הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

בוער בנשמתו

היראה מפני כוחות שאינם נראים - בין שהם בדויים מלב בין שהם מועברים במסורת - בשעה שנועדה לצורכי המדינה היא דת רשמית, ובשעה שלא נועדה לצורכי המדינה - היא אמונה תפלה.

- תומאס הובס

 
Elijah in flames

 אליהו עולה בלהבות השמימה
ג'וזפה אנג'לי, צייר איטלקי, 1798-1712

שמן על בד, אוסף שמואל קרס
הגלריה הלאומית לאמנות, ושינגטון

יצחק שולח לאתר "תגובה מעומק הלב", ושירה מגיבה (דבריו של יצחק בשחור, תגובתה של שירה בכחול):

שלום וברכה לכם!! אני בן 18, רציתי להגיד משהו שמאוד מאוד בוער בנשמתי אבל כשאני אומר מאוד - אני מתכוון לזה! ואם אתם לא מחזירים תשובה אתם לא רציניים בגרוש!!!

שלום יצחק - שמי שירה, ואני חברה בצוות אתר חופש. תודה לך על מכתבך, ועל הכנות בה אתה מבטא את דעתך עלינו. אני מקבלת כל ביקורת ברוח חיובית, שכן רק כך אנחנו מתקדמים בחיים. חבל שביקורת שלי על אלוהים איננה מתקבלת באותה הצורה שבה אני מקבלת ביקורת על אמונתי החילונית-אתיאיסטית. מה לעשות? אלו הם החיים. ולתוכן מכתבך:

מדוע אתה מתחיל במתקפת-התגוננות? עדיין לא התחלת, וכבר אתה מכפיש? "לא רציניים בגרוש"? מדוע הסגנון האלים הזה? לא מתאים לבחור חמוד בן 18. קצת סבלנות לא מזיקה לאיש, וכבר נאמר במשלי  "וארך אפיים ישקיט ריב" - פרק ט"ו, פסוק י"ח. אגב - אם תיכנס שוב לאתר, תראה במדור "כתבו אלינו" שאנחנו מבקשים מהקוראים שיכתבו לנו, ומבטיחים להשיב, תמיד. מדוע, אם כן, יצא קצפך עלינו עוד בטרם נוכחת בדברים שאתה מייחס לנו?
 
בטח אני לא הראשון ולא האחרון שכותב לכם כזה דבר אבל אולי כדאי פעם אחת שתתעלמו מהשטויות ו-ב-א-מ-ת!!!!! תנסו לקלוט ולהפנים...

או-הו! זה סגנון מאד מעליב! עדיין לא הכרת איש מאתנו, טרם קבלת תשובה מאיש כלשהו בצוות שלנו, ואפילו לא קראת מה ענינו לאותם אחרים שפנו אלינו לפניך, וכבר אתה מתנשא עלינו ב"שטויות"?? חשוב נא - מי הוא שקובע שדברי האחר הם שטויות? זה שחש עצמו נעלה ונישא עליו. האם כך אתה חש כלפינו? בגילך? בניסיונך? בתרבותך? גם הביטוי "באמת" איננו במקום, משום שטרם ביררנו "אמת" מהי, ועל איזו "אמת" אתה ואנחנו מדברים. כלל אינני בטוחה ששנינו מתייחסים לאותה "אמת". ראה בהמשך.

חוץ מזה שברור לי מעבר לכל ספק שזה גם יהיה לטובתכם האישית. ולטובת כל עם ישראל!!

כאן אני מתחילה כבר להבין אותך. אתה שייך לאותה קבוצת אנשים, שיודעים לא רק מה טוב להם עצמם, אלא גם מה טוב לאחרים. זו באמת תכונה נפלאה, חיובית ומאד ערכית. אני טרם הצלחתי להבין מה טוב לעם ישראל, וכולי חדווה ששון וגיל לנוכח בחור צעיר, שטרם יצר יצירות רוח משלו, דברי הגות מקוריים שהפיק בחייו הקצרים (תקן אותי אם אני טועה: מה יצרת בעצמך בחייך?) שיודע זאת. נפלא. ממש נפלא.

אז ככה - לפי מה שראיתי פה באמת מדובר במאמרים חכמים ואי אפשר לזלזל בהם בכלל - אבל... אם אתם באמת אידיאליסטים אתם תמשיכו לקרוא מה שאני כותב, אם מה שמעניין אותכם זוהי האמת אז יש על מה לדבר, ואם לא אז המצב באמת גרוע...

