אודות צור קשר קישורים מדריך חוברות פעילות הכותבים תרומה English
חופש - יומן אירועים - דת ומדינה
מאמרים וספרים לחיות חופשי יומן חדשות החזרה בתשובה יוצאים בשאלה השתלטות חרדית עיתונות חרדית במות חופש עוד
     ראשי > לחיות חופשי  לגירסת הדפסה     

המחזירים בתשובה אינם מרחמים על הילדים
(אז מדוע ש'אלוהים' ירחם?)

מאת: כפיר, חבר בצוות חופש

אחד השקרים היותר-מגעילים של המחזירים בתשובה הוא באשר לניתוח המיותר של כריתת העורלה, הקרוי "ברית מילה". ישנם דתיים הטוענים כי "באורך פלא" גורמי הקרישה לוולד בן שמונה ימים מגיעים לרמה גבוהה מאוד ובכך מצדיקים את המעשה, ומקווים לחזק את אמונת ההבל הזו. כך למשל, הרב משה צוריאל מתפעל במאמרו באתר "מוריה":

"בדורנו זכינו לידיעה רפואית. ידוע שהתינוק זקוק לחומרי קרישה כדי לעצור דמם מוגדל מפני פעילות כירורגית של המילה. מיום לידתו ועד יום השמיני לחייו, מתבשל גורם קרישה זה [פיברין] על ידי הכבד, על ידי פעולות שרשרת על ידי אנזימים, עד שמגיע למינון הנורמלי ונשאר כך בדמו לכל ימי חייו. אבל לפני זה המילה היא סכנה לחייו. אבל הנה פלא. ביום השמיני עצמו המינון מגיע אל 110% ביחס למה שנשאר בו באופן נורמטיבי לשאר ימות חייו" [1] (הדברים חוזרים גם בערוץ 7 עם מראי מקום [2]).

צילום מסך: דוגמה לפתי (הקורא לעצמו "תקראו ותחכימו") המעתיק וחוזר על שקרים כאילו הם אמת מוחלטת בלי להבין את משמעות דבריהם. צילום מסך [3] מכתבה ב-ynet "תינוק אושפז במצב קשה כתוצאה מברית מילה" [4].

מדוע זהו אחד השקרים היותר מגעילים? הסיבה היא, שבעוד אדם מחליט לקחת על עצמו את ההבל הקרוי "עול מצוות", הוא מגביל את עצמו מרצונו, וגם אם יש לו קרובים הסובלים מהמהלך, אדם זה, עם כל הצער שבדבר (ולעיתים יש צער רב), הוא אדון לעצמו. בנושא המילה המצב שונה, כי תינוק בן 8 ימים הוא חסר ישע, ונתון לחסדם של הוריו. התינוק אינו מאמין בשום דבר, המודעות שלו מצויה בתחילת התפתחותה, ולכן המעשה הברברי הקרוי 'מילה' הוא כפיה דתית על גופו של אדם נטול הגנה. כמו כן, המילה הוא תהליך בלתי הפיך, בעוד תהליך ההתחרדות וההקצנה הדתית הם הפיכים, ואנו עדים לכך שבעזרת טיפול מתאים אדם יכול לחזור למוטב או להשתחרר מאמונות ההבל שהלעיטו בהן את מוחו. כמו בשאר הטיעונים המחב"תים הפסוידו-מדעיים, גם המְתַחְרֵד מנצל את חוסר ידיעותיהם של הפתאים - במקרה של ה'מילה' הם אם ואב לעולל שזה אך נולד, שאינם מכירים את מורכבות המערכת הביולוגית הקרויה גוף האדם. לומר על מנגנוני הקרישה ש"המינון מגיע אל 110% ביחס למה שנשאר בו באופן נורמטיבי לשאר ימות חייו" דומה למשפט "לכל אדם יש לחץ דם של 80/120 בשעה 8 בערב למשך דקה אחת בדיוק" (ראו התייחסות לשקר דומה באתר חופש [5]). שני משפטים אלו הם הבל הבלים, אלא שלפתאים אין המידע המינימאלי לדעת זאת, ואת הפרצה הזו מנצל המְתַחְרֵד.

