הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

יבנאל

תוכן העמוד:
עדכון אופטימי מ-2010: יבנאל מתחדשת
עדכון מ-2003: או הם או אנחנו
הקדמה מאת אוהד, אתר חופש
"יבנאל - מושבה תחת טרור", מאת מיקי מן, 2001
נסיון ההשתלטות החרדית על יבנאל, מאת עורכי האתר המקורבים לנושא
דיווחים מאת צעיר תושב יבנאל

בול יבנאל

עדכון אופטימי מ-2010: יבנאל מתחדשת

לפני מספר שנים סיפרנו לכם על המושבה יבנאל ועל ההשתלטות החרדית בה, ומאז סיכומים ישנים אלה לא עדכנו את הכתוב. בתקופה האחרונה פנו אלינו מספר פעמים תושבים מהאיזור ובפיהם בשורות אופטימיות לגבי המקום.

מתברר כי ליבנאל מגיעים לאחרונה תושבים חילוניים חדשים. מערכות החינוך והתרבות של הברסלבים במקום מופרדות מאלה של החילוניים, ונמסר גם כי חלקם עוזבים את הקהילה, ואף את יבנאל. במקביל, לאחרונה התאחדו כל שאר הפלגים ביבנאל ופועלים למען קידום היישוב.

הם מעידים על התעוררות בהתעניינות בהתישבות ביבנאל: המחירים במקום עדיין אטרקטיבים וההצע הוא של התיישבות אותנטית בעלת קרבה לאדמה עם אדמות בגדלים וסוגים שונים, עד נחלות שלמות (שלא כמו ביישובים ומיצפים אחרים בגליל, אשר מסתפקים בהרחבות צפופות ובחלק מהמקרים גם בבתים לפי דגמים). המקום מקודם עתה על ידי התושבים החילוניים כבעל פוטנציאל והצלחה שמתחילה להתעורר שוב, דוגמא למקום שלא הרים ידים וממשיך להתפתח, עם ערכים של אהבת האדמה ובין אדם לחברו, שאפילו החרדים לא יכולים להם.

בחודש ספטמבר האחרון נערך יריד של המשרד לפיתוח הנגב והגליל בנמל תל אביב, והביתן של יבנאל נחל הצלחה מרובה. כמובן שהחשש מפני התחרדות המקום עדיין קיים (כמו גם במקומות רבים אחרים), אך לעומתו קיימים היתרונות האמורים.

התושבים החילוניים עושים סיורים ביישוב בשבת לכל מי שמתעניין, ומנהלים בסיס נתונים מתעדכן לגבי הנכסים למכירה. ניתן ליצור קשר בטלפונים 052-4291415 או 052-2599004.

עדכון מ-2003: או הם או אנחנו

כתבה ב"מוסף הארץ" מתאריך 11.4.03 שכותרתה "או הם או אנחנו" (מאת ורד לוי-ברזילי) מספרת על תושבי יבנאל הוותיקים, שנערכים לקרב על הבית, לאחר שקבוצה גדולה של 550 חוזרים בתשובה, חסידי הרב הניו-יורקי שלמה אליעזר שיק (המכונים בעגה המקומית "השיקים"), התמקמה בלב המושבה וממררת להם את החיים. תחושת התושבים הותיקים הינה ש- "שום דבר כבר לא כמו שהיה פעם".

ההשתלטות של החסידים על המושבה הותיקה התחילה בשנת 1986, והתאפשרה באופן הדרגתי תוך ניצול עובדת היות אדמות המושבה פרטיות, וקניית נכסי שלא-ניידי מאלה שנמצאו במצוקה כלכלית. כך נבנו בתי כנסת ומרכזי פעילות דתית על מגרשים שהיו בלב המושבה החילונית, ובהמשך ייסדו החסידים במקום מערכת חינוך חרדית נפרדת המכונה "יבנאל עיר ברסלב". כתובות מרוססות בנוסח זה, כמו גם כתובות "נ-נח-נחמ-נחמן מאומן" מעטרות יותר ויותר איזורים ובתים, לעומת טיפוח הסביבה והירק הקיימים בבתי המושבה הותיקים. רכבים של החסידים מסתובבים במושבה ומהם מחלקים חוברות וחומר פירסומי חרדי, ומקבצים תרומות. החסידים מעידים על עצמם כי אינם עובדים, וילדים רבים מתגודדים סביב בתיהם.

