הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

אני נער דתי בן 15 מישיבה תיכונית...

שלום לכם צוות "חופש" - אני נער דתי בן 15, שלומד בישיבה תיכונית ברעננה. לפני כמה ימים נכנסתי בטעות לאתר שלכם ומצאתי בו כמה דברים פוגעים ובהחלט לא נכונים על הדתיים, על איך שחיינו מתנהלים על הדת ועל כמה תיאוריות שהצגתם: למשל כדור הארץ דיסק שטוח?

(א) למרות מה שאתם חושבים, כמעט ולא קיימת כפייה דתית! אני לא אומר שאין, יש כפייה דתית בכמה קהילות חרדיות אבל לא רואים את זה הרבה בכלל.

(ב) למרות מה שאתם חושבים אנו הדתיים לא מנסים להחזיר אתכם החילונים בתשובה. אמנם יש מיעוט קיצוני שמראה לכם את הדלת ולא כופה עליכם כלום. אם אתם לא רוצים אל תקשיבו, ל תתייחסו אבל אל תעבירו ביקורת!

(ג) הייתי מצפה יותר ממכם מלהפיץ שקרים כאלה על "הסמינרים" מה שכתבתם לא קורה. זה לא נכון שבסמינר מנסים לשטוף לך את המוח וכו'. זה לא נכון שבסמינר שמים על ה"מטיפים" (לפחות זה מה שאתם קוראים להם) שמים על הראש סדין לבן ומנסים להפחיד אנשים! זה לא קורה. אני יודע בגלל שהייתי בהרבה ותאמינו לי הרבה כאלה! בדרך כלל המרצים או האברכים בכל סמינר יושבים אתך על איזה כוס תה טוב, ואתה שואל את השאלות והם לא מטיפים לך כלום הם לא מנסים לחזק אותך ולא מנסים לשטוף לך את המוח! אתה שואל את השאלות והם פשוט מנסים לעזור לך אם התשובות.

(ד) הרב אמנון יצחק אינו מייצג אותנו! ואני והרבה אנשים שאני מכיר חושבים שהוא מחזיר אנשים בתשובה בדרך קיצונית מאוד.

(ה) ברוב הבתים הדתיים יש לחברי המשפחה בחירה חופשית, לכל דבר שקשור לדת אם חבר משפחה בוחר להיות חילוני , בדרך כלל חברי המשפחה קצת בהלם אבל תומכים בו! המושג "דתי" אינו אומר מישהו שבבית כנסת כל היום , לא עושה כלום כל היום חוץ מללמוד תורה, ולא עושה חיים. אולי זה תפיסתכם האישית אבל זה אינו נכון.
בברכה.

Forum Hofesh

אוהד משיב:

שלום לך נער דתי - חבל שלא ציינת את שמך: אל חשש! אנחנו ממלאים בקפידה את בקשתו ורצונו של כל מי שמבקש שנשמור שמו בסוד.

אתחיל את תשובתי בהבעת סיפוק: שמחנו על ביקורך באתר חופש, ואנחנו מבינים את הקשיים מולם ניצבת בעת קריאת החומר הכתוב באתר. אדם שנולד לתוך משפחה וחברה דתית, כמוך, למשל, קשה לו לעכל השקפת עולם השונה לחלוטין, קיצונית, מהותית ועקרונית משלו. זו גם הסיבה לכך, שנושאים שונים, המועלים על ידינו באתר, או הנאמרים בפורומים שונים, אינם מתקבלים במתינות בידי המאמין הדתי. ההבדל בינינו בנכונות להאזין לדעות הפוכות הוא מהותי: אתה, כיהודי דתי, מכיר ואריאציות שונות של אמונה יהודית דתית, ואתה רואה בהן את טווח האפשרויות שיש לחשיבה האנושית. אנחנו, בחופש המלא שיש למוחנו ולדעתנו, פתוחים לא רק לאנשים חופשיים, אלא גם לבעלי אמונות שונות, מכל סוג שהוא, דתיות ושאינן כאלה.

וכעת למכתבך: אתה כותב ש"מצאתי בו (באתר) כמה דברים פוגעים ובהחלט לא נכונים על הדתיים". ראשית - אנא פרט בפנינו מה בדברים שכתבנו פגע בך. ייתכן ואתה צודק, ונשמח לתקן מעוות, אם קיים. אבל "על הדתיים" - אינני זוכר שכתבנו משהו מכליל על כלל הדתיים. יש באתר הרבה מאד מאמרים שונים, שנכתבו בידי אנשים שונים, חלקם חברים בצוות שלנו, חלקם אורחים או מבקרים, כמוך, והמתייחסים לאירועים או מצבים ספציפיים לגבי אנשים דתיים מסויימים. אני ממליץ שתקרא את ההקדמה למדור "פשיעה ואלימות בחברה החרדית", הנמצא במדור "יומן חדשות" (טור כחול מימין בדף הראשי). תקרא שם שאיננו מתעלמים מכמות הפשע שקיימת בחברה הכללית, החופשית, החילונית - אבל לחברה זו אין יומרות מיסיונריות; חברה זו לא הקימה בתי אולפנה להטיף לדתיים לשנות את דרכם; חברה זו לא הצמיחה עשבים שוטים, כמו אחד השמות שהסתייגת ממנו במכתבך, שיטיפו למאמינים דתיים שחייהם, חלילה, שקר ובתיהם טומאה.

