אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות ספרי קודש תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > במות חופש  לגירסת הדפסה     

בין בורות לסילבסטר

רמי ג.

בוודאי חלקכם הגדול קיבל בימים האחרונים, באמצעי כזה או אחר, אזהרה מפני חגיגת חג הסילבסטר הנורא, הרי הוא מהווה פגיעה חמורה בערכי המוסר היהודי (ראו דוגמה בתמונה שלהלן).

כמובן שיש עוד עשרות נוסחים לשטות הזו, ותאמינו לי, כל אחד מהם מבייש את כותבו יותר מהאחר. להלן לקט הבלים קצר משאר הנוסחים המסתובבים ברשת:

  • סילבסטר חוקק חוקים אנטישמים אכזריים.
  • ביום הסילבסטר נהגו לבצע פוגרומים עצומים ביהודים.
  • סילבסטר שלל לחלוטין את זכויות כל היהודים.

עוד לפני שאתחיל אני חייב לציין, למען הסר כל ספק, כי מחבר התמונה בוודאי שלא פתח שום ספרי היסטוריה, וטענותיו רצופות שגיאות מחפירות שהיו ממיטות קלון על כל מורה להיסטוריה במדינתו (או שמא הנני יותר מדי אופטימי?).

נתחיל בעובדה כי השם סילבסטר כלל וכלל אינו נפוץ ברחבי העולם, וברוב המקומות בעולם קוראים לתאריך זה בשם "ערב השנה החדשה" (New Year's Eve). לדוגמה, אם תטוסו לארה"ב ותזכירו את ה"סילבסטר", כנראה שאף אחד לא יבין אתכם, מלבד ילד קטן שיענה לכם בחיוך כי הכוונה היא לסילבסטר החתול (שהוא, עליי להודות, אכן היה נבל לא קטן).

אז איפה כן קוראים ליום זה בשם "הסילבסטר"? בעיקר בקרב מבחר קטן של מדינות השוכנות במרכז אירופה, לרבות גרמניה. זהו גם להשערתי הגורם להשרשת השם בקרב תושבי ישראל, בשל מספרם הרב של היהודים אשר עלו ארצה מגרמניה (וממדינות סמוכות לה), והיו רגילים לקרוא ליום זה כך. מה יותר אבסורדי מלהכפיש שם שמלכתחילה נבחר ע"י יהודים ציונים?

מי בכלל היה סילבסטר?

סילבסטר, או ליתר דיוק סילבסטר ה-I, היה אפיפיור שמילא את הכס הקדוש של רומא בין השנים 314 ל-335 (למרות שיותר נכון לומר כי הוא היה "בישוף", בהתייחס לאותה תקופה). הוא מת בתאריך ה-31 לדצמבר 335, וזהו גם יומו הקדוש לפי הכנסייה הרומית-קתולית (משמע, לכמיליארד נוצרים לא-קתולים אין שום קשר לא ליום זה, ולא למוסד האפיפיורות, שהוא בלעדי לקתולים.)

לרוע מזלו של סילבסטר, באותה תקופה שלט ברומא הקיסר הרומי הדגול קונסטנטינוס ה-I (הנודע גם כ"קונסטנטינוס הגדול" ו"קונסטנטינוס הקדוש"), אשר שלט בין היתר גם על הכנסייה, והטיל צל על כהונתו של סילבסטר ה-I. במילים אחרות, לסילבסטר הייתה השפעה מזערית על הנעשה באימפריה דאז.

לא ידוע לנו עליו רבות, אך אין אף תיעוד על פעולות שהוא ביצע כנגד היהודים, חוקים שהוא חוקק כנגדם, ובוודאי שלא על רציחות ועינויים קשים של אלפי יהודים. רוב הסיכויים שסילבסטר אכן לא חיבב את היהודים (בלשון המעטה), כמקובל באותה התקופה, אך יחסו אליהם לא היה שונה מהקודמים לו, והוא בהחלט לא היה עסוק ברדיפתם.

ומה לגבי כל הפרעות ביהודים שהתרחשו דווקא ביום זה?

כמו שהסברתי קודם לכן, הקשר בין תאריך זה לבין השם "סילבסטר" הוא מקרי בהחלט, וכנראה אם היה נפטר בתאריך אחר, לא היה נקרא כך יום זה. עם זאת, הואיל ובין כה וכה הגויים לא חשו אף סימפטיה כלפי היהודים, רצח יהודים היה דבר שבשגרה בתקופה ההיא, ובמיוחד בשביל ההמון השיכור שהיה חוגג את ערב השנה החדשה בתאריך זה.

למרות זאת, לא היה להם טבח מיוחד המוקדש ביהודים. בניגוד לטענות, לא קיימות עדויות היסטוריות לפוגרומים מיוחדים שהתרחשו דווקא ביום זה, ואם כבר אז רצוי להזכיר כי לקהילה האנטישמית הייתה העדפה לרצוח יהודים דווקא בחגיהם שלהם.

חגיגות ערב השנה החדשה

ערב השנה החדשה הינו מועד הנחוג כמעט בכל רחבי העולם, ולא רק בקרב נוצרים קתולים. גם סינים, יפנים, טורקים והודים חוגגים ערב זה, הרי הוא נטול כל הבט דתי (אלא אם כן אתם בוחרים להוסיף לו אחד כזה). אני אישית (כמו רוב העולם) לא קורא לו "ליל הסילבסטר", אך גם בכך אין כל פסול.

אז צאו החוצה, תחגגו כאוות נפשכם, ואל תתנו להבלי הבלים להוליך אתכם שולל (וגם בשביל אלה שיחליטו להישאר בבתיהם, החלק האחרון של המשפט עדיין בר-תוקף לגביכם).

 

ראו גם המכתב: סילבסטר - אמת ושקר

ראו גם: וואלה, הבנתי: האם סילבסטר היה אנטישמי?


דצמבר 2010חברים ב- עוצב על ידי