אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

אז מתי באמת נברא העולם?

הומור, הומור - רק נא לדייק

מאת כתב חופש לענייני מדע

ביום ששי 24.9.2004 עלה באתר חופש לינק למאמר "אז מתי באמת נברא העולם?" מתוך האתר "עניין מרכזי". המאמר עושה חשבון ציני (וצודק!) עם המאמינים היהודיים בדבר גילו של העולם -  ראה קטע קצר מתחילת המאמר:

צריך לברר פעם כמה ישראלים באמת מאמינים לשטויות של החרדים לפיהן העולם נברא ביום שישי אחד, 13 באוקטובר 3764 לפני הספירה, על פי חישוב לאחור של הספירה הגרגוריאנית, זאת למרות שהמדע הוכיח חד משמעית שבני אדם הסתובבו על פי האדמה הזאת לפני יותר מ-4 מיליוני שנים לפחות.

אלא שהומור, ציניות וביקורת חשובים, אבל גם דיוק בעובדות. ללא כל קשר עובדתי לבריאת האדם והעולם או לאחראים להתהוותם, נפלו כמה שגיאות במאמר:

"העולם נברא ביום ששי אחד" - ייתכן וחמד לו הכותב לצון, אבל לא ביום אחד טוענת האגדה שהעולם נברא, אלא בשישה ימים. האדם הוא שנברא, על פי אותה אגדה, ביום השישי. חשוב לא להטעות אחרים.

"13 באוקטובר 3764 לפני הספירה " - על פי המסורת היהודית "נברא" העולם כביכול בתחילת ספטמבר, שנת 3761 לפני הספירה.

"בני אדם הסתובבו על פי האדמה הזאת לפני יותר מ-4 מיליוני שנים לפחות" - על כך אין לעבור לסדר היום העובדתי. בני-אדם בעלי-מוח חושב ונבון בני מיננו (הומו-סאפיינס) החלו להסתובב על פני-האדמה של עולמנו זה "רק" לפני כ-200,000 שנים (ראה כאן). מי שהסתובב לפניהם היו הומינידים - יצורים הולכי-על-שתיים, הדומים לקופי-אדם (*), אבל עם מוח מעט יותר גדול. הם היו בעלי מערכות-גוף שונות משל הקופים אבל שונות גם מאלו של האדם. הומינידים החלו להסתובב על פני האדמה הזאת לפני מספר מיליוני שנים.

חשיבות הנושא זה היא הן בשל דיוק, שחייב להתקיים בכל עניין מעשי ומדעי, הן משום העירוב והבילבול שרבים עושים, חלקם בכוונה תחילה, בין האדם לקוף, בעיקר בנושא מוצאו של האדם.

בניגוד לטענות מכוונות, שגויות ומטעות, תורת האבולוציה אינה טוענת שהאדם "נולד מהקוף", אלא ששניהם, יחד עם עוד יצורים אחרים, התפתחו בדרך הסתעפותית/התפצלותית ממקור אחד, מזן של יצור קדום אחד. האדם החושב, ההומו-סאפינס, הופיע על במת העולם רק לפני כ-200,000 שנה (ראה כאן), וקדמו לו יצורים נחותים ממנו הקרויים הומו-ארקטוס (ראה כאן) והומו-האביליס (ראה כאן).

כל היצורים שהיוו צורות ביניים בין קופי-האדם לאדם קרויים הומינידים, ואין לערב אותם עם האדם, כמו גם עם הקופים, או קופי-האדם.

למתעניינים בנושא מומלץ לקרוא את הספר לוסי - ראשית המין האנושי, מאת דונלד ג'והנסון ומייטלנד אדי, בהוצאת מודן, 2001. הספר כתוב כרומן בלשי, ומתאר בצורה מעניינת ומרתקת את התפתחותם האבולוציונית של ההומינידים והאדם מיצורים שקדמו להם, תוך השוואה איורית של פרטי הגולגולות של אותם יצורים.

המאמר הנדון צריך היה אולי לפתוח כך:

צריך לברר פעם כמה ישראלים באמת מאמינים לשטויות של החרדים לפיהן העולם נברא בשישה ימים בתחילת ספטמבר 3761 לפני הספירה, על פי חישוב לאחור של הספירה הגרגוריאנית, זאת למרות שהמדע הוכיח חד משמעית שבני אדם הסתובבו על האדמה הזאת לפני כ-200 אלף שנים.

(*) קופי-אדם: בהגדרה זו כלולים קופים כגורילה, שימפנזה, אורנג-אוטנג וגיבון.


ספטמבר 2004חברים ב- עוצב על ידי