נכון, לא כל החברה הדתית היא אמנון יצחק. אבל מה לעשות והוא איננו יחיד? יש מאות כמוהו, ברמות שונות. וכולם באים אלינו, חודרים לתוך בתינו, פונים אל בני משפחותינו, בבתי הספר שלנו, במחנות צה"ל, ומנסים לשכנע את צעירינו ואת בוגרינו, שאורח החיים שלנו שקר, טומאה, וכי רק בחיים הדתיים יש, לכאורה, אמת, טוהר, מוסר וצדק. אתה טוען שאתה יודע ומכיר מה נעשה בסמינרים להתחרדות ("חזרה בתשובה") - אני רוצה להאמין לך, אבל כנראה אתה מכיר סמינרים מסוג אחר. אתה הרי אינך חוזר בתשובה - אתה טוען על עצמך שאתה נער דתי. אני מדבר על סמינרים אחרים - המיועדים להמיר דתם ודעתם של בני אדם שאינם דתיים. כל מה שכתוב באתר בעניין זה היא אמת שנכתבה מפי אנשים שעברו סמינרים כאלו, חוו על בשרם את האיוולת, הרוע וההפחדות, ואם אינך מוכן לקבל שדברים כאלו קיימים - אל תקבל. גם היען טומן את ראשו בחול וסבור שסביבו עלטה מוחלטת, ואיש איננו רואה דבר, כמוהו באותו רגע.

אתר חופש לא היה נולד אלמלא אותם רשעים. אתר חופש קם ובא לעולם על מנת להיאבק בכל אותם זורעי זרעי תרעלה, המרמים ומשקרים את כל מי שניתן לרמותו ולשקר לו, במטרה להעבירו מן החברה הכללית, החופשית, החילונית, המסורתית ואפילו מתוך החברה הדתית המתונה, הנחמדה, ההוגנת, לחברה הדתית הקיצונית - לגטו של העולם החרדי.

אם תיכנס שנית לאתר חופש, ותקרא את כל הכתוב בו מנקודת הזווית שלנו - והשתדל נא להבין גם אותנו, לא רק את עצמך - אין לי ספק שתפרש אחרת את כל הכתוב באתר.

אינני רוצה להתווכח אתך על כל עניין ועניין מאלו שהעלית במכתבך: אתה פשוט אינך מבין אותנו ואת כוונתנו. ברור כשמש בצהרים שישנם יהודים דתיים ישרי-דרך, נאמנים לעם ומדינה, עובדים לפרנסתם בזיעת אפיהם, משרתים בצבא, משלמים מס-אמת למדינה, אנשי תרבות ומדע, אנשים נפלאים - אחלה בני אדם. לא אליהם מכוונים דברינו. מצד שני - אינך יכול, ואינך רשאי, להתעלם מהרוע שאנשים דתיים, בעיקר כאלו שניצבים בעמדות מפתח שלטוניות, גורמים לנו אישית וחברתית. אתה בתמימותך טוען ש"לא קיימת כפייה דתית", ואני המום למקרא הדברים!!! בוודאי, אדם דתי אינו חש שיש כפייה דתית: את חייו הוא חי במעגל חיים דתי, הטקסים שלו, מלידה ועד מוות, הם טקסים דתיים, ארון הספרים ומקומות התרבות והבילוי שלו הם אך ורק דתיים, מועדים וחגים שלו הם דתיים, מנהגים שהוא נוהג בביתו ומחוצה לו הם דתיים. מדוע, אם כן, שיכיר בכפייה כלשהי? הרי לא עולה כלל על דעתו של יהודי חילוני להכתיב לו, לעמיתו הדתי, איך ומתי ועם מי לחיות, לאכול, להתלבש, לבלות, ללמוד, ועם מי אסור לו את כל אלה.

אבל אנחנו? כל מעגל החיים שלנו נכפה עלינו בכוח בידי אנשים דתיים: מילה ונישואין, גירושין וקבורה, שבת, חג צום ומועד, נסיעות וקניות, אוכל וכשרות, תרבות ואמנות - היכן אתה חי? ולאחר כל זאת, אם יעלה רצון מלפניך לחזור ולבקר באתר חופש, ולקרוא את מסריו כאדם דתי, בביקורת של אדם דתי, אבל מתוך מתן זכות לאחר לחשוב אחרת, לתת צ'אנס לשונה ממך לרצות לחיות את חייו בשונה משלך - ולשוב ולכתוב לנו שנית, ברגיעה ובמתינות, נשמח מאד לשוב ולשוחח אתך בצורה עניינית, תרבותית והוגנת.

שלך בידידות כנה - אוהד, חבר בצוות אתר חופש חילוני בנשמה, אתיאיסט בהכרה