אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות ספרי קודש תרומה English
תרמו לעמותת חופש
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > מאמרים וספרים  לגירסת הדפסה     

על רשב"י ועליזה שנהר

מבט יהודי חילוני על ל"ג בעומר

יאיר רוטקוביץ'*

הערת המערכת: המאמר נכתב בל"ג בעומר תשס"ז (2007) ופורסם באיחור של שנה

 

ל"ג בעומר? מה זה ל"ג, ומה זה עומר...? ההילולא של רשב"י? מי?.. שם של רחוב? החג הזה לא העסיק כלל יהודי חילוני ממוצע. החילוני לכל היותר רץ עם הילדים להבעיר כמה עצים, והצחין את השמיים של השכונה. כמו הורים אחרים שחייבים לתת לעולל להיות פירומן לכמה שעות עשנות. ולהניח לו לישון עד מאוחר, כי הבחור חזר עייף ומפוחם, ועוד יש חופשה בבית הספר. מה עוד? כלום.

בימים קודמים הרוח הציונית עוד ניסתה לשזור מעט את סיפור בר כוכבא והמרד ברומאים כחלק מהמיתולוגיה של היום הזה, והוא היוה את הדגם למלחמת השחרור היהודית בארץ ישראל. אבל גם זה כבר אבד. ומי זוכר שכך המורים, סליחה, המורות, מספרות בבית הספר, אם בכלל.

ומה כיום? אש אש מדורה. והרבה עשן, גם לא אקולוגי. על מה ולמה... לא ברור.

 

"ככה זה, כולם עושים.. למה לא?!", חילוניים יענו. ו"נחמד לצאת עם הילדים", הם יוסיפו. והדתיים יצקצקו ברוב הטפת מוסר, שהנה עוד דוגמא לבורות המדהימה של החילוניים ביהדות, ושכדאי שיתחילו ללמוד מעט יידישקייט בבית הספר, כי עם חוסר זהות שכזה, אבוי לאן נגיע. ואיך ייתכן שילד יהודי לא מבין בספירת העומר, טוב בטח... אם אבא שלו מתגלח בספירה, ועוד עם תער... איך יגדל כאן ילד יהודי ראוי? צריך לעשות משהו.

גם לטעמי צריך לעשות וללמד, ועוד איך. חובה לעסוק במועדים היהודים האלה. אבל ממש לא כאופי החלום הדתי המצוי. צריך ללמד את הילדים, ואת עצמינו כיהודים חילוניים, שראשית כדאי להפסיק להיות תוכים ולבסס את מנהגי היהדות שלנו "כי ככה זה". עומק תרבותי ורוחני לא נשיג, רק נידרדר במורד תלול של חקיינות.

ול"ג בעומר הוא חג מצוין להתחיל לשרוף בו את הפרות הקדושות.. "כי ככה זה"? אין ככה זה. ויהדות טובה חילונית מתחילה בשאלה. ובתשובה שלא מוכנה לקבל "ככה".

אפשר וחובה לייצר משמעויות חילוניות מתחדשות למועדים היהודיים, ורק חילוני שיכול לשחוט פרות שהן כבר מזמן פגרים תרבותיים. אצלו מירב הסיכוי להחיות פרשנויות עסיסיות. ומה יצא לו לחילוני חדשנות מל"ג בעומר? מי יודע... פשוט תנו לו, אתם הדתיים צ'אנס, לבד, בלי הדרכות של כאילו יודעי כל. ובלי התנשאות של רבנים דתיים מאוד נחמדים. פשוט תנו לחילוניים ללמד יהדות לחילוניים כהבנתם. כי אחרת שוב החילוני ידחה את היהדות הדתית שאינה תואמת לו.

ואיך הם יצליחו? כאן חשוב שדתיים יידעו היטב היטב מי זו עליזה שנהר. מי..? שם של רחוב? לא, היא אישה חייה וקיימת. וגם רוב החילוניים לא יודעים מי היא. אז: ד"ר עליזה שנהר היא אישה יקרה שכתבה דו"ח חשוב מנומק ומלומד אשר מעלה אבק כבר עשר שנים. בו היא מספרת סיפור עצוב על חוסר לימוד התרבות היהודית אצל החילוניים. והיא אפילו העלתה רעיונות כיצד לעשות את זה. מספרים, שמדי פעם נאספים כמה יהודים חילוניים מלומדים ומבכים על חוסר מימושו של הדו"ח. וכיצד רוב תקציבי לימוד התרבות היהודית נשאבים כבמטה קסם אל תוך החינוך הדתי. הרי הכול תלוי בחינוך.. לא? כך היא טענת הדתיים. אז בזה הם צודקים. אם כך הנה הזמנה וכלי לפוליטיקאים לדאוג לחינוך יהודי לחילוניים. יהודי חילוני לא מתנצל ולא נחות מול אחיו הדתי.

חוצפה לדחוף אדם מהמדרגות ולתהות מדוע הוא רץ, באותה מידה שקל לקונן על הבורות החילונית ולא לתת גרושים רבים לחינוך יהודי חילוני. ועד אז..? שהחילוניים יתחילו לשרוף בל"ג בעומר פרות קדושות.

 

* הכותב הינו מחנך יהודי חופשי, עורך טקסי חיים יהודיים חילוניים
אתר "טקסים"


מאי 2008חברים ב- עוצב על ידי