הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

נולדתי במשפחה של חסידי סאטמר, עכשיו אני לומד באחת האוניברסיטאות הכי מפורסמות בעולם

סיפורו של דוד

אני אמריקני, נולדתי במשפחה של חסידי סאטמר, וחזרתי בשאלה לפני כ-5 שנים. עכשיו אני לומד באחת האוניברסיטאות הכי מפורסמות בעולם.

חופש

נולדתי למשפחה חרדית טיפוסית בוויליאמסבורג שבניו יורק, דיברתי יידיש בבית, מעולם לא צפיתי בטלוויזיה, הלכתי לישיבה וחונכתי להאמין - ע"י תנועת סאטמר החסידית - שהציונות היא הרוע הגדול ביותר בעולם.

אני מקווה שמאמר זה יענה לשאלות וספקות רבות העומדות בפני רבים שאינם בטוחים בעזיבת העולם החרדי.

שני חלקים מרכיבים את האתגר של להשתחרר מעולם שמירת המצוות האדוקה. ראשית, האלמנט הפילוסופי - השאלות הרבות אודות יהדות ואלוהים. שנית, ההיבטים המעשיים: משפחה, חברים, כסף, פחד, בדידות, עולם חדש וכו'.

כדי להגיע לשלב השני, עליכם לעבור קודם כל את החלק הראשון ולהיות בטוחים לחלוטין במה שאתם מאמינים בו.

חופש

הנה השאלות הרבות שנהגתי לשאול את עצמי:

  • מה מטרתו של אלוהים ביצירת עולם של אנשים רק על מנת להלל אותו?
  • מדוע זה כל כך בטוח שיהדות היא הדת הנכונה, רק בגלל שנולדתי במקרה למשפחה יהודית? אילו הייתי נולד למשפחה מוסלמית או נוצרית, הייתי מאמין בדת ההיא.
  • אם אלוהים יודע את העתיד, איזו בחירה יש לנו בחיינו לעשות טוב או רע?
  • למה אלוהים כה נסתר? אילו היה רוצה שנבחר מסלול מסוים בחיינו, הוא היה יכול להבהיר זאת באופן מוחלט - מה עלינו לעשות בחיים, ושאם לא נעשה כך, יעניש אותנו.
  • הבעייה הגדולה ביותר שלי היתה הגמרא: נראה שבכל פעם שאחד האמוראים לא אהב משהו, או לא הבין משהו, הוא היה פשוט מתקן אותו לצרכיו.

חופש

השאלות ממשיכות עוד ועוד, אך התשובה המרכזית היא שכל זה אינו נכון. חישבו על כך בצורה הגיונית: האם קבוצות אנשים בהן מתפללים לשלומם של החולים, חיות חיים ארוכים יותר או בריאים יותר? האם תפילה עבור פרנסה, ילדים וחתונה עוזרת באמת? או שזה רק צירוף מקרים כאשר זה עובד? הנקודה היא שתמיד תשמעו על ניסים שנראה שעבדו, אך לעולם לא על אלה שאינם עובדים. אם תלמדו מתימטיקה, תבינו שלכל אירוע קיים סיכוי מסוים שיקרה, אז אנשים מפרשים זאת כאיזה סוג של נס אלוהי.

ישנם ספיריטואליסטים ומסיטיקנים לא-יהודיים רבים, המתיימרים להיות בעלי יכולת לבצע כל מיני סוגי ניסים, כך שרבנים אינם טובים מהם.

הקשיבו למישהו כמו הרב אמנון יצחק - כיצד הוא מסווה בפיקחות כל שאלה רצינית בעזרת בדיחה, פשוט מכיוון שאין לו תשובה טובה עליה.

הנקודה בנושא של "אלוהים" היא שבלתי אפשרי להוכיח האם הוא אמיתי או לא, ולכן זה לא רלוונטי לתהות על קיומו.

יש אנשים שינסו לומר לכם שאלוהים חייב להתקיים, כיוון שהעולם לא יכול היה להיברא מעצמו. שאל אותם: אם כך, הרי שמישהו היה חייב לברוא את אלוהים?

אם אלוהים קיים, והתכנים היהודיים נכונים, אזי אלוהים ברא את תודעתכם, ולכן אם יש לכם ספקות כלשהן אודות אלוהים, זה הוא שנושא באשמה, כיוון שהוא זה שברא את האופן בו אתם חושבים, ואינכם יכולים להכריח את עצמכם לא להיות בעלי ספקות.

חופש

מטבע הדברים, איני יכול לפרט בהרחבה כל נקודה במאמר קצר זה. אני כיום בוגר מתימטיקה ופסיכולוגיה באחת האוניברסיטאות הכי מפורסמות בעולם. אז אל תחששו שאינכם יכולים להצליח בעולם החיצוני. אתם יכולים. אני הצלחתי.

 


התקבל: ספטמבר 2007, פורסם: פברואר 2016