרון. השוטרים שמקיימים סיורים באזור הגיעו למקום כדי לפזר את הצעירים, ו"זכו" למטר קללות וגידופים מעשרות תושבי הבניינים הסמוכים.

31.03.20

ישראל היום

הרב בארי פרוינדל שוחרר מהכלא לאחר שריצה כמעט חמש שנות מאסר, בשל התפרצות הקורונה. פרוינדל הורשע בשנת 2015 לאחר שהודה ב-52 סעיפי אישום של עבירות מין, לאחר שצילם טובלות במקווה ללא ידיעתן. אחת מהקורבנות הביעה התנגדות לשחרור - בשל העובדה שהוא יתקיים לפני חג הפסח. "השחרור, שיאפשר לפרוינדל לחגוג בחופשי את חג החירות - הוא סטירה בפרצופן של הקורבנות," הסבירה המתנגדת לביטאון היהודי-אמריקני פורוורד.

31.03.20

מעריב
N12

מהדורת החדשות של ערוץ 12 פרסמה עדויות לפיהן קיים חשד כי שר הבריאות, יעקב ליצמן, שאובחן בעצמו כחולה בנגיף הקורונה, הפר את ההנחיות שפרסם המשרד שהוא עצמו ממונה עליו, והלך להתפלל מחוץ לביתו בניגוד להנחיות. על פי הדיווחים, השר השתתף בתפילה בביתו של חסיד גור, ביום שבת האחרון ה-28 במרץ, שלושה ימים לאחר שההנחיה של משרד הבריאות, על פיה "לא יתפלל אדם במקום שאינו מקום מגוריו, אלא אם כן התפילה במקום פתוח" - נכנסה לתוקפה.

01.04.20

ynet
ישראל היום

תושבי היישוב הדתי רכסים הפרו שוב ושוב את התקנות והמשיכו להתפלל במניין ללא שמירת מרחק. במשטרת זבולון גילו כי בכל פעם שהגיעו השוטרים לבדוק את בתי התפילה ביישוב, הצליחו המתפללים (כנראה בעזרת מלשינים) להתפזר לפני בוא המשטרה. מפקד תחנת זבולון ובלש נוסף התחפשו לדתיים, הצליחו לתפוס את המתגודדים ועיכבו אותם לחקירה. כעבור זמן קצר חודשה התפילה והמשטרה נאלצה לשוב ולקנוס את מפרי החוק.

01.04.20

מעריב
N12

חולה קורונה מאומת שהה בישיבת פונוביץ בבני ברק במחיצתם של 16 בני אדם נוספים, כך עלה מדיווח של המשטרה. במשטרה ציינו כי הוא ידע שהוא חולה, אך הגיע להתפלל במקום למרות זאת. בישיבה נוספת בעיר נמצאו 18 מתפללים נוספים אשר עברו על הגבלות ההתקהלות ולכולם נרשמו דו"חות.

01.04.20

ynet

בבית הכנסת "בית ישראל" בירושלים, ברחוב שבו מתגורר שר הבריאות יעקב ליצמן שחלה בקורונה, מתעלמים מההנחיות של משרד הבריאות שאסרו כבר לפני כשבוע וחצי על התגודדות והתקהלות. כתב ynet תיעד התגודדות כזו: לאחר שנודע כי מתפללים בבית הכנסת שבשכונת עזרת - נחשפו לנשא קורונה מאומת - אולי ליצמן, המתגורר במרחק כמה בניינים משם ומתפלל שם מעת לעת - והם מחויבים לשהות בבידוד - השתתפו עשרות גברים וילדים בתפילת מנחה ציבורית במקום.

02.04.20

N12

דוגמים של מד"א, שנכנסו ברכב של עיריית ירושלים לשכונת מאה שערים כדי לבדוק תושבים, הותקפו במוטות ברזל. אחד מאנשי הצוות נפצע קל בראשו מחבטה של מוט ברזל. לרכב העירייה נגרם נזק קשה. גם בבני ברק נרשמה דריכות לקראת עימותים אפשריים. מוקדם יותר השבוע הותקף צוות של מד"א באבנים באותה השכונה.

04.04.20

N12

המשטרה פשטה על שני בתי כנסת בשכונת הבוכרים ובמאה שערים בירושלים, שפעלו בניגוד להנחיות. בכל בית כנסת השוטרים איתרו כ-30 מתפללים. מהמשטרה נמסר כי פעילות האכיפה נמשכת ברחבי העיר, על מנת לוודא שכלל האזרחים נשמעים ומקיימים את ההנחיות.