לאחר רצח רבין התמלאה המושבה בצופרי שמחה של רכבי החרדים, בצעקות שמחה ברחובות, ברכות לרוצח וריקודים. עקב כך התפתחה תיגרה המונית שהסתיימה בפצועים ובבוא המשטרה. ( "שמענו את ההודעה של איתן הבר, הסתובבתי בבית המומה. באותו רגע התחילו צעקות שמחה ברחוב שלנו: 'ברוך השם. ברוך השם' ... הם התאספו במרכז שלהם, כאן, ברחוב של הורי, שמחו ורקדו ... בא אחד צעיר וצרח, 'שמחה לישראל. ברוך השם'" )

ותיקי המושבה מעידים על עצמם כי הם חשים כיצד מתנפץ החלום הציוני אל מול עיניהם, ומביעים תחושת חוסר אונים, ועצב וצער גדולים. הם גם מביעים את התחושה שהם עצמם חטאו בכך שנתנו לדבר להתפתח ולקרות בזמן שעוד ניתן היה לעצור את התופעה.

בשנים האחרונות היו אינספור מקרים של איומים, ניבולי פה, יריקות והעלבות, על רקע של פעילויות שלא מצאו חן בעיני הברסלבים (כגון עבודה בשבת). היו גם הצתה ושריפה של מחסנים חקלאיים ושל מכוניות של התושבים החילוניים, תקיפות והשלכת אבנים (ואפילו גרזנים), תקיפת פקחים שהוזמנו, וחיתוכי צמיגים. לאחרונה החלו החרדים גם בתופעה של חיתון קטינים, ילדים וילדות בגילאי 12-14 בניגוד לחוק.

הקדמה מאת אוהד, אתר חופש

יבנאל - מושבה ציונית חילונית ברמת שרונה, שבין התבור לכינרת, הוקמה בדיוק לפני 100 שנים - בשנת 1901. היא נקראה תחילה בשם "ימה", על שם יישוב יהודי בשם ימא מתקופת התלמוד, ולידה נמצאת חירבת ימה, שבה נמצאו חרסים מן התקופה הכנענית הקדומה ושרידי יישוב מהתקופה הרומית. יבנאל היתה אחד ממעוזי "השומר" בימי העלייה השניה.

לפני כעשר שנים ביקש להתנחל בה רב חרדי בשם מיסטר שיק, וביקש לבנות בה בית-כנסת. הוא הבטיח לתושבי המושבה, שכל רצונו לגור ולחיות במושבה כאדם דתי, וכי "חס וחלילה" לא יעסוק בהטפות לדת, או ב"החזרה בתשובה". תושביה החילוניים של יבנאל לא הכירו את ה"שטיקים" של חלק לא מבוטל של החרדים, שאצלם "אחד בפה ואחד בלב", ולא שעו לעצות שקבלו מהמנוסים בתחום זה, חברי עמותת "ע.ל.ה." (היום "חופש"), שיעצו להם לא להאמין למיסטר שיק, ולא להתיר לו לגור במושבה.

היום, עשר שנים לאחר אותה התנחלות חרדית "תמימה", כביכול, התרבו התושבים החרדיים במושבה, עד כי הרוב החילוני עומד לאבד את כוחו, והמושבה נמצאת בסכנה של השתלטות חרדית מוחלטת.

במצב עניינים זה החליטו התושבים החילוניים - כמה מאוחר! - לצאת למאבק על איכות חייהם ועל זכותם לחיות במושבה כיהודים חילוניים, ללא התערבות דתית.

"יבנאל - מושבה תחת טרור"

מאת מיקי מן, 2.8.2001

בהמשך לכתבת "מבט" על השתוללות החרדים תוך פגיעה ברכוש התושבים הותיקים נסענו כמה חברים (יגאל, מיכאל, משה, ואנכי) לביקור עידוד במושבה.

עשינו סיבוב במושבה הותיקה שכמעט כל בתיה צמודי קרקע, ועברנו ליד החנות שפתחו אנשי ברסלב ושהשלט עליה - "יבנאל עיר ברסלב" - מהווה חלק מהמחלוקת בגלל סירוב המועצה להעניק רשיון עסק לחנות בגין שיבוש שם המקום.

שוחחנו עם תושבים במקום וקיבלנו פרטים חשובים לגבי התדרדרות המצב.

בישוב כ- 2200 תושבים, מהם כ- 400 חרדים שמכנים את עצמם "חסידי ברסלב". זו קבוצה תמהונית שאיננה קשורה לחסידות ברסלב. הקבוצה גורשה מישיבת ברסלב בצפת ובעצם הם כת משיחית שרק נושאים את שמה של החסידות הזו.

