הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

תושבי נוה שרת והדר יוסף נאבקו כנגד ההשתלטות החרדית וניצחו!


כשהתושבים עומדים על זכויותיהם ומוכנים גם להיאבק על כך
הם עשויים גם לנצח במאבק נגד השתלטות חרדית!

מאת נועם רווח, כתב חופש בנווה-שרת, תל-אביב


תושבי שכונות נווה-שרת והדר-יוסף שבצפון-מערב תל-אביב היו מטרה למספר ניסיונות השתלטות של קבוצות חרדיות, בעיקר מאלה המשוייכות לש"ס. עמידה עיקשת ובלתי מתפשרת של תושביה החילוניים של השכונות, בסיועה של חברת מועצת העירייה צופיה מלר (מרצ), הביאה לחיסול ההשתלטות ולפתרונות אזרחיים הוגנים.


"מועדון עוז" בשכונת נוה שרת

היעד הראשון להשתלטות החרדית היה "מועדון עוז" בשכונת נווה-שרת. המקום נועד במקור לשמש מועדון לנוער השכונה, אבל בגלל עזובה וחוסר-טיפול מצד העירייה הוזנח המועדון, והשתלטו עליו גורמים "בלתי מוסמכים". מכתב תלונה לראש העירייה, מר חולדאי, הנתמך בחתימותיהם של 200 מתושבי השכונה הביא, בסופו של דבר לפתרון צודק: המועדון, שהוא נכס עירוני, הוחזר לבעליו, הוצא מכרז לשיפוצו, והוא ישמש "מועדון לקידום נוער" כפי שנועד להיות מלכתחילה. מועדוני "קידום נוער" מופעלים בידי האגף לקידום נוער בעיריית תל-אביב-יפו, ומטרתו לטפל ולקדם נוער שנפלט ממרכזי חינוך רגילים.


מסמך המאשר את המצב שנוצר במועדון עוז בשכונת נווה-שרת


לראש הדףבית הספר הממלכתי-דתי "אלשייך" בשכונת הדר יוסף

היעד השני לניסיונות השתלטות חרדית היה מבנה בית הספר הממלכתי-דתי "אלשייך" ברחוב מבצע-קדש. בית ספר זה, השוכן בלב שכונת הדר-יוסף, והסמוך לשכונות מעוז-אביב, נאות-אפקה ותל-ברוך, התרוקן מתלמידים, והחלו להעביר אליו תלמידים חרדיים מהקרייה החרדית שבנווה-שרת. תושבי האזור ראו בחומרה צעדים אלו, שכן כבר קיימת באזור ישיבה חרדית "ישיבת הרמב"ם", שגרמה למתיחויות רבות ומיותרות, ועיכבה במשך 15 שנה את הקמת מרכז הספורט הקהילתי, שהיה מיועד לתושבי השכונות הללו.

החל ב- 1 בספטמבר 2000 ניתן בית הספר כאכסניה לשימושה של ישיבת חסידי גור, ונציגי שכונת הדר-יוסף פנו בתביעה נמרצת לראש העירייה מר חולדאי, העמידו אותו בפני המציאות, ותבעו ממנו, תוך איום בפנייה לערכאות משפטיות, לשמור על שכונתם כשכונה חופשית, לא חרדית.

גם הפעם התערבה בעניין חברת מועצת העירייה צופיה מלר, והביאה לפשרה, לפיה נחתם ההסכם הבא, בערבותו של החבר החרדי במועצת העירייה, מר לוברט: בית הספר ישמש במשך שנה אחת בלבד, ולא יותר, את התלמידים של חב"ד, הנמצאים במצוקה זמנית בגלל העובדה, שבית ספרם נמצא בשלבים סופיים של בנייה. בתום שנה יחזור המבנה לידי תושבי השכונה, וישמש כחלק מהמיכללה שנמצאת באזור, או כחלק מהמתנ"ס, לשימושם ולרווחתם של תושבי השכונה והשכונות הסמוכות.


פניית תושבי השכונה לראש העירייה

אתר חופש פונה לציבור החופשי:

אל תהיו פראיירים!
אל תוותרו לגחמות של העסקנים ולכניעתם ללחצים דתיים-חרדיים!!

הקמת מוסד דתי בשכונה חילונית איננו עניין "תמים"!
זוהי שיטה: הקמת מוסד כשאין צורך בו לתושבי השכונה, ייבוא "תלמידים" ומורים מרחוק, העסקתם בהטפות לדת, בשידול קטינים ובמאמץ חרדי כביר להחזרתם בתשובה של תושבי השכונה, והפיכתה לשכונה חרדית!!

ראו מה קרה בנווה-רותם, בצורן, בפרדס-חנה, ובמקומות יישוב אחרים:
בכל מקום בו יצאו התושבים במאבק בלתי מתפשר - נסוגו החרדים.
בכל מקום בו שתקו התושבים וקבלו בכניעה את התכתיב החרדי - הם הפסידו!

אל תוותרו! הילחמו על שכונתכם, על ילדיכם, על תרבותכם ועל החופש שלכם!