הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

"חופש" - יומן אירועים - דת ומדינה

מס' 157: ינואר-פברואר 2018

כתבות הצבועות עם רקע אפור הן כתבות בעלות חשיבות מיוחדת

חוק המרכולים:
המסמך שחושף את בלוף העבודה בשבת
רגב על חוק המרכולים: "גם בלונדון ובפריז לא עושים קניות ביום ראשון"
קרב השבת באשדוד: "מה כל כך בוער לאכוף?"
"מאות פקחים גויים": כך הח"כים החרדים נערכים לאכיפת חוק המרכולים

מתקפה דתית על צה"ל ועל החיילות:
התשובה של החרדים לבג"ץ הגיוס: חוק המגדיר לימוד תורה "ערך יסוד"
"בגלל הדתיים אסור ללכת לשירותים"
"נשים בימינו - כלום, טמטמו אותן"
הנשיא לחיילים חרדים: אסור למנוע לימוד תורה ממי שנהרג באוהלה של תורה
"ההלכה והתורה חשובות יותר מצה"ל"

מתקפה דתית על בתי המשפט:
איילת שקד: "יש יתרון לערך הדמוקרטי מול היהודי - וצריך לאזן את זה"
הרב הראשי: "בתי המשפט - ערכאות של גויים"

מתקפה דתית על קהילת הלהט"ב:
קנס ועבודות לתועלת הציבור לאדם שהביע תמיכה ברצח במצעד הגאווה
הרב לוינשטיין: "למגר הומוסקסואליות כמו שמיגרו מגפות"

ועוד:
בתי כנסת במקום דירות לנזקקים: מאות נכסים של עמידר משמשים מוסדות דת
קומבינת הבגרויות הפיקטיביות של הישיבות החרדיות
מתוקצבים ולא מלמדים ליבה: 44 מוסדות חרדיים נקנסו במיליונים
חשד: הדליפה פרטי נשים לעמותה נגד הפלות
הרב שיינברג נשלח ל-7 וחצי שנות מאסר

יומן חופש


כפייה וחקיקה דתית

תאריך

מקור

תקציר

01.01.18

קשת

לאור הסערה הגדולה בקרב המפלגות החרדיות, שטענו שהסטטוס קוו הופר בעקבות אישורי עבודות בשבת - במשרד הרווחה ערכו בדיקה האם באמת יש שינוי, והתמונה שהתגבשה מעניינת מאוד: בתקופתו של השר חיים כץ ניתנו 62 היתרים לעבודות בממוצע בחודש - בדיוק כמו בתקופה בה השר הממונה היה אריה דרעי. קרי, מצב היום הוא שיגרתי ואין שינוי מהותי בעבודות הרכבת בשבת. וזוהי התמונה המלאה: כשהאחריות הייתה בתקופתו של משה כחלון היו 57 עבודות, כשראש הממשלה בנימין נתניהו החזיק בתיק היו 40 עבודות, אצל נפתלי בנט 44, ואצל השר אריה דרעי שתקף את העבודות ניתנו 62 היתרים.

05.01.18

ynet

שרת התרבות והספורט אומרת בראיון לאולפן ynet כי אין מניעה לאשר את חוק המרכולים: "חוק המרכולים הוא חוק חשוב משום שבסופו של דבר הוא לא אומר לסגור את כל המרכולים בשבת. החוק מעביר סמכות לשר הפנים כדי להטיל את אותם חוקי עזר בעיריות. אני לא מקפידה קלה כחמורה, אני נוסעת בשבת. אני לא רוצה להפוך את שבת ליום עבודה רגיל, לא רוצה שמס הכנסה יהיה פתוח, שקופת חולים תהיה פתוחה," ואף הוסיפה: "גם מי שנוסע לברלין, ללונדון ולפריז יודע שביום ראשון אתה לא עושה קניות. אז מה שטוב שם יכול להיות גם טוב כאן."

■ ■ ■ הערה: הלונדונים עונים למירי רגב: "תודה לאל שהחנויות פתוחות ביום ראשון." (ynet)

12.01.18

ynet
וואלה!
וואלה!
קשת
החדשות 13

בשבועות האחרונים פנו רבנים חרדים באשדוד לראש העירייה, דרשו לסגור עסקים ועקב כך פקחי העירייה הגיעו למתחמי הקניות "ביג" ו"סטאר סנטר" וחילקו התראות נגד פתיחת העסקים בשבת. לאור חלוקת ההתראות הפגינו מאות תושבים במתחם נגד כפייה דתית ובערב המשיכו להפגנה שבה נכחו יותר מאלף בני אדם מחוץ לבניין העירייה. למפגינים טענות רבות נגד ראש העיר יחיאל לסרי: "עד עכשיו אף ראש עיר לא אכף את זה. מה כל כך בוער לו לאכוף את זה?" תהתה אחת ממובילות המאבק.

13.01.18

קשת
ישראל היום
וואלה!
מעריב

משה גפני הוקלט כשהוא מודה כי חוק המרכולים נועד על מנת לשנות את הסטטוס קוו, וכי בכוונתן של הסיעות החרדיות ומשרד הפנים להפעיל אכיפה של החוק כבר בחודשים הקרובים. בנוסף, הודה גפני כי בכוונתו להפר את הסטטוס קוו ואמר כי: "אם תסתיים כל המערכת הזו שעליה דיברנו, אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו אלא גם מתקדמים עם עניין שמירת השבת."

■ ■ ■ הערה: הפקחים שמוסרים דו"חות הם יהודים (קשת) ומה מפריע לגפני? לאחר שדבריו הודלפו, הוא רטן ואמר: "הופכים את המדינה לרוסיה. לציבור שלי אני לא יכול לדבר? ועוד החרדים מוציאים את זה." כן, חרדים מוציאים את זה. רמז למה שאפילו אולי הם חושבים על אותו גפני. (וואלה!, מעריב, וואלה!)

22.01.18

וואלה!

16 חברי מועצה בעיריית ירושלים, רובם חרדים, שיגרו בשבוע שעבר מכתב לראש עיריית ירושלים ניר ברקת, ודרשו לעצור מכרז על בית קפה חדש שצפוי להיפתח בחודשים הקרובים בגן סאקר - שנחשב לפופולרי בעיר. בשיחות סגורות אמרו החתומים על המכתב כי הם "רוצים להחזיר את הנושא לוועדה כדי להתנות את פתיחת העסק בסגירתו בשבתות וחגים." כך נודע לחדשות וואלה!

■ ■ ■ הערה: ברקת חוגג על כל החתונות ונצפה אוכל במסעדה לא כשרה בליל שישי. (וואלה!)