בראשם עומד הרב אליעזר שיק, תושב ארה"ב שמתגורר קבע בברוקלין ומגיע פעמיים בשנה עם כסף ירקרק שמקורו לא ברור למימון חסידיו.

החסידים נמצאים כבר כ- 15 שנה בישוב אלא שבשנים האחרונות התרבו מאד - הן מילודה והן מהצטרפות חוזרים בתשובה ועבריינים שהמירו מאסר בלימוד בישיבה. הם שכרו כמעט את כל הבתים להשכרה בישוב כך שהם מפוזרים בכל הישוב למעט ריכוז גדול בסביבת הבית היחיד שקיבלו עבורו היתר הרחבה עבור הרבי שלהם.

עיקר פרנסתם של החרדים הוא במכירת חוברות בנושאים תורניים לעוברים ושבים ללא קבלות. העימות האחרון קשור בבניית אולם שמחות (או למטרה אחרת?) ללא רשיון. הועדה המקומית לבניה הוציאה צווי הפסקת בנייה אבל הבנייה המשיכה. הגיע פקח הועדה שקיבל מכות מאחד החסידים אך אינו יכול (רוצה?) להצביע על המתקיף. הוצא צו אטימת מבנה או אי שימוש בו אבל גם הוא לא מקויים.

קיים צו מעצר לחמשת ראשי העמותה אם הבנייה תימשך אבל המשטרה מסיבות תמוהות לא מבצעת אותו.

החרדים סורבו ע"י ועדת הבניה המחוזית והארצית ולכן הגישו בג"ץ נגד המועצה המקומית. במועצה המקומית יש חבר אחד מטעמם שמצהיר על כוונתם להפוך את יבנאל לעיר ברסלב.

בעקבות המאבק סביב הבניה הבלתי חוקית הועלתה באש מכונית ראש המועצה אחרי שכמה ימים קודם לכן נחתכו צמיגיה, הוכה אותו פקח ועדת הבניה, הוכה עובד מועצה שכיוון תנועה ליד בית הספר המקומי, והועלה באש המתבן של אחת הפעילות לבלימת השתוללות החרדים.

התושבים מחפשים סיוע תמיכה והכוונה כיוון שהם רואים איך מפעל התיישבותי בן 100 שנה יורד לטמיון. האנשים רמזו שקיים חשש שצעירי המקום יתייאשו מהמתנה לטיפול הרשויות ויקחו את החוק לידיים.

מעבר לנושא המקומי - שמטריד מאד בפני עצמו - קיימת סכנה שהצלחת החרדים שם תיתן דחיפה לביצוע תרגיל דומה במקומות אחרים בארץ, ולכן חובה להתייחס למקרה יבנאל כאל איום עקרוני ברמה ארצית.

בימים אלה נבדקים מספר רעיונות שביצועם יתאים למצב הקיים שם:

  • קיום עצרת הזדהות בהשתתפות תושבי הישובים הסמוכים וארגונים שוחרי דמוקרטיה.
  • פניית אנשי ציבור בכירים לגורמי משטרה, ועדת בניה, וכד' כדי לדרוש ביצוע דחוף של כל הצווים.
  • תביעה לתגובה מיידית של הרשויות אם יראו סימנים של המשך הבנייה.
  • פניה של חברי מועצת שינוי לכל הגורמים המעורבים (והעיתונות) בתביעה להפסקת ביזוי החוק והמשפט, ולא לאפשר את ירידתו מסדר היום עד לפתרון הבעיה.
  • טיפול דחוף בבעיית הפער הדמוגרפי באמצעות מבצע איכלוס מזורז. במצב הקיים צפוי לחרדים שם רוב בבחירות הבאות.
  • חיפוש תורמים לפיצוי משכירי הדירות בתמורה לפינוי החסידים מהן, עד השכרתם לדיירים חדשים.
  • הבהרה פומבית חד משמעית שלא לאפשר את שינוי צביון המושבה בצירוף דרישה להסתלקות החסידים.
  • איתור גורמים פוליטיים מתווכים שיעבירו לידיעת ראשי הקבוצה הברסלבית שהמצב עלול לצאת מכלל שליטה.
  • בדיקת אפשרות למתן סיוע משפטי בקשר לבג"ץ.