05.04.20

ישראל היום

אחד ממנהיגי הפלג הירושלמי הקיצוני קרא בגלוי להפר את החוק ולקיים מניינים בניגוד מוחלט להוראות משרד הבריאות ואף בניגוד להצהרות אחרות מאותו הפלג בדיוק. במאמר שפורסם בעיתון הפלס, ששייך לפלג הירושלמי, פרסם הרב אשר הכהן דויטש, ממנהיגיה הבולטים של הקבוצה הקיצונית, כי יש לקיים את הוראות הרופאים, אבל כן לפתוח את בתי הכנסת.

05.04.20

N12

חיילים בפיקוד העורף שחילקו חבילות מזון לתושבי בני ברק לקראת חג הפסח, נתקלו בתופעה חמורה: דיירים עזבו את ביתם להיות עם משפחתם. החיילים מדווחים על עשרות מקרים בהם הדיירים, שהיו אמורים להיות בבית, נסעו או הוסעו לקרובי משפחה לחג. גורם שעובד בבני ברק אמר ל-N12: 'ההסברה בציבור החרדי לא עובדת מספיק טוב. מספקים ארגזי אוכל לקשישים לפי רשימת החמ"ל העירוני. גילינו שחלקם בכלל לא נמצא בבית ועבר לילדים לפני תחילת העוצר. זה חוסר אחריות.'

05.04.20

N12

אדם חרדי בשם ד"ר רפאל גרנות פרסם מודעה בעיתון שהופץ בבני ברק, כי יש ברשותו "חיסון לקורונה". בשיחה עם כתב N12 הוא הוקלט ובהקלטה הוא מסביר שזה חיסון לצורך חיזוק מערכת החיסון וזה מה שמגן מקורונה: "זה חיסון כללי, לא רק לקורונה," אמר גרנות בשיחה. "אתה תהיה מחוסן נגד כל מיני מחלות, זה עובד טוב גם נגד קורונה." במשרד הבריאות זעמו על המודעה של גרנות שמציעה "חיסון לקורונה": "פרסום מעין זה, עשוי ליצור 'אשליית חיסון'."

05.04.20

N12

בעיריית אלעד החליטו לפזר ברחבי העיר פחים המיועדים לשרפת חמץ, וסביבם צפויים להתקבץ אנשים - בניגוד להנחיות האוסרות על התקהלות. בעירייה טוענים כי הם פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות, וכי הצעד אושר על ידי רבני העיר. עם זאת, גורמים במועצה תוקפים את המהלך המסוכן וקוראים לתושבים להישאר בבתיהם.

05.04.20

ynet

מאות בני אדם הצטופפו סביב משאית שממנה נמכרו ביצים, בשכונת רמת בית שמש. כוחות משטרה שהגיעו למקום הפסיקו את המכירה, פיזרו את ההתקהלות וקנסו את בעלי המשאית ב-5,000 שקל בגין הפרת תקנות צו בריאות העם. תיעוד המקרה מראה כי כל המצטופפים שייכים לקהילה החרדית.

08.04.20

N12

ברחוב רבי נחמן מברסלב שבבני ברק אירעה התקהלות אסורה של עשרות צעירים מהעיר. ההמון תקף ניידת משטרה שחלפה במקום וגרם לה נזק. הכוחות בניידת הזעיקו כוחות תגבור של המשטרה, שהחלו לעשות את דרכם לרחוב. לדברי המשטרה, במקום התקיימה תפילה. בעקבות האירוע צעיר אחד נעצר לחקירה.

■ ■ ■ הערה: צעיר אחד עוכב לחקירה. כלומר, השאר יצאו ללא שום סנקציה וללא דו"ח על התקהלות.

13.04.20

ישראל היום

משטרת ישראל איתרה בשכונת גאולה שבירושלים טקס ברית מילה שהתקיים בניגוד להנחיות משרד הבריאות. באירוע נטלו חלק מעל ל-200 משתתפים. במהלך פיזור ההמון הושלכו ביצים לעבר השוטרים, נעצר חשוד בגין תקיפת שוטרים ו-4 דו"חות נרשמו בגין הפרת הצו.

