אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות ספרי קודש תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

פניה ליהודים ש"רק" אביהם יהודי המבקשים להינשא בישראל

יאיר רוטקוביץ'*

אין שום סיבה שבעולם שתשתפו פעולה עם מנגנון ממשלתי המדכא את זהותכם. אין שום צורך בכך. ההשפלה שלכם אינה מוצדקת. אין הצדקה לתהליך גיור אורתודוכסי מלאכותי עבורכם. מה גם שכולם יודעים שאתם מתבקשים לשקר, ו"להוכיח" שמירת הלכה אורתודוכסית מתמדת, דבר הזר ליהדות על פי השקפתכם. ולאחר אישור הגיור אתם חוזרים לאורח חיים יהודי-חילוני. למה לכם את הבלוף הממלכתי הזה...?

לכן אני מוחה על העלבון שמטיחים בכם, על היותכם "לא יהודים". אני מתנצל שבשם החוק הישראלי אינכם זכאים להיקרא יהודים. הייתם שם, בגולה, יהודים, ופה במדינת היהודים אתם רוסים, "ללא דת" או כל כינוי מעוות אחר. העלבון הזה שאתם נושאים בתוככם הוא צורב ומגונה, ורבים מיהודי הארץ אינם מודעים לו. לכן אני מבקש לחבק ולדבר מעט בשמכם, כיהודי צבר שנולד פה, העלבון שלכם הוא שלי.

חלקכם כבר עולים וותיקים מאוד, וכבר הספקתם לעשות שירות צבאי, ולהתערות באופן מלא בחברה היהודית פה בישראל. רבים מכם, לעיתים, כיאה לחברה אוהבת ידע ממנה באתם, יודעים ושולטים טוב יותר בידע על התרבות היהודית מכל צבר חילוני. הרוח היהודית שרבים מכם נושאים מעוררת השראה. אתם שמשתוקקים להתקבל בחום כיהודים במדינת היהודים נתקלים בניכור מתנשא, כי בהגיעכם לנישואים, אתם סוג ב'. יש לכם "בעיית יהדות". ואתם נשלחים ללא בושה לנסוע לקפריסין למשל, ורק עורך דין קפריסאי שכוחו החברתי טוב יותר עבור החוק הישראלי, מרב מרפורמי, רב חילוני או כל אזרח ישראלי אחר, יהיה רשאי להכריז עליכם כזוג. אני תמיד אומר לזוג כמוכם שמבקש שאערוך לו טקס נישואין, שרוב יהודי העולם מכירים ביהדות על פי האב, ורק החוק הישראלי מתנכר אליכם. וזו בעיה של המדינה ולא שלכם. ואף אחד לא "עושה לכם טובה" בעריכה של טקס יהודי. ואני כעורך הטקס, לא נמצא במחזה שווא, ולא נוהג ב"לכאורה", אלא הכול נכון, לכתחילה ראוי, ויהודי לחלוטין.

חופש

כמה ישראלים יודעים שדווקא אתם מבקשים לשמור על צביונו המסורתי של הטקס. "כמו כולם" אתם מבקשים. הערגה הזאת לקבל לגיטימציה שמגיעה לכם בזכות ולא בחסד, לאחר עלבון של שנים, או לאחר ביקור מבזה במשרדי הרבנות, פורצת כאשר אתם מנסים לצייר את האופן בו תחגגו את אהבתכם. יש בכם תבונה טבעית לשמור על השפה היהודית, לציית לפרוטוקול של התרבות היהודית, בשמירה על טקס יהודי, אך בה בעת ליצוק בו שיויון בין המינים, לתת לו צד אישי, ולחתום על כתובה של אהבה ורומנטיקה.

הסיבות של ההלכה האורתודוכסית, שיהודי הוא רק על פי אמו, הן עתיקות והיו טובות כנראה, אז. כיום אין מקום הגיוני וחברתי או מוסרי להמשיך בכך. ואל לנו להשתכנע שהחוק הישראלי המציית להלכה האורתודוכסית הוא ראוי. לא, הוא פסול ורע. הוא מדיר יהודים טובים כמוכם, ושם אותם מעבר לגדר העם ללא שום הגיון והגינות.

כן, אני תובע את עלבונכם. אתם יהודים יקרים. אך ישנה אחריות עליכם: הפסיקו להסכים להיות קורבנות של חוק עקום, אל תאמינו לאדם המטיל ספק ביהדות שלכם. גם אם הוא שליח המדינה במשרד הרבנות. על פי החוק תקבלו את כל הזכויות של זוג נשוי גם אם לא עברתם השפלה ברבנות. היהדות היא שלכם, כמו שלי. אני מחבק אתכם בחיבוק חם של שייכות לאותו עם, תחגגו יחד עם כל היהודים את החיים, בזכות לא בחסד. מזל טוב, ולהתראות בשמחות.

 

* הכותב הינו מחנך יהודי חופשי, העורך טקסי חיים יהודיים.


אפריל 2007חברים ב- עוצב על ידי