25.01.18

וואלה!
ישראל היום
קשת

למרות כמויות הגשם וההצפות, תושבי העיר אשדוד מחו זו השבת השלישית ברציפות על החלטת ראש העיר לסגור חנויות בשבת. הם קראו קריאות נגד ראש העירייה, יחיאל לסרי, והניפו שלטים עליהם נכתב: "מי יציל את הבית שלי?" ו"להילחם בכפייה הדתית - אשדוד היא כן ציונית."

30.01.18

וואלה!
ישראל היום
וואלה!

אתר וואלה! מפרסם כי הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, הגישו טיוטה לחוק יסוד "לימוד תורה", שמטרתה להכיר בלימוד תורה בישיבות ובכוללים כ"ערך יסוד", בתגובה לפסילת חוק הגיוס על ידי בג"ץ לפני ארבעה חודשים. בנוסח הצעת החוק שהגיע לידי חדשות וואלה! נכתב כי "מדינת ישראל כמדינה יהודית רואה חשיבות עליונה בעידוד לימוד התורה ולומדי התורה." סעיף נוסף בטיוטה קובע כי בעקבות ההכרה בלימוד התורה כערך, יוכלו אלה שלומדים לתורה לדחות את גיוסם לצה"ל או לשירות לאומי. "יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה למשך תקופה ארוכה כמי שמשרתים את העם היהודי, ותוכר זכותם לדחיית חובות אחרים ובהם שירות ביטחוני או לאומי. הזכות תובטח בחוק או מכוחו," נכתב.

05.02.18

כלכליסט

יהדות התורה יוצאת למאבק במוני המים אשר לטענתם "גורמים לחילול שבת". ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה שיגר מכתב נחרץ לשר האנרגיה יובל שטייניץ, בתביעה שיינחה את תאגידי המים להתקין מעתה רק מוני מים שאינם גורמים לחילול שבת. חיוב תאגידי המים במבצע גורף להחלפת אלפי מונים עלול להסב הוצאות כבדות.

11.02.18

החדשות 13

גורמים בתקשורת החרדית מאשימים את מפקד בסיס רמת דוד בנוגע לפתיחת המטבח של הבסיס, זאת לנוכח פעילות חיל האוויר בסוריה ובצפון ביום שבת. בכלי תקשורת חרדיים מאשימים את החיל בחילול שבת, ומציינים כי הדבר נעשה ללא אישור הרבנות הראשית.

18.02.18

וואלה!

ועדת השרים למתן היתרי עבודה בשבת, שבה חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר העבודה והרווחה חיים כץ, צפויה באופן תקדימי לאשר היתר לפעילות ענף הכדורגל בשבת. בש"ס וביהדות התורה לא יתנגדו לאישורים. בנובמבר 2017 התחייב נתניהו לאשר את חוק המרכולים ואת חוק מסורת ישראל, שנועדו לצמצם פעילות בשבת, בתמורה לכך שהחרדים יאפשרו את אישור ההיתר לענף הכדורגל. רועי לחמנוביץ', מנכ"ל קואליציית שבת שוויון, הדגיש את צביעות החרדים: "מדהים לראות שראשי הסיעות החרדיות והדתיות ממלאים באדיקות אחר הסיכומים בכל הקשור לוויתור על מרכיבי השבת ונאלמים ונעלמים כאשר מגיע השלב בו הם צריכים להתעקש על עקרונותיהם," אמר. לחמנוביץ' תהה: "האם חוק המרכולים עשה משהו לתדמיתה של השבת בישראל? רק נזק. האם מישהו מהסיעות הדתיות או החרדיות ניסה ליצור חלופה אחרת לתועלת השבת הישראלית? חס וחלילה."

■ ■ ■ הערה: קראו את המאמר של טל וולק: "כדורגל בשבת? המשחק הפוליטי הדו-פרצופי של מירי רגב. רק בשבוע שעבר רגב הצביעה בעד חוק המרכולים אבל כשסוגיית הכדורגל הגיעה לפתחו של משרד הספורט, מיהרה השרה להסביר עד כמה בלתי אפשרי לסגור את הכדורגל בשבת - בטענה לנזקים כלכליים חסרי תקדים." (גלובס)

23.02.18

ynet

בית הדין הרבני בתל אביב חייב אב לשלם לאשתו כ-13 אלף שקל מדי חודש, כמעט ללא התייחסות ליכולת הכלכלית שלה, תוך התעלמות מפסיקה של בית המשפט העליון בנושא. ההחלטה עסקה רובה ככולה בהלכה היהודית לאורך הדורות, אך הדיינים לא התייחסו כלל לפסיקות השונות של בית המשפט העליון, ובפרט לא לפסק הדין המהפכני מחודש יולי האחרון, שבו הוחלט כי סכומי מזונות ייקבעו בראייה שוויונית, בהתאם ליכולות הכלכליות של שני הצדדים, המשמורת ועוד.

25.02.18

הארץ
מעריב
החדשות 13
וואלה!
ynet
מעריב
וואלה!

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) טען בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי לא יתמוך יותר בחוקים של הקואליציה, אותם כינה "הזויים", וזאת כי לטענתו מערימות השותפות הקואליציוניות קשיים על הצעות החוק להסדרי גיוס חרדים, כלומר, ביטול חיוב תלמידי ישיבה בגיוס. לפי הצעות החוק "חוק יסוד ללימוד תורה", ערך לימוד תורה יהיה עליון מערך השוויון וכך ניתן יהיה למנוע מבג"ץ לפסול בעתיד הסדרי גיוס. החוק השני, "חוק הגיוס", יאפשר לשר הביטחון לדחות את שירותו של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו. החוק קובע במקביל יעדים ומכסות גיוס של תלמידי ישיבה לצה"ל. המפלגות החרדיות כבר איימו כי לא יאפשרו את העברת התקציב בעוד שבועיים עד לפתרון בעיית הגיוס.


השתלטות/התחרדות/מיסיונריות

תאריך

מקור

תקציר

12.01.18

קשת

תושבי העיר החרדית מודיעין עילית ואורחיהם הופתעו לגלות כי חצי שעה לפני כניסת שבת נמנעת כניסתם לעיר עם רכבם, כי שערי הכניסה לעיר נסגרו. בסרטון ששלח לחדשות 2 אונליין ינון, תושב העיר שנתקע מחוץ לשערים עם רכבו, נראים כ-40 כלי רכב שממתינים מחוץ לשער ובהם עשרות אנשים שהמתינו להיכנס ליישוב. ינון סיפר כי מספר רכבים ניסו את מזלם כשתושבים מתוך העיר יצאו החוצה, ובזמן שהשער נפתח ניסו לעבור עם רכבם - אז לטענתו קפצו המאבטחים של העיר על השערים כדי למנוע את מעברם.

