הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

אשדוד


תוכן העמוד:
מטרדי רעש במרכז רוחני ברח' אילת 4
רובע ח': התנכלויות לבית הספר מקיף ה'
רובע ט': אלימות חרדית נגד פינוי יסודות של בית כנסת לא חוקי
רובע י': דריסת רגל ראשונה של ש"ס במעוז הרוסים באשדוד


לפעילות למניעת ההתחרדות של אשדוד ולגבי פעולות "החזרה בתשובה" אפשר לפנות להרצל פרנקל טל. 08-8557143 htf@netvision.net.il

לפעילות בנושא מאבק לחופש מכפייה דתית באשדוד אפשר לפנות לגרשון g_tsour@hotmail.com


מטרדי רעש במרכז רוחני ברח' אילת 4

יותר משנה מפעילה עמותת "ילדי שגיא ויעקב" מרכז רוחני בקומת משרדים עליונה במרכז מסחרי ברח' אילת 4, אשדוד (מס' העמותה 58-000389070, יו"ר גוזלן אילן). מספר ימים בשבוע מקיימת העמותה כנסים המוניים עם מוסיקה רועשת במיוחד תוך שימוש במערכות הגברה, כולל תפילות המוניות סמוך לבנייני מגורים. כתוצאה מכך ישנם פקקי תנועה במקום וצפירת מכוניות, והדבר נמשך עד לשעות המאוחרות של הלילה. הדבר מפריע ומציק מאוד למנוחתם של התושבים בבנייני המגורים הסמוכים. בבדיקות שערכה במקום רכזת רעש של איגוד ערים לאיכות הסביבה נמצאו חריגות מהתקן הקבוע בחוק.

מכתב בנושא נשלח לראש העירייה, צבי צילקר, בתאריך 27.4.03, מאת תושב העיר גרשון צור.

רובע ח': התנכלויות לבית הספר מקיף ה'

רובע ח' הוא רובע מעורב בו חיים חילוניים, דתיים וחרדים. ה"סטטוס קוו" עד כה היה שחרדים ניסו להחזיר בתשובה חילוניים ודתיים, ובפרט ילדים (ע"י פעילות ארגון "אמת לנוער", "שולחנות השבת" ועוד) ללא כל תגובת נגד. אולם בעוד החרדים מנסים להשתלט על המקום, בית הספר הממלכתי "מקיף ה'" מפריע להם. הם דורשים להעביר את תלמידיו לבתי ספר אחרים ולהעביר לידיהם את הבניין. מזה חודשים ניטש מאבק בין שתי קבוצות התושבים, כאשר החרדים מוחים על קיום אירועים רועשים בשטח בית הספר ועל לבושם של התלמידים, והחילוניים והמסורתיים מוחים על פעולות ההטפה של החרדים. חפצים המושלכים משני העברים כבר הפכו למציאות קבועה.

עמדת השכנים החרדים, בניסוח חופשי שלנו:
אם אתם רוצים שלא נתפרע אז תעופו לנו מהעיניים
כדי לצמצם את המתיחות הועלתה הצעה להקים כניסה לבית הספר מן האיזור הדרומי שלו, שם אין בתי מגורים, ולהעביר לשם את מגרש החנייה. הצעה שעלותה חצי מליון ש"ח. ראש העירייה, צבי צילקר, כנראה עוד לא מכיר את דרך הפעולה החרדית. הוא אומר "אם הסכום יעזור בשביל להשכין שלום, אז זה שווה".

מקיף ה' - מסיבת סיום שנת 2000
במהלך מסיבת הסיום שנערכה בבית הספר במאי 2000 נקטו חרדים תושבי השכונה בפעולות מחאה קיצוניות, ואך במקרה לא היו נפגעים. בין היתר השמיעו שכנים חרדים מוזיקה חסידית בעצמה רבה מן הבתים הסמוכים, במטרה להפריע לחוגגים.

מקיף ה' - מסיבת סיום שנת 2001
לקראת מסיבת הסיום של מאי 2001 הגיעו למשטרה ידיעות כי השכנים מתכננים להביא מירושלים בהסעות תגבורת של מאות חסידי גור להפגנת ענק. כמו כן נודע כי יש כוונה להניח חפצי דמה ולהודיע על חפצים חשודים על מנת שהמשטרה תסגור את המקום בעיצומה של המסיבה ותפזר את התלמידים והוריהם. אחת התוכניות אף דיברה על כך שיפוזר זבל אורגני בשטח בית הספר, במטרה להפוך את השהייה בו בזמן המסיבה לבלתי אפשרית.
בעקבות המידע המוקדם הגיעו ללשכת ראש העירייה מנהל בית הספר, יעקב לוי, ותושבי השכונה, ביניהם אברהם פלד וחבר המועצה החרדי אפרים וובר. מנהל ביה"ס טען כי אנשי השכונה החרדיים משליטים את הדת בכפייה על התלמידים, והצביע על דוכן ההחזרה בתשובה שמוצב בסמוך לבית הספר.
בסופו של דבר התקיימה המסיבה כמתוכנן, למעט הנמכה של עצמת הרמקולים.

מבוסס על כתבות מ"המודיע" 22.6.00, "כל דרום" 29.6.01, "כאן דרום" 13.7.01


רובע ט': אלימות חרדית נגד פינוי יסודות של בית כנסת לא חוקי

באמצע אוקטובר פינתה עיריית אשדוד יסודות של בית כנסת לא חוקי שביקשו תושבים חרדים לבנות ברובע ט'. השטח שייך לעירייה ולא יועד כלל לבניית בית כנסת, אך גורמים חרדים השתלטו עליו והחלו בפעולות בנייה.
העירייה שלחה אנשים לפינוי האזור ואלו נתקלו בחרדים שמנעו בגופם את הפינוי. דיירים חילוניים מבין השכנים הגיעו בעקבות הויכוח והתפתח ריב אלים במסגרתו החלו החרדים בצעקות, קללות ומכות, ואף חטפו את מצלמתו של חבר המועצה ארקדי ברובר שניסה לתעד את האירוע.

רובע ט' באשדוד: השכונה הפכה לשדה קרב

על פי דיווח המקומון 'כל דרום' מיום 26.10.01


רובע י': דריסת רגל ראשונה של ש"ס במעוז הרוסים באשדוד

רשת הגנים של ש"ס 'אורות מרים' תפתח גן ברובע י' באשדוד המוכר בשם "רוסיה הקטנה". הילדים שילמדו בגן זה יגיעו בהסעות מרובע י"ב. הפתרון סוכם בוועדה העירונית הדנה בפתרון למחסור בגנים לאוכלוסיה החילונית ברובע י"ב ... מבולבלים? את הפתרון הוביל דווקא ולדימיר גרשוב, סגן ראש העיריה מטעם סיעת "אשדוד ביתנו", המייצגת את עולי חבר העמים.

על פי דיווח המקומון 'זמן הדרום' מיום 30.8.02