אני קורא לכם לתמוך בתושבים שמופקרים ע"י המשטרה שאיננה אוכפת את החוק ואת החלטות בית המשפט, ולעודד אותם במאבקם באמצעות מכתבי תמיכה מטעמכם. הכתובת לפניות:
   אביק קוסטיצקי - ראש המועצה המקומית יבנאל טל. 04-6708344
   פקס 04-6708313
   ת.ד. 158 יבנאל 15225

נסיון ההשתלטות החרדית על יבנאל

מאת עורכי האתר המקורבים לנושא, 24.8.2001

בהמשך לכתבה של מיקי מן, קיבלנו מידע נוסף מאנשים המקורבים לנושא יבנאל, על פיו, חלק מהאחריות להשתלטות החרדית על יבנאל היא על התושבים הוותיקים, משיקולים שונים כגון השכרת דירות למשפחות חרדיות או שיקולים פוליטיים שונים.

אין זה סוד שאנשי ברסלב תורמים פחות מבחינה כלכלית למושבה, בעיקר בגלל הנחות משמעותיות מארנונה שנובעות מהכנסה נמוכה ו/או העלמת הכנסות/תרומות שונות (מה שגורם למימונם ע"י התושבים האחרים). בעקבות הבחירות האחרונות קיימת אצלם תחושה של קירבה ל"ניצחון", שהובילה לפעילות מוגברת שלהם במועצה, כולל יסודות אלימים ובלתי חוקיים בהקשרי בנייה. אזלת היד של המשטרה רק מחמירה את העימות עם התושבים הוותיקים.

במקביל, התפתח עימות משפטי בין הברסלבים למועצה, במסגרתו העלו הם טענות ודרישות שונות להקצאת מבנים (לצורך החינוך הפרטי שלהם). העימות עוסק בסוג מוסדות החינוך העומדים לרשותם, ובסוגיות מעוררות מחלוקת של כשרות מחמירה ו"צניעות". יצויין שבמסגרת המאבק, מצהירים חלק מהברסלבים בפומבי על כוונותיהם באשר לעתידה של יבנאל...

דיווחים מאת צעיר תושב יבנאל

(השם שמור במערכת)

5.1.2001

שלום!

כפי שכבר ידוע לכם מתנהל ביבנאל מאבק נגד ההשתלטות החרדית. לאחרונה נעשה נסיון של הקהילה החרדית כאן להשתלט גם על מועדון הנוער במושבה, שמשמש כמשכנו של שבט הצופים המקומי, ומקום בו אנו נוהגים לשבת כמעט על ערב.

הזמנו להתהלוכה את כל אנשי המושבה. שלחנו פלאייר לכל בית ביבנאל. קנינו הרבה לפידים, אנו משיגים מגאפונים, ואנחנו מכינים שלטים כמובן, ונשמח אם יש איזשהי דרך שבה תוכלו לעזור לנו. אם תוכלו לשלוח לנו חומר, חולצות, סטיקרים רלוונטים, או אם תוכלו לשלוח נציגות כלשהי או כל תמיכה או רעיון אחר שיש לכם - אנו נשמח מאוד.

17.1.01

ההפגנה שהייתה מתוכננת לשבת הקרובה התבטלה. החלטנו לבטלה מכיוון שהעיניינים הפוליטיים במושבה הסתדרו לטובה (בינתיים...) וכרגע אין סכנה שיינתן לברסלבים מועדון הנוער, שהיה המוטיב המרכזי במאבק הנוכחי. בנוסף, כל "אוהלי המחאה" (למען דרעי) שהקימו הברסלבים כמעט בכל מקום ביבנאל, ושגרמו למתח רב במושבה, פורקו לאחרונה. (מאחר שהחוק לקיצוץ 1/2 מתקופת המאסר עבר בכנסת - העורך). לכן החלטנו שבזמן הזה לא נרוויח כלום, אלא רק נפספס כי בתקופה של רגיעה פחות תושבים ישתתפו. אבל כבר קנינו 120 לפידים ואנחנו שומרים אותם, ואנחנו מוכנים לכל התפתחות. בכל מקרה, חילקתי כבר את החולצות, ואם אתם עדיין מעונינים שאני אכתוב משהו על יבנאל בשבילכם אז תגידו לי.

1.12.01

בחודשים האחרונים אין כל חדש ביבנאל, מאז אותה תקופה של אלימות מרובה מצד הברסלבים, אשר עליה אתם יודעים וכתבתם עליה באתר. בעקבות אותם מעשי אלימות הקימו כמה מאנשי המושבה ועד פעולה. הועד חילק פלאיירים, אירגן כנס של אנשי המושבה אליו הגיעו בערך 300 איש, נמכרו סטיקרים וכובעים וגם תוכננה הפגנה גדולה אשר לא יצאה אל הפועל.

לראש הדף