22.01.18

דה-מרקר

310 דירות שבבעלות החברה הממשלתית עמידר, משמשות כיום בתי כנסת ומקוואות. כך עולה מנתונים שמסרה באחרונה החברה, בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה עמותת הצלחה. יותר מ-460 נכסים שבבעלות עמידר אינם משמשים למגורים, ומשתכנים בהם עסקים ומוסדות בתחומי פעילות מגוונים. עמידר סירבה להשיב לשאלות מדוע חברה ממשלתית לדיור ציבורי מחזיקה ביותר מ-300 נכסים המשרתים מוסדות דת, אם בתי הכנסת משלמים שכר דירה, מה גובהו ומהם הקריטריונים שלפיהם הוא נקבע.

22.01.18

קשת

לאחר שקרא הרב אליהו לפטר את הרמטכ"ל בשל מינוי אישה למפקדת טייסת בצה"ל, נשלח אליו מכתב ועליו חתומים 1806 תומכים, מהם יותר מ-500 מועמדים לשירות צבאי. החותמים הביעו תמיכה מלאה בו: 'אנו רוצים להודות לכבוד הרב וליתר הרבנים שנלחמים על כך שנוכל לשרת את עם ישראל מבלי לפגוע בעקרונות החשובים לנו,' והוסיפו: 'צה"ל חשוב לנו... אבל גם ההלכה, רוח התורה והרוחניות חשובה לנו לא פחות מכך, ואפילו יותר.'

03.02.18

ישראל היום
ynet

הרב יצחק יוסף, הרב הראשי ונשיא בתי הדין הרבניים, תוקף בחריפות את השופט לשעבר אהרון ברק בכנס דיינים שהתקיים בנוכחות רבנים בכירים, וכינה את בתי המשפט "ערכאות של גויים". הוא הביא ציטוט מפיו של הרב הראשי השני, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, שכתב: "כעת, כאשר עם ישראל שוכן בעצמו ולדאבון ליבנו הוא דן לפי חוקים זרים, הדבר חמור אלף פעמים יותר מיחיד או קהילה בישראל שדנים בערכאות של גויים. כי מבלי אין אלוקים בישראל? הרי וזה בועט בדברי אלוקים חיים."

06.02.18

ynet

השופטת יעל רז-לוי פסקה על הוצאות בסך 20 אלף שקל לחובת עיריית אשדוד וראש העיר יחיאל לסרי, ולטובת מאות תושבים וחברי מועצת העיר, אשר עתרו נגד אישור הסכם הגג לפיתוח אשדוד שבו ניתנה עדיפות לחרדים. מועצת העיר החליטה כי 25% מהדירות ישווקו לחרדים. העותרים, כ-200 תושבים חילונים וחברי מועצה, דרשו לבטל את הסעיף.

10.02.18

מעריב

שרת המשפטים תוקפת את דרכי הפעולה של ביהמ"ש העליון על רקע התגברות הפסיקות לטובת הערך הדמוקרטי אל מול היהודי. לטענתה, "בשנים האחרונות הייתה לשופטים פרשנות מאוד רחבה לערכים אוניברסליים ופחות לערכים יהודיים." עוד הוסיפה שקד כי "יש זכות לשמור על הרוב היהודי גם אם זה פוגע מעט בזכויות השאר." גפני בחר להצטרף לדבריה של שרת המשפטים שקד כשאמר: "נולדנו כאן ואנחנו רוצים שהמדינה תתפתח, הכלכלה תהיה חזקה וצומחת. כולנו בעד שהמדינה תהיה דמוקרטית וגם יהודית, אך לא כמו המדינה שנראית על ידי בית המשפט העליון."

11.02.18

וואלה!
וואלה!
הארץ

תושבים חילוניים בקרית ארבע פנו לבג"ץ בבקשה שיתיר פתיחת הבריכה העירונית ללא הפרדה בין נשים וגברים. העתירה מגיעה לאחר תקופה ארוכה של מאבק שמנהלים תושבים על זכותם לבלות יחד עם ילדיהם בבריכה היחידה ביישוב ולאחר שהמועצה המקומית עמדה על סירובה לאפשר זאת. העתירה עוררה מתיחות בין חלק מהתושבים. גורם המעורה במתרחש סיפר כי חלק מהתושבים שדורשים שעות פעילות מעורבות בבריכה קיבלו איומים ולאחד מהם אף פינצ'רו את הגלגלים ברכבו.


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה - הדרת נשים

תאריך

מקור

תקציר

15.01.18

וואלה!
קשת

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התראיין בתכניתו של אריה גולן ברשת ב', והתייחס לקידומה ההיסטורי של רס"ן ט' לתפקיד מפקדת טייסת בחיל האוויר (החדשות 13): 'אוי ואבוי אם נשים יהפכו לגברים. העולם חייב את הדמויות הגבריות והנשיות ומי שמנסה לטשטש את ההבחנות הברורות האלה עושה עוול לעצמו ולעולם,' והוסיף: 'הצבא חייב לאפשר את התנאים לאורח החיים של החייל הדתי. זו תכליתו, צה"ל צריך לנצח במלחמה ולא לקדם ערכים "נאורים" וליברליים.'

27.01.18

קשת
וואלה!
ישראל היום
קשת
מעריב

רבנים בכנס רבנים מובילים בציוניות הדתית שכנעו בנות דתיות שלא להתגייס לצה"ל. אחד מהטיעונים שחוזר על עצמו הוא שאישה שמתגייסת לא תוכל להקים בית בישראל.

04.02.18

החדשות 13
הארץ

עיריית מודיעין עילית שלחה לאחרונה לעובדיה "תקנון צניעות" מחמיר, המטיל שורה של הגבלות על נשים ועל עבודתן במקום ציבורי. התקנון הופץ לכל עובדי העירייה על מחלקותיה השונות, אף שלא כל העובדים מכפיפים את עצמם לדרישות צניעות מחמירות. בין השאר מצוין בו כי חל איסור על עובדים ועובדות להתבדח ביניהם או לשוחח על נושאים שאינם קשורים לתפקידם, ואיסור על ארוחות משותפות לשני המינים. כמו כן נכתב כי בהסעה משותפת יישבו הגברים מלפנים והנשים מאחור.

04.02.18

ynet

עשרות חיילות התלוננו על הודעת מסרון ובה קישור לחוברת תעמולה נגד גיוס חיילות לצה"ל. בחוברת המאמרים החדשה פורס הרב לוינשטיין את משנתו ביחס לפמיניזם ולערכים הפוסט-מודרניים ומעניק להם פרשנות ביקורתית, תוך שהוא תוקף את צה"ל.

04.02.18

מעריב

המרכז הרפורמי לדת ומדינה, פרסם עדויות של חיילות שבהן באה לידי ביטוי הפרדה בין לוחמות לחיילים חרדים. בהפרדה הזו רק החיילות נדרשות לפנות את מקומן ומקום עבודתן לחיילים החרדים ולא ההיפך. העדויות הללו ונוספות יועלו בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, במסגרת דיון בנושא הדרת חיילות וקצינות צה"ל, בבסיסים המשלבים חיילים חרדים, משימוש בשירותים אלמנטריים כגון חדר אוכל ובתי שימוש.