מדוע אתה כל כך דואג? אני קוראת, ולא פוסחת ולו על קצה קצהו של יוד מדבריך. הנה הגענו שוב למונח "אמת". לפני שנתווכח מה מעניין אותי, אשמח לשמוע ממך את ההגדרה שלך למילה  "אמת".

אבל אני יוצא מנקודת הנחה שאתם אנשים חזקים ואידיאליסטים שאכפת להם. ובאמת אכפת לכם מהאחים שלכם פה - מעם ישראל, ומעצמכם.

הביטוי השגור בפי יהודים מסויימים "אחי" או "אחותי", כשהוא מופנה אל יהודים שאינם בהכרח אהובים עליהם ויקרים להם, מחשיד בכנות התבטאותם ובטוהר כוונותיהם. אני לא משתמשת במונח "אחים" אלא לאלו שנולדו מרחם אמי. אזרחי מדינת ישראל הם אזרחים, ובני העם היהודי הם יהודים. אני לא אחותך, ואתה לא אחי, למרות  ששנינו יהודים אזרחי ישראל הננו.

ועכשיו, באמת אני שואל - שאלה עצומה, ואני מת שמישהו פה יוכל לענות לי עליה - בעצם... כמה שאלות עצומות שאני מת לדעת מה התשובה שלכם:

עוד עצה קטנה: השתדל להיות מעט יותר צנוע. אתה שואל שאלה, וסובר, משום מה, שהיא כל כך נשגבה ועצומה, שרק מוח מבריק כשלך מסוגל להגות אותה. אז תירגע. גדולים וחכמים רבים קדמו לך באותה שאלה עצמה.

1. כמה שאנשים פה חכמים, כאנשים עם שכל - תענו לי - אתם לא חושבים שיסוד היסודות וה"אימא" של כל הדברים - הוא שבשביל שאפשר יהיה לסתור משהו מסוים - צריך ללמוד אותו לעומק???? זה ה-א' ב' של כל בן אדם שמבין משהו מהחיים שלו. אם ככה, אני באמת שואל, לא סתם שואל,

בהחלט. הפעם אני מסכימה עמך. הרשה לי רק לשאול: כדי לסתור את הנצרות או את האיסלאם או את ההינדואיזם או את הבודהיזם - האם למדת גם אותם לעומק? האם אתה עצמך, שדורש ממני ללמוד לעומק את דעותיך וטיעוניך - באמת למדת לעומק את דעותי וטיעוני? או שמא מראש אתה רואה עצמך פטור ממה שאתה דורש מזולתך?

אני צווח ומתייסר על זה!!!!!!!:

הלו! הלו! מה הרעש? מה אתה מעלה כאן מצגת של ייסורים? מה כאן כל כך מכאיב ומייסר? אפשר לחשוב שאתה שבוי בידי האינקוויזיציה, שמענים אותך, חורכים את בשרך בלפידים בוערים, ומכים אותך בשבטים לחים...

אתם בכלל יודעים מהי אמונה אמיתית, מה זה להיות מאמין אמיתי, יש לכם מושג בכלל????

לא. רק אתה יודע.

הרי אין לכם שום מושג ירוק מה זה - אז איך אתם באים ומנסים להפריך משהו- שאין לכם שום מושג, ועם כל הכבוד לכם, ממש ממש ממש שום מושג על מה זה להיות מאמין באמת!!!! אתם חושבים שזה דבר שמגיע סתם ככה, מה אתם באמת חושבים שההוכחות המאוד שוליות האלה של דילוגים בתורה, החכמה שבבריאה וכל ההוכחות השכליות האלה, שכל היום חצי מהאתר הזה עוסק בלהפריך את הדברים הכל כך שוליים האלה הלוך ושוב, הם מחזיקים יהודי מאמין באמת בכל נשמתו???? הרי זו שטות והבל. אתם חושבים שאם הצלחתם איכשהו להפריך הוכחה שכלית כל שהיא - זה יזיז בכהוא זה לאדם שמאמין באמת? מה, איך בכלל אתם מעלים על דעתכם לסתור ולהפריך משהו שבחיים שלכם, ואף אחד שלא יגיד לי שכן כי מי שלא למד תורה בעמקות כמו שצריך לא יודע מה זה, בכל החיים שלכם - לא למדתם את זה בכלל - איך אתם מעלים על דעתכם בכלל לדבר על דבר כזה שאתם בקושי עפר לרגליו????? לדעתי זה ה-א' ב' ושכל האנשים המשכילים פה (וחס וחלילה אני לא מזלזל) יחשבו לעומק על הדברים הכל כך פשוטים