14.04.20

N12

אביה ומיקי רווח, בני זוג ועיתונאים חרדים, גילו מקווה שפעל בניגוד מוחלט להנחיות משרד הבריאות. כשמיקי ניסה לתעד את הפעילות הבלתי חוקית, הוא ובת זוגו הותקפו ע"י עשרות חרדים שצעקו להם: "בושה! מויסר!" - אחד מהם אף ניגש בשלב כלשהו לרכבם של בני הזוג, הכה בו בחוזקה וגרם לו נזק.

15.04.20

ישראל היום

כוחות משטרה הגיעו אתמול בלילה לבית כנסת בשכונת מאה שערים, וזאת כי התקיימה בו תפילה עם עשרות מתפללים, בניגוד להנחיות האוסרות התקהלות בתקופה זו. השוטרים ביקשו לפזר את ההתקהלות אך הותקפו באלימות מצד המקומיים. בשלב מסוים זרקו השוטרים רימוני הלם - מהלך שתועד במצלמות אבטחה באזור, ושממנו נפצעו שתי ילדות, אחת מהן פונתה לטיפול בבית החולים. העימותים עם השוטרים נמשכו ואף התגברו לאחר שהתברר כי בין העצורים נמצא בנו של רב מוכר בחסידות ברסלב. התושבים השליכו לעבר השוטרים ביצים ואבנים וקראו לעברם 'נאצים'. 12 מתפרעים נעצרו ומספר שוטרים נפצעו.

■ ■ ■ הערה: מפקד מרחב ציון, תנ"צ עופר שומר, הגיב לתקרית ואמר: "בוצע רגע לפני שנעשה בשוטרים לינץ'." (מעריב)

15.04.20

N12

נציג זק"א שהגיע למקווה בבני ברק שפעל בניגוד להנחיות, הותקף על ידי קבוצת חרדים קיצוניים מחסידות סאטמר. הנציג שפעל כקמב"ץ השבת באזור, הגיע על מנת לוודא את סגירת המקווה. פורעי החוק ששהו במקווה קראו לעברו קריאות גנאי ודרדרו את רכבו. בתגובה הוא נהג לעברם. בסרטון אחר שצולם שעות ספורות לפני שאותו מתנדב של זק"א הותקף, הוא צולם מחלק חלות לתושבי העיר בני ברק לקראת השבת.

15.04.20

N12

"אולפן שישי" חשף כי אנשי ארגון הצדקה "קופת העיר", שבראשו עומד הרב חיים קנייבסקי, גורמים לאנשים לשלם בתמורה ל"הגנה מקורונה". בשיחת הטלפון שהוקלטה עם נציגי העמותה, שמגלגלת כ-131 מיליון שקלים בשנה, מוצעת העסקה הבאה: בתמורה לתשלום חודשי של 100 שקלים למשך 30 חודשים יקבל המשלם את קמע השמירה של הרב קנייבסקי, אשר כביכול מגן על יושבי הבית מנגיף הקורונה.

21.04.20

ישראל היום
מעריב

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בבירה כתב אישום נגד אהרון רמתי, בגין עבירות החזקה בתנאי עבדות, שיבוש הליכי משפט ותקיפת קטין בידי אחראי. הפרקליטות הורתה על מעצרו על לתום ההליכים. לפי כתב האישום, חיי הנשים בסמינר נוהלו על ידי אהרון רמתי באופן מוחלט, כמו גם הוצאותיהן הכספיות ושגרת חייהן היומיומית. בנוסף צוין כי במספר הזדמנויות העביר רמתי מסר לפיו ניתן להשתמש בענישה פיזית בעת חינוך הילדים.

22.04.20

ynet

תושבי העיר החרדית אלעד - הממוקמת במקום החמישי בישראל בדירוג מקרי הקורונה - מתלוננים כי תלמוד תורה של הפלג הירושלמי פועל בסתר ובו לומדים עשרות תלמידים. תלמוד התורה "דרכי שמואל" של "הפלג הירושלמי" - זרם חרדי-ליטאי קיצוני - שוכן במבנים לא חוקיים, לאחר שמנהליו השתלטו על שטח של מינהל מקרקעי ישראל ברחוב יהודה הנשיא פינת רחוב שמעון בן שטח. אדם שתיעד את אופן פעולתם של חברי אותו זרם, מספר: "למקום מגיעים התלמידים בזוגות או שלשות. הם הולכים ברחוב בתמימות כאילו הם מטיילים, ובכניסה לתלמוד התורה הם פותחים בריצה ונכנסים במהירות לכיתות."