04.02.18

קשת
קשת

פרסמו דברים שאמר יוסף קלנר המכהן כרב במכינה עלי, שעלתה בשנים האחרונות לכותרות עקב התבטאויות שנויות במחלוקת של בכירי רבניה. בדברים אשר פורסמו ב"מהדורה המרכזית" הוא מזלזל בנשים באופן בוטה: 'בימינו הן כלום, הם הורסים את הנשים עד שאין נשים.' בהמשך דבריו ממשיך קלנר עם שורת התבטאויות משפילות נגד נשים. 'בגלל ששולחים אותן בהמוניהן לאוניברסיטאות אז נהיו גאונות גדולות? לא!' המשיך הרב. 'מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה." "עד שלא טמטמו אותן עד העצם, הן היו יושבת וסורגות כיפות,' הוסיף. כשנשאל האם לא הפריע לו שהן עוסקות בדבר נוסף בעת השיעור, השיב הרב: 'אמרתי מי שלא סורגת אצלי לא תיכנס. שיעשו משהו חיובי בזמן שהן מבזבזות את הזמן.'

05.02.18

ynet

עוברי אורח בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב גילו כי אלמונים הדביקו פסי דבק על שלטי פרסום בתחנות אוטובוס בשכונה, שעליהם מופיעות דמויות של נשים. השלט של כוכבי הסרט "כוכבים חיים לנצח" מתנשקים - כוסה לגמרי. בשלט של הסרט "אני, טוניה" כוסו כאמור רגליה של השחקנית הראשית. במקביל כוסו בדבק שלטים נוספים עם דמויות של נשים. בשכונה הטילו את האשמה על גורמים חרדים שמתגוררים בנווה שרת, והביעו חשש שתופעות של הקצנה דתית יתגברו.

26.02.18

קשת
קשת

חיילות שחולקות את בסיס האימונים של חטיבת כפיר בדרום הארץ עם חיילים דתיים - לא יכולות להיכנס לשירותים ונאלצות לעשות את צרכיהן בשדה הפתוח, כך מספר אב לחיילת בבסיס. עוד הוא מספר שעל ארוחת הצהריים הן נאלצות לוותר כדי לא לחלוק את חדר האוכל עם הגברים בבסיס. "במקרים מסוימים שהן באות לחדר האוכל לא נותנים להן להיכנס - 'אתן לא צריכות להיות פה,' תגובות מהסוג הזה," המשיך האב. "במקרים כאלה האופציה היחידה שלהן זה ללכת חזרה לבסיס השכן במרחק כמה קילומטרים בשביל לאכול." "יש תחושה שהצבא, כשהוא רוצה ללכת לקראת חיילים דתיים הוא עושה את זה תמיד על חשבון הבנות," אמר רם פורמן, יו"ר הפורום החילוני. "מה שיותר חריף, שהוא נותן תחושה לבנות שאסור להן להתלונן. הן מפחדות להתלונן, בעוד החיילים הדתיים מעודדים להגיש קבילה על כל פסיק, הבנות מקבלות תחושה שדבר כזה יפגע בהן."


גזענות, שנאת והפליית האישה, הגר, השונה

תאריך

מקור

תקציר

13.02.18

החדשות 13
מעריב
ynet

הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי וראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, השתלח בקהילה הלהטבקי"ת בנאום שנשא מול תלמידים במכינה. הוא קרא "להדביר" את הנטיות החד מיניות כפי שהדבירו את מחלת האיידס. "אני משוכנע שביום שלא תהיה הסכמה שזה נורמלי, הדבר הזה, אנחנו נציל את כל החברה האנושית והמדע הפיזיולוגי והמדע הפסיכולוגי. לא תהיה שום בעיה לטפל בבעיה הזאת." מטעם מכינת בני דוד שבעלי נמסר: "השיעור המדובר נאמר באופן מכבד ולא פוגעני והוא נובע מהכרת העובדות במציאות."

■ ■ ■ הערה: היו פעם כאלה שרצו להדביר את בעיית היהדות, לא? זה היה מאוד "מכובד" גם אז.

17.02.18

קשת

ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, זוכה פרס ישראל ומבכירי רבני הציונות הדתית, הרב אלי סדן, הסביר לתלמידיו כיצד להתנהג עם בנות במהלך השירות הצבאי, ובאילו דפוסים יש לנהוג כלפיהן לקראת גיוסם לצה"ל. הוא הסביר להם שכל אינטראקציה עם חיילות צריכה להיות מלווה בפרצוף קר ואף המליץ להביע גועל מהחיילות "שהיא מבינה שאתה לא רוצה להסתכל עליה בכלל." במקרה של חשד לייחוד, יש לסרב פקודה. ממכינת "בני דוד" בעלי נמסר בתגובה: "הרב ממליץ על שמירת צניעות ביחידות מעורבות באופן שאינו פוגע בכבודן של החיילות."

■ ■ ■ הערה: אם פרצוף של גועל זה מכבד, אולי מומלץ לכל אדם חילוני לעשותו כאשר הוא פוגש באדם דתי?


פינת הפשיעה והפינה האפלה

תאריך

מקור

תקציר

02.01.18

קשת
מעריב
קשת

בן 20, תלמיד לשעבר בישיבת פוניבז' הידועה, תובע את הישיבה, לאחר שלטענתו סבל שם מהתעללות מינית קשה וממושכת בעת שהיה נער. לטענתו, בכירי הישיבה ידעו על האירועים ולא עשו דבר. תלמיד הישיבה טען כי תלמיד המבוגר ממנו פגע בו במספר מקרים. על פי התביעה, התלמיד המבוגר נהג להשפיל אותו, לצלם אותו בעירום ונגע בו במקומות מוצנעים בניגוד לרצונו.

05.01.18

ynet

נפתח משפטו של נדב סלע הנאשם ברצח אשתו, שני ילדיו ובן השכנים במושבה מגדל. האישום נגד סלע הוגש במרס 2017, והוא מתאר מסע רצח אכזרי, ממושך ונטול רחמים, שקורבנותיו הם בני משפחתו של סלע ובן השכנים. הוא נאשם בארבעה מעשי רצח ובניסיון רצח של בן השכנים, נתן עתיה. כתב האישום היה כה קשה, עד ששופטת המחוזי בנצרת נעתרה לבקשת הפרקליטות והתירה לפרסם רק גרסה מרוככת שלו, שלא כוללת תיאורים מזוויעים של זירת הרצח. לפני הדיון אמר סלע כי עבר תאונה כמה חודשים לפני הרצח וכי "אלוהים שמר עליי בתאונה, והלכתי בהוראותיו עד יום הרצח." את המניע לרצח הוא הסביר: "רצחתי את כל מי שהיה בבית, כי הם היו עמלקים."