הורים רבים המתכוננים ללידה אינם מודעים לעובדה, שמיד לאחר הלידה התינוק מקבל, במסגרת שירותי הבריאות של המדינה, את טיפול רפואי הנחוץ לשמירה על חייו. אבל, הורים לא מעטים, עקב המצב המתוח בו הם נמצאים והציפיה ש-"הכול יעבור חלק", חותמים על טפסים רפואיים שונים מבלי לחקור ולדרוש למשמעותם. לעיתים הם טועים לחשוב, שהכתוב בטפסים מתייחס לטיפול הרפואי שהיולדת מקבלת (לדוגמה, טופס ההסכמה לקבל אפידורל [6]). ד"ר איתי גל הגדיל ועשה, ופרסם כתבה באתר ynet שכותרתה "מציל חיים: הטיפולים שעובר תינוק מיד לאחר הלידה" [7]. הכתוב לעיל, בוודאי שאינו נכון לכלל ההורים, ויש הורים שדורשים לדעת מהו הטיפול הרפואי שהרך הנולד מקבל. אנו רוצים להאמין שההורים מבינים את נחיצות העזרה הרפואית ומאשרים אותה או לא מאשרים אותה על פי שיקולים רפואיים אמתיים.

והנה התפרסם מקרה, בו הורים אסרו על הצוות הרפואי לתת לבתם התינוקת ויטמין K. ויטמין K הוא אחד החומרים המשתתפים במנגנון הקרישה של הדם, רמתו בדם היילוד לא קיימת ולכן היילוד מקבל אותו כזריקה (במנה אחת) או בטיפות (במספר מנות) כחלק מהטיפול הרפואי לו הוא זקוק. אם חסרים חומרים מסוימים במנגנון הביולוגי הזה, הוא יכשל. זוהי הסיבה שבהעדר טיפול רפואי ובאי-מתן ויטמין K, מנגנון הקרישה בילודים פגום למשך תקופה של חודשים רבים. איננו יודעים מדוע אותם הורים אסרו על הצוות הרפואי לתת לבתם את הוויטמין הנדרש, וייתכן שסירובם כלל אינו קשור לאמונות דתיות, ייתכן שלאמונות תפלות אחרות, אולם תוצאת החלטתם הייתה שבתם, לאחר חמישה שבועות מיום לידתה, אושפזה בבית-חולים לאחר שנגרם לה דימום נרחב במוח. אתר ynet‏ [8] דיווח כי התינוקת נותחה על ידי ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים שסיפר: "במהלך ההכנות לניתוח גילינו חוסר כמעט מוחלט של גורמי הקרישה החשובים המופעלים על ידי הוויטמין. ניקזנו את הדם שגרם ללחץ קשה על המוח ולפגיעה נוירולוגית משמעותית". מומחית אחרת שרואיינה לכתבה - פרופ' גילי קנת, מנהלת המכון הארצי להֶמוֹפִיליָה במרכז הרפואי 'שיבא' אמרה: "חוסר בוויטמין K מהווה סכנת חיים ביילודים. החוסר עלול ליצור מחלה קשה הכוללת דימומים מוחיים משמעותיים ואף להוביל למוות. בדיוק בגלל זה יש חשיבות עליונה במתן ויטמינים וטיפולים נוספים מיד לאחר הלידה". כתבה מצולמת נוספת שפורסמה באתר נענע10 [9] מציגה את פרופ' גילי קנת שאמרה: "כל תינוק נולד עם חוסר בוויטמין K ולכן זה מאוד הגיוני לנפק לו ויטמין K כדי לתקן את החוסר הזה" עוד הוסיפה בתקיפות: "זוהי מחלה שפסה מן העולם. זו מחלה שיש לה טיפול מאוד פשוט, ולטיפול הזה אין סיבוכים בכלל ואסור לא לתת אותו. אין שום סיבה היום, שבמדינת ישראל, או בעולם המערבי בכלל, שילדים לא יקבלו ויטמין K, שילדים יסבלו מדימום מוחי... אחרי הלידה... זה לא צריך לקרות". עוד מציינת הכתבה, כי בחלב אם כמעט ואין וויטמין K. ד"ר איתי פסח ממחלקת הטיפול הנמרץ ילדים ב'שיבא' סיפר בכתבה "גם מחבלה יחסית קלה, כאשר יש פגיעה במערכת הקרישה בגלל חוסר של ויטמין K יכול להיווצר דימום כל כך נרחב".