23.04.20

N12

"ברוך שפטרנו מעונשו של זה. מהיכרות פנימית עם ההתנהלות שלו במשרד, הוא היה צריך לעזוב מזמן," אמר בכיר לשעבר במשרד הבריאות ל-N12 לאחר שליצמן הודיע על פרישתו ממשרד הבריאות. "הוא השתמש בכוח השררה שלו כדי לדאוג בעיקר לקהילה שלו ובפרט לחסידות גור. אחת הסיבות שלא רצה לעזוב, זה כדי שלא יתחילו לדבר ולספר על המחדלים שלו במשרד. כנראה שהיה צריך משבר בקנה מידה שכזה כדי שהוא יעזוב את המשרד." גורם אחר אמר: "מאז פרשת הסיגריות הוא החל להיחלש. אני עצוב על זה שכך נגמרה הקדנציה שלו, כואב הלב לראות מה שקרה לו בתקופת הקורונה, משהו לא טוב קרה באירוע הגדול הזה." בכירה נוספת במשרד הבריאות תקפה בחריפות את ליצמן ואמרה שפעל בזלזול: 'ליצמן בשנים האחרונות היה בגדר נעדר במשרד הבריאות. בקדנציה הראשונה שלו הוא עשה עבודה טובה, אבל משהו קרה בקדנציה השנייה. ייתכן שאלו השפעות של האדמו"ר מגור והתרבות ממנה הגיע ששיבשו הכול. ליצמן פעל מתוך יצר נקמנות וזלזול, מינה מנכ"ל שאינו רופא מתוך רצון לפגוע ברופאים.'

25.04.20

ישראל היום

המשטרה פשטה על מבנה בשכונת מאה שערים בירושלים, בו למדו יחד 60 אנשים, למרות הנחיות איסור ההתקהלות של משרד הבריאות. מנהל המקום וארבעה מורים עוכבו לחקירה. הפשיטה הזו הביאה להתקהלות נוספת במגזר החרדי, כי לאחר מכן החלו עימותים והתפרעויות אלימות מצד תושבי השכונה, שמחו על פעילות המשטרה באזור. עשרות מפגינים חסמו ניידות משטרה ואת התחבורה הציבורית שעברה באזור, וגרמו לפקקים ועיכובים בתנועה. בין המפגינים נצפו גם ילדים שהתבצרו על הכביש וסירבו להתפנות.

26.04.20

ynet

ילד בן 10 ששייך לכת ה"סיקריקים" החרדית, שתלש דגל ישראל מרכב חולף - עוכב לחקירה. הילד הועבר לתחנת משטרה ולאחר בירור גילו הועבר לנציג משפחתו. מהמשטרה נמסר: "במהלך הערב כוח משטרה שפעל באזור מאה שערים בירושלים הבחין בקטין שתלש את דגל המדינה מרכב חולף, והוא נתפס על ידי השוטרים. במקום החלה התקהלות של כמה עשרות שקראו קריאות 'נאצים' והפריעו לשוטרים לבצע את תפקידם. כדי למנוע אירוע אלים במקום נאלצו השוטרים להעביר את הקטין לתחנת המשטרה במטרה לברר את פרטיו. לאחר בירור הזהות וגילו, הוא הועבר לנציג המשפחה."


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

13.03.20

ynet

הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי, הורה לתלמודי התורה, לישיבות ולכוללים - לקיים את הלימודים כסדרם, למרות ההשבתה הכללית של מוסדות החינוך. בסביבת הרבנים הסבירו את הפרת ההנחיה: "מאחר והעולם קיים בזכות הבל פיהם של תינוקות של בית רבן (ילדים) - אסור לוותר על התורה שלהם וזה סכנה."

■ ■ ■ הערה: אנשיל פפר כתב במאמרו: "מי שכועסים על הנחיות הרב קנייבסקי לחסידיו יכולים רק להאשים את עצמם" (הארץ): "קנייבסקי ועמיתיו ראו שהחברה הישראלית מוכנה לקבל את זה שהם דנים מאות אלפי מאמינים למלכודת קצבאות, ונשים צעירות לנישואים בגיל 19. אז למה שהם לא יוכלו להתייחס להנחיות משרד הבריאות כאל לא יותר מהמלצה?"