05.01.18

קשת
וואלה!

עובד לשעבר בישיבה נעצר לאחר שבן 18 התלונן במשטרה שהעובד ביצע בו מעשים מגונים כשהיה קטין. בתלונתו סיפר הצעיר כי לפני מספר שנים, כשהיה קטין, עובד לשעבר בישיבה בה למד ביצע בו מעשים מגונים ומעשי סדום. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על פרטי החשוד.

06.01.18

וואלה!
קשת

חייל צה"ל נפצע באורח קל לאחר שחרדים השליכו לעבר מכוניתו אבנים. כתוצאה מכך הוא סטה ממסלול הנסיעה ונפצע. חובש רפואת חירום במד"א, אייאנאו מולה, סיפר כי "ראינו את הנהג, צעיר כבן 20, מתהלך במקום בסמוך לרכב שהתנגש בעמוד חשמל. סיפרו לנו שהוא פגע בעמוד לאחר שיודו לעברו אבנים. הוא היה נסער וסבל מחבלות קלות. הענקנו לו טיפול ופינינו אותו במצב קל לבית החולים."

09.01.18

News1

אוריה גזית, המנכ"ל לשעבר של ישיבת ההסדר תקוע, נדון ל-56 חודשי מאסר ופיצוי בסך 300,000 שקל, לאחר שהורשע במרמה בהיקף של מיליוני שקלים כלפי חברת מילתא - המוציאה לאור את ספריו של הרב עדין שטיינזלץ - וישיבת תקוע. עוד נקבע, כי יחולט ממנו רכוש בשווי 135,000 שקל. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רמי כרמל, אומר, כי "הסיבה למעשיו אינה ברורה וייתכן שהם נבעו מחיבה לחיי פאר או מרצון להרשים את סביבתו. מדובר במעשים שהצריכו תכנון רב, מחשבה מעמיקה ויצירתיות, הרחוקים מרחק רב ממעידה חד-פעמית."

13.01.18

קשת

הודיה (שם בדוי), מספרת כיצד נוצלה והוטרדה מינית ונפשית על ידי הרב אותו העריצה, לתוכנית "חי בלילה". הודיה מספרת שהרב הזה אומנם הציל אותה מהתאבדות אבל כפה עצמו עליה מספר פעמים גדול. הוא הראה לה סרטים פורנוגרפים שאותם לא הבינה. המשטרה החליטה לסגור את התיק כנגד אותו רב.

13.01.18

ynet
ישראל היום
מעריב
קשת

מיכאל שרביט (40) מהעיר ביתר עילית החרדית מואשם באשמת אונס ילדה שאותה הכיר עת מלאו לה 11. שרביט ניצל את מצבה של הילדה, את נסיבות חייה ואת גילה הצעיר. הוא יצר דפוס של כפיית רצונותיו המיניים. הוא נהג לומר לה שלא תספר דבר על מעשיו, ולהפחידה כי ביכולתו לעקוב אחריה באמצעות קשרים שיש לו, וכי הוא מכיר אנשים שעובדים בשב"כ ויודעים להעלים אנשים. בהמשך אנס במשך שנתיים נערה בת 14. אשתו נמצאת במעצר בית נוכח החשד למעורבותה בחלק מהעבירות - היא זו שהכירה לו את אחת המתלוננות עוד לפני שנישאה לו, ואף שידלה אותה להיענות להוראותיו של שרביט.

19.01.18

החדשות 13
קשת

חרדים ניסו לעכב אמבולנס שניסה לפנות גופה, בזמן שכוחות המשטרה השתמשו ברימוני הלם על מנת לפזר את המוחים. האמבולנס הוזעק להוסטל ברחוב גאולה בעיר, וככל הנראה המפגינים ניסו למנוע את פינוי הגופה ונתיחתה. במהלך ההתפרעויות נגרם נזק לאחת הניידות המשטרתיות, ונשברו מראת הצד והשמשה הקדמית.

21.01.18

וואלה!
מעריב

חרדי תושב בית שמש הואשם בגין יידוי חפץ לעבר חייל צה"ל בבית שמש לפני כשבועיים. על פי כתב האישום , מאיר ויספיש בן ה-27 זרק שקית אשפה לעבר החייל, וגרם לו לאבד שליטה על רכבו ולפגוע בעמוד תאורה. החייל שהגיע לבית שמש במסגרת תפקיד, הותקף ע"י המון חרדי אשר סגר עליו. כאשר החייל ניסה להימלט, החרדי זרק על השמשה שקית אשפה שהבהילה את החייל וגרמה לו להתנגש בעמוד.

22.01.18

ynet

כנגד העמותות החרדיות "מוסדות חינוך אור חיים" ו"נתיבות רבקה" הוגש כתב אישום בגין הפרות שכר שבוצעו כלפי עובדים מהמגזר החרדי. כמו כן, הוגש כתב אישום כנגד עמותת "תלמוד תורה - אהלי ספר" בגין פיטורי עובדת בתקופה המוגנת שלאחר לידה וזאת, מבלי שקיבלו היתר לכך ממשרד העבודה והרווחה.

22.01.18

הארץ

גלעד קליינר, שפרסם הודעות תמיכה ברצח במצעד הגאווה בירושלים, יבצע עבודות לתועלת הציבור וישלם קנס במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות. בהסדר, הודה קליינר והורשע בהסתה לאלימות או לטרור. בכתב האישום המקורי נגדו נכללו גם עבירות של הסתה לגזענות והפרת הוראה חוקית. אחרי הדקירה במצעד הגאווה ב-2015, ולפני שנודע על מותה של שירה בנקי, כתב קליינר בפייסבוק: "ישי שליסל, אם כבר החלטת לדקור בפעם השנייה, ועוד זמן קצר אחרי שהשתחררת מעשר שנות מאסר, לא יכולת לעשות הפעם עבודה קצת יותר יעילה? לצערי, אתה לא הולך להשתחרר עכשיו כל כך מהר, אז לפחות היית מצליח להרוג כמה מהסוטים הארורים האלה." בעקבות תגובות לדברים פרסם סטטוס נוסף, שבו כתב: "לא פעם אמרתי גם בעבר שבכל מצעד תועבה שכזה אני מייחל שייפול עליהם קסאם וימחץ למוות אלפים מהם." בהמשך כתב הודעת טקסט בתפוצה רחבה, שבה הביע שמחה על מותה של בנקי.