המסקנה ממקרה מחריד זה היא, שאלמלא הטיפול הרפואי המלאכותי של הממסד הרפואי בילודים, תינוקות רבים היו מתים בגלל החלטת הוריהם למול אותם וליישם עליהם את אמונות ההבל שלהם. אם הקורא ישאל את עצמו את השאלה: בעבר ביצעו את ברית המילה, אפילו טרם התמסדות הרפואה המודרנית, איך אם כך, המנהג לא פס מהעולם? ראשית, לצערנו, קשה להשריש ולסלק אמונות הבל, ולא מן הנמנע שתינוקות רבים אכן מתו מדימום לאחר ההליך המיותר. אלא שבלא ממסד רפואי משוחרר מדת, ובהעדר שיטות מחקר אובייקטיביות, מיתות אלה לא נחקרו ואולי נתפסו כ-"רצון של הבורא" [10]. מה שברור הוא, כי בלא טיפול רפואי מסודר אחוזי התמותה של התינוקות היו גבוהים יותר. הליך כריתת העורלה, שבלשון הדתית קרוי "ברית המילה", בוודאי לא הוריד אחוז זה. שנית, בעבר הרחוק, לא היה נהוג להסיר את כל העורלה אלא רק לפרום אותה מעט. הליך זה כשלעצמו הוריד את רמת איבוד הדם לתינוקות.

אנו קוראים לכל ההורים המצפים לילד להימנע מהמנהג הברברי הזה של כריתת העורלה, ומקווים שמאמר זה יסייע להם להבין שאותו מנהג אינו טבעי, שגוי ואינו רצוי, ועלול לסכן את ילדיהם. אנו מזמינים את כל ההורים ואת הציבור כולו לקרוא באתר 'חופש' על נושא ה'מילה'. הקורא המלומד יכול למצוא את המאמר "Development of the human coagulation system in the full-term infant"‏ [11] מאיר עיניים. נדגיש, כי בעמוד 170 במאמר הנזכר מצוין מפורשות שכל התוצאות המוצגות בו הם פרי מחקר על ילודים שקיבלו ויטמין K בלידתם, ולכן אין התוצאות מצביעות על חוסר בויטמין K לאור העובדה שכל התינוקות קיבלו אותו באופן מלאכותי מהממסד הרפואי.


[1] הציטוט לקוח מכתבה באתר נענע10 "על השחיטה ועל המילה" של יורם סורק.

[2] ערוץ 7, "יהדות: ברית מילה".

[3] קישור לתגובות באתר ynet, לכתבה "תינוק אושפז במצב קשה כתוצאה מברית מילה".

[4] קישור לאתר ynet, לכתבה "תינוק אושפז במצב קשה כתוצאה מברית מילה". כתבתה של מיטל יסעור בית-אור.

[5] כנס של נוירולוגים מכל העולם, או: פשוט להתעלף.

[6] קישור לכתבתן של שרית רוזנבלום ורבקה פרייליך: "יוזמה: נשים בהריון יחתמו על הסכמה לאפידורל לפני הלידה" באתר ynet.

[7] קישור לכתבתו ד"ר איתי גל "מציל חיים: הטיפולים שעובר תינוק מיד לאחר הלידה" באתר ynet.

[8] קישור לכתבתו של ירון קלנר "ההורים סירבו לזריקה - תינוקת במצב קשה מחוסר ויטמין K" באתר ynet.

[9] קישור לכתבתה של הילה אלרואי באתר נענע10: "בעקבות סירוב ההורים לתת לביתם זריקה חיונית, הפעוטה סובלת מנזק מוחי חמור".

[10] כבר נקבע ע"י הגאון מבני-ברק כי "תינוק שמת זה נשמת רוצח מגלגול קודם". הסבר מניח את דעתם של הפתאים.

[11] קישור לאתר המאמר באתר US National Library of Medicine National Institutes of Health.

כתבות אקטואליה נוספות:

למה הורים מסרבים לתת ויטמין K אחרי הלידה (mako)


פברואר 2015חברים ב- עוצב על ידי