הנכם צופים בגירסת הדפסה של הדף/מאמר הנוכחי.
לחצו כאן לגירסה המקורית

במת חופש

שפה, רמה ותרבות בשיח של דתיים (לא כולם, כמובן)
חלק שלישי:
טירוף מוחלט

[חלק ראשון]
[חלק שני]

כל המנבל את פיו, מעמיקין לו גיהנום
תלמוד בבלי, מסכת שבת לג ע"א

אין חדש תחת השמש, אמר קהלת ולא טעה. כבר העלינו באתר שלל "פניני-לשון" ומדגמים של תת-תרבות, או נכון יותר חוסר תרבות, הנשלחים אלינו חדשות לבקרים מידי גולשים דתיים-חרדיים, בעיקר מתחרדים, שלעתים נראה לנו שאיבדו את שפיותם[1]. שכן, חייב להיות גבול בין ניגוד-רעיוני או אי-הסכמה לדעותיו ואורחות-חייו של הזולת, לבין שלילת זכותו של האחר לחיות כאן בארץ, אם בכלל. וכבר אמרנו לא-אחת מעל במה זו - כל מי שקורא את במות-חופש הרבות, מזהה ללא קושי גישה עקבית וחוזרת על עצמה מצד אנשים שהמירו את דתם ואת דעתם. מה שקובע כאן זו, כנראה, המרת הדעת יותר מאשר המרת הדת. לכאורה לא צריכה להיות זהות בין אמונה דתית לבין השקפת-עולם כללית  וגישה לבעיות ושאר עניינים שבני-אדם מורגלים ועוסקים בהם מעבר לדת, מחוץ לתחומי האמונה. אלא שאצל המתחרדים - ושוב בזהירות ובלא הכללה, מסתמן פן נוסף של המרת הדת: שינוי מהותי בדפוסי החשיבה, אנטגוניזם קיצוני לכל דעה השונה מהדעה המוכתבת ע"י "האח הגדול שעינו פקוחה תמיד", עד כדי טענות שקריות ושלילת זכותו של האחר לחיות כאן בארץ, אם בכלל.

דבורה (ראה להלן), המגדירה עצמה "יהודיה חופשיה גאה" היא דוגמה אחת מני רבות לאופיו ואיכותו האנושית של המאמין הדתי-חרדי הקיצוני. כשאנחנו רואים את הקנאות הדתית-חרדית-לאומנית, שהתבטאה בצורתה המזעזעת ברצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, וכשאנחנו קוראים במכתבה של דבורה את המשפט "אז שימותו כל הקנאים" - נמתח קו מקשר ברור מאוד ומסוכן עד מאוד בין האלימות המילולית לבין האלימות המעשית-פיסית. רע לנו מאוד, לכן, לחיות עם העובדה, שמערכות השלטון, המשפט ואכיפת החוק מתעלמות מהאלימות המילולית המושמעת תכופות מפי מנהיגים דתיים-חרדים (בעיקר רבנים), ובהעדר תגובה הולמת נותנות יד בשתיקה ובחוסר-מעש להפיכתה של האלימות מן השלב המילולי לשלב המעשי-פיסי.

מעל במה זו קיבצנו לקט "נבחר" של אמרות-שפר מגולשים דתיים (בשמותיהם האמתיים). קשה מאוד להשתחרר מהרושם הכבד, שאלו-הם, לצערנו, פירותיו הבאושים של החינוך הדתי-חרדי. ממש מדכא. והכול "בעזרת השם יתברך". גם הקללות, גם הגידופים.

דבורה לחופש

בעזרת השם יתברך

מאוד הזדעזעתי לראות שיש עדיין אתרים כאלה מחליאים כשלכם. אתרים כאלה זורעים שנאה וחורבן על העם היהודי ובתוכו, ואין לי כל ספק שהחופש שעליו אתם מדברים הוא הכלא הכי גדול, שאדם משועבד ליצרים שלו... וכבר נאמר: "אין לך בן חורין גדול יותר מעובד ה' אמיתי!"

אז שימותו כל הקנאים.

ובכלל, לא נראה לי שאתם משתייכים לעם היהודי. תבדקו את זה.

יהודיה חופשיה גאה!

איל מצוות חופש עונה לדבורה

מאד הזדעזעתי לראות שיש אנשים כותבי-עברית עם תגובות מחליאות כשלך - תגובות צרות-אופק, חמומות-מוח וחסרות-סובלנות, החסרות  את העומק, הפתיחות והחוכמה המאפיינים את התרבות היהודית האמיתית מדורי דורות. תגובות כשלך זורעות  בורות ומביאות חורבן על העם היהודי כולו.