23.01.18

קשת
קשת

אנשי הפיקוח העירוני תפסו בשכונת זכרון משה רכב של מדביקי מודעות נגד הגיוס וביקשו להחרים אותו. מרגע שביקשו הפקחים להחרים את הרכב הוזעקו לאזור כמה עשרות חרדים שהחלו להיאבק בהם. הפקחים שחשו מאוימים הזעיקו משטרה והתפתח עימות בין הצדדים. רק לאחר שעה ארוכה ובליווי משטרתי כבד, לא לפני שהחרדים גם זרקו אבנים והציתו פחי אשפה, הרכב פונה. כמה שוטרים אף נזקקו לטיפול רפואי במקום.

23.01.18

ישראל היום

נער בן 14 התלונן כי לפני מספר שנים, עת התגורר באשדוד, הוא נפגע מתקיפה מינית שבוצעה על פי החשד על ידי אדם בן 65, אותו הכיר בבית הכנסת. החשוד בתקיפה נעצר וטען להגנתו: "הילד פיתה אותי." החשוד בתקיפה המינית התנדב במקום במשימות אחזקה שונות, וכך נפגשו השניים. לאחר שהחשוד רכש את אמונו של הקטין, הוא ביצע בו את זממו מעת לעת, ואף איים על חייו שלא יספר את אשר אירע במקום. על פי החשד, מעשים אלו נמשכו לאורך שנתיים, כאשר לאורך כל התקופה הזו הקטין חשש לספר על המתרחש, עד שעבר יחד עם משפחתו להתגורר מחוץ לאשדוד, ואז סיפר על המעשים לאביו.

24.01.18

וואלה!

חרדי תושב העיר חיפה בן 39 ואב לשבעה ילדים, הואשם בגין סחר בסמים. על פי כתב האישום, גיל שמואל מטלון, שמתגורר בשכונת נווה שאנן בחיפה, גידל קנאביס בדירה ששכר. עוד עולה מכתב האישום שבלש ימ"ר ניסה להפליל חוזר בתשובה חרדי אחר, רועי בן הרואה, בן 27 משכונת הולילנד בירושלים, במקור משכונת נווה יוסף בחיפה. הוא פנה אליו וביקש לרכוש כמות גדולה של סמים, אלא שהוא הפנה אותו לגיל מטלון, אותו תיאר "חבר טוב מחיפה" וביקש עמלה על העסקה.

30.01.18

מעריב
ynet

תושב אשדוד בן 65, שהתנדב בבית הכנסת "שובה ישראל" באשדוד בחלוקת אוכל וכן נהג להתפלל בבית הכנסת בתדירות יומיומית, מואשם שאנס קטין כבן 11 על פני תקופה של כשלוש שנים בעת היותם בבית הכנסת. הנאשם ביצע את המעשים המיוחסים לו לאחר שאיים על הקטין באמצעות סכין מטבח שהצמיד לגרונו, שלא יספר לאיש על המעשים, אחרת יהרוג אותו. הנאשם חזר ואיים על הקטין באופן דומה לאורך התקופה המתוארת ובחלק מהאירועים אף הניח סכין מטבח גדולה על השולחן בחדר.

31.01.18

ynet

צעיר חרדי כבן 20 מירושלים נתפס בשכונת פסגת זאב, כשברשותו תשע שקיות עם מריחואנה. לשוטרים שעיכבו אותו לחקירה הוא סיפר שהוא חייל שמשרת בחטיבת הקומנדו של צה"ל, ונאלץ לישון במכוניתו לאחר שנזרק מבית משפחתו החרדית בשכונת מאה שערים, על רקע החלטתו לשרת בצבא ולחזור בשאלה. לאחר חקירה התגלה כי הצעיר החרדי הוא בכלל אזרח, שהתחזה לאחיו שמשרת במפקדת חטיבת הקומנדו כתומך לחימה. החייל עצמו לא נחשד בשלב זה מסגרת הפרשה, אך ייבדק כיצד הגיעה תעודתו לאחיו.

04.02.18

ynet
ישראל היום
וואלה!

הרב עזרא שיינברג, שהיה ראש ישיבת אורות האר"י בצפת, הורשע בעבירות מין בשמונה נשים במסגרת הסדר טיעון. הוא יכלא למשך שבע שנים וחצי.

04.02.18

קשת

יוסי פרץ בן 32, תושב העיר טבריה ובעל חזות דתית, חשוד במעשים מגונים והטרדה מינית של קטין בן 14. הקורבן אזר אומץ להתלונן לאחר ששמע על הרשעת פדופילים נוספים בעיר. מחקירה ראשונית עולה כי קיים חשד סביר לפיו החשוד פגע בקורבנות נוספים, גם הם קטינים.

05.02.18

ynet

שתי צעירות, נערות דתיות, תושבות שכונת מוסררה הסמוכה למאה שערים, הותקפו בברוטאליות בעת שנקלעו למקום בו התגודדו עשרות צעירים בהפגנה שארגנו חרדים קיצונים מהפלג הירושלמי והעדה החרדית, בגין גיוסה של נערה חוזרת בתשובה לצבא. החרדים תקפו אותן ע"י מטח של אשפה, ארגזים וחפצים נוספים, כשהן נצמדות לקיר וברקע נשמעים כל העת פיצוצי חזיזים.

12.02.18

וואלה!
ynet
קשת
מעריב

אישה דתיה בשנות ה-50 לחייה נעצרה הבוקר באחד היישובים בשומרון בחשד לביצוע עבירות מין בשלוש אחיות קטינות אשר למדו בבית הספר החרדי במלבורן. על פי החשד, החשודה עשתה את העבירות המיוחסות לה בעת שהייתה מנהלת בית הספר בו האחיות למדו במלבורן, אוסטרליה.

13.02.18

ynet

שמונה שנות מאסר נגזרו על הרב ישעיהו ריזקאן (64), רב קהילת בית הכנסת "אהבת התורה" מבני ברק, שהורשע בשלושה מעשי אונס במרמה ובארבעה מקרים של מעשים מגונים במרמה בנערה בת 17. "התנהלות הנאשם התאפיינה בתחכום," צוין בגזר הדין. בהכרעת הדין עוד נאמר כי הרב תקף את הנערה בבית הכנסת ואנס אותה במחסן. לפי הכרעת הדין, היא ביצעה את דרישותיו "מסיבות רוחניות ודתיות ובהיעדר כל ידיעה על טיבם של קשרים ומגעים פיזיים לאישה, משמעותם והקשרם המיני." השופטים קבעו פה אחד כי הרב ניצל את מעמדו הרם ואת היכרותו עם המשפחה כדי להשיג במרמה את הסכמתה לאונס ולמעשים מגונים.