17.03.20

ynet
ynet

תיעוד שהגיע לידי ynet מעלה חשד כי הרב חיים קנייבסקי הורה על קיום לימודים בתלמודי התורה ובישיבות למרות התפשטות הקורונה, ובניגוד להנחיות הממשלה, וזאת כי כלל לא שמע על הנגיף המשתולל בעולם לפני שקיבל את ההחלטה שלו. בסרטון נראה הרב קנייבסקי בן ה-92, שניות אחדות לפני שהנחה להפעיל כרגיל את המוסדות, כאשר הוא יושב לצד אדם שבא לשוחח איתו בנושא, ותוהה על איזו מגפה הוא מדבר. גם לאחר שהסובבים אותו הסבירו לרב בקצרה על המגפה העולמית, הוא אמר: "לא שמעתי על שום מגפה." בסביבת הרב קנייבסקי הסבירו כי כשתהה "איזו מגפה", כוונתו לא הייתה לכך שהוא אינו מכיר את הנושא, אלא זו דרכו לברך ולהרגיע את הציבור שהמשבר הנוכחי ייעלם ולא יתפתח לכדי מגפה משמעותית.

■ ■ ■ הערה: אם כך, ה"ברכה" של אותו רב היא ברכה לבטלה. אנשיל פפר כתב במאמרו: "מי שכועסים על הנחיות הרב קנייבסקי לחסידיו יכולים רק להאשים את עצמם" (הארץ): "קנייבסקי ועמיתיו ראו שהחברה הישראלית מוכנה לקבל את זה שהם דנים מאות אלפי מאמינים למלכודת קצבאות, ונשים צעירות לנישואים בגיל 19. אז למה שהם לא יוכלו להתייחס להנחיות משרד הבריאות כאל לא יותר מהמלצה?"

22.03.20

הארץ

"אנחנו מתפללים ומקווים שהמשיח יבוא עד פסח, זמן גאולתנו. אני בטוח שמשיח יבוא ויוציא אותנו כפי שהשם הוציא אותנו ממצרים. בזמן לא רב כשאנחנו יוצאים לחירות ומשיח כן יבוא ויגאל אותנו מכל הצרות שבעולם," כך אמר שר הבריאות ליצמן לאחר שיניב כליף מ'חמ"ל: חדשות מתפרצות' שאל אותו אם ניאלץ להישאר בהסגר עד פסח. אמש גם הפטיר ליצמן, כך על פי מקורות, כי לא ייתכן שניתן יהיה להוציא כלב לטיול מהבית, אך המקוואות ייסגרו. כלומר, לא ייתכן שפעולה חילונית הכרחית (אי אפשר שלא להוציא כלב כשמתגוררים בדירה) תתרחש, בעוד שפעולה דתית לא-הכרחית לא תתרחש.

04.04.20

ישראל היום

בחלק מהפלגים הקיצוניים של העולם החרדי, מצאו כי האשמה במגפת הקורונה נובעת מהנשים וצניעותן. "גילוי מחריד: מגיפת קורונה = חוסר צניעות. נשים ובנות! חזורנה בתשובה! הקפדנה על צניעות לפי כל גדרי ההלכה." כך נכתב במודעות שנתלו ברחבי בני ברק. במודעה אחרת נאמר: "אברך כויילל מה ההבדל בינך ובין חילוני? שניכם מתעלמים ממה שה' רוצה באמת. תמשיכו עם הפאות והבגדים הצמודים." גם בחו"ל, בעיקר בחוגי חסידות סאטמר, נתלו פשקווילים דומים ואף נשלחו הודעות וואטסאפ קוליות שבהן נשמע אחד הרבנים מעביר מסר מפיו של הרבי מסאטמר ואומר כי הוא "רוצה לדבר עם נשים בעיקר על צניעות."

05.04.20

ynet

חולי קורונה חרדים שפונו לאחרונה למלון הבידוד של פיקוד העורף, המיועד לציבור הדתי-חרדי בקיבוץ ניר עציון, מלינים כי רמת הכשרות איננה מספיקה להם. 'הבטיחו לנו לפסח כשרות מהודרת - או של בד"ץ העדה החרדית או של הרב לנדא בבני ברק, אבל זה לא מקוים,' אומר צבי, אחד המאושפזים במקום. הרב רונן לוביץ', רב היישוב ניר עציון ונשיא תנועת נאמני תורה ועבודה, אמר בתגובה: "מדובר בבודדים, שכל מה שמעניין אותם מהרגע הראשון הוא לקבל רק אוכל בכשרות מסוימת מקייטרינג בבני ברק."