במחשבה שנייה - תגובתך כל-כך לא יהודית באופייה, ומזכירה לי, למשל,  קנאי מוסלמי מקרב החמאס,  עד שללא-ספק  השטן מהתל בנו ובך, ובעצם הינך מזרע ה"ערב רב" שדבק כספחת בעם ישראל. אותו שטן בלבל את מוחם של זרעי ה"ערב רב" כמותך, והחדיר בהם עבודת אלילים - הלא היא ה"כאילו יהדות", העוסקת בפולחנים ריקים מתוכן, ומנסה לעקור מקרב העם היהודי את היהדות האמיתית, שמעולם לא הבנת אותה באמת...

דיבוק צא! דיבוק צא! דיבוק צא, צא, צא!!!

איל - יהודי (ולא מתחזה כמוך), צנוע ולא מתיימר

אורה מצוות חופש משיבה לדבורה

שלום דבורה - האם במכתבך אלינו הכרזת על חופש מדרך-ארץ? קוראים לזה תרבות, וגם היהדות היא חלק מזה: אם יש לך מה לומר לאנשים, עשי זאת בדרך של מענה רך. וכשאת מחרפת את זולתך, אל תסתתרי מאחורי 'אלוהים'. כי אילו היה קיים, זה לא היה מוצא-חן בעיניו. אין ספק שהרבה יותר קשה לעמוד בגלוי מאחורי דבריך ודעותיך , ונחוץ אומץ רב יותר לעשות זאת. אבל זה גם מעורר יותר כבוד, מאשר לחרוץ לאנשים לשון ולרוץ להסתתר מתחת לסינור של אימא.

אורה לב-רון

שבתאי מצוות חופש משיב לדבורה

הייתי אומר "אמן" על קיללתך "שימותו הקנאים" כדי להוכיח לך שאינני מקנא, אלא שאני חושש שלא תשוב אלייך קיללתך, ואני אינני מהמקללים. הקשיבי נא גברתי המתלהמת: אנו "זורעים שנאה, והחופש שלנו הוא מזוייף" - עד כאן ברור לי. רק לא ברור לי מה התכוונת להשיג בכך שאת מספרת לנו על-כך באופן כל-כך משכנע? האם חשבת שדברייך, כפי שהם נאמרו, יעוררו בנו מחשבה ויחזירונו למוטב? את הקללה לא העזתי להשיב לך מחמת עדינותי, אבל על טענתך אני מוכרח להשיב ולשאול, האם אינך חושבת שהיא מעוררת שנאה, מציגה אותך כמתלהמת וגורמת לחילול השם?

לשמחתך אני מגיע מהציבור החרדי, ואני מכיר בו אנשים מתונים ונינוחים, כך שלא הפסדת הרבה. אבל סתם אדם מן השורה, שנחשף למכתב מהסוג הזה שלך, מקבל עלייך רושם של בחורה ממורמרת שמתעסקת בדברים שלא קשורים לה ומאבדת עשתונות...

להזכירך - אותם רבותינו שדמיינו ש"אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה" אמרו "דע מה שתשיב לאפיקורוס. עלייך להיות מיומנת "מה ואיך" להשיב לאפיקורוס לפני שאת באה איתו במגע. אחת מידידותיי הטובות, שהיום היא לא אחרת מבחורה כמוך ש"לא ידעה להשיב לאפיקורוס", שלחה לי מייל פרטי שבכוונתה להחזיר אותי בתשובה, והיום היא חופשייה ומאושרת.  אז אל לך להסתכן יותר מידיי- שמרי על הבועה שלך לפני שאתחיל להיות נחמד אלייך ו'אסחוב' אותך אלינו, לשאול... אני צוחק בקשר ל'סחיבה' לשאול, אבל אני רציני בקשר לכך שאת ורבותיך מדמיינים שאתם חופשיים... חמודה שלי - גם אם נניח שהמאמין השלם הוא "חופשי מיצריו", את אינך חופשייה, שכן את "חטפת קריזה" עלינו עד כדי -כך שניבלת את הפה באופן שאם היית שפויה, הייתה עובדה זו מזעזעת אותך יותר משהצלחנו אנחנו לזעזע אותך...