13.02.18

ynet

תחקיר ידיעות אחרונות ו-ynet חושף כיצד ומדוע מוסדות לימוד חרדיים מגישים את תלמידיהן לבחינת הבגרות, אף על פי שאין הם מלמדים בפועל את לימודי הליבה. על פי התחקיר, המוסדות הללו מכינים תוכנית פיקטיבית ללימוד לימודי ליבה, אך אינם מיישמים אותה בפועל. תלמידים מתבקשים להיבחן ע"י מנהלי המוסד ולפעמים ביחד עם הבחינה ניתנות להם התשובות, אותן הם מעתיקים. הסיבה היא שאם התלמידים ניגשים לבגרות ומקבלים ציונים טובים, המוסדות הללו מקבלים תקצוב ממשרד החינוך. עוד מגלה התחקיר כי הכסף ממשיך לזרום לאותם מוסדות, למרות שארבעת שרי החינוך האחרונים הכירו את השיטה, וחלקם אף ניסו לסגור את הפרצה שעלתה למדינה עד היום עשרות מיליוני שקלים.

14.02.18

ynet
ישראל היום

רב שהורשע במישור הפלילי בביצוע מעשים מגונים באחיותיה הקטינות של אשתו לשעבר, יפצה כל אחת מהמתלוננות במאות אלפי שקלים לאחר שהגישו נגדו הקורבנות גם תביעה אזרחית. במהלך ההליך האזרחי, הרב טען כי גיסותיו לא הוכיחו כל נזק שנגרם להן בגין מעשיו, ועליהן להסתפק בעונש שקיבל בהליך הפלילי.

16.02.18

ישראל היום

ראש העיר בני ברק, חנוך זייברט, נתפס כשהוא מחנה בחניית נכים ובאדום לבן בכמה הזדמנויות שונות, כך עולה מתמונות שפורסמו בקבוצות ואתרים חרדיים שונים. כשכתב "ישראל היום" התקשר לאברהם טננבוים, דובר ראש העירייה, ע"מ לקבל תגובה, הוא נתקל במטר של קללות, השפלות וצרחות. אותו דובר עירייה גם תקף את הכתב על כך שהוא חילוני.

17.02.18

ynet

תושב נתניה בן 46 נעצר בחשד שהצליף בחגורה בבנו בן 10, רק בגלל שלא קרא בתורה. באחת הפעמים הוא נטל פטיש וניפץ את הטלפון הנייד של הבן. כשראתה האם כי האב מכה את בנה - היא נחלצה לעזרתו וניסתה לגונן עליו, אך הוא תקף גם אותה.

17.02.18

קשת

מזכירה, העובדת במרפאת נשים, החלה להעביר באופן קבוע לעמותת "הידברות" (עמותה להפצת תכנים חרדיים בראשות הרב זמיר כהן) פרטים אישיים של נשים העומדות בפני הליך הפלה: שמותיהן, מספרי הטלפון שלהן ואפילו תאריכי ההפלות הצפויים. עמותת "הידברות" הייתה אז פונה לנשים שרוצות לבצע הפלה, מזמינה אותן לשמוע יעוץ ומפעילה לחצים לא לבצע את ההליך. בעמותה אף עודדו את המזכירה להמשיך להעביר פרטים, למרות שמדובר בעבירה חמורה על החוק.

19.02.18

החדשות 13
ישראל היום

היידי מוזס, בתו של ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) וגם פעילה חברתית, החלה לחשוף סיפורים של צעירים וצעירות חרדיים, שבשל בעיות השתלבות בחברה החרדית הם מואבסים לטענתם בתרופות פסיכיאטריות. המטרה, כך הם מספרים, הינה כדי להחזירם לתלם, זאת חרף המחיר העצום והנזקים הנלווים לתרופות מסוג זה וחרף העובדה שהטיפול כלל לא מתאים. היא חושפת את סיפורה האלים והאישי.

19.02.18

ישראל היום

רב מניו ג'רזי מואשם כי שילם תמורת קיום יחסי מין עם בת 17, שכפו עליה לקיים יחסי מין עם עשרות גברים. בשל גילה הצעיר, הוא מואשם בעיסוק בזנות עם ילד וסיכון לרווחתו של ילד. מדיווחים בארה"ב עולה כי האיש מנהל מרכז דתי, והיה בעבר בכלא לאחר שהורשע בתקיפה של ילד בן 13 בפנסילבניה.

19.02.18

וואלה!

רעות כהן ובת זוגה כרמן רומינה גונזלז, בעלות מסעדה לא כשרה במרכז ירושלים, סופגות ההתנכלויות ואיומים מחרדים שבאים ומזיקים להן ולעסק. משטרת ירושלים החליטה לסגור את תיק החקירה מכיוון ש"לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדה לדין."

■ ■ ■ הערה: יודגש כי בעלות המסעדה צילמו את החרדים בעת מעשה, ועדיין לא נמצאו מספיק ראיות להעמדה לדין. זה מאוד "מפתיע".

20.02.18

ynet

אבישלום פון שילוח גדל בבני ברק, בן למשפחה חסידית. את לימודיו עשה ב"חיידר" מוכר לבנים במגזר החרדי. השבוע הוא גולל במילים קשות את הפגיעה המינית שעבר בילדותו מידיו של אחד המלמדים במוסד. בראיון לאולפן ynet הוא מספר: "עברתי פגיעה מינית בילדות, ב'חדר' חסידי מאוד מוכר בבני ברק, מצד מורה שפגע בהמון ילדים בכיתה שלי ובכיתות אחרות. כילד, סיפרתי את זה להנהלה. הם ידעו ואף אחד לא נקף אצבע לעצור את הזוועה הזאת. לא הרחיקו אותו וגם לא טיפלו בילדים. פשוט לא התייחסו לזה." הוא יצאה לתבונה אולם הוא חושש שבנו שנמצא בעולם החרדי יעבור אותה הטראומה.

26.02.18

ynet

תלמוד תורה חרדי בירושלים נתבע ע"י אחד מהתלמידים שלו לשעבר על כך שבכירים בו ידעו, לכאורה, על התעללות מינית ממושכת שעבר התובע מצד אחד מאנשי הצוות החינוכי. לדברי התובע, מורים אחרים ומנהל במוסד ידעו על מסכת ההתעללות, אך לא עשו דבר כדי למנוע אותה. התביעה מגובה בחלקה גם בהקלטה שהגיעה לידי ynet. בהקלטה נשמע איש הצוות מודה שבאופן סדרתי ולאורך תקופה נהג להתייחד עם הקטין, להוריד את מכנסיו ולבצע בו מעשים מגונים. התביעה (באמצעות עמותת "דין וחשבון") טוענת כי בידיה ראיות מוצקות נוספות.


