אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות ספרי קודש תרומה English
עם אחד גיוס אחד
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > החזרה בתשובה  לגירסת הדפסה     

חב"ד בנמל התעופה בן-גוריון

קצת היסטוריה עם הפנים לעתיד

לפני מספר שנים הוגשה עתירה לבג"צ נגד פעילות חב"ד בשדה התעופה בן-גוריון. העתירה הוגשה בידי התנועה הרפורמית, עמותת חופש (אז ע.ל.ה.) וחבר מרצ (אז רצ) בני טמקין. כידוע, פועל בתוך השדה, בחלק שמעבר לביקורת הדרכונים והמכס, דוכן של חב"ד. בשעתו היו תועמלני חב"ד מסתובבים בין הנוסעים, משדלים אותם להניח תפילין ולומר דברי תפילה, ולקיים כל מיני פולחנים דתיים. כמו כן הם הפיצו חומר תעמולה דתי. מיותר להדגיש שחב"ד היתה ראש וראשון למחזירים בתשובה בישראל.

התנועה הרפורמית ועמותת חופש (אז ע.ל.ה.) פנו להנהלת השדה וביקשו להציב גם הם דוכן באותו מקום ולהפיץ בו חומר תרבותי יהודי. מה? רק לחב"ד מותר? האם חב"ד היא היהדות ואין אחרת? אבל בקשתם נדחתה והם עתרו לבג"צ. העתירה כללה טענת אפליה בזכות להפיץ חומר יהודי-רעיוני וערעור על הבלעדיות שניתנה לחב"ד להפיץ חומר שלה, שכן חב"ד אינה מייצגת את היהדות, אשר פנים רבות לה.

בהרכב שופטי בג"צ ישב גם שופט דתי. בג"צ לא קבל את טענת האפליה וראה - לדעתנו מתוך טעות בסיסית - את חב"ד כארגון שמפיץ בזכות מלאה ידע ביהדות, וכביכול "מה רע בכך"? ולא אישר לגופים שביקשו זאת להציב גם הם דוכן של יהדות במקום.

עם זאת קיבל בג"צ את טענת העותרים על הטפות ומסעי שכנוע, ובהחלטתו קבע:

  • אנשי חב"ד בדוכן שלהם בנתב"ג לא יחלקו שום חומר תעמולה דתי;


  • אנשי חב"ד בדוכן שלהם בנתב"ג יחלקו רק חומר שיש בו הסברה בדבר מועדי כניסת ויציאת שבת במקומות שונים בעולם, תפילות דרך ותפילות שבת, חג ומועד, וחומר דומה;


  • אסור לאנשי חב"ד שמפעילים את הדוכן שלהם בנתב"ג לפעול מחוץ לדוכן, אלא בתוכו בלבד;


  • אסור לאנשי חב"ד שמפעילים את הדוכן שלהם בנתב"ג לפנות מיוזמתם לאנשים ולנוסעים, ולהציע להם הצעה כלשהי או לשדל אותם שידול כלשהו לקיים פולחן או טקס דתי, כמו הנחת תפילין, או לקבל לידם חומר כתוב, או כל הצעה אחרת.

מאז חלפו מספר שנים, והחרדים של חב"ד ממשיכים לקיים את הדוכן שלהם ולפעול מתוכו. רבים מבין אזרחי המדינה אינם יודעים מה פסק בג"צ, ומעטים יודעים איזה נזק גורמת חב"ד בתחום ההטפות לדת. לכן פונה אתר "חופש" לכל אזרח ולכל מי שעובר בנמל התעופה בן-גוריון, לשים לב לפרטים הבאים, בכל מקרה של חריגה לרשום את כל הפרטים (תאריך, שעה, מה אירע, שמות של עדים וכו' - צילומים מתאימים אם אפשר) ולהעבירם אלינו:

  • האם אנשי חב"ד מחלקים חומר תעמולה דתי חוץ מעלונים שיש בהם הסברה בדבר מועדי כניסת ויציאת שבת במקומות שונים בעולם, תפילות דרך ותפילות חג ומועד, וחומר דומה;
  • האם אנשי חב"ד פועלים מחוץ לדוכן;
  • האם אנשי חב"ד פונים מיוזמתם לאנשים ולנוסעים, ומציעים להם הצעה כלשהי או משדלים אותם שידול כלשהו לקיים פולחן או טקס דתי, כמו הנחת תפילין, לקבל חומר כתוב, להתפלל, או כל הצעה ושידול אחרים.

אם אחד מכל אלה קרה, ואת/אתה/אתם הייתם עדים לכך, רישמו כל פרט ושילחו אלינו:
   "חופש" ת.ד. 65227 תל-אביב 61652
או כתבו לנו בדואר האלקטרוני:
   info@hofesh.org.il

שימו לב: כל הפרה של התנאים המצויינים בפסיקת בג"צ על-ידי אנשי חב"ד מהווה עילה לתביעה על-ידי עמותת חופש, שיש לה סיכויים גבוהים להתקבל.חברים ב- עוצב על ידי