כמו שאת 'חופשייה' אני 'מקנא' בך, וכמו שאת תמותי גם אני אמות בשיבה טובה. שתי כוס מים,  הרגעי וחזרי אלינו מאופסת. ואו-אז נתייחס עניינית לטענותייך

ביי בינתיים

שבתאי

חופש

ארז לחופש

אני במקומך הייתי מתבייש ששם המשתמש שלי יופיע על הכתובת הזאת. מילא, אמת.... מילא... מילא אתר שנראה כמו גמירה של גמל, מילא... מילא אנשים שלא חושבים שהם בעצמם אלוהים ומשום כך אין בורא, מילא... אבל אתר שכולו זבל? כולו!? אפילו טיפה של "נקיון" אין בו, מה לעזאזל??

פאדיחות, עשה לעצמך טובה, סגור ת'אתר,  חח

שירה מצוות חופש לארז

כל שאני יכולה להשיב על גסות-לבך ועל גועל-שפתך הוא "אין הגמל רואה את דבשתו", אם אתה מסוגל בכלל להבין למה הכוונה.  צר לי עליך ועל תת-הרמה של שפתך. אני מאחלת לך שחג הסוכות הממשמש ובא  ייתן בידך שהות לחשוב ולהבין מהו פרצופך המשתקף במראה שכתבת. כך או כך - כבוד לדמותך כאדם או לחברה בה גדלת ו"התחנכת" (אבוי לאותו חינוך..)  - לא הבאת.

שירה מצוות חופש

חופש

אפרת כתבה לאתר והעלתה טענות על-כך, שהאתר איננו מאפשר פורום לתגובות מיידיות. שירה ענתה לה, הציגה בפניה את מכתבו הנ"ל של ארז, ובין השאר כתבה:

אפרת יקרה - עוד אני עונה לך והנה מכתב שהגיע לאתר. אני מעתיקה אותו כמות-שהוא, ואת תסיקי את המסקנות בעצמך: האם נכון יהיה להעלות מכתב נאצה גס כזה בפורום או בצ'אט? אני לא מוכנה. על כך התקבלה תשובתה של אפרת:

שירה יקרה - מי שכתב את המכתב הזה צודק בכל מילה. האתר מלא זבל. אני אמרתי את זה בפחות גסות, וזה ההבדל. ואם את לא רוצה לפרסם באתר מכתב נאצה נגד פריצות אל תפרסמי נאצה נגד האחים שלך שמאמינים שיש תכלית לעולם. מצטערת, אין לי תגובה אחרת. אני עוד אגיב בשפה נורמאלית למכתב הקודם ששלחת אליי.

אפרת

חופש

רפי סויסה לאתר חופש

מלחמת דויד  וגולית

כידוע דויוד ניגש לקרב עם חלוקי נחל  ומקלע אבנים ובגדים פשוטים. גולית בא עם צבא אדיר והוא גולית היה ענק לבוש שריון וקשקשים עם רומח וחרב בידו. דויוד בא בשם ה' ואילו גולית מחרף ומגדף מערכות ישראל. ככה גם אתם - כמו גולית, רעש וצלצולים, ואם אפשר כמו גולית  אז איך לוותר על התענוג לחרף מערכות ישראל. יש לי חדשות בשבלכם - נכנסתם והצטרפתם למשפחת העמלק. נצח ישראל לא ישקר והוא ינצח גם מלוכלכים כמוכם.

צופיה מצוות חופש משיבה לרפי סויסה

למר סויסה שלום,

כשאני קוראת את החרפות והגידופים היוצאים מפיך ומפיהם של הדומים לך - אני תוהה אם לא אתכם ראוי לכנות 'גוליית'... יתר-על-כן: כשאני רואה כמה מכאיבה היא המכה שמכה בכם האתר שלנו, אני מבינה שאכן "קלענו בול בפוני" של גוליית, ואין דבר שיכול לגרום לי נחת רבה מזו, ממש כמו הנחת שנגרמה לדויד כשגוליית אולץ לסכור את פיו. ההבדל היחיד בין המשל לנמשל כאן הוא, שאין לי כל רצון להמיתך. הפגיעה שאתה בוחר להיפגע מהאתר שלנו - מספקת בהחלט!

צופיה

רוני מצוות חופש משיב לרפי סויסה

מר סויסה שלום,

תודה על מכתבך המלבב. מוזר, כשאנו מסתכלים על עוצמת הממסד הדתי, על כמות האתרים הדתיים, על המנגנונים המשומנים והממומנים היטב שכל מטרתם להביא למדינת הלכה, נדמה שלנו שדווקא אנחנו משולים לדויד...