קראתי כל מילה שלך, יצחק - אל תדאג ואל תתייסר. מאחר ושנינו מצויים בשני קצוות מנוגדים של השקפות-עולם, חבל על המאמץ (ההדדי) לשכנע איש את רעהו. לי אין כל כוונה לשנות את אמונתך, וזה גם לא יועיל לאיש מאתנו. לא קיימת נקודת השקה  בין "אמונה" ל"אי-אמונה", משום שאין "קצת להאמין" ו"קצת לא להאמין". אז בוא וניפרד לשלום - איך אמר אברהם ללוט? "אל נא תהי מריבה ביני לבינך... הלא כל הארץ לפניך - היפרד נא מעלי! אם השמאל ואימנה, ואם הימין ואשמאילה" (בראשית י"ג/8).

וכל מה שאני אומר אני אומר מתוך אהבה אמיתית וגדולה לכל עם ישראל בכלל ולכם בפרט - אני ממש רוצה את טובתכם ולכן אני אומר את הדברים האלה שכ"כ כואבים לי.לכן תחשבו על הדברים ברצינות!!!!! חוץ מזה שאני לא בדיוק יודע מי קורא את זה- אבל אם אתם מחשיבים את עצמכם לאנשים רציניים ומבינים עניין, לדעתי תפרסמו את זה פה באתר- ונראה תשובות של אנשים- אני פשוט מת לדעת איך אתם מתמודדים עם דבר כזה????

2. חוץ מזה דבר שמאוד מאוד בוער לי ומפריע לי - שאתם ממש מקעקעים ברוחו האיתנה של עם ישראל!!! במקום לחזק אותו ושיהיה לו את הבסיס הבסיסי ביותר שהוא אמונה- אתם מרחיקים את הציבור מזה- וזה דבר שאולי אתם לא ממש מבינים את המשמעות שלו וגם אני לא אבל אין שום צל של ספק שההשלכות של הדבר הזה הן נוראיות!!!! לכן באמת אני רוצה תשובה כנה ואמיתית מכם על הדברים- לי זה מאוד מאוד חשוב!!!! אל תהרסו את שורש העם הנפלא הזה בידיים אל תהרסו את האמונה שלו שהיא זו שהובילה אותו יותר מאלפיים שנה בגלות...

לדעתי כשלב ראשון אל תדברו על דברים שאתם באמת לא מבינים בהם ,וגם אם אתם חושבים שכן עד שלא תלמדו בעמקות לא תבינו את זה, ורק אחרי שתלמדו תבינו כמה שאתם טועים, במקום זה תנסו לשאול רבנים גדולים על אמונה- ואני מבטיח לכם אישית שלא תתאכזבו. אבל אל תחשבו שאמונה זה דבר אינסנט שבא בשנייה יש צורך להתעמק ולשבת הרבה מאוד זמן והכי הכי חשוב- לא להתייאש. אני באמת מקווה שהדברים אולי הזיזו לכם קצת במשהו ואני מאוד אשמח אם תחזירו לי תשובה בהקדם וגם אענה לכם חזרה...

 הכברת מילים, חזרת על עצמך שוב ושוב, ואני הרי עניתי לך פעם, ולא אוסיף.

בינתיים להתראות נ.ב- אני דתי לאומי אם זה משנה משהו...

זה ממש לא משנה לי ולא מזיז לי. לא הדתיות הלאומית ולא הדתיות החרדית, גם לא החילוניות או הרפורמיות היא הקובעת בעיני, אלא תרבותו של אדם ודרכו המוסרית הם שקובעים. בתחום זה, לצערי, לא הוכחת גדולות ונצורות. וחבל. זעקות רגשיות אינן יכולות להיות תחליף לטיעונים רציונליים, ולכן אין בהן כדי לשכנע אנשים רציונליים.

בברכה,

שירה מצוות אתר חופש

[הערת המערכת: מאז נכתבו הדברים חלפו שלושה חודשים אבל יצחק לא חזר אלינו, גם לא השיב על בקשתנו שיגדיראת המונח "אמת". חבל. רצינו ללמוד ולהשכיל.]


נובמבר 2003