איוולת

תאריך

מקור

תקציר

30.12.17

ynet

שר החקלאות, אורי אריאל, אומר כי הוא משוכנע ש"האחדות בתפילה" ביום חמישי האחרון היא שהביאה את גשמי הברכה שירדו מאז ברחבי הארץ. ל"לועגים" הוא אמר "אני רק מצטער שהם לא מבינים ולא למדו מספיק יהדות. זו שנת בצורת חמישית, ואני מקווה שלא יהיה עוד צורך בתפילות נוספות." גם הרב הראשי לישראל דוד לאו התייחס הבוקר (ב') לתפילות על הגשם, ועל רקע הממטרים האחרונים מתח ביקורת על אלה שלעגו להן. "אפילו מלך מרוקו מבין שזה יכול להועיל לו, וביקש מרבנים במדינתו להתפלל."

■ ■ ■ הערה: בואו פשוט נתעלם מהעובדות (ynet) ומכך שכולם יודעים לפתוח חדשות ולהקשיב לחזאים.

01.01.18

מעריב
קשת

מישל אפשטיין, אמו של דניאל הסובל מאוטיזם, רצתה לערוך לו חגיגת בר מצווה, אולם בתי כנסת סירבו לערוך בר מצווה לנער אוטיסט: "אמרו שהוא טמא ושוטה... היה בית כנסת שאף זרק אותנו מהמקום במהלך בר מצווה אחרת בה ביקרנו בטענה שדניאל מחלל שבת כי הוא מחזיק עמו אייפד לצורכי תקשורת."

14.01.18

ישראל היום
קשת
מעריב
וואלה!

הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, קבע בשו"ת באתר כיפה כי אם צעיר נאלץ להתגייס לשירות מעורב, עליו להשתמט ולא להתגייס לצבא כי 'כמעט כל תלמידי הישיבות נכשלים בנגיעה וגם בחיבוק.' הרב ענה כי יש לבקש שירות ביחידות קרביות ממש אשר בהן אין נשים, או במסלולים כמו הנח"ל החרדי. לדברי אבינר, 'גם בנות דתיות שמתגייסות לצבא מתקלקלות כנ"ל כמו הבנים.'

22.01.18

וואלה!

עמדת מחשב, המכונה ה"ברכומט", הוצבה בסוף השבוע מחוץ לביתו בבני ברק של הרב חיים קנייבסקי, אחד המנהיגים החרדים הבולטים בזרם הליטאי המרכזי. ה"ברכומט" מאפשר להקליד את שמו של המבקש, שם אמו, בקשת הברכה וסכום תרומה לצדקה. על העמדה מופיעה תמונתו של הרב קנייבסקי, לצד הכיתוב: "מוקד להעברת שמות לברכה וישועה למרן שר התורה". שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש, הגיב ואמר כי ה"ברכומט" הוא חלק מ"תהליך המסחור והזילות של היהדות והדתות בכלל, שבמסגרתן ברכה הופכת ממעשה רוחני ואמוני למוצר עובר לסוחר ולטכניקה של כישוף. ברור שזה לא יעצור שם. עוד כמה עשרות שנים כבר יהיו 'ברכומטים' קדושים שיתנו ברכות בעצמם."

04.02.18

הארץ

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בכינוס של חיילים חרדים ורבנים, בהתייחסותו לסוגיית גיוס החרדים: "אני יודע ומבין שיש אנשים שלומדים ובאמת נהרגים באוהלה של תורה ואסור לבוא ולמנוע מהם אפילו דקה אחת של לימוד, מפני שהם אותם אנשים שיכולים לעשות זאת, שיכולים להתעלות לרמות כאלה."

05.02.18

מעריב

חייל מפלוגת מפקדה בחיל התותחנים סירב להיכנס לנגמ"ש במהלך תרגיל, וזאת בשל נוכחות אישה בכלי הרכב. כעונש, הוא נשפט ל-12 ימי מחבוש.


ניסים ואסונות

תאריך

מקור

תקציר

16.01.18

קשת
החדשות 13

מוישי הולצברג הגיע עם רה"מ לביקור בבית חב"ד במומבאי, תשע שנים לאחר שנרצחו הוריו, שלחי חב"ד בפיגוע טירור. בנאומו אמר: "ברוך שעשה לי נס במקום זה."


חינוך

תאריך

מקור

תקציר

07.01.18

מעריב

הורים ותלמידים בבית ספר באשדוד מתארים מציאות קשה של אלימות, שמתקיימת בין כותלי ביה"ס ומחוצה לו. מדובר בבי"ס לחינוך מיוחד, השייך לבית ספר רגיל בעיר. הורים ששוחחנו עימם סיפרו על מקרי אלימות קשים בין תלמידים - דקירה שאירעה לאחרונה, תלמיד שקיבל כוויה מבורג רותח שהניח עליו תלמיד אחר. בנוסף, תיעוד מצולם של תקרית מראה תלמיד בעל לבוש חרדי מכה תלמיד אחר (קטן ממנו). התלמיד הקטן הרים לבנה וזרק אותה על התלמיד החרדי, כאשר זה מצא מקלט בחדר ובו ישבה סמכות חרדית. מהתיעוד נראה כי הסמכות החרדית הייתה יכולה לשמוע את כל המריבה אולם לא נראה כי הייתה התערבות כלשהיא. מנהל ביה"ס סירב להגיב בנושא, בטענה כי משרד החינוך הנחה אותו כך. ממשרד החינוך נמסר: "בית הספר המדובר מלווה באופן אינטנסיבי על ידי על גורמי המקצוע הרלוונטיים במשרד החינוך, ומטופל באופן אישי על ידי מנהל המחוז החרדי."

20.01.18

וואלה!

שר החינוך נפתלי בנט עם סגנו החרדי מאיר פרוש חתמו על תקנה לפיה מוסדות "פטור" חרדיים יוכלו ללמד את תלמידיהם יידיש במקום אנגלית, כשפה שנייה, ולקבל על כך תקציב מהמדינה. חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד) הגיב על ההחלטה, ואמר כי היא מלמדת ש"סקטוריאליזם בפנים, ליבה בחוץ. מדובר בהחלטה אומללה הפוגעת בראש ובראשונה, בתלמידים החרדים ודוחקת אותם משוק העבודה."

21.01.18

וואלה!

מוסדות חינוך חרדים של רשתות החינוך המזוהות עם ש"ס ואגודת ישראל נקנסו במילוני שקלים בגין אי עמידה בחובת לימודי ליבה - כך עולה מנתונים שהגיעו לידי חדשות וואלה! המוסדות הללו נמצאים תחת מעמד "מוסד מוכר שאינו רשמי", שמעניק להם תקצוב גבוה השווה כמעט לזה של בתי ספר ממלכתיים. במסגרת זו הם מחויבים בלימודי ליבה, אך המוסדות שלא עומדים בתכנית לה הם מחויבים - נקנסים וממשיכים לקבל את התקציבים.

■ ■ ■ הערה: ולמרות הקנסות, לא סוגרים אותם "מוסדות חינוך".

יומן חופש