כל טוב גם לך,

רוני

חופש

עוזי לאתר חופש

ואללה הזכרתם לי בכתבה האחרונה את אותו מכחיש שואה שראיתי בראיון טלוויזיוני לאחרונה. והוא עומד על דעתו שהכול שטויות ולא היו דברים מעולם, והמשרפות היו נגד כינים וכו'.. ולא משנה כמה הוכחות נתנו לו. אז חבורת בוקים יקרה שלי - יבוא יום בין סיגריה לסיגריה שלכם, לא רק יתברר לכם שטעיתם ויש לכם אחות, אלא למרבה הפליאה היא הייתה זונה ואפילו מקצועית.

בנימין ואן-פראג לחופש

אני שמח לקרוא את האתר שלכם. מצאתי עוד הפעם הוכחה שהאנטי-שמים ההכי גדולים כמוכם, נמצאים  בין "היהודים" בכל דור ודור. למה אתם אנטי-שמים? תקראו הספר "מיין קאמפף", ואל תבכו  על השש מיליון, עוד שלא גמרתם את העבודה של המחבר וחבריו.

יש לי רק שאלה אחת: למה אתם ("החופשיים") חושבים שאתם כן יהודים? בתקווה שאתם פעם אחד תעזבו את שיטוף המוח של התקשורת הישראלית, שהיא לא נותנת לכם לחשוב ולנשום במלחמה שלה נגד הדת.

מי החופשים? על תגידו לי, שהתורה לא נותנת לי לנשום. זה שמעתי כבר מאחרים עם מבט מוגבל, שעל אצמם אומרים שהם דמוקרטים, אינטלקטואלים, הומניסתים, וחופשיים, אבל באמת רק מקבלים מי שחושב כמוהם, ואפילו לא רוצים לשמוע דעה אחרת -  פאשיזם טהור!

בתקווה שאתם פעם אחד תעזבו את שיטוף המוח של התקשורת הישראלית, שהיא לא נותנת  לכם לחשוב ולנשום במלחמה שלה נגד הדת.

יהודי שאוהב את כל היהודים

עופר שמש לחופש

כל האתר שטויוווווווווווווווווווו.....ת וקישקושים. פשוט חסר תוכן ועיניין, ועל כל השטויות שכתבתם יש תשובות פשוטות ביותר.

חופש

צוות חופש לעופר שמש

עופר שמש היקר באדם - כמה נעים ומחמיא לקרוא את מכתבך, שיש בו עומק רעיוני רב והוא מהוה דוגמה לא כל-כך נדירה נדירה לחשיבה יסודית בקרב בני מינך, ליכולת ניתוח מדעי ולסגנון כתיבה מופלא בשפה העברית. קסמה לנו במיוחד ההמצאה הגאונית-מקורית שלך להאדיר את המילה "שטויות" בתוספת הכול-כך מחוכמת של עשרות וווים. איך לא עלה רעיון מבריק כזה בראשנו? צוות האתר התרגש מאד למקרא הדיון המעמיק והפרשנות החכמה שלך, והוחלט פה אחד להמליץ עליך כמועמד לפרס היהדות החרדית-מתחרדת לשנת 2005. חסרה לנו רק כתובתך - שלח לנו ללא דיחוי ואנחנו מיד נעביר את המלצתנו לועדת הפרסים.

בתודה מקרב לב

צוות חופש

חופש

שרית מאירי לאתר חופש

חרא עליכם! מקרה = רק מהשם!

צוות חופש לשרית

ניבולי-פה מלמדים אך ורק על אומריהם. צר לנו שזו שפתך וזו תרבותך, ואנחנו מאושרים שאין חלקנו עימך.

צוות חופש

חופש

חסיד ברסלב מיבנאל לאתר חופש

אני אתחיל בזה שנשלח אליכם מכתב אל ראש המועצה לשעבר ** (מחקנו השם ע"מ לא לפגוע - ראו בהמשך) הטמא בטעות אבל ראו מכתב חריף זה כמכתב אישי אל כל אחד ואחת מכם בעלי האתר ותבלעו את זה עמוק!!!

אני לא חסיד ברסלב ואני לא גר ביבנאל ואני גם לא חרדי ולא דתי אבל אתם בני זונות שרמוטות מזדיינים בתחת שתשרפו בגיהינום יימח שמכם יא חבורת נואפים מסריחים ובוגדים איך יש לכם עזות מצח עוד להראות את הפרצוף הטמא שלכם ביבנאל ובכלל לכתוב את הדעות המסריחות שלכם ולפרסם אותם ככה באינטרנט אתם תמותו בעתיד מייסורים נוראיים והילדים שלכם שבטח יש להם את אותם הדעות כמו שלכם הם יימכרו לברסלבים את הבתים שלכם ובאותו זמן אתם תשרפו חזקקקק חזזזזקקק במשרפות הגיהינום!!!!!!