24.04.20

דה-מרקר

רשת הרהיטים איקאה פתחה את החנויות שלה ברחבי הארץ, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. התורים הארוכים שהשתרכו בכניסה הובילו לביקורת על החלטות הממשלה ומשרד הבריאות בנוגע לעסקים שמורשים לפעול וכאלה שלא. דה-מרקר מפרסם כי ב-2018 תרמו בעלי איקאה לחסידות גור, שאליה משתייך שר הבריאות, יעקב ליצמן, כ-2.4 מיליון שקל, זאת לאחר שבשנים קודמות העבירו בעלי הרשת בכל שנה מאות אלפי שקלים לחסידות. ליצמן מכחיש נמרצות את האפשרות שקיים קשר בין התרומות לבין הנחיות משרדו בנוגע לאיקאה. למרות ההכחשה של ליצמן, ההתנהלות הזו מוזרה בלשון המעטה. באמצע מרץ, החנויות והקניונים עוד הורשו לפעול אך נדרשו לשמור על מספר מבקרים מקסימלי של מאה איש. הנחיה זו הייתה אמורה להביא לסגירתן של חנויות איקאה, שבהן מבקרים אלפי אנשים ביום, אך ברשת טענו שהם רשאים להמשיך לפעול משום שהם מוגדרים כמרכז מסחרי. כשהרשת פתחה את החנויות בעוד שהמרכזים המסחריים נשארו סגורים, חזרה בה איקאה מהצהרתה הראשונית וטענה שהיא דווקא מוגדרת כחנות רהיטים ולא כמרכז מסחרי, כפי שטענה תחילה.

■ ■ ■ הערה: לא סביר שאיקאה תתרום למשרד הבריאות מיליונים של שקלים אם התנהלות זו תעלה את קצב ההדבקה ובוודאי ליצמן לא יישא באחריות. התנהלות זו הכעיסה גם את המשפחות השכולות כי בעוד שעליהן נאסר להגיע לבין העלמין ביום הזיכרון, איקאה פתוחה לעסקים (ynet).

27.04.20

ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המל"ל מאיר בן שבת אישרו את קיומה של הילולת ל"ג בעומר סמוך לקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון, במתכונת מצומצמת, למרות ההנחיות למניעת התפשטות נגיף קורונה האוסרות את ההתכנסות. על פי המתווה שאושר, רק שלושה רבנים ואדמו"רים ייהנו השנה מהזכות להדליק מדורה במתחם קבר רשב"י - נציג אחד מהזרם החרדי האשכנזי, אחד מהספרדי ואחד מהציונות הדתית (כל אחד בשעה אחרת) - ולא יתקיימו עשרות ההדלקות המסורתיות. כל רב ילווה במאה איש.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

31.03.20

ynet

הרב ציון בוארון, רב בכיר המזוהה עם ש"ס, תוקף את האיסור על קיום תפילות במניין וטוען: "אין ספק שרוב ככל ההגבלות מקורן בשנאת ורדיפת הדת." במכתב ששיגר לראשי המפלגות החרדיות, השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, והגיע לידי ynet - הוא האשים כי השניים 'משמשים רק ככסות עיניים לכל הגזירות הנ"ל,' הזהיר כי 'דבר זה הוא הרס הדת וחורבנו' - וקרא להם לפעול לביטול ההגבלות.


כללי

תאריך

מקור

תקציר

02.03.20

וואלה!

במכתב שפרסם נוכח שאלות רבות בנושא - קבע הרב דוד לאו שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהן כלל, וזאת בשל התפשטות נגיף הקורונה בארץ: "אין כל מצוה וחובה לנשק מזוזה." הוא הדגיש כי "בימים אלו, אנו עדים להתפשטות מחלה קשה, אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהן כלל."

■ ■ ■ הערה: נזכיר כי מחקר בבית חולים גילה בבדיקה שכל המזוזות שנבדקו הכילו חיידקים מסוכנים, רובן הכילו מושבות של חיידקים ממשפחת סטאפילוקוק קואגולז נגטיב, העלולים לגרום למחלות זיהומיות קשות. שמונה מבין המזוזות הכילו חיידקים ממשפחת הבצילוס, חמש מהמזוזות הכילו את החיידק הצואתי אי קולי, הגורם לזיהום במערכת המין והשתן ולשילשולים בקרב ילדים. כשחודר חיידק האי קולי לזרם הדם הוא גורם לזיהום כללי חמור ובמקרים מסוימים אף לסכנת חיים (ynet). ראו גם מאמר בנושא באתר 'חופש'.

יומן חופש