אמן

יבנאל עיר ברסלב בגליל

הנה המכתב לראש המועצה לשעבר: החלטתי להביע את דעתי השלילית עליך. הנה אתה נופל אחר נפילה ואתה נכנס לעצבות ואין לך איך לצאת ממנה כי אתה זקן  נואף  אין לך מה לעשות אלה להתאבד ראש מועצה אתה כבר היית ולא תהייה עוד הפעם והכסף שקיבלת שם לא תקבל עוד יא-נואף.

רבינו נחמן מברסלב אומר: שמי שחולק על הצדיק הוא נואף תקרא בליקוטי מוהר"ן שכתב רבי נחמן לפני כמתאיים שנה בערך תחזור בתשובה יא-נואף!!! או שתעזוב את יבנאל כי גם ככה אתה תמות שם מזקנה עצובה ומרה ותכנס בתוך עצמך עד שתמות והילדים שלך יעברו משם למה? כי הברסלבים יגרו שם בכל האיזור והכול יהיה: רק -חסידי ברסלב ויהיה שמה עיר על  השם של רבינו נחמן מברסלב על אפך ועל חמתיך! משום ש: יבניאל עיר ברסלב בגליל!!! ובזמן שאתה תשיר "זה היה ביתי" אני יגור בו....ודי לחכימה

בכבוד רב

אוהד חסידות הברסלב של יבנאל

נו מה אתם אומרים על המכתב?!חזק אה????אני יודע

אורה מצוות חופש משיבה לחסיד ברסלב

מה זה חזק? אחלה חזק... לבי לבי לרבי נחמן החכם המורכב ועדין הנפש, אשר כיוון לשירת העשבים והנה עשב שוטה (וגס רוח) כמוך.

אורה

חופש

ועוד אחד שפחד לכתוב את שמו

נאצים! האתר הזה הוא אתר מחפיר, אתר הסתה שמעלה דברים חסרי שחר, זלזול בדת היהודית. אתם אלו שמסיתים, שמשקרים- גועל נפש מוחלט!

אפרים זיק לאתר חופש

you can use gavles movie about the jewish shchita

hiel hitler

good luck Adolf

ועוד חרדי-פחדן

אתם רשעים ללא כל צל של ספק שמוכנים לעוות את הכתוב בתנ"ך לצרכים הפרוורטייםשלכם. תדעו שיש כל הזמן מכ"מ (מידה כנגד מידה) ובמידה שאדם רוצה (בוחר) לילך בהמודדים לו ובדרך שהוא/היא רוצים ללכת בה מוליכים אותו, ודי לחכימה ברמיזה, שהרי כולכם חכמים גדולים להרשיע, וחבל.

דוד לחופש

בס"ד

אתם אנשים מסכנים שמנסים לברוח מהאמת של דרך התורה, ב"ה תחזרו בתשובה דוד

גיל לאתר חופש

נשמה יקרה אחי היקר!! תדע, גדול המחטיאו יותר מן ההורגו! תדע לך אתה רק זמני בעולם הזה ואים אתה מאמין או..לא... אח שלי אל תחטיא את הרבים על כל בן אדם אחד שנכנס לאתר הזה והורדתם לו את האמונה הנשמה שלכם תסבול עשרות שנים יסורים שה' ירחם עליכם..  עזבו עולם הבא גם בעולם הזה לא תדעו נחת לנשמה שלכם ורק צרות ויסורים.. הרי אים תשימו לב על גוף האדם תראו איזה בריאה ברא הקב"ה בעולמו... איך הכל מתוכנן.. אומר הרמב"ם שרק שתסתכל במראה אתה יכול לראות את אלוהים. ואים אתם באמת רוצים לשמוע ממנו אז דברו איתו, אלוהים הוא אל רחום וחנון ובמיוחד עכשיו ימים ספורים לפני יום הדין ההוא סולח לכולם, אבל תצילו את הנשמה שלכם, אדם המקסח מום שהוא יכול לקבל אחרי שהוא נפטר בגיהנום זה יסורים של 12 חודשים ואחרי זה נכנס לגן עדן אבל בן אדם שפגע במישהו או החטיא אותו, הנשמה שלו רק תסבול עד שלא ירצה את חבירו.. אז לפחות אל תחטיאו אנשים מה יצא לכם מזה? זהו נגמר דוד המלך אומר 70 שנה ואים בגבורות 80 שנה ואחרי זה פיניטו !!! מה יצא לכם מהחיים אתם לא לוקחים כלום לקבר אז לפחות אים לא לקחתם מצוות אז תצילו את עצמכם ואל תחטיאו אנשים! אני אומר את זה מאהבה אליכם כאחד שיודע מה זה העולם החילוני והדתי...

ועוד מכתב 'נחמד'

בטוח הביאו לפה אשכנזים.

אוף, האתר הזה מאד אשכנזי.

לא בא לי עליו.

ליאור כותבת לחופש

כופרים יקרים!

למרות שאתם בכוח מנסים לסתור את הדת היהודית... אני בטוחה שבתוך תוככם אתם יודעים את האמת! אז חלאס לשגע ת'שכל... את מה שמגיע לכם תקבלו בעולם הבא..

ליאור

חופש

נסיים במה זו בפתשגן מרחיב-דעת ומשובב-נפש שכתב גולש דתי, שכל מילה לגביו מיותרת. אנחנו גולשים תכופות באתרים רבים אחרים ובפורומים שונים, ולא נתקלנו בהתבטאויות כה גסות, אלימות וחסרות נימה אנושית-ערכית כהתבטאויותיהם המרושעות הגסות והזדוניות של גולשים דתיים כמו אשר מימון, אפרים זיק, שרית מאירי, דבורה,  ואחרים, שהעלינו בסדרה זו של במות חופש:

אשר מימון

יא חתיכת נאצי גוי מסריח ומטונף שמחפש להרוס את הדת שממנה כל העולם נוסד כלב מכוער וטיפש איזה אידיוט אתה מי יתרום לך בכלל? ומאמרים שלך כל כך מפגרים רק אינפנטיל מושלם יכול לכתוב בצורה כל כך משעממת שעיניים יוצאות להפסקת צהריים אתה רק מחפש לחרחר מלחמה ושנאה. אתה צריך לחיות בגהנום זה המקום המושלם בשבילך או בחריאה זה אפילו יותר מתאים תלך קיבינימט יא בן זונה בתול שאף אחת לא תגיע בו בחיים גם ממרחק של 30 מטר עם קרן לייזר! לך תתאבד ותעשה טובה גדולה לכל העולם. אתה כזה קרציה צריכים לעשות עלייך תוכנית בנאשנואל גאורפיק. אתה תופעת לוואי מצניחה וחסרת ערך! אל תתאמץ לשלוח לי מייל בחזרה כל מה שתכתוב ימחק אוטומית יא יאללה זה זבלה לך תמצוץ זין של חמור ואחר כך תזיין לחזיר בתחת.

חופש

לא נוכל שלא לחזור על דברים שכתבנו בתחילת הבמה, המהדהדים במוחנו כל אימת שמגיע אלינו מכתב חדש מנציג אותו ציבור, פרי חינוכה של המיסיונריות החרדית, הנעשית בארץ בריש-גלי ובמסגרות רשמיות, הנתמכות ברובן בידי רשויות המדינה והציבור, והמקובלות גם בידי חילונים רבים כפעילות לגיטימית, לא-אחת אפילו "ברוכה":

כל מי שקורא את במות-חופש הרבות, מזהה ללא קושי גישה עקבית וחוזרת על עצמה מצד אנשים שהמירו את דתם ואת דעתם. מה שקובע כאן זו, כנראה, המרת הדעת יותר מאשר המרת הדת. לכאורה לא צריכה להיות זהות בין אמונה דתית לבין השקפת-עולם כללית  וגישה לבעיות ושאר עניינים שבני-אדם מורגלים ועוסקים בהם מעבר לדת, מחוץ לתחומי האמונה. אלא שאצל המתחרדים - ושוב בזהירות ובלא הכללה, מסתמן פן נוסף של המרת הדת: שינוי מהותי בדפוסי החשיבה, אנטגוניזם קיצוני לכל דעה השונה מהדעה המוכתבת ע"י "האח הגדול שעינו פקוחה תמיד", עד כדי טענות שקריות ושלילת זכותו של האחר לחיות כאן בארץ, אם בכלל.[1]ראה במות חופש קודמות באתר נושא שנאהhttp://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/hate1.html

ובנושא קללותhttp://www.hofesh.org.il/letters/bikoret/curses1.